سه شنبه, 4 مهر, 1402
lice 1 1280x720 1 660x330 - از بین بردن رشک سریع

از بین بردن رشک سریع

پدیکولوزیس یک آلودگی خارجی از انگل به پوست سر انسان است.
[1] شپش عامل – Pediculus humanus var. capitis De Geer (Anoplura: Pediculidae)، از خون انسان تغذیه می کند. این آلودگی معمولاً در جمعیت کودکان در گروه سنی 6 تا 12 سال مشاهده می شود.
[2] در مناطق روستایی، میزان شیوع در گروه سنی 3 تا 13 سال متغیر است، دامنه آن از 13.3٪ تا 49٪ متغیر است.
[3] دختران 2 تا 4 برابر بیشتر از پسران مبتلا می شوند، به خصوص در مناطق روستایی و در حال توسعه به دلیل بلندی موهایشان.
[4] اگرچه پدیکولوز یک مشکل عمده سلامتی نیست ، اما می تواند باعث خجالت اجتماعی، انزوا، اضطراب والدین، انتقاد از همسالان، غیبت های غیر ضروری از دانشگاه ها و مسئله ای دشوار برای مسئولان مدرسه شود.

چرخه زندگی شپش

شپش سر انسان (مجموع شپش ها): Pediculus humanus var. capitis یک انگل خارجی از راسته Psocodea است که تنها میزبان آن انسان است. شپش عمدتاً در تماس نزدیک با پوست سر انسان قرار می گیرد و در 6 وعده های غذایی خود در روز خون می خورد. با هر وعده خون، بزاق شپش به پوست سر تلقیح می‌شود و پوست سر انسان نسبت به آنتی‌ژن شپش و مواد مدفوع حساس می‌شود که باعث ایجاد یک پاسخ التهابی می‌شود که منجر به خاراندن و بی‌اشتهایی ثانویه می‌شود.

چرخه زندگی شپش سر دارای 3 مرحله تخم، پوره و بالغ است.

ijdvl 2012 78 4 429 98072 u1 - از بین بردن رشک سریع

تخم

تخم ها توسط یک شپش ماده بارور بالغ گذاشته می شوند و در پایه ساقه مو نزدیک به پوست سر چسبانده می شوند. برای چسباندن هر تخم، شپش ماده بالغ ماده ایی چسبناک از اندام تناسلی خود ترشح می کند. این چسب به سرعت سفت می شود و تبدیل به یک “غلاف nit” می شود که ساقه مو و کل تخمک را به جز اپرکولوم، کلاهکی که جنین از طریق آن تنفس می کند، می پوشاند. آنها به سختی دیده می شوند و اغلب با شوره سر یا قطرات اسپری مو اشتباه گرفته می شوند. اصطلاح نیت به تخم شپش یا پوره شپش اشاره دارد. اندازه آنها 0.8 میلی متر در 0.3 میلی متر، بیضی شکل و معمولاً زرد تا سفید است. جوجه ریزی حدود 1 هفته طول می کشد (محدوده 6 تا 9 روز). تخم‌های زنده معمولاً در 6 میلی‌متر از پوست سر قرار دارند زیرا مورفوژنز در دمای بدن انسان افزایش می‌یابد. یک شپش ماده بارور می تواند در طول چرخه زندگی 30 روزه خود حدود 150 تا 250 تخم بگذارد.

ijdvl 2012 78 4 429 98072 u2 - از بین بردن رشک سریع

پوره

تخم از غلاف خارج می شود تا یک پوره آزاد کند. سپس پوسته نیش رنگ زرد مات و قابل مشاهده تر می شود و به ساقه مو چسبیده می ماند. پوره شبیه شپش سر بالغ است، اما به اندازه یک سر سوزن است. پوره ها پس از 3 بار پوست اندازی بالغ می شوند و حدود 7 تا 10 روز پس از جوجه ریزی بالغ می شوند.

بالغ

شپش بالغ تقریباً به اندازه یک دانه کنجد است، یعنی 2 تا 4 میلی متر، دارای 6 پا و قهوه ای یا خاکستری مایل به سفید است. در افرادی که موهای تیره دارند، شپش بالغ تیره تر به نظر می رسد.شپش های ماده معمولاً بزرگتر از نرها هستند. یک نر بالغ معمولاً پس از جفت گیری می میرد ، پدیده ای که در دنیای بندپایان رایج است.شپش ماده به دلیل جثه بزرگتر و برآمدگی های خلفی که ساختار “V” فرورفته را ایجاد می کند، از نر متمایز می شود و از آن برای چسبیدن به ساقه مو برای تخم گذاری استفاده می کند. نر دارای نوارهای قهوه ای تیره در پشت خود است. شپش سر با سرعت 23 سانتی متر در دقیقه حرکت می کند. شپش بالغ می تواند تا 30 روز روی سر انسان زنده بماند و پس از بالغ شدن می تواند تا 10 تخم در روز بگذارد. شپش بالغ برای زندگی باید چندین بار در روز از خون تغذیه کند. شپش سر به ندرت بیش از 36 ساعت دور از میزبان بدون غذای خون زنده می ماند. شپش سر بالغ از طریق جنسی تولید مثل می کند و برای تخم گذاری شپش ماده جفت گیری الزامی است. شپش‌ها با نور دفع می‌شوند و معمولاً مناطق تیره‌تر را ترجیح می‌دهند، از این رو دختران بیشتر از پسران آلوده می‌شوند.

روغن کنجد برای چی خوبه
کلیک

ijdvl 2012 78 4 429 98072 u3 - از بین بردن رشک سریع

حالت انتقال

تماس شخصی نزدیک و به اشتراک گذاری روسری و کلاه اصلی ترین روش انتقال در بین مخاطبین حساس است. تماس سر به سر شایع ترین راه انتقال شپش است. شپش سر نمی تواند پرواز کند زیرا بال ندارد و پاهای قدرتمندی برای پریدن ندارند. آنها با کمک پنجه روی پاهای خود از یک موی آلوده به موی دیگر حرکت می کنند.

تشخیص

تشخیص پدیکولوز کاپیتیس مستلزم مشاهده دقیق توسط پزشک برای تخم‌های زنده، پوره‌ها و شپش‌های زنده است. فرد باید زمان کافی را برای جستجوی کامل مراحل مختلف انگل اختصاص دهد. معاینه ای که با عجله انجام می شود می تواند منجر به تشخیص اشتباه شود و می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

ijdvl 2012 78 4 429 98072 u4 - از بین بردن رشک سریع

روش سریع از بین بردن رشک و شپش

برای از بین بردن سریع رشک سر اصل درمان آلودگی انگل این است که انگل باید حداکثر مقدار دارو را با حداقل نفوذ سیستمیک به انسان بدست آورد. فرمولاسیون های دارویی مختلفی که می توانند برای درمان پدیکولوز استفاده شوند عبارتند از

  1. لوسیون های جداسازی فاز
  2. لوسیون های تبخیر کننده
  3. شامپو حالت دهنده حشره کش

هر عضو مشکوک خانواده باید به طور کامل غربالگری شود، و در صورت مشاهده هر گونه نشانه ای از آلودگی فعال، باید درمان شود. هدف اصلی درمان از بین بردن تخمک ها (تخم ها، نیش ها) و شپش است.
این را می توان با 3 گزینه درمانی موثر به دست آورد: عوامل پدیکولیک موضعی موجود در فرمولاسیون های مختلف، شانه زدن مرطوب و درمان خوراکی.
همه عوامل پدیکولیکال باید پس از مدت زمان تعیین شده با آب خنک روی سینک شسته شوند. شستشو با آب گرم می تواند جذب سیستمیک را به دلیل اتساع عروقی عروق پوست سر افزایش دهد. هر گونه عفونت باکتریایی مشکوک باید با آنتی بیوتیک ضد استافیلوکوک، ترجیحاً سفالوسپورین نسل اول ،سفالکسین درمان شود.

ضد عفونی کردن محیط اطراف خانه برای جلوگیری از شدت و دستیابی به اشکال زدایی کافی ضروری است. تمام لباس‌ها، حوله‌ها، ملحفه‌ها، اثاثه یا لوازم داخلی که توسط کودک آلوده استفاده می‌شود، باید طی 2 روز قبل از تشخیص، در آب داغ با دمای 50 درجه سانتی‌گراد شسته شوند، یا حداقل به مدت 30 دقیقه در بالاترین درجه حرارت با ماشین خشک شوند‌.

حذف nit

دومین راه حل از بین بردن سریع رشک شپش از آنجایی که هیچ یک از عوامل حشره کش موضعی 100% موثر نیستند، منطقی است که نیت ها را به صورت دستی بردارید. از بین بردن نیت ها یک روش خسته کننده و زمان بر است. با شانه کردن موهای خیس با یک شانه دندانی خوب می توان از بین بردن آنها را تسهیل کرد. قبل از شانه کردن موهای آلوده به نیش با سرکه (اسید استیک 4 درصد) به مدت 3 دقیقه، ماده سیمانی که نیت ها را به ساقه مو می چسباند حل می کند و می تواند شانه زدن را آسان تر کند.

لکه های قرمز روی پوست نشانه چیست؟
کلیک

شانه زدن مرطوب

حذف مکانیکی شپش با استفاده از شانه مرطوب یک روش آزمایش شده با زمان است. منطق پشت آن این واقعیت است که شپش ها نمی توانند ظرف 7 روز پس از جوجه ریزی به میزبان دیگری منتقل شوند و نمی توانند در عرض 10 روز تولید مثل کنند و همه تخم ها در عرض 7 تا 10 روز از تخم خارج می شوند. بنابراین، اگر همه شپش های جوان چند روز پس از جوجه ریزی شانه شوند، می توان آلودگی را به طور کامل ریشه کن کرد. روش شانه کردن روی موهای مرطوب با روان کننده اضافه شده (نرم کننده مو یا روغن نارگیل/روغن گیاهی) انجام می شود و تا زمانی که هیچ شپشی پیدا نشود ادامه می یابد (15 تا 30 دقیقه در هر جلسه یا بیشتر برای موهای بلند و ضخیم). منطقی است که از شانه ای با سایه روشن تر (زرد، سفید، صورتی) استفاده کنید تا امکان تجسم آسان شپش را فراهم کند. شانه زدن هر 2 تا 3 روز یک بار به مدت چند هفته تکرار می شود و پس از هر جلسه ای که شپش بالغ پیدا می شود باید به مدت 2 هفته ادامه یابد.

524820417 4x3 - از بین بردن رشک سریع

درمان با هوای گرم (شپش شکن)

برخی از محققین برای ریشه کنی شپش سر از جریان ثابت هوای گرم استفاده کرده اند. در این روش، قطعه دستی با طراحی سفارشی به یک دمنده هوای گرم متصل می شود تا ریشه مو در معرض هوای گرم قرار گیرد. کل دستگاه را «شپش شکن با قطعه دستی» می نامند. دمای حدود 58 تا 60 درجه سانتی گراد با سرعت جریان هوا 88 فوت مکعب در دقیقه تولید می شود که برای ایجاد آسیب حرارتی به شپش ها کافی است.کل زمان مورد نیاز برای درمان کل پوست سر تقریبا 30 دقیقه است. روش شپش شکن نرخ مرگ و میر شپش 80٪ در 3 ساعت پس از درمان و 98٪ مرگ و میر تخم را نشان داده است. مزیت اصلی این روش عدم مقاومت است. درمان با هوای گرم با حداقل ناراحتی قابل تحمل همراه است. فرد باید در برابر وسوسه استفاده از سشوار معمولی در دسترس مقاومت کند زیرا احتمال انتقال شپش در هوا وجود دارد و بنابراین می تواند به سایر افراد حساس حتی به پزشک معالج سرایت کند!

download 1 2 - از بین بردن رشک سریع

داروهای خوراکی

راه از بین بردن سریع رشک می توان از درمان سیستمیک پدیکولوز به عنوان یک درمان کمکی همراه با درمان موضعی عمل می کند. داروهایی مانند کوتریموکسازول و ایورمکتین اثر خوبی در برابر شپش نشان داده‌اند در حالی که داروهایی مانند آلبندازول، لوامیزول اثر کشنده متوسطی از خود نشان داده‌اند.

سولفامتوکسازول / تری متوپریم یک آنتی بیوتیک حاوی سولفونامید است که دارای اثر متوالی در متابولیسم فولات است. شپش سر وابسته به ویتامین B و اسید فولیک است که توسط فلور باکتریایی موجود در دستگاه گوارش آن سنتز می شود. هنگامی که کوتریموکسازول به فرد مبتلا تجویز می شود، دارو در طول وعده غذایی خون به گردش خون شپش می رسد، در نتیجه فلور روده پدیکولوس از بین می رود و در نتیجه شپش از ویتامین های ضروری محروم می شود. مرگ ناشی از کمبود ویتامین B است.

علت ریزش مو در مردان جوان چیست
کلیک

ایورمکتین

ایورمکتین یک داروی ضد کرم است که از نظر ساختاری شبیه به آنتی بیوتیک های ماکرولید بدون فعالیت ضد باکتری است. ایورمکتین با میل ترکیبی و ویژگی بالا به کانال‌های کلریدی دردار گلوتامات متصل می‌شود که در سلول‌های عصبی و ماهیچه‌ای بی مهرگان رخ می‌دهد و باعث افزایش نفوذپذیری غشای سلولی به یون‌های کلرید سلول عصبی یا عضلانی می‌شود. این منجر به هایپرپلاریزاسیون می شود که منجر به فلج شل و مرگ انگل می شود. خوشبختانه، ایورمکتین تمایل کمتری به کانال کلرید دردار گلوتامات پستانداران دارد و به آسانی از سد خونی مغزی در انسان عبور نمی کند. دوز توصیه شده ایورمکتین 200 میکروگرم بر کیلوگرم وزن بدن است. 2 دوز خوراکی 12 میلی گرم یک بار در روز با فاصله 7 تا 10 روز از هم، ریشه کنی رضایت بخشی را به همراه دارد. به دلیل عدم بلوغ سد خونی مغزی در جمعیت کودکان، ایورمکتین در سنین زیر 5 سال، بارداری و شیردهی توصیه نمی شود. ایورمکتین همچنین به عنوان یک آماده سازی موضعی 1% موجود است که به مدت 10 دقیقه استفاده می شود و نتایج امیدوارکننده ای را نشان داده است.

shutterstock 1922727044 h2 - از بین بردن رشک سریع

آلبندازول

آلبندازول یک داروی ضد انگلی دسته X حاملگی با طیف وسیع است که در سراسر جهان برای درمان انواع عفونت های کرمی و تک یاخته ای استفاده می شود. این دارو در برابر انگل اثر چندگانه دارد، به طور عمده: مهار عملکرد میتوکندری، جداسازی فسفوریلاسیون اکسیداتیو و مهار مسیر انتقال گلوکز، که در نهایت منجر به کاهش ATP و مرگ سلولی می شود. همچنین با میل ترکیبی بالا به پروتئین β-توبولین میکروتوبول های انگل متصل شده و از پلیمریزاسیون آن جلوگیری می کند. معمولاً در دوز 400 میلی گرم به صورت تک دوز خوراکی یا تکرار در طی 3 روز استفاده می شود. دوز تکراری 400 میلی گرم در روز 7 تا 10 توصیه شده است. آکیسو و همکاران اثربخشی 61.5% (تک دوز + تکرار در روز 7) و 66.6% (3 دوز روزانه + تکرار در روز 7) را نشان داده‌اند.

dose albendazole hydatid disease ppt - از بین بردن رشک سریع

لوامیزول

لوامیزول یک آگونیست گیرنده نیکوتین استیل کولین است که به سرعت و تقریباً به طور کامل از دستگاه گوارش جذب می شود. به دلیل اثر آگونیستی آن بر روی گیرنده استیل کولین، فلج تونیک انگل خارجی و مرگ وجود دارد. لوامیزول همچنین با مهار آنزیم فومارات هیدراتاز با متابولیسم کربوهیدرات انگل تداخل می کند. در یک مطالعه آزمایشی کنترل نشده، نمازی اثر لوامیزول را در برابر پدیکولوز با دوز 3.5 میلی گرم بر کیلوگرم به مدت 10 روز نشان داد. دوز توصیه شده لوامیزول برای کودکان بین 10 تا 19 کیلوگرم وزن بدن 50 میلی گرم در روز و 100 میلی گرم برای کودکان با وزن بین 20 تا 39 کیلوگرم وزن بدن است.

5f2cd28064e7e - از بین بردن رشک سریع

سایر گزینه های درمانی

یکی دیگر از گزینه های درمان نامرتب این است که ژله وازلین را روی تمام سطح پوست سر و موها بمالید و بگذارید یک شب با کلاه دوش بماند. با این حال، این روش کثیف است و حذف آن در طول حمام دشوار است. شستشوی کامل پوست سر و موهای سر به مدت 10 روز برای از بین بردن عامل انسداد باقیمانده مورد نیاز است. این ژله وازلین غلیظ روی تخم‌ها و دستگاه تنفسی شپش را می‌پوشاند که منجر به خفگی و مرگ می‌شود.

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *