چهارشنبه, 1 آذر, 1402
decayed tooth extraction 1200x675 1 660x330 - بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

اگرچه قرار است دندان‌ های دائمی مادام‌ العمر باقی بمانند، اما دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است نیاز به کشیدن دندان پیدا کنید. یک دلیل بسیار رایج آسیب دیدن دندانی است که به آن ضربه وارد شده یا دچار پوسیدگی شده است و قابل ترمیم نیست. دلایل دیگر عبارتند از:

دهان شلوغ

گاهی اوقات دندانپزشکان دندان ها را می کشند تا دهان را برای ارتودنسی آماده کنند. هدف از ارتودنسی تراز کردن صحیح دندان ها است که اگر دندان های شما برای دهان شما بزرگ باشد ممکن است امکان پذیر نباشد . به همین ترتیب، دندانپزشک کشیدن دندان اضافی را توصیه می کند.

22 - بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

عفونت

اگر پوسیدگی یا آسیب دندان به پالپ گسترش یابد ، مرکز دندان حاوی اعصاب و رگ‌ های خونی است ، باکتری‌ های موجود در دهان می‌توانند وارد پالپ شوند و منجر به عفونت شوند. اغلب می توان این مشکل را با درمان ریشه (RCT) اصلاح کرد، اما اگر عفونت آنقدر شدید باشد که آنتی بیوتیک یا RCT آن را درمان نکند، ممکن است برای جلوگیری از گسترش عفونت نیاز به استخراج باشد.

790fd5248756ccc40fa3b69820558c1511 - بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

خطر عفونت

اگر سیستم ایمنی شما به خطر بیفتد (به عنوان مثال، اگر شیمی درمانی دریافت می کنید یا در حال پیوند عضو هستید )، حتی خطر عفونت در یک دندان خاص ممکن است دلیل کافی برای کشیدن دندان باشد.

بیماری پریودنتال (لثه)

اگر بیماری پریودنتال ، عفونت بافت‌ ها و استخوان‌ هایی که دندان‌ ها را احاطه کرده و حمایت می‌کنند ، باعث لق شدن دندان‌ ها شده باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان یا دندان باشد.

periodontal gum disease treatment danforth toronto - بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

انتظار چه چیزی با کشیدن دندان را باید داشته باشیم

دندانپزشکان و جراحان دهان، کشیدن دندان را انجام می دهند. قبل از کشیدن دندان، دندانپزشک به شما یک بی حس کننده موضعی تزریق می کند تا ناحیه ای که دندان در آن کشیده می شود بی حس شود. در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است از یک بیهوشی عمومی قوی استفاده کند. این کار از درد در سراسر بدن شما جلوگیری می کند و باعث می شود تا در طول این روش بخوابید.

چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود
کلیک

اگر دندان نهفته باشد، دندانپزشک لثه و بافت استخوانی را که روی دندان را پوشانده است جدا می کند و سپس با استفاده از فورسپس، دندان را گرفته و به آرامی آن را به جلو و عقب تکان می دهد تا از استخوان فک و رباط هایی که آن را در جای خود نگه می دارد، شل شود. گاهی اوقات، دندانی که به سختی کشیده می شود را باید تکه تکه کرد.

هنگامی که دندان کشیده شد، معمولاً لخته خون در حفره ایجاد می شود. دندانپزشک یک گاز را در سوکت قرار می دهد و از شما می خواهد که آن را گاز بگیرید تا خونریزی را متوقف کنید. گاهی اوقات دندانپزشک برای بستن لبه های لثه روی محل کشیدن، چند بخیه که معمولاً خود حل شونده هستند، می گذارد.

گاهی اوقات، لخته خون در حفره شکسته می شود و استخوان در حفره ظاهر می شود. این یک وضعیت دردناک است که به آن حفره خشک می گویند . اگر این اتفاق بیفتد، دندانپزشک شما احتمالاً یک پانسمان آرام بخش را برای چند روز روی سوکت قرار می دهد تا از آن به عنوان یک لخته جدید محافظت کند.

قبل از کشیدن دندان چه چیزی به دندانپزشک خود بگویید؟

اگرچه کشیدن دندان معمولاً بسیار ایمن است، اما این روش می تواند باکتری های مضر را به جریان خون راه دهد. بافت لثه نیز در معرض خطر عفونت است. اگر شرایطی دارید که شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت شدید قرار می دهد، ممکن است لازم باشد قبل و بعد از کشیدن آنتی بیوتیک مصرف کنید. قبل از کشیدن دندان، تاریخچه پزشکی کامل خود، داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید و اگر یکی از موارد زیر را دارید (توجه داشته باشید که این لیست کامل نیست) را به دندانپزشک خود اطلاع دهید:

 1. دریچه های قلب آسیب دیده یا ساخته دست بشر
 2. نقص مادرزادی قلب
 3. اختلال در سیستم ایمنی
 4. بیماری کبد ( سیروز )
 5. مفصل مصنوعی، مانند تعویض مفصل ران
9 روش درمان سریع دندان درد در شب
کلیک

پس از کشیدن دندان چه باید کرد

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک شما را برای بهبودی به خانه می فرستد. بهبودی معمولاً چند روز طول می کشد. موارد زیر می تواند به کاهش ناراحتی، کاهش خطر عفونت و سرعت بخشیدن به بهبودی کمک کند.

 1. داروهای مسکن را طبق دستور مصرف کنید.
 2. برای کاهش خونریزی و ایجاد لخته در حفره دندان، گازی را محکم اما به آرامی گاز بگیرید.
 3. پدهای گاز را قبل از آغشته شدن به خون عوض کنید. در غیر این صورت، پد را به مدت سه تا چهار ساعت پس از استخراج بگذارید.
 4. بلافاصله پس از عمل یک کیسه یخ را روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا تورم کاهش یابد. یخ را هر بار 10 دقیقه بمالید.
 5. پس از استخراج حداقل 24 ساعت استراحت کنید. فعالیت را برای یکی دو روز بعد محدود کنید.
 6. تا 24 ساعت پس از استخراج از آبکشی یا تف کردن شدید خودداری کنید تا لخته ای که در حفره ایجاد می شود از جا کنده نشود.
 7. پس از 24 ساعت، دهان خود را با محلولی ساخته شده از 1/2 قاشق چایخوری نمک و 8 اونس آب گرم بشویید.
 8. 24 ساعت اول از نی ننوشید.سیگار نکشید، که می تواند از بهبودی جلوگیری کند.
 9. روز بعد از عصاره گیری از غذاهای نرم مانند سوپ ، پودینگ، ماست یا سس سیب استفاده کنید. با بهبودی محل استخراج، به تدریج غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 10. هنگام دراز کشیدن، سر خود را با بالش نگه دارید. صاف دراز کشیدن ممکن است خونریزی را طولانی کند.
 11. به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها و مسواک زدن زبان خود ادامه دهید ، اما از محل کشیدن دندان خودداری کنید. انجام این کار به جلوگیری از عفونت کمک می کند.
راه های سفید شدن دندان در دندانپزشکی
کلیک

can tooth enamel be restored - بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

بعد از کشیدن دندان عقل چه باید کرد

نکاتی که بعد از کشیدن دندان عقل باید رعایت کرد مانند کشیدن یک ذنذان معمولی است.

بعد از کشیدن ریشه دندان چه باید کرد

نکاتی که بعد از کشیدن ریشه دندان باید رعایت کنید همانند نکاتیست که بعد از کشیدن دندان باید رعایت کرد

Wisdom teeth surgery How is it done and what to do after - بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

بعد از کشیدن دندان عفونی چه باید کرد

درمان دندان عفونی به شدت عفونت آن بستگی دارد. به طور معمول در مواردی که میزان عفونت دندان زیاد نباشد، داروهای آنتی بیوتیک برای خشک کردن عفونت تجویز می‌شوند. اما اگر عفونت پیشرفت کرده باشد، دندانپزشک ابتدا نواحی عفونی را تخلیه کرده و سپس اقدام به کشیدن دندان می‌کند. بعد از کشیدن دندان عفونی می توانید برای کاهش خطر عفونت موارد گفته شده در بالا را رعایت کنید.

چه زمانی با دندانپزشک تماس بگیرید

احساس درد بعد از از بین رفتن بیهوشی طبیعی است. به مدت 24 ساعت پس از کشیدن دندان، باید منتظر مقداری تورم و خونریزی باقیمانده نیز باشید. با این حال، اگر خونریزی یا رد بیش از چهار ساعت پس از کشیدن دندان همچنان شدید است، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 1. علائم عفونت، از جمله تب و لرز
 2. حالت تهوع یا استفراغ
 3. قرمزی، تورم یا ترشح بیش از حد از ناحیه آسیب دیده
 4. سرفه ، تنگی نفس، درد قفسه سینه ، یا حالت تهوع یا استفراغ شدید

دوره بهبود اولیه معمولاً حدود یک تا دو هفته طول می کشد. استخوان جدید و بافت لثه در شکاف رشد می کند. با این حال، با گذشت زمان، از دست دادن دندان می تواند باعث جابجایی دندان های باقیمانده شود که بر بایت شما تأثیر می گذارد و جویدن را دشوار می کند. به همین دلیل، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که دندان از دست رفته را با ایمپلنت، بریج ثابت یا پروتز جایگزین کنید.

همچنین ببینید

Depositphotos 100202284 L 1140x760 1 310x165 - مسکن فوری دندان درد

مسکن فوری دندان درد

دندان درد به درد خفیف تا شدید در داخل یا اطراف دندان ها و فک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *