چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
2250002 660x330 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند؟ عوامل خطر چیست؟

مردان سفید پوست در سنین 30 تا 40 سالگی بیشترین احتمال ابتلا به سنگ کلیه را دارند. با این حال، هر کسی ممکن است به سنگ کلیه مبتلا شود.

 برخی عوامل خطر ایجاد سنگ کلیه افزایش می دهند.

این شامل:

 1. ننوشیدن مایعات کافی
 2. داشتن یک رژیم غذایی که شامل مواد تشکیل دهنده سنگ است (مثلاً فسفات در گوشت، ماهی، لوبیا و سایر غذاهای غنی از پروتئین وجود دارد).
 3. داشتن سابقه خانوادگی سنگ کلیه.
 4. داشتن انسداد در دستگاه ادراری.

برخی شرایط پزشکی نیز می توانند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهند. زیرا ممکن است سطح مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه را افزایش یا کاهش دهند. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. هیپرکلسیوری (سطوح کلسیم بالا در ادرار).
 2. فشار خون بالا .
 3. دیابت .
 4. چاقی.
 5. پوکی استخوان .
 6. نقرس و فیبروز کیستیک .
 7. کیست کلیه .
 8. بیماری پاراتیروئید
 9. بیماری التهابی روده و اسهال مزمن.
 10. برخی از روش های جراحی، از جمله جراحی کاهش وزن یا سایر جراحی های معده یا روده.

 داروها می توانند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهند.

این داروها عبارتند از:

 1. دیورتیک ها (قرص های آب).
 2. آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم (برای درمان پوکی استخوان استفاده می شود).
 3. کپسول ایندیناویر(برای درمان عفونت HIV استفاده می شود)
 4. قرص توپیرامات(برای درمان تشنج استفاده می شود)
 5. قرص سیپروفلوکساسین(سیپروفلوکساسین، یک آنتی بیوتیک)
 6. سفتریاکسون (آنتی بیوتیک).

غذاها نیز می توانند شما را در معرض خطر سنگ کلیه قرار دهند.

این غذاها عبارتند از:

 1. گوشت و مرغ (پروتئین های حیوانی).
 2. سدیم (رژیم های غذایی سرشار از نمک).
 3. قندها (فروکتوز، ساکارز و شربت ذرت).

VariousMeatCuts Lead - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

آیا سنگ کلیه ژنتیکی (ارثی) است؟

بله، سنگ کلیه می تواند در خانواده ها ایجاد شود.

دستگاه ادراری چیست؟ چگونه کار می کند؟

دستگاه ادراری شما برای بدن شما حیاتی است زیرا از شر مواد زائد و مایعات اضافی خلاص می شود. این از هر دو کلیه، دو حالب، مثانه و مجرای ادرار شما تشکیل شده است. هر اندام کار مهمی دارد (به ترتیب زیر):

کلیه ها: کلیه های لوبیایی شکل شما به اندازه مشت در دو طرف ستون فقرات، زیر قفسه سینه قرار دارند. هر روز 120 تا 150 لیتر از خون شما را فیلتر می کنند تا مواد زائد را از بین ببرند و مایعات را متعادل کنند. کلیه های شما هر روز یک تا دو لیتر ادرار تولید می کنند.

حالب ها: پس از اینکه کلیه شما ادرار را تولید کرد، مایع از طریق حالب لوله ای شکل به مثانه می رود. در هر کلیه یک حالب وجود دارد. سنگ های کلیه می توانند از حالب ها عبور کنند یا اگر خیلی بزرگ هستند در آنها گیر کنند. اگر سنگ بیش از حد بزرگ باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

مثانه : بین استخوان های لگن، مثانه، اندامی که ادرار را ذخیره می کند، قرار دارد. این کش می شود تا حدود یک و نیم تا دو فنجان را نگه دارد.

مجرای ادرار: مجرای ادرار شما لوله ای است که ادرار از آن عبور می کند. این ایستگاه نهایی دستگاه ادراری است که در آن ادرار شما (و سنگ کلیه) از بدن شما خارج می شود. به این حالت ادرار می گویند.

577af078 4345 44c3 8017 5e1db179aeed - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

چه مدت طول می کشد تا سنگ کلیه تشکیل شود؟

شما می توانید سال ها بدون اینکه بدانید سنگ کلیه وجود دارد، دچار سنگ کلیه شوید. تا زمانی که این سنگ ها در داخل کلیه شما در جای خود باقی بمانند، چیزی احساس نخواهید کرد. درد ناشی از سنگ کلیه معمولاً زمانی شروع می شود که از کلیه شما خارج می شود. گاهی اوقات، یک سنگ می تواند سریعتر تشکیل شود یا در عرض چند ماه.

با پزشک خود در مورد عوامل خطر خود صحبت کنید. آنها ممکن است یک آزمایش ادرار 24 ساعته برای بررسی سرعت ایجاد سنگ در شما انجام دهند.

شایع ترین انواع سنگ کلیه کدامند؟

شایع ترین نوع سنگ کلیه، سنگ اگزالات کلسیمی است. این نوع زمانی اتفاق می افتد که کلسیم و اگزالات در ادرار شما ترکیب شوند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مقادیر زیادی اگزالات، مقادیر کم کلسیم داشته باشید و مایعات کافی مصرف نکنید.

سنگ های ناشی از اسید اوریک نیز نسبتاً شایع هستند. اینها از یک ماده طبیعی به نام پورین می آیند که محصول جانبی پروتئین های حیوانی (گوشت، مرغ و ماهی) است.

میوه هایی که ویتامین دی دارند
کلیک

اگر من چندین سنگ کلیه داشته باشم، آیا همه آنها از یک ماده تشکیل شده اند؟

مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه می توانند متفاوت باشند. شما می توانید یک سنگ اگزالات کلسیم و یک سنگ ساخته شده از اسید اوریک ایجاد کنید.

علائم سنگ کلیه چیست؟

ممکن است سال ها سنگ در کلیه خود داشته باشید و از وجود آن اطلاعی نداشته باشید. اما، زمانی که شروع به حرکت می کند یا بسیار بزرگ می شود، ممکن است علائمی داشته باشید. علائم سنگ کلیه عبارتند از:

 1. احساس درد در ناحیه کمر یا پهلوی بدن. این درد می تواند به عنوان یک درد مبهم شروع شود که ممکن است بیاید و برود. همچنین می تواند شدید شود و منجر به مراجعه به اورژانس شود.
 2. داشتن حالت تهوع و یا استفراغ همراه با درد.
 3. دیدن خون در ادرار
 4. احساس درد هنگام ادرار کردن.
 5. عدم توانایی در دفع ادرار
 6. احساس نیاز به دفع بیشتر ادرار .
 7. تب یا لرز.
 8. داشتن ادراری که بوی بد می دهد یا کدر به نظر می رسد.

سنگ های کلیه کوچکتر ممکن است باعث درد یا علائم دیگر نشوند. این “سنگ های خاموش” از بدن شما در ادرار خارج می شوند.

passing kidney stone banner image - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

علائم سنگ کلیه در کودکان چیست؟

شایع ترین علائم سنگ کلیه وجود خون در ادرار یا درد است. میزان دردی که کودک شما تجربه می کند و محل درد آن بستگی به محل قرارگیری سنگ و اندازه آن دارد. علائم دیگر عبارتند از:

 1. درد کولیکی شدید .
 2. ناتوانی در ادرار کردن (زمانی که سنگ مجرای ادراری را مسدود می کند).
 3. حالت تهوع یا استفراغ.
 4. ادرار کدر و بدبو، تب، لرز یا ضعف که ممکن است نشانه یک عفونت جدی باشد.
 5. خون در ادرار.

بیشتر سنگ های کلیه کودکان در کلیه باقی می مانند، اما تا یک سوم ممکن است از کلیه مهاجرت کرده و در حالب گیر کند. سنگ هایی که در کلیه باقی می مانند، اگرچه اغلب بدون درد هستند، می توانند منبع عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشند. آنهایی که در حالب قرار می گیرند می توانند درد کولیکی شدید ایجاد کنند.

چه چیزی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

سنگ کلیه از مواد موجود در ادرار شما تشکیل می شود. موادی که در سنگ ها ترکیب می شوند به طور معمول از سیستم ادراری شما عبور می کنند. وقتی این کار را نمی‌کنند، به این دلیل است که حجم ادرار کافی نیست و باعث می‌شود که مواد بسیار غلیظ شده و متبلور شوند. این معمولاً نتیجه عدم نوشیدن آب کافی است. مواد تشکیل دهنده سنگ عبارتند از:

 1. کلسیم.
 2. اگزالات.
 3. اسید اوریک .
 4. فسفات.
 5. سیستین (نادر).
 6. زانتین (نادر).

اینها و سایر مواد شیمیایی برخی از مواد زایدی هستند که از بدن شما خارج می شوند.

سنگ کلیه چگونه درمان می شود؟

پس از تشخیص، پزشک شما ابتدا تعیین می کند که آیا شما حتی به درمان نیاز دارید یا خیر. برخی از سنگ های کلیه کوچکتر ممکن است هنگام ادرار کردن از سیستم شما خارج شوند. این می تواند بسیار دردناک باشد. اگر ارائه دهنده شما تصمیم بگیرد که شما نیاز به درمان دارید، گزینه های شما شامل داروها و جراحی است.

داروها ممکن است داروها برای موارد زیر تجویز شوند:

کاهش درد
پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا اگر در اتاق اورژانس هستید، یک داروی مخدر IV مصرف کنید.
تهوع یا استفراغ را مدیریت کنید.
حالب خود را شل کنید تا سنگ ها دفع شوند .
داروهایی که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از تامسولوسین (Flomax) و نیفدیپین

قبل از مصرف ایبوپروفن باید از پزشک خود سوال کنید. این دارو می تواند خطر نارسایی کلیه را در صورت مصرف در هنگام حمله حاد سنگ کلیه افزایش دهد ، به ویژه در افرادی که سابقه بیماری کلیوی و بیماری های مرتبط مانند دیابت، فشار خون بالا و چاقی دارند.

عمل جراحی.

چهار نوع عمل جراحی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد. سه مورد اول کم تهاجمی هستند، به این معنی که جراح از طریق یک سوراخ طبیعی (مانند مجرای ادرار) وارد بدن شما می شود یا یک برش کوچک ایجاد می کند.

medical images surgery a 942 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

اورتروسکوپی

برای انجام این روش، ابزار کوچکی به نام یورتروسکوپ در مجرای ادرار، از طریق مثانه و داخل حالب وارد می شود. این ابزار سنگ های کلیه را نشان می دهد و سپس آنها را در یک “سبد” جراحی بازیابی می کند یا با استفاده از لیزر آنها را از هم جدا می کند. این تکه های کوچکتر از سنگ کلیه به راحتی می توانند از طریق دستگاه ادراری از بدن شما خارج شوند.

کلیه ها در کدام قسمت بدن قرار دارند
کلیک

Laser.6089b3a8c7022 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

سنگ شکنی با موج شوک

در این روش، شما را روی یک نوع خاص از میز یا وان جراحی قرار می دهند. امواج ضربه ای پرانرژی از طریق آب به سنگ(ها) فرستاده می شود. امواج شوک سنگ ها را از هم جدا می کنند و سپس به راحتی می توانند از بدن شما خارج شوند.

lithotripsy thumb 1 732x549 1 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

نفرولیتوتومی از راه پوست

زمانی که سنگ کلیه را نمی توان با روش های دیگر درمان کرد ، یا به دلیل وجود سنگ های زیاد، سنگ ها خیلی بزرگ یا سنگین یا به دلیل محل آنها ، نفرولیتوتومی از راه پوست در نظر گرفته می شود. در این روش، یک لوله مستقیماً از طریق یک برش کوچک در پشت شما وارد کلیه شما می شود. سپس سنگ ها توسط یک کاوشگر اولتراسوند متلاشی می شوند و به بیرون ساکشن می شوند تا شما مجبور نباشید هیچ قطعه ای را از خود عبور دهید. استنت مجرای ادرار بعد از عمل (یک لوله داخلی از کلیه به مثانه که یک هفته بعد برداشته می شود) قرار می گیرد. بیماران معمولاً یک شب برای مشاهده نگه داشته می شوند.

41598 2022 12623 Fig1 HTML - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

جراحی سنگ باز

در این جراحی از برش بلندتری استفاده می شود. در مقایسه با روش های کم تهاجمی، به ندرت انجام می شود (0.3٪ تا 0.7٪ موارد).

کودکان برای سنگ کلیه چگونه درمان می شوند؟

اغلب سنگ کلیه کودکان را می توان با سنگ شکنی موج شوک (SWL) که یک روش کاملا غیر تهاجمی است، درمان کرد. کودک شما تحت بیهوشی قرار می گیرد و امواج صوتی با فرکانس های خاص روی سنگ ها متمرکز می شود تا آنها را به قطعات کوچکی تبدیل کند که به راحتی در هنگام ادرار دفع شوند.

when kids get kidney stone - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

دفع سنگ کلیه چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که ممکن است برای دفع سنگ کلیه طول بکشد با سنگ کلیه دیگر متفاوت است. سنگی که کوچکتر از 4 میلی متر (میلی متر) باشد ممکن است در عرض یک تا دو هفته دفع شود. سنگی که بزرگتر از 4 میلی متر است ممکن است حدود دو تا سه هفته طول بکشد تا کاملاً عبور کند.

هنگامی که سنگ به مثانه می رسد، معمولا در عرض چند روز دفع می شود، اما ممکن است بیشتر طول بکشد، به خصوص در یک مرد مسن با پروستات بزرگ. با این حال، حتی اگر سنگ هنوز در حالب باشد، درد ممکن است کاهش یابد، بنابراین اگر سنگ را طی چهار تا شش هفته دفع نکردید، مهم است که با پزشک خود پیگیری کنید.

آیا غذا یا نوشیدنی وجود دارد که به درمان سنگ کلیه کمک کند؟ آیا درمان های خانگی وجود دارد؟

شایعه شده است که سه مایع برای کمک به سنگ کلیه وجود دارد:

آب ذغال اخته.

اگرچه آب زغال اخته می تواند به جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) کمک کند، اما به سنگ کلیه کمک نمی کند.

4589216 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

سرکه سیب.

سرکه اسیدی است و گاهی اوقات می تواند تغییراتی در ادرار شما ایجاد کند که به سنگ کلیه کمک می کند. اما، این همیشه کمک نمی کند. در مورد استفاده از سرکه با پزشک خود صحبت کنید.

MadeleineSteinbach500px 41ab0efb0bb040f59729f74be5c1aab0 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

آب لیمو.

آب لیمو سرشار از سیترات است که می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند. سیترات در چندین مرکبات از جمله لیمو، لیموترش، پرتقال و خربزه یافت می شود.

iQ9y7Uqr4NDE67nYsLaV7P 1200 80 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

قهوه.

مطالعات نشان می دهد که قهوه ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

l intro 1645231221 - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

از نوشابه و سایر نوشیدنی های حاوی شکر اضافه شده یا شربت ذرت فروکتوز اجتناب کنید. آنها خطر شما را افزایش می دهند.

چگونه می توانم از سنگ کلیه جلوگیری کنم؟

راه های مختلفی برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد، از جمله:

آب بنوشید.
هر روز حداقل شش تا هشت لیوان 8 اونس (حدود 64 اونس) بنوشید. هیدراته ماندن به شما کمک می کند تا دفعات بیشتری ادرار کنید، که به دفع موادی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شوند، کمک می کند. اگر زیاد عرق می کنید، حتما بیشتر بنوشید.
نمک را محدود کنید.
کمتر سدیم بخورید ممکن است بخواهید برای برنامه ریزی غذاهایی که می خورید با یک متخصص تغذیه در ارتباط باشید.
کاهش وزن.
اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید چند کیلو وزن کم کنید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد وزن ایده آل صحبت کنید.
نسخه ها را مصرف کنید.
پزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که به پیشگیری از سنگ کلیه کمک می کند. نوع دارو ممکن است به نوع سنگ شما بستگی داشته باشد.

از کجا بفهمیم تنگی نفس داریم
کلیک

آیا سنگ کلیه باعث بیماری کلیه می شود ؟

اگر سنگ کلیه داشته اید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سنگ کلیه و بیماری مزمن کلیوی هستید.

آیا سنگ کلیه کشنده است؟

نه سنگ کلیه باعث مرگ نمی شود.

سنگ کلیه در بهترین حالت ممکن است خسته کننده و در بدترین حالت دردناک باشد. برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت خود، باید در اسرع وقت توسط یک پزشک ارزیابی شوید. درد ممکن است شدید شود و ممکن است جراحی لازم باشد. به یاد داشته باشید: نسخه های خود را نادیده نگیرید، مقدار زیادی آب بنوشید و از دستورالعمل های غذایی پیروی کنید. همچنین به یاد داشته باشید که سنگ کلیه یک بیماری موقتی است. آنها برای همیشه شما را اذیت نخواهند کرد.

شما سنگ کلیه دارید ، می خواهید بدانید دفع کرده اید یا نه . مراحل زیر به شما این امکان را می دهد که بدانید چه انتظاری باید داشته باشید و چگونه می توانید درد را به حداقل برسانید.

چطور بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

مرحله ی 1

تشکیل سنگ معمولا بدون درد است. اکثر مردم تنها زمانی در مورد آنها می دانند که از دیواره داخلی کلیه جدا شوند. و متوجه آن می شوند!

علائم سنگ کلیه شامل درد شدید و احتمالاً تب و لرز است. همچنین ممکن است خون در ادرار خود مشاهده کنید . درد با اسپاسم کلیه می آید و می رود و سعی می کند سنگ را از داخل کلیه شما خارج کند. ممکن است احساس کنید که یک عضله پشت خود را کشیده اید.

اگر در این مرحله هستید، انتظار اسپاسم را بین 1 تا 4 بار در ساعت داشته باشید. آنها تا زمانی که سنگ به حالب منتقل شود ادامه خواهند داد. بسیاری از زنانی که به طور طبیعی (بدون مسکن) زایمان کرده اند، گفته اند که درد کلیه از این بدتر است.

با این حال، مطمئن باشید که وقتی سنگ کلیه حرکت کرد، بدترین قسمت را پشت سر گذاشته اید .

symptoms of kidney stones thumb - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

مرحله 2

اکنون سنگ وارد حالب شده است، لوله ای که کلیه های شما را به مثانه متصل می کند. اگر چه بدترین قسمت آن سپری شده است، این مرحله هنوز هم می تواند فوق العاده دردناک باشد.

قطر داخلی حالب می تواند بین 2 تا 3 میلی متر عرض داشته باشد. هر سنگ کلیه بزرگتر از این را احساس خواهید کرد. دردش با قبل فرق داره قبل از این درد شدید بود، اکنون، در مرحله 2، درد ضربان دارد زیرا سنگ های کلیه راه خود را از طریق سیستم ادراری خراش می دهند.

همچنین اگر سنگ‌ های کلیه در هر نقطه‌ ای از مجرای ادراری شما متوقف شود ، احساس افزایش فشار خواهید داشت. این به خودی خود دردناک نیست اما اگر این اتفاق بیفتد دردناک می گردد.

مرحله 3

در نهایت، هنگامی که سنگ کلیه وارد مثانه می شود، درد تقریباً از بین می رود . آنچه شما احساس خواهید کرد فشار شدید است! بدن شما می خواهد سنگ را دفع کند و احساس می کنید که باید هر 5 دقیقه یکبار ادرار کنید.

اگرچه ممکن است آنقدرها هم ساده نباشد. سنگ کلیه ممکن است در ورودی مجرای ادرار شما گیر کند و جریان ادرار را متوقف کند . سپس باید 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا سنگ به مثانه برگردد و دوباره تلاش کنید.

مرحله 4

این مرحله آخر به کمی تلاش شما نیاز دارد. ممکن است تمایلی به انجام آن نداشته باشید، اما برای خارج کردن سنگ کلیه ضروری است.

هنگامی که سنگ کلیه تا دهانه مجرای ادرار شما می رسد، باید به شدت فشار دهید. به فشار دادن ادامه دهید تا سنگ به داخل کاسه توالت شما شلیک کند.

شما اکنون 4 مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشته اید!

kidney stone - از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

یک نظر

 1. سلام.واقعابسیارخوب توضیح دادید.خیلی ممنون ازدقت درنوشتارتون..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *