سه شنبه, 4 مهر, 1402
اچ آی وی چگونه منتقل میشود 600x330 - اچ آی وی چگونه منتقل میشود ؟ چگونه HIV می گیرید ؟

اچ آی وی چگونه منتقل میشود ؟ چگونه HIV می گیرید ؟

HIV چگونه منتقل میشود ؟ چگونه اچ آی وی را می گیرید یا منتقل می کنید ؟

HIV را فقط می توانید از طریق تماس مستقیم با برخی مایعات بدن از فرد مبتلا به HIV که بار ویروسی قابل تشخیص دارد، دریافت کنید. این مایعات عبارتند از:

 • خون
 • مایع منی و یا مایع پیش از آن
 • مایعات رکتوم
 • مایعات واژن
 • شیر مادر

برای اینکه انتقال رخ دهد، HIV در این مایعات باید از طریق غشای مخاطی (در روده بزرگ، واژن، دهان یا نوک آلت تناسلی مرد) به جریان خون یک فرد HIV منفی وارد شود. همچنین با بریدگی یا زخم باز یا با تزریق مستقیم چیزی مثلا سرنگ مبتلا میشویم.

افراد مبتلا به اچ آی وی که طبق دستور روزانه داروی اچ آی وی استفاده می کنند و بار ویروسی غیرقابل شناسایی را می گیرند و از آن محافظت می کنند ، به طور موثر خطر انتقال جنسی اچ آی وی به شرکای منفی اچ آی وی خود را ندارند (منفی یعنی سالم).

چگونه HIV از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؟ - اچ آی وی چگونه منتقل میشود ؟ چگونه HIV می گیرید ؟

چگونه HIV از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؟

ویروس اچ آی وی تنها از طریق فعالیت های خاص قابل انتقال است. در ایالات متحده ، رایج ترین روش ها عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی واژینال یا مقعدی با کسی که به ویروس اچ آی وی مثبت است بدون استفاده از کاندوم یا مصرف داروهایی برای پیشگیری یا درمان اچ آی وی. رابطه جنسی مقعدی خطرناک تر از رابطه واژینال است.
 • به اشتراک گذاشتن تجهیزات دارویی تزریقی (“کار کرده”) ، مانند سوزن ، با کسی که HIV دارد.

از مادر به کودک در دوران بارداری، تولد یا شیردهی - اچ آی وی چگونه منتقل میشود ؟ چگونه HIV می گیرید ؟

روش هایی که ممکن است کمتر رخ بدهد معمول عبارتند از:

 • از مادر به کودک در دوران بارداری، تولد یا شیردهی. با این حال، استفاده از داروهای اچ آی وی و سایر تکنیکها به کاهش خطر انتقال اچ آی وی از مادر به کودک به 1٪ یا کمتر در ایالات متحده کمک کرده است.
 • یک سوزن آلوده به ویروس اچ آی وی یا چیز تیز دیگری. این خطر عمدتا برای کارکنان مراقبت های بهداشتی است. خطر بسیار کم است.
آیا زخم اثنی عشر خطرناک است
کلیک

تماس بین پوست زخم شده - اچ آی وی چگونه منتقل میشود ؟ چگونه HIV می گیرید ؟

انتقال HIV در این موارد بسیار نادر است:

 • داشتن رابطه جنسی دهانی. اما به طور کلی ، احتمال ابتلای فرد منفی به ویروس HIV از طریق رابطه جنسی دهانی با شریک زندگی مثبت HIV بسیار کم است.
 • دریافت انتقال خون، فرآورده های خونی، یا پیوند عضو / بافت که به HIV آلوده شده اند. این روزها به دلیل آزمایش دقیق خون در ایالات متحده و اعضا و بافت های اهدایی، خطر بسیار کمی است.
 • گزش توسط فرد مبتلا به اچ آی وی. هر یک از موارد بسیار اندک مستند شامل ترومای شدید همراه با آسیب گسترده به بافت و وجود خون است. در صورت زخم شدن پوست خطر انتقال وجود ندارد.
 • تماس بین پوست زخم شده، زخم یا غشای مخاطی و خون آلوده به HIV یا مایعات بدن آلوده به خون. در صورت بوجود آمدن زخم یا خونریزی لثه و خون از شریک HIV مثبت شده (مبتلا شده)، بوسیدن عمیق و دهان باز به جریان خون همسر HIV منفی می رسد. HIV از طریق بزاق پخش نمی شود.
 • خوردن غذایی که توسط فرد مبتلا به HIV از قبل جویده شده است. وقتی خون آلوده از دهان هنگام جویدن با غذا مخلوط شود، این آلودگی رخ می دهد. این نوع تنها موارد شناخته شده در بین نوزادان است.

آیا بار ویروسی اچ آی وی در گرفتن یا انتقال اچ آی وی تأثیر دارد؟

بله. بار ویروسی مقدار HIV در خون کسی است که HIV دارد. مصرف روزانه داروی HIV (به نام درمان ضد ویروس درمانی یا ART) طبق تجویز می تواند بار ویروسی را بسیار کم کند – به حدی کم است که آزمایش نمی تواند آن را تشخیص دهد (این یک بار ویروسی غیر قابل تشخیص است).

قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس
کلیک

افراد مثبت به اچ آی وی که روزانه داروی اچ آی وی را طبق دستورالعمل خود مصرف می کنند و بار ویروسی غیرقابل شناسایی را می گیرند و نگه می دارند ، به طور موثر خطر انتقال HIV به شریک زندگی منفی خود از طریق رابطه جنسی را ندارند.

داروی اچ آی وی ابزاری قدرتمند برای جلوگیری از انتقال جنسی اچ آی وی است. اما فقط تا زمانی که شریک HIV مثبت بار ویروسی (مبتلا به اچ آی وی) غیرقابل شناسایی داشته باشد و آن را حفظ کند ، کار می کند. هرکسی که داروی HIV مصرف می کند بار ویروسی غیرقابل شناسایی دارد. برای شناسایی نشدن ، افراد مبتلا به اچ آی وی باید هر روز طبق دستورالعمل داروی اچ آی وی استفاده کنند و مرتباً به پزشک مراجعه کنند تا آزمایش بار ویروسی انجام دهند.

راه هایی که HIV نمی تواند انتشار یابد

 • هوا یا آب
 • پشه ها ، کنه ها یا حشرات دیگر
 • بزاق ، اشک یا عرقی که با خون فرد مبتلا به HIV مخلوط نشده باشد.
 • دست دادن؛ بغل کردن توالت مشترک به اشتراک گذاشتن ظروف ، ظروف نقره ای یا نوشیدن لیوان ؛ یا درگیر بوسیدن دهان بسته یا “اجتماعی” با یک فرد مثبت به HIV
 • نوشیدن چشمه
 • سایر فعالیت های جنسی که شامل تبادل مایعات بدن نیست (به عنوان مثال لمس کردن).

HIV را نمی توان از طریق پوستی سالم منتقل کرد.

با اچ ای وی چگونه ایدز می گیرید؟

نمی توانید ایدز را “بیاورید”.

ایدز پیشرفته ترین مرحله عفونت HIV است. اگر HIV دارید و تحت درمان ایدز نیستید ، در نهایت سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود و به ایدز پیشرفت می کنید.

مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی
کلیک

افراد مبتلا به ایدز چنان سیستم ایمنی آسیب دیده ای دارن که به تعدادی بیماری شدید دیگر مبتلا می شوند ، که به آنها عفونت های فرصت طلب (opportunistic infections) گفته می شود.

افرادی که HIV منفی هستند می توانند با استفاده از PrEP (پروفیلاکسی, پیشگیری قبل از قرار گرفتن در معرض خطر) از ابتلا به HIV جلوگیری کنند. پروفیلاکسی (PEP) راهی برای جلوگیری از عفونت HIV پس از مواجهه احتمالی اخیر با ویروس است. روش های دیگری نیز وجود دارد که می تواند از ابتلا به HIV یا انتقال آن از طریق مصرف داروی تزریقی و فعالیت جنسی جلوگیری کند.

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *