سه شنبه, 2 مرداد, 1403
20220119 cover 660x330 - آپاندیس در کدام سمت بدن است

آپاندیس در کدام سمت بدن است

 

آپاندیس در محل اتصال روده کوچک و روده بزرگ قرار دارد. این لوله نازک حدود چهار اینچ است. به طور معمول، آپاندیس در سمت راست پایین شکم قرار دارد.

عملکرد آپاندیس ناشناخته است. نظریه این است که آپاندیس به عنوان یک انبار برای باکتری های خوب عمل می کند و سیستم گوارش را پس از بیماری های اسهالی “راه اندازی مجدد” می کند. کارشناسان دیگر معتقدند آپاندیس تنها یک بقایای بی فایده از گذشته تکاملی ما است. برداشتن آپاندیس با جراحی هیچ مشکل سلامتی قابل مشاهده ای ایجاد نمی کند.

آپاندیسیت

آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که آپاندیس شما ملتهب یا عفونی شود. آپاندیس یک اندام لوله ای شکل کوچک است که به روده بزرگ متصل است. هیچ کس نمی داند هدف آپاندیس چیست. اما باید بدانیم که آپاندیسیت جدی است. جراح معمولا آپاندکتومی را برای برداشتن آپاندیس ناکارآمد انجام می دهد.

320321 2200 732x549 1 - آپاندیس در کدام سمت بدن است

آپاندیسیت چیست؟

آپاندیس شما لوله ای به اندازه انگشت است که در محل اتصال روده بزرگ و کوچک قرار دارد. عملکرد شناخته شده ای ندارد، اما اگر ملتهب یا عفونی شود (آپاندیسیت)، به درمان فوری نیاز دارید.

آپاندیس ملتهب ممکن است باعث ایجاد درد شود. یا ممکن است دچار پارگی شود و باعث درد شدید و ناگهانی شود. آپاندیس پاره شده می تواند باکتری را از طریق حفره شکمی پخش کند. این باکتری ها باعث ایجاد یک عفونت جدی و گاهی کشنده به نام پریتونیت می شوند.

آپاندیس شما کجاست؟

آپاندیس در سمت راست پایین شکم قرار دارد.

appendicitis getty - آپاندیس در کدام سمت بدن است

آپاندیسیت چقدر شایع است؟

تقریباً 5 درصد از ایرانی ها به آپاندیسیت مبتلا می شوند. این شایع ترین علت درد شکم است که نیاز به جراحی دارد.

بیماری مننژیت در کودکان چیست
کلیک

چه کسانی ممکن است به آپاندیسیت مبتلا شوند؟

آپاندیسیت ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اگرچه در نوجوانان و 20 سالگی بیشتر شایع است. آپاندیسیت اغلب در سنین نوجوانی رخ می دهد. اما حتی کودکان دبستانی نیز به آپاندیسیت مبتلا می شوند.

چه چیزی باعث آپاندیسیت می شود؟

چیزی باعث التهاب (تحریک و تورم) یا عفونت در آپاندیس شما می شود. علل می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱.آسیب یا ضربه به شکم.
۲.انسداد در دهانه محل اتصال آپاندیس به روده.
۳.عفونت دستگاه گوارش .
۴.بیماری التهابی روده .
۵.رشد در داخل آپاندیس.

علائم آپاندیسیت چیست؟

درد شدید شکم در سمت راست پایین شکم ،جایی که آپاندیس شما قرار دارد. نشانه اصلی آپاندیسیت است.
علائمی که اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شوند و بدتر می شوند عبارتند از:

۱.درد یا حساسیت شکمی که هنگام سرفه ، عطسه، دم یا حرکت بیشتر درد می‌کند
۲.شکم متورم
۳.یبوست
۴.اسهال
۵.عدم توانایی در عبور گاز
۶.از دست دادن اشتها (در حالتی که معمولاً احساس گرسنگی نمی کنید)
۷.تب با درجه پایین (زیر 37.7 درجه سانتی گراد)
۸.حالت تهوع و استفراغ

آپاندیسیت چگونه تشخیص داده می شود؟

شما علائم خود را شرح خواهید داد و یک معاینه فیزیکی خواهید داشت. پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی عفونت تجویز کند. همچنین ممکن است اسکن و تصویربرداری داشته باشید. هر یک از این آزمایش ها می تواند علائم انسداد، التهاب یا پارگی اندام را نشان دهد.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) سطح مقطع بدن را نشان می دهد. آنها از ترکیبی از اشعه ایکس و فناوری کامپیوتر استفاده می کنند.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از امواج رادیویی و آهنربا برای تولید تصاویر دقیق از اندام های شکمی استفاده می کند.
سونوگرافی شکم از امواج صوتی با فرکانس بالا برای نشان دادن تصاویری از اندام ها استفاده می کند.

6 نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد
کلیک

images 5 - آپاندیس در کدام سمت بدن است

آپاندیسیت چگونه درمان می شود؟

اکثر افراد مبتلا به آپاندیسیت به جراحی به نام آپاندکتومی نیاز دارند. آپاندیس بیمار را از بین می برد. اگر آپاندیس هنوز پاره نشده باشد، جراحی از پارگی آن جلوگیری می کند و از گسترش عفونت جلوگیری می کند.

قبل از جراحی، آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) را برای درمان عفونت دریافت می کنید. برخی از موارد آپاندیسیت خفیف تنها با آنتی بیوتیک بهبود می یابند. پزشک شما را از نزدیک زیر نظر خواهد گرفت تا تشخیص دهد که آیا به جراحی نیاز دارید یا خیر.در صورت پارگی آپاندیس جراحی تنها راه درمان عفونت شکمی است.

عوارض آپاندیسیت چیست؟

اگر درمان نشود، آپاندیس بیمار ممکن است پاره شود. ترکیدن آپاندیس می تواند باعث عفونت شود که می تواند منجر به بیماری جدی و حتی مرگ شود.

آبسه: ممکن است یک آبسه آپاندیکول یا یک کیسه چرک عفونی ایجاد کنید.پزشک شما لوله های تخلیه را در شکم شما قرار می دهد. این لوله ها قبل از جراحی، مایع آبسه را خارج می کنند. فرآیند زهکشی ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در این مدت، برای مبارزه با عفونت آنتی بیوتیک مصرف می کنید. پس از از بین رفتن آبسه، برای برداشتن آپاندیس تحت عمل جراحی قرار خواهید گرفت.
عفونت شکمی: پریتونیت زمانی می تواند زندگی شما را تهدید کند که عفونت در سراسر شکم پخش شود. جراحی شکم (لاپاراتومی) آپاندیس پاره شده را برداشته و عفونت را درمان می کند.
سپسیس: باکتری های آپاندیس پاره شده می توانند وارد جریان خون شما شوند. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند باعث یک بیماری جدی به نام سپسیس شود . سپسیس باعث التهاب گسترده در بسیاری از اندام های شما می شود. می تواند کشنده باشد. نیاز به درمان بیمارستانی با آنتی بیوتیک های قوی دارد.

از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده
کلیک

چگونه می توانم از آپاندیسیت پیشگیری کنم؟

هیچ راه اثبات شده ای برای پیشگیری از آپاندیسیت وجود ندارد. خوردن یک رژیم غذایی پر فیبر با مقدار زیادی غلات کامل و میوه ها و سبزیجات تازه ممکن است کمک کننده باشد، اگرچه کارشناسان نتوانستن این را اثبات کنند.

کی باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر درمان فقط با آنتی بیوتیک داشتید، در صورت مشاهده مجدد علائم آپاندیسیت، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر در حال بهبودی پس از جراحی آپاندکتومی هستید و علائم زیر راتجربه کردید، باید با پزشک خود تماس بگیرید:

۱.یبوست
۲.تب
۳.محل جراحی عفونی (برش)، با علائم قرمزی، تورم یا چرک زرد
۴.درد شدید در سمت راست پایین شکم

سخن آخر

بدون توجه فوری پزشکی، آپاندیسیت می تواند بسیار جدی باشد. پارگی آپاندیس باعث عفونت گسترده ای می شود که می تواند کشنده باشد. اگر درد شدید شکمی دارید که یکی از علائم اصلی آپاندیسیت است، به پزشک مراجعه کنید. آپاندیسیت گاهی تنها با آنتی بیوتیک از بین می رود. اگر به جراحی نیاز دارید، روش لاپاراسکوپی کم تهاجمی از برش‌های کوچک برای کمک به بهبودی سریع‌تر استفاده می‌کند.

همچنین ببینید

7837837837837 310x165 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی فوقانی که آندوسکوپی دستگاه گوارش نیز نامیده می شود، روشی است که برای بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *