دوشنبه, 14 اسفند, 1402
بیسموت ساب سیترات 120 660x330 - بیسموت برای التهاب روده

بیسموت برای التهاب روده

بیسموت ساب سالیسیلات یک عامل ضد اسهال و ضد التهاب است که برای درمان علامتی تهوع، سوء هاضمه، ناراحتی معده، اسهال و سایر ناراحتی های موقت معده و دستگاه گوارش استفاده می شود.

نام های تجاری

Diphen، Kaopectate Reformulated Aug 2006، Kola-pectin، Pepto-Bismol، Percy Medicine

نام عمومی

بیسموت ساب سالیسیلات

شماره دسترسی بانک دارو

DB01294

زمینه

بیسموت ساب سالیسیلات یک عامل ضد اسید و ضد اسهال است. بیسموت ساب سالیسیلات با خاصیت ضد باکتریایی و محافظتی معده، نمک نامحلول اسید سالیسیلیک است که به کاتیون بیسموت سه ظرفیتی مرتبط است . هر مولکول بیسموت ساب سالیسیلات حاوی 58 درصد بیسموت و 42 درصد سالیسیلات وزنی است. ساب سالیسیلات بیسموت بیش از 100 سال است که وجود داشته است: در ابتدا در سال 1901 برای استفاده بهداشتی و بهداشتی برای عفونت وبا توسعه یافت.
بیسموت ساب سالیسیلات اولین بار توسط FDA در سال 1939 تایید شد و در حال حاضر عمدتا برای تسکین حالت تهوع، اسهال و ناراحتی های گوارشی استفاده می شود. این یک ماده فعال موجود در پپتو بیسمول است، یک داروی رایج بدون نسخه که برای درمان موقت ناراحتی های معده و دستگاه گوارش استفاده می شود. بیسموت ساب سالیسیلات جزء درمان هلیداک (بیسموت ساب سالیسیلات، مترونیدازول و تتراسایکلین ) است که یک رژیم درمانی برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری برای درمان بیماران مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری و بیماری زخم اثنی عشر است

96115002 l - بیسموت برای التهاب روده

بیسموت ساب سالیسیلات برای تسکین موقت اسهال، اسهال مسافرتی و ناراحتی معده به دلیل زیاده روی در غذا و نوشیدنی، از جمله سوزش سر دل، سوء هاضمه، حالت تهوع، گاز، آروغ زدن و سیری توصیه می شود. بیسموت ساب سالیسیلات جزء درمان هلیداک (بیسموت ساب سالیسیلات، مترونیدازول و تتراسایکلین ) است که یک رژیم درمانی برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری برای درمان بیماران مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری و بیماری زخم اثنی عشر است.

درمان خانگی معده درد شبانه + 21 راه
کلیک

مکانیسم عمل

مکانیسم دقیق بیسموت ساب سالیسیلات به طور کامل شناخته نشده است. بیسموت ساب سالیسیلات یک کمپلکس نامحلول است که اسید سالیسیلیک و بیسموت سه ظرفیتی را تشکیل می دهد. پس از تجویز خوراکی، بیسموت ساب سالیسیلات در معده هیدرولیز می شود و به بیسموت اکسی کلرید تبدیل می شود که حداقل جذب جریان خون می شود و اسید سالیسیلیک که تقریباً به طور کامل جذب می شود. بیسموت با آنیون ها و ترکیبات دیگر مانند اسید هیدروکلریک، بی کربنات، فسفات و سولفید هیدروژن در دستگاه گوارش برهمکنش می کند و نمک های بیسموت مانند اکسی کلرید بیسموت، بیسموت ساب کربنات، فسفات بیسموت و سولفید بیسموت را تشکیل می دهد. نمک‌های بیسموت دارای فعالیت باکتری‌کشی و ضد میکروبی هستند، عمدتاً با جلوگیری از اتصال و رشد باکتری‌ها بر روی سلول‌های مخاطی معده. هیچ تاثیری بر فلور طبیعی روده ندارد. بیسموت ساب سالیسیلات با جلوگیری از اتصال باکتری به سلول‌های مخاطی، از ترشح روده و از دست دادن مایعات جلوگیری می‌کند، باعث جذب مجدد مایعات و الکترولیت‌ها می‌شود، التهاب دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد و باعث بهبود زخم از قبل موجود در معده می‌شود. اسید سالیسیلیک از بیسموت ساب سالیسیلات جدا شده با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز و محدود کردن تشکیل پروستاگلاندین، یک واسطه پیش التهابی، به اثرات ضد التهابی نمک های بیسموت می افزاید. بیسموت ساب سالیسیلات دارای فعالیت محافظت کننده سلولی و آرام بخش است که آن را به یک داروی موثر در بیماری زخم پپتیک تبدیل می کند.

همچنین ببینید

713893 310x165 - ویتامین دی فشار خون بالا

ویتامین دی فشار خون بالا

مدت‌هاست که می‌دانستیم دریافت کم ویتامین D باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود. اما وقتی صحبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *