چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
732x549 THUMBNAIL Tingling Tongue 660x330 - زبان و علائم کمبود ویتامین

زبان و علائم کمبود ویتامین

زبان عضلانی در جویدن، چشیدن و بلع عمل می کند. به دلیل استفاده تقریبا مداوم از آن در طول روز، ناهنجاری ها خیلی سریع آشکار می شوند و زبان را به یک نشانگر مفید بیماری تبدیل می کنند.
اگر زبان شما علائم یا نشانه‌های کمبود ویتامین را نشان می‌دهد، آزمایش اغلب یکی از ویتامین‌ های B را به عنوان مقصر نشان می‌دهد. به ندرت، سطوح پایین دیگر ویتامین ها نیز باعث تغییراتی در حفره دهان شما از جمله زبان می شوند.

گلوسیت و التهاب

از دست دادن برجستگی انگشت مانند بر روی زبان، به نام پاپیلا، پس از کمبود مداوم هر یک از چندین عضو خانواده ویتامین B ایجاد می شود. فولات، ویتامین B12 و نیاسین همگی می توانند مسئولیت نرم شدن غیرطبیعی زبان به نام “گلوسیت آتروفیک” را بر عهده بگیرند که بستگی به وضعیت بالینی شما دارد. اگر گیاهخوار هستید یا به برخی بیماری های دستگاه گوارش مانند بیماری کرون مبتلا هستید، در خطر کمبود ویتامین B12 هستید. افراد الکلی فاقد نیاسین هستند، ویتامین B دیگری که منجر به گلوسیت می شود. زبان قرمز گوشتی با گلوسیت ناشی از ویتامین B همراه است. جایگزینی ویتامین از دست رفته باعث رشد سریع پاپیلا می شود.

طبق گفته موسسه پزشکی، مصرف روزانه توصیه شده فولات 400 میکروگرم است. منابع فولات شامل غلات کامل، سبزیجات و میوه است. ویتامین B12 در ماهی، مرغ، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود. مصرف روزانه توصیه شده 2.4 میکروگرم برای B12 است. نیاسین در گوشت، مخمر و شیر یافت می‌شود و مصرف روزانه آن ۱۴ تا ۱۶ میلی‌گرم است.

glossitis - زبان و علائم کمبود ویتامین

شکاف یا شیار

«کتاب درسی اطفال نلسون» می‌گوید: شکاف‌ها یا شیارهای عمیق روی سطح زبان ممکن است به ویتامین A به‌عنوان یک کمبود احتمالی تغذیه‌ای اشاره کنند.
سطح پایین ویتامین A معمولاً باعث مشکلات چشمی مانند مشکل در دید در شب و ضخیم شدن قرنیه می‌شود. اگر اختلالی مانند سلیاک، سیروز یا فیبروز کیستیک دارید، ممکن است جذب ویتامین A شما مختل شده و منجر به کمبود شود. طبق گفته موسسه ملی بهداشت، بزرگسالان روزانه به ۷۰۰ تا ۹۰۰ میکروگرم ویتامین A نیاز دارند که در گوشت، لبنیات، ماهی، مرغ، میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود.

علائم و علل چاقی و اضافه وزن + تشخیص و نشانه
کلیک

Fissured Tongue slide - زبان و علائم کمبود ویتامین

علائم زخم زبان و کمبود ویتامین

کمبود شدید ویتامین C، مانند اسکوربوت، باعث زخم زبان می شود. بر اساس «کتاب درسی اطفال نلسون»، لب‌ها، داخل گونه‌ها و گلو نیز دچار زخم‌های دردناک می‌شوند. زخم اسکوربوت ممکن است خونریزی کند یا توسط یک غشای خاکستری ضخیم پوشیده شود.
بزرگسالان به 65 تا 90 میلی گرم ویتامین C در روز نیاز دارند که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

کمبود نیاسین یا ویتامین B3 باعث قرمزی زبان و درد در سراسر دهان قبل از پیشرفت به زخم می‌شود. زخم های ناشی از کمبود نیاسین از زیر زبان و روی لب پایین شروع می شود و سپس به بقیه قسمت های دهان پیشرفت می کند. در کمبود پیشرفته نیاسین، زخم ها مانند زخم های اسکوربوت می توانند خونریزی کرده و درد قابل توجهی ایجاد کنند.

FG4E6TPHFBK7UQNWBN6HS7WQJU - زبان و علائم کمبود ویتامین

سوزش و گزگز زبان و کمبود ویتامین

به گفته پزشک خانواده آمریکایی، هر گونه کمبود ویتامین B، به ویژه B12، ممکن است منجر به سوزش و گزگز زبان شما شود.

از آنجایی که سوزش و تمام علائم زبان ناشی از کمبود ویتامین به طور بالقوه دلایل دیگری دارند، همیشه باید در صورت بروز مشکلات سلامتی جدید یا مشکل‌ ساز، با پزشک مشورت کنید. خود تشخیصی با استفاده از اطلاعات موجود در اینترنت منجر به تاخیرهای خطرناک در درمان می شود

shutterstock 685747114 slide - زبان و علائم کمبود ویتامین

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …