دوشنبه, 1 مرداد, 1403
486786376783678378 660x330 - از کجا بفهمیم لقاح صورت گرفته یا نه ؟

از کجا بفهمیم لقاح صورت گرفته یا نه ؟

پس از پیوستن اسپرم و تخمک (بارداری)، سلول ها به سرعت شروع به تکثیر کرده و از طریق یکی از لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کنند.

هنگامی که در رحم شما قرار می گیرد، این دسته کوچک از سلول ها باید به دیواره رحم شما بچسبند یا کاشته شوند. این مرحله – که به عنوان لقاح یا لانه گزینی شناخته می شود.

علائم از کجا بفهمیم لقاح انجام شده

خون ریزی

نامشخص است که خونریزی لقاح چقدر است. برخی از منابع ادعا می کنند که یک سوم از زنان باردار خونریزی لقاح را تجربه می کنند، اما این مورد توسط تحقیقات مورد بررسی تایید نشده است. (چیزی در اینترنت که ممکن است درست نباشد؟ بگویید که اینطور نیست!)

در اینجا چیزی است که ما می توانیم به شما بگوییم. تا 25 درصد از زنان در سه ماهه اول خونریزی یا لکه بینی را تجربه می کنند – و لقاح یکی از علل خونریزی سه ماهه اول است.

این خونریزی می تواند گیج کننده باشد، زیرا ممکن است در زمان شروع قاعدگی شما اتفاق بیفتد. با این حال، در بیشتر موارد، چند روز تا یک هفته قبل از اینکه دوره قاعدگی خود را انتظار داشته باشید رخ می دهد.

تفاوت‌های دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا خونریزی لقاح یا پریود خود را تجربه می‌کنید:

خونریزی لقاح به احتمال زیاد صورتی روشن یا قهوه ای است (بر خلاف رنگ قرمز روشن یا تیره پریود شما).

خونریزی لقاح بیشتر شبیه لکه بینی است تا جریان واقعی خون.

گرفتگی عضلات

برای کسی پنهان نیست که بارداری اولیه باعث تغییر سریع هورمون ها می شود. به طور خاص، لقاح باعث افزایش هورمون می شود – به همین دلیل است که نمی توانید آن خط صورتی دوم را در تست بارداری خانگی تا بعد از کاشت دریافت کنید.

علائم بارداری دختر در ماه اول
کلیک

و تغییر مداوم هورمونی نیز می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. علاوه بر این، هنگامی که تخمک بارور شده لقاح و شروع به رشد می کند، چیزهای زیادی در رحم شما می گذرد.

در حالی که هیچ تحقیقی وجود ندارد که تین را نشان دهد، برخی از زنان در حوالی زمان لقاح احساس حساسیت به لمس، کمردرد یا گرفتگی می کنند. این ممکن است یک نسخه خفیف از احساس شما قبل از شروع پریود به نظر برسد.

دهانه رحم

اگر مخاط دهانه رحم خود را زیر نظر گرفته اید، کار خوب است، مامان آینده! دانستن اینکه چه اتفاقی در بدن شما می افتد می تواند هنگام تلاش برای بچه دار شدن نیرومند باشد.

ممکن است در حوالی زمان لقاح متوجه تغییرات مخاطی دهانه رحم شوید.

در طول تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما شفاف، کشدار و لغزنده خواهد بود (مثلا سفیده تخم مرغ).

پس از کاشت، موکوس شما ممکن است بافتی ضخیم‌تر و «صمغ‌کننده‌تر» داشته باشد و شفاف یا سفید باشد.

و در روزهای اوایل بارداری، افزایش پروژسترون و استروژن ممکن است باعث شود مخاط شما حتی غلیظ تر، فراوان تر و سفید یا زرد شود.

نفخ

افزایش پروژسترون (که در اوایل بارداری اتفاق می افتد) سیستم گوارش شما را کند می کند. این می تواند باعث شود احساس نفخ کنید. اما همانطور که بسیاری از ما می دانیم، این احساس می تواند یک علامت واقعاً رایج پریود شما نیز باشد. می خواهید بدانید چرا؟ پروژسترون همچنین زمانی که دوره قاعدگی شما نزدیک  است افزایش می یابد.

سینه های حساس

پس از کاشت، استروژن و پروژسترون به سرعت افزایش می یابد. این می تواند باعث شود که سینه شما احساس درد شدیدی کند. در حالی که بسیاری از زنان قبل از قاعدگی خود تورم یا حساس شدن سینه ها را تجربه می کنند، این احتمالاً در اوایل بارداری بیشتر از حد معمول قابل توجه است.

چی بخورم بچم خوشگل بشه
کلیک

حالت تهوع

مسلماً مشهورترین علائم اولیه بارداری: حالت تهوع، (اگرچه ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد).

افزایش سطح پروژسترون پس از کاشت می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. اما دوباره، این اتفاق در حدود هفته 4 یا 5 بارداری (تقریباً زمانی که پریودتان را از دست می دهید) رخ می دهد.

پروژسترون هضم شما را کند می کند که می تواند به حالت تهوع کمک کند. افزایش سطح hCG و حس بویایی حساس تر می تواند مشکل را بدتر کند – بنابراین اکنون ممکن است زمان خوبی برای اجتناب از پختن جگر و پیاز باشد.

سردرد

افزایش شدید سطح هورمون (مخصوصاً پروژسترون) می تواند پس از لقاح باعث سردرد شود.

تغییرات در خلق و خو

یک دقیقه خود را راضی و خوشحال و لحظه بعد در یک آگهی تبلیغاتی در تلویزیون گریه می کنید؟ یا از دیدن شریک زندگی خود در غروب و سپس گاز گرفتن سر او برای هیچ چیز هیجان زده هستید؟ ممکن است تغییرات خلقی را تجربه کنید.

استروژن و پروژسترون و همچنین hCG پس از کاشت خیلی سریع افزایش می یابد. این می تواند باعث شود که شما احساس «خارج» یا بدتر از حد معمول کنید.

نتیجه کلی

برخی از زنان متوجه علائم و نشانه هایی می شوند که نشان می دهد لقاح رخ داده است. علائم ممکن است شامل خونریزی خفیف، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، نفخ، درد سینه، سردرد، نوسانات خلقی و احتمالاً تغییر در دمای بدن باشد.

اما – و قسمت ناامید کننده اینجاست – بسیاری از این علائم بسیار شبیه PMS هستند. علاوه بر این، اکثر زنان اصلاً هیچ نشانه ای از لانه گزینی یا لقاح را تجربه نمی کنند و در واقع باردار هستند.

آیا بارداری در دوران عقد بدون دخول ممکن است ؟
کلیک

بهترین راه برای اینکه مطمئن شوید باردار هستید یا خیر، انجام تست بارداری در خانه یا تماس با پزشک است. (به خاطر داشته باشید که حتی اگر علائم لقاح را داشته باشید، چند روز طول می کشد تا آزمایش مثبت شود).

همچنین ببینید

how effectively do birth control pills work 1546000437 310x165 - چند ساعت بعد از رابطه میتوان قرص ال دی خورد

چند ساعت بعد از رابطه میتوان قرص ال دی خورد

اگر حتی فقط یک بار رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، می توانید باردار شوید! …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *