سه شنبه, 26 تیر, 1403
بیسموت ساب سیترات 120 660x330 - بیسموت برای التهاب روده

بیسموت برای التهاب روده

بیسموت ساب سالیسیلات یک عامل ضد اسهال و ضد التهاب است که برای درمان علامتی تهوع، سوء هاضمه، ناراحتی معده، اسهال و سایر ناراحتی های موقت معده و دستگاه گوارش استفاده می شود.

نام های تجاری

Diphen، Kaopectate Reformulated Aug 2006، Kola-pectin، Pepto-Bismol، Percy Medicine

نام عمومی

بیسموت ساب سالیسیلات

شماره دسترسی بانک دارو

DB01294

زمینه

بیسموت ساب سالیسیلات یک عامل ضد اسید و ضد اسهال است. بیسموت ساب سالیسیلات با خاصیت ضد باکتریایی و محافظتی معده، نمک نامحلول اسید سالیسیلیک است که به کاتیون بیسموت سه ظرفیتی مرتبط است . هر مولکول بیسموت ساب سالیسیلات حاوی 58 درصد بیسموت و 42 درصد سالیسیلات وزنی است. ساب سالیسیلات بیسموت بیش از 100 سال است که وجود داشته است: در ابتدا در سال 1901 برای استفاده بهداشتی و بهداشتی برای عفونت وبا توسعه یافت.
بیسموت ساب سالیسیلات اولین بار توسط FDA در سال 1939 تایید شد و در حال حاضر عمدتا برای تسکین حالت تهوع، اسهال و ناراحتی های گوارشی استفاده می شود. این یک ماده فعال موجود در پپتو بیسمول است، یک داروی رایج بدون نسخه که برای درمان موقت ناراحتی های معده و دستگاه گوارش استفاده می شود. بیسموت ساب سالیسیلات جزء درمان هلیداک (بیسموت ساب سالیسیلات، مترونیدازول و تتراسایکلین ) است که یک رژیم درمانی برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری برای درمان بیماران مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری و بیماری زخم اثنی عشر است

96115002 l - بیسموت برای التهاب روده

بیسموت ساب سالیسیلات برای تسکین موقت اسهال، اسهال مسافرتی و ناراحتی معده به دلیل زیاده روی در غذا و نوشیدنی، از جمله سوزش سر دل، سوء هاضمه، حالت تهوع، گاز، آروغ زدن و سیری توصیه می شود. بیسموت ساب سالیسیلات جزء درمان هلیداک (بیسموت ساب سالیسیلات، مترونیدازول و تتراسایکلین ) است که یک رژیم درمانی برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری برای درمان بیماران مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری و بیماری زخم اثنی عشر است.

خواص دمنوش به لیمو
کلیک

مکانیسم عمل

مکانیسم دقیق بیسموت ساب سالیسیلات به طور کامل شناخته نشده است. بیسموت ساب سالیسیلات یک کمپلکس نامحلول است که اسید سالیسیلیک و بیسموت سه ظرفیتی را تشکیل می دهد. پس از تجویز خوراکی، بیسموت ساب سالیسیلات در معده هیدرولیز می شود و به بیسموت اکسی کلرید تبدیل می شود که حداقل جذب جریان خون می شود و اسید سالیسیلیک که تقریباً به طور کامل جذب می شود. بیسموت با آنیون ها و ترکیبات دیگر مانند اسید هیدروکلریک، بی کربنات، فسفات و سولفید هیدروژن در دستگاه گوارش برهمکنش می کند و نمک های بیسموت مانند اکسی کلرید بیسموت، بیسموت ساب کربنات، فسفات بیسموت و سولفید بیسموت را تشکیل می دهد. نمک‌های بیسموت دارای فعالیت باکتری‌کشی و ضد میکروبی هستند، عمدتاً با جلوگیری از اتصال و رشد باکتری‌ها بر روی سلول‌های مخاطی معده. هیچ تاثیری بر فلور طبیعی روده ندارد. بیسموت ساب سالیسیلات با جلوگیری از اتصال باکتری به سلول‌های مخاطی، از ترشح روده و از دست دادن مایعات جلوگیری می‌کند، باعث جذب مجدد مایعات و الکترولیت‌ها می‌شود، التهاب دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد و باعث بهبود زخم از قبل موجود در معده می‌شود. اسید سالیسیلیک از بیسموت ساب سالیسیلات جدا شده با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز و محدود کردن تشکیل پروستاگلاندین، یک واسطه پیش التهابی، به اثرات ضد التهابی نمک های بیسموت می افزاید. بیسموت ساب سالیسیلات دارای فعالیت محافظت کننده سلولی و آرام بخش است که آن را به یک داروی موثر در بیماری زخم پپتیک تبدیل می کند.

همچنین ببینید

متورال 50 310x165 - قرص متورال 50برای چیست

قرص متورال 50برای چیست

قرص متورال 50 برای درمان فشار خون بالا، آنژین صدری (درد یا ناراحتی در قفسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *