سه شنبه, 2 مرداد, 1403
7837837837837 632x330 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی فوقانی که آندوسکوپی دستگاه گوارش نیز نامیده می شود، روشی است که برای بررسی بصری دستگاه گوارش فوقانی شما استفاده می شود. این کار با کمک یک دوربین کوچک در انتهای یک لوله بلند و انعطاف پذیر انجام می شود. متخصص بیماری های دستگاه گوارش (متخصص گوارش) از آندوسکوپی برای تشخیص و گاهی اوقات درمان بیماری هایی که قسمت بالایی دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهند، استفاده می کند.

اصطلاح پزشکی برای آندوسکوپی فوقانی ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی است. ممکن است آندوسکوپی فوقانی را در مطب پزشک، مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام دهید.

58786786786786378 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

اندوسکوپی چگونه انجام میشه

آندوسکوپی فوقانی برای تشخیص و گاهی اوقات درمان بیماری هایی که بر قسمت فوقانی دستگاه گوارش تأثیر می گذارد استفاده می شود. دستگاه گوارش فوقانی شامل مری، معده و ابتدای روده کوچک (اثنی عشر) است.

ارائه دهنده شما ممکن است یک روش آندوسکوپی را به موارد زیر توصیه کند:

بررسی علائم آندوسکوپی می تواند به تعیین علت علائم و نشانه های گوارشی مانند سوزش سر دل، تهوع، استفراغ، درد شکم، مشکل در بلع و خونریزی گوارشی کمک کند.

آندوسکوپی چیست و چگونه انجام میشود

تشخیص دادن بیماری. آندوسکوپی فرصتی برای جمع آوری نمونه های بافتی (بیوپسی) برای آزمایش بیماری ها و شرایطی که ممکن است باعث کم خونی، خونریزی، التهاب یا اسهال شوند، ارائه می دهد. همچنین می تواند برخی از سرطان های دستگاه گوارش فوقانی را تشخیص دهد.

درمان . ابزارهای ویژه ای را می توان از طریق آندوسکوپ برای درمان مشکلات سیستم گوارشی شما عبور داد. به عنوان مثال، از آندوسکوپی می توان برای سوزاندن رگ خونریزی دهنده برای توقف خونریزی، گشاد کردن مری باریک، جدا کردن پولیپ یا برداشتن یک جسم خارجی استفاده کرد.

درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه
کلیک

آندوسکوپی گاهی با روش های دیگر مانند سونوگرافی ترکیب می شود. ممکن است یک پروب اولتراسوند به آندوسکوپ متصل شود تا تصاویری از دیواره مری یا معده شما ایجاد کند. سونوگرافی آندوسکوپی همچنین ممکن است به ایجاد تصاویری از اندام‌های غیرقابل دسترس مانند پانکراس کمک کند. آندوسکوپ های جدیدتر از ویدئوهای با کیفیت بالا برای ارائه تصاویر واضح تر استفاده می کنند.

بسیاری از آندوسکوپ ها با فناوری به نام تصویربرداری باند باریک استفاده می شوند. تصویربرداری باند باریک از نور ویژه برای کمک به تشخیص بهتر شرایط پیش سرطانی مانند مری بارت استفاده می کند.

چگونه اندوسکوپی میکنن

زمانی که نتایج آندوسکوپی را دریافت می کنید به وضعیت شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر آندوسکوپی برای جستجوی زخم انجام شده باشد، ممکن است بلافاصله پس از عمل، یافته ها را بگیرید. اگر نمونه بافتی (بیوپسی) جمع آوری شد، ممکن است لازم باشد چند روز صبر کنید تا نتایج آزمایشگاه آزمایش را دریافت کنید. از ارائه دهنده خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار نتایج آندوسکوپی خود را داشته باشید.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *