چهارشنبه, 8 آذر, 1402
herniahero 660x269 - باد فتق در زنان کجاست

باد فتق در زنان کجاست

چگونه بفهمیم باد فتق داریم؟

درد در شکم یا کشاله ران شما می تواند فتق باشد. فتق در مردان و زنان شایع است، اما علائم متفاوت است. فتق کشاله ران در زنان بسیار کمتر دیده می شود. جینا آدرالز، مدیر بخش جراحی کم تهاجمی در پزشکی جان هاپکینز می گوید: فتق ممکن است باعث نوعی ناراحتی شود و خود به خود از بین نرود. تقریباً تمام فتق ها را می توان با جراحی ترمیم کرد.

باد فتق در زنان چیست؟

شکم شما در لایه‌هایی از ماهیچه و بافت قوی پوشیده شده است که به حرکت و محافظت از اندام‌های داخلی کمک می‌کند. فتق شکافی در این دیواره عضلانی است که به محتویات داخل شکم اجازه می دهد تا به بیرون بزنند. انواع مختلفی از فتق ها وجود دارد ، اما شایع ترین فتق ها در ناحیه شکم یا کشاله ران رخ می دهد.

باد فتق در ناحیه شکم چه احساسی دارد؟

اگر فتق در ناحیه شکم دارید، ممکن است یک برآمدگی در امتداد سطح بیرونی شکم ببینید یا احساس کنید. به طور معمول، بیماران مبتلا به فتق شکمی درد خفیف، درد یا احساس فشار در محل فتق را توصیف می کنند. این ناراحتی با هر فعالیتی که به شکم فشار وارد می کند، بدتر می شود، مانند بلند کردن اجسام سنگین، دویدن یا زور زدن در حین اجابت مزاج. برخی از بیماران برآمدگی دارند اما ناراحتی ندارند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر باد فتق شکم هستند؟

هر کسی ممکن است به فتق شکم مبتلا شود، اما کسانی که جراحی شکم انجام داده‌اند در معرض خطر بیشتری هستند. اگر برشی دارید که دیواره شکم را مختل می کند، هرگز به اندازه بافت اصلی قوی نخواهد بود. این باعث می شود که احتمال ایجاد یک فتق، معروف به فتق برش ، در امتداد ناحیه برش بیشتر شود. این در 30 درصد از بیمارانی که جراحی شکم باز انجام می دهند، رخ می دهد.

دلیل باد معده زیاد
کلیک

بارداری یک عامل خطر است که زنان را مستعد ابتلا به نوع دیگری از فتق شکمی در نزدیکی ناف می‌کند که به آن فتق نافی می‌گویند . ناف نازک ترین قسمت دیواره شکم است. این یک محل بسیار رایج برای ایجاد فتق است، چه مرد و چه زن.

باد فتق در زنان عکس - باد فتق در زنان کجاست

علائم باد فتق زنان

 1. درد یا درد شدید
 2. احساس سوزش
 3. برآمدگی در محل فتق، اما ممکن است همراه با فتق کشاله ران وجود نداشته باشد
 4. ناراحتی که با فعالیت افزایش می یابد

علائم در مردان

 1. برآمدگی که می توانید ببینید یا احساس کنید
 2. درد دردناک در ناحیه
 3. احساس فشار
 4. احساس کشش کیسه بیضه در اطراف بیضه ها
 5. دردی که با فعالیت هایی که به آن ناحیه فشار وارد می کند، بدتر می شود، مانند بلند کردن اجسام سنگین، هل دادن و زور زدن

ایا باد فتق در زنان وجود دارد

بله در هر شخص چه مرد و زن وجود دارد !

باد فتق چگونه درمان می شود؟

درمان بسته به نوع فتق، علائم و جنسیت بیمار متفاوت است.

باد فتق در زنان چگونه است

در بعضی موارد علائم باد فتق در زنان متفاوت است! باد فتق زنان احتمال زیاد در حفره‌ های شکمی، در فاصله میان سینه تا لگن حتی در کشاله ران دیده میشود. باد فتق نشانه های مشخصی دارد؛در برخی موارد فرد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. یا تعداد کمی از آنها را بروز بدهد.نخستین علامت فتق برآمدگی است.

علت باد فتق در زنان چیست

 1. نقص مادرزادی (درست بسته نشدن دیواره‌ی شکمی)
 2. افزایش سن
 3. سرفه مزمن
 4. آسیب ناشی از صدمه یا جراحی
 5. بارداری
 6. یبوست مزمن
 7. بلند کردن وزنه
 8. آسیت (آب آوردن شکم)
 9. افزایش وزن ناگهانی
 10. انجام جراحی
 11. عطسه و سرفه (مزمن و طولانی مدت)
چه چیزهایی برای یبوست خوب است
کلیک

باد فتق اینگوینال (کشاله ران)

فتق مغبنی که در زنان بیشتر نیاز به مراجعه به اورژانس دارند. زنان نیز نسبت به مردان شانس بیشتری برای ابتلا به عوارض دارند. بنابراین، ما معمولاً پس از تشخیص، جراحی را توصیه می کنیم.

مردان مبتلا به فتق مغبنی اغلب اگر علامتی نداشته باشند ممکن است جراحی را به تعویق بیندازند. مطالعات بر روی مردان مبتلا به فتق مغبنی نشان می دهد که خطر ابتلا به شرایط اضطراری، مانند گیرکردن یا خفه شدن بخشی از روده در شکاف عضلانی، بسیار کم است. اما از آنجایی که فتق ها به مرور زمان بزرگتر می شوند یا علائم ایجاد می کنند، اکثر مردان طی 10 سال پس از تشخیص فتق به جراحی نیاز خواهند داشت.

دو درمان جراحی برای فتق اینگوینال وجود دارد. جراحی کم تهاجمی اغلب به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و تنها به برش هایی به اندازه سوراخ کلید نیاز دارد که از طریق آن یک دوربین و ابزار کوچک برای انجام تعمیرات وارد می شود. جراحی رباتیک کم تهاجمی (شبیه به لاپاراسکوپی، اما جراحان از کنترل کننده برای حرکت دادن ابزار استفاده می کنند) نیز یک گزینه است. با جراحی کم تهاجمی، بیماران در عرض دو هفته به فعالیت عادی خود باز می گردند. جراحی باز گزینه درمانی دیگر است ، بهبودی چهار تا شش هفته طول می کشد.

illustration stomach pain in inguinal - باد فتق در زنان کجاست

فتق های شکمی

هم برای مردان و هم برای زنان، درمان بیشتر فتق های شکمی توصیه می شود.در صورت داشتن چاقی یا دیابت احتمال شدت پیدا کردن فتق هم بیشتر است. بهتر است این شرایط قبل از جراحی تحت کنترل باشد. برخی از بیماران علائمی ندارند و ممکن است پس از بحث در مورد خطرات و فواید با جراح خود تصمیم به تاخیر در درمان بگیرند.

در تومور مغزی کجای سردرد میگیرد
کلیک

گزینه های جراحی و زمان بهبودی برای فتق شکمی بسیار متفاوت است زیرا این فتق ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. فتق ناف یا برش کوچک اغلب به صورت سرپایی قابل درمان است. با این حال،درمان فتق های پیچیده تر ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان از یک تا پنج روز داشته باشد.

gs22 fig1 epigastric hernia repair adult 73f29f - باد فتق در زنان کجاست

علائم اورژانس فتق چیست؟

هنگامی که اکثر فتق ها شروع می شوند، بافت داخلی که از شکاف عضلانی که معمولا چربی است عبور می کند. اما همچنین ممکن است بخشی از روده از سوراخ بیرون بزند. خطر این امر بسیار کم است، اما در صورت وقوع، نیاز به درمان سریع است. در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. برآمدگی دردناکی که هنگام دراز کشیدن و استراحت از اندازه آن کم نمی شود
 2. بدتر شدن درد
 3. حالت تهوع ویا استفراغ
 4. مشکل در دفع مدفوع
 5. نفخ
 6. ضربان قلب سریع
 7. تب

عمل باد فتق در زنان چگونه است

جراحی. این عمل از طریق وصله کردن سوراخ با استفاده از توری جراحی انجام میشود.

لاپاراسکوپی. در مقایسه با جراحی جراحت کمتری دارد. زیرا به جای برش شکم با چند سوراخ در چند ناحیه خاص انجام میشود. در نتیجه آسیب کمتری به بیمار وارد میشود. علائم باد فتخ در زنان

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *