جمعه, 22 تیر, 1403
Woman holding her stomach 660x330 - ایا زخم اثنی عشر خطرناک است

ایا زخم اثنی عشر خطرناک است

زخم های گوارشی زخم های باز در دستگاه گوارش شما هستند. هنگامی که آنها در داخل معده شما قرار دارند، به آنها زخم معده نیز می گویند . هنگامی که آنها در قسمت بالایی روده کوچک شما یافت می شوند، زخم اثنی عشر نامیده می شوند.
برخی از افراد حتی نمی دانند که زخم دارند. برخی دیگر علائمی مانند سوزش سر دل و درد شکم دارند. زخم ها در صورت سوراخ شدن روده یا خونریزی شدید (همچنین به عنوان خونریزی شناخته می شوند) می توانند بسیار خطرناک شوند.

علائم زخم اثنی عشر چیست؟

زخم های اثنی عشر همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. در واقع، تنها حدود یک چهارم افراد مبتلا به زخم، علائمی را تجربه می کنند. برخی از این علائم عبارتند از:

 1. درد شکم
 2. نفخ یا احساس سیری
 3. آروغ زدن
 4. سوزش سردل
 5. حالت تهوع
 6. استفراغ

علائم ممکن است برای هر فردی کمی متفاوت باشد. در برخی موارد، خوردن یک وعده غذایی می تواند درد را کاهش دهد. در برخی دیگر، خوردن فقط اوضاع را بدتر می کند.
یک زخم می تواند آنقدر آهسته خونریزی کند که شما متوجه آن نشوید. اولین علائم زخم با خونریزی آهسته علائم کم خونی است که عبارتند از:

 1. رنگ پوست کم رنگ
 2. تنگی نفس با فعالیت بدنی
 3. کمبود انرژی
 4. خستگی
 5. سبکی سر

Low energy - ایا زخم اثنی عشر خطرناک است

زخمی که خونریزی شدید دارد ممکن است باعث شود:

 1. مدفوع سیاه و چسبنده
 2. خون قرمز تیره یا قهوه ای رنگ در مدفوع شما
 3. استفراغ خونی با غلظت قهوه

خونریزی سریع از زخم یک رویداد تهدید کننده زندگی است. اگر این علائم را دارید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس
کلیک

چه چیزی باعث ایجاد زخم اثنی عشر می شود؟

لایه ای از مخاط در دستگاه گوارش شما وجود دارد که به محافظت از پوشش روده کمک می کند. وقتی اسید زیاد یا مخاط کافی نباشد، اسید سطح معده یا روده کوچک شما را فرسایش می‌دهد. نتیجه یک زخم باز است که می تواند خونریزی کند.
همیشه نمی توان تعیین کرد چرا این اتفاق می افتد . معمولا دو عامل شایع هلیکوباکتر پیلوری و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند.

هلیکوباکتر پیلوری ( H. pylori )

هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری است که در مخاط دستگاه گوارش زندگی می کند. گاهی اوقات می تواند باعث التهاب در پوشش معده شود که منجر به زخم می شود. اگر شما به هلیکوباکتر پیلوری آلوده شده باشید و همچنین سیگار می کشید، ممکن است بیشتر در معرض خطر باشید.

CHEN News h pylori 2feb21 - ایا زخم اثنی عشر خطرناک است

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

این داروها محافظت از خود در برابر اسیدهای معده را برای معده و روده کوچک دشوار می کنند. NSAID ها همچنین توانایی لخته شدن خون را کاهش می دهند که می تواند زخم خونریزی را بسیار خطرناک تر کند.

داروهای این گروه عبارتند از:

آسپرین (بایر آسپرین، بافرین)
ایبوپروفن (ادویل، موترین)
کتورولاک (Acular، Acuvail)
ناپروکسن (Aleve)
اگزاپروزین (Daypro)
استامینوفن (تیلنول) یک NSAID نیست.
داروهای ضد التهاب همچنین در برخی از داروهای ترکیبی مورد استفاده برای درمان ناراحتی معده یا سرماخوردگی گنجانده شده است. اگر از چندین دارو استفاده می کنید، به احتمال زیاد بیش از آنچه تصور می کنید NSAID مصرف می کنید.
خطر ابتلا به زخم ناشی از NSAID ها بیشتر است اگر:
دوز بالاتر از حد معمول مصرف کنید
آنها را به دفعات مصرف کنید
الکل بنوشید
سالخورده هستند
از کورتیکواستروئیدها استفاده کنید
در گذشته زخم داشته اند

علت پرش پلک چشم چپ چیست
کلیک

scattered medicine - ایا زخم اثنی عشر خطرناک است

درمان زخم اثنی عشر چیست؟

اگر علائم زخم اثنی عشر را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. درمان سریع می تواند از خونریزی بیش از حد و سایر عوارض جلوگیری کند.
زخم ها معمولاً پس از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی تشخیص داده می شوند. آندوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر طولانی است که در انتهای آن یک نور و دوربین قرار دارد. لوله در گلو، سپس به مری ، معده و قسمت فوقانی روده کوچک وارد می شود .
به طور کلی به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود، به پزشک اجازه می دهد تا مشکلات معده و روده فوقانی را شناسایی و شناسایی کند.
زخم های خونریزی دهنده باید به سرعت درمان شوند و درمان می تواند در طول آندوسکوپی اولیه شروع شود. اگر در طول آندوسکوپی خونریزی ناشی از زخم مشاهده شود، پزشک می تواند:
تزریق مستقیم دارو
زخم را سوزانده تا خونریزی را متوقف کند
رگ خونریزی را ببندید
اگر زخم دارید، از نظر هلیکوباکتر پیلوری آزمایش خواهید شد. این را می توان با استفاده از نمونه بافتی که در حین آندوسکوپی گرفته شده است انجام داد. همچنین می‌توان آن را با آزمایش‌های غیرتهاجمی مانند نمونه مدفوع یا آزمایش تنفس انجام داد.
اگر عفونت دارید، آنتی بیوتیک ها و سایر داروها می توانند به مبارزه با باکتری ها و کاهش علائم کمک کنند. برای اطمینان از خلاص شدن از شر آن، باید مصرف دارو را طبق دستور پایان دهید، حتی اگر علائم شما متوقف شود.
زخم ها با داروهای مسدود کننده اسید به نام مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) یا مسدود کننده های H2 درمان می شوند. آنها را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد، اما در صورت داشتن زخم خونریزی، می توان آنها را به صورت داخل وریدی نیز مصرف کرد. زخم های کامرون معمولا با PPI درمان می شوند، اما گاهی اوقات جراحی لازم است برای ترمیم فتق هیاتال
اگر زخم شما نتیجه مصرف بیش از حد NSAID ها است، با پزشک خود برای یافتن داروی دیگری برای درمان درد همکاری کنید.
آنتی اسیدهای بدون نسخه گاهی علائم را تسکین می دهند. از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف آنتی اسیدها مشکلی ندارد.

انتی بیوتیک برای گلو درد
کلیک

gastric and duodenal ulcers - ایا زخم اثنی عشر خطرناک است

عوارض احتمالی چیست؟

یک زخم اثنی عشر درمان نشده که متورم می شود یا زخم می شود می تواند دستگاه گوارش شما را مسدود کند. همچنین می تواند معده یا روده کوچک شما را سوراخ کند و حفره شکمی شما را آلوده کند. که باعث ایجاد وضعیتی به نام پریتونیت می شود .
یک زخم خونریزی دهنده می تواند منجر به کم خونی، استفراغ خونی یا مدفوع خونی شود. یک زخم خونریزی دهنده معمولاً منجر به بستری شدن در بیمارستان می شود. خونریزی داخلی شدید تهدید کننده زندگی است. سوراخ شدن یا خونریزی جدی ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

همچنین ببینید

7837837837837 310x165 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی فوقانی که آندوسکوپی دستگاه گوارش نیز نامیده می شود، روشی است که برای بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *