سه شنبه, 7 آذر, 1402
dry mouth 660x330 - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

ممکن است رابطه ی بین خشکی دهان و کمبود ویتامین را ندانید. کمبود پروتئین و چندین ماده معدنی و ویتامین مختلف می تواند باعث خشکی دهان، لایه برداری، درد زبان و سایر عوارض جانبی دهان شود. بهتر است این کمبودها را با گنجاندن غذاهای غنی از مواد مغذی در رژیم غذایی خود برطرف کنید، اما در صورت لزوم می توانید مکمل ها را نیز مصرف کنید.

خشکی دهان می تواند دلایل زیادی داشته باشد. یکی از دلایل اصلی اختلال در عملکرد غدد بزاقی شما است. این در اصل به این معنی است که شما بزاق کافی در دهان خود ندارید یا بزاق با کیفیت پایین تولید می کنید. در حالی که این ممکن است چندان مهم به نظر نرسد،ولی بزاق عامل اصلی در حفظ سلامت دهان و عاری از بیماری است. خشکی دهان و کمبود ویتامین می تواند خطر پوسیدگی و بیماری ها و عوارض دهان را افزایش دهد.

خشکی دهان و کمبود ویتامین

غدد بزاقی ممکن است به دلیل سوءتغذیه یا کمبود ویتامین دچار اختلال در عملکرد شوند. اگر کمبود پروتئین، ویتامین A یا آهن داشته باشید، این غدد به ویژه با مشکل مواجه می شوند.
سازمان غذا و دارو توصیه می‌کند که بیشتر مردم روزانه 18 میلی‌گرم آهن و 5000 واحد بین‌المللی ویتامین A مصرف کنند. مقدار روزانه پروتئین 50 گرم است.

در حالی که روی (zinc) غدد بزاقی را مانند پروتئین، ویتامین A و آهن تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، می‌تواند بر میزان بزاق تولید شده در دهان تأثیر بگذارد و در نتیجه خشکی دهان ایجاد شود. همچنین می تواند بر ترکیب بزاق تولید شده شما تأثیر بگذارد، به این معنی که ممکن است کمتر از حفره ها محافظت کنید و احتمال ابتلا به عفونت ها یا بیماری های دهان را افزایش دهید.

دهان شما همیشه باید پوشیده از بزاق باشد، بنابراین خشکی دهان و کمبود ویتامین معمولا باعث علائم نامطلوب زبان، از جمله زبان سفید می‌شود. علائم خشکی دهان و زبان نیز ممکن است همزمان به دلیل دیگری رخ دهد ، کمبود ویتامین B. بر اساس مطالعه آگوست 2017 در مجله آکادمی دندانپزشکی، ویتامین های B کمپلکس نقش های همپوشانی در سلامت شما ایفا می کنند. از آنجایی که آنها معمولاً در انواع غذاها یافت می شوند، اگر کمبود یک ویتامین B را دارید، اغلب در سایر افراد خانواده دچار کمبود هستید.

کمبود ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B6 و آهن همگی باعث عوارض جانبی مربوط به زبان می شوند. کمبود ویتامین های B2 و B3 به احتمال زیاد باعث تورم زبان می شود، در حالی که ویتامین B6 پایین می تواند باعث زخم یا سوزش زبان شود. آهن معمولا باعث قرمزی زبان دردناک همراه با احساس سوزش می شود. در بیشتر موارد، علائم کمبود ویتامین مربوط به زبان با التهاب (معروف به گلوسیت) و لایه برداری همراه است.

سایر عوارض جانبی مرتبط با کمبود ویتامین

متأسفانه، خشکی دهان و خشکی و درد زبان تنها عوارض جانبی دهانی ناشی از کمبود ویتامین و مواد معدنی نیست. ویتامین A، ویتامین‌های B کمپلکس و آهن نیز می‌توانند بر لب‌ها، لثه‌ها، فیبرهای پریودنتال و توانایی بلع تأثیر بگذارند. برخی از عوارض جانبی، مانند بوی بد دهان ناشی از کمبود ویتامین B12، نسبتاً خفیف هستند. با این حال، بقیه می توانند جدی باشند و بر سلامت طولانی مدت شما تأثیر بگذارند.

آیا واکسن آسترازنکا بزنیم ؟ مطمئن است یا نه ؟
کلیک

کمبود ویتامین A می‌تواند بر شکل‌گیری دندان‌ها و همچنین مینای دندان‌ها تأثیر بگذارد. آهن کم می‌تواند بر توانایی شما برای بلع تأثیر بگذارد و ممکن است باعث ترک خوردن گوشه‌های دهان شود، وضعیتی که به نام کیلیت زاویه‌ای شناخته می‌شود. کمبود برخی ویتامین‌های ب کمپلکس (به ویژه ویتامین‌های B1، B2، B3 و B12) نیز می‌تواند باعث این مشکل شود. کمبود ویتامین B1 همچنین باعث ترک خوردن لب ها می شود، در حالی که کمبود ویتامین B2، ویتامین B3 یا ویتامین B12 می تواند باعث زخم و التهاب لثه شود.

مقادیر ناکافی ویتامین‌های B6 و B12 می‌تواند شدیدترین عوارض جانبی خوراکی مرتبط با کمبود را ایجاد کند. کمبود ویتامین B6 می تواند منجر به بیماری پریودنتال شود، در حالی که ویتامین B12 کم می تواند باعث جدا شدن الیاف پریودنتال در دهان و در نهایت از دست دادن دندان ها شود.

غذاهای سالم که به رفع کمبودها کمک می کند

اگر خشکی زبان، خشکی دهان یا علائم کمبود ویتامین دیگر را تجربه می کنید، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که مواد مغذی کافی در رژیم غذایی روزانه خود دریافت می کنید. شما باید نزدیک به 30 ویتامین و مواد معدنی مختلف را از غذاهایی که می خورید دریافت کنید، زیرا بدن شما قادر به تولید این مواد مغذی به مقدار کافی نیست. اگرچه می‌توانید مکمل‌های خوراکی یا تزریقی مصرف کنید، اما مصرف این ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری از غذاهایی که می‌خورید، سالم‌تر است.

اگر مشکلات سلامت دهان و دندان ناشی از کمبود ویتامین دارید، ویتامین‌ها و مواد معدنی که به‌ویژه باید از آن استفاده کنید عبارتند از پروتئین، ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B6، ویتامین B12، آهن و روی. بسیاری از غذاها مانند محصولات لبنی و حبوبات حاوی چندین مورد از این مواد مغذی هستند.

پروتئین را می توان در طیف گسترده ای از محصولات گیاهی و حیوانی یافت، از جمله غذاهایی مانند:

 1. محصولات لبنی
 2. تخم مرغ
 3. حبوبات
 4. محصولات گوشتی
 5. آجیل
 6. سیتان
 7. غذاهای دریایی
 8. توفو

shutterstock 300553067 - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

ویتامین A را می توان در غذاهایی یافت که عبارتند از:

 1. محصولات لبنی
 2. تخم مرغ
 3. غلات غنی شده
 4. میوه هایی مانند طالبی و کدو تنبل
 5. سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم بروکلی، هویج و سیب زمینی شیرین

vitamin a feature - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

ویتامین B1 را می توان در موارد زیر یافت:

 1. غلات غنی شده و غلات کامل
 2. حبوبات
 3. آجیل
 4. محصولات گوشت، به ویژه گوشت خوک

thiamin foods - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

ریبوفلاوین (ویتامین B2) را می توان در موارد زیر یافت:

 1. تخم مرغ
 2. غلات غنی شده
 3. محصولات گوشت
 4. شیر
 5. محصولات غذاهای دریایی
 6. اسفناج

foods high in riboflavin - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

نیاسین (ویتامین B3) را می توان در موارد زیر یافت:

 1. لوبیا
 2. غلات غنی شده و غلات کامل
 3. محصولات گوشتی
 4. آجیل
 5. غذاهای دریایی
علائم پوکی استخوان در زنان چیست
کلیک

vitamin b3 benefits 1 - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

ویتامین B6 را می توان در موارد زیر یافت:

 1. میوه ها
 2. حبوبات
 3. سیب زمینی
 4. ماهی هایی مانند سالمون و تن

b6edited 1200x873 1 - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

ویتامین B12 را می توان در موارد زیر یافت:

 1. محصولات لبنی
 2. تخم مرغ
 3. غلات غنی شده
 4. محصولات گوشتی
 5. غذاهای دریایی
 6. محصولات جلبک دریایی شامل نوری و لیور.
  با این حال، همه جلبک های دریایی حاوی این ماده مغذی نیستند.

vitamin 01 thumb1600225531 - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

آهن را می توان در موارد زیر یافت:

 1. سبزیجات سبز تیره
 2. حبوبات
 3. محصولات گوشتی
 4. غذاهای دریایی
 5. غلات کامل و غلات غنی شده

Food With Iron Collage - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

روی را می توان در موارد زیر یافت:

 1. غلات غنی شده
 2. محصولات لبنی
 3. حبوبات
 4. محصولات گوشتی
 5. آجیل
 6. غذاهای دریایی
 7. غلات کامل

68642977 - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

کمبود ویتامین دی و خشکی دهان

انواع مختلفی از ویتامین ها وجود دارد که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت ما دارند. در میان بسیاری از ویتامین ها، ویتامین D، که به عنوان ویتامین آفتاب نیز شناخته می شود، مهم ترین آن محسوب می شود. به این دلیل که برای حفظ استخوان ها و دندان های ما ضروری است. همچنین به کاهش اضطراب کمک می کند و ایمنی کلی ما را تقویت می کند. علاوه بر این، برای کاهش وزن نیز مهم است.

در اینجا علائم و نشانه های کمبود ویتامین D وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 1. احساس سوزش در زبان، سقف دهان، لثه ها و پشت گلو
 2. گلو درد
 3. دهان خشک
 4. بی حسی یا سوزن سوزن شدن زبان
 5. مشکل در بلع

اگر سوزش از بین نرفت یا بدتر شد، به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید.

در اینجا نحوه اصلاح کمبود ویتامین D را با هم مرور می کنیم.

فقط قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مصرف مکمل های ویتامین D کافی نیست. برای اطمینان از اینکه بدن شما ویتامین را به درستی جذب می کند، باید:

مواد غذایی مانند ماهی آزاد، ماهی، ماست، قارچ شیر کم چرب، آب پرتقال، روغن جگر ماهی و چربی ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. همچنین می توانید با افزودن غذاهای غنی از کلسیم مانند سبزیجات برگ دار و محصولات لبنی استحکام استخوان خود را تقویت کنید.

Vitamin d foods - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

کمبود ویتامین که باعث ترک خوردن گوشه های دهان می شود

ویتامین‌ های B کمپلکس نقش‌ های مختلفی در سلامتی شما ایفا می‌کنند و مقادیر ناکافی این ویتامین‌ ها در رژیم غذایی می‌تواند منجر به علائمی مانند خشکی دهان، ترک خوردن یا شکافتن لب‌ ها و ترک‌ هایی در گوشه‌ های دهان شود. کمبود ویتامین B را می توان با گنجاندن غذاهای مناسب در رژیم غذایی یا با استفاده از مکمل های خوراکی یا تزریقی که در دسترس هستند، درمان کرد.

ویتامین‌های B کمپلکس معمولاً در همان غذاها یافت می‌شوند و نقش‌های متقابلی در سلامت شما دارند. این به این معنی است که کمبود هر یک از ویتامین‌های B کمپلکس احتمالاً با کمبود سایر ویتامین‌های B همراه است. هشت ویتامین ضروری وجود دارد که خانواده B کمپلکس را تشکیل می‌دهند. طبق گفته سازمان غذا و دارو، بیشتر افراد نیاز به مصرف روزانه مقادیر زیر از ویتامین‌های B کمپلکس دارند:

بیماری مننژیت در کودکان چیست
کلیک

1.5 میلی گرم تیامین (ویتامین B1)
1.7 میلی گرم ریبوفلاوین (ویتامین B2)
20 میلی گرم نیاسین (ویتامین B3)
10 میلی گرم اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)
2 میلی گرم ویتامین B6

چه کسانی به ویتامین B بیشتری نیاز دارند؟

اگرچه FDA مقادیر روزانه همه این مواد مغذی ضروری را توصیه می‌کند، اما باید توجه داشته باشید که افراد خاصی به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین B هستند. این افراد عبارتند از:

 1. افراد مسن
 2. افرادی که داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های پمپ پروتون، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای تنظیم‌کننده گلوکز مانند متفورمین را به‌طور منظم مصرف می‌کنند،
 3. افرادی که به طور مکرر الکل مصرف می‌کنند،
 4. افراد مبتلا به اختلالات سوء جذب ، شرایطی که مانع از جذب مناسب مواد مغذی می‌شوند،
 5. گیاه‌خواران

این افراد باید به ویژه نسبت به مصرف مواد مغذی خود آگاه باشند و در برخی موارد ممکن است بیش از مقدار توصیه شده روزانه نیاز داشته باشند. اگر فکر می کنید در معرض خطر کمبود ویتامین B هستید، افزودن غذاهای غنی از ویتامین های B کمپلکس به رژیم غذایی شما ممکن است ایده خوبی باشد. طبق گفته کلینیک مایو، هر غذایی غنی از مواد مغذی است تا زمانی که 20 درصد یا بیشتر از کل ارزش روزانه توصیه شده را داشته باشد.

اگر قادر به دریافت مواد مغذی ضروری کافی در رژیم غذایی خود نیستید، پزشک ممکن است مصرف مکمل ها را به شما توصیه کند. اگر کمبود شما شدید باشد، پزشک ممکن است حتی یک نسخه تزریقی از برخی مکمل‌های ویتامین B را توصیه کند.

سایر مواد مغذی و سلامت دهان

در حالی که کمبود ویتامین های B کمپلکس به خوبی بر سلامت دهان شما تأثیر می گذارد، تنها مواد مغذی نیستند که می توانند این کار را انجام دهند. کمبود ویتامین‌های A، C و K، و همچنین آهن و روی، همگی می‌توانند باعث عوارض دهانی شوند که از خونریزی لثه تا التهاب دهان و لب‌ها (معروف به استوماتیت) است. کمبودی که همچنین باعث ترک خوردگی و شکافتن لب ها مانند کمبود ویتامین B کمپلکس می شود.

آهن مهم است زیرا به بدن شما کمک می کند تا انرژی تولید کند و گلبول های قرمز را تشکیل دهد. از رشد، توسعه، بهبود زخم و سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند. آهن همچنین برای فرآیند تولید مثل بسیار مهم است.

طبق گفته اداره غذا و دارو، آهن به عنوان یک ماده مغذی نگران کننده در نظر گرفته می شود . به این معنی که بسیاری از افراد در رژیم غذایی روزانه خود به اندازه کافی از آن دریافت نمی کنند. دریافت آهن کافی برای کودکان خردسال، افراد باردار و افرادی که در تلاش برای باردار شدن هستند بسیار مهم است. مقدار روزانه آهن 18 میلی گرم در روز است. شما می توانید آهن را در غذاهایی پیدا کنید که عبارتند از:

 1. غلات غنی شده
 2. سبزیجات سبز تیره
 3. حبوبات
 4. محصولات گوشتی
 5. غذاهای دریاییAlvMG3kDBq - کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …