چهارشنبه, 5 مهر, 1402
1395041912103538680969110 - حکم دوبار اعدام چگونه است ؟

حکم دوبار اعدام چگونه است ؟

شما هم مثل ما گاهی در اخبار میشنویم که فردی مثلا به دو بار اعدام یا سه بار قصاص محکوم شده است. برخی تصور می‌کنند دو بار اعدام یا قصاص یعنی محکوم را یک بار به دار میکشند، او را پایین می‌آورند و دوباره دار میزنند. این فکر کاملا غلط است!

حکم دوبار اعدام چیست

فرد یک بار به اتهام قتل یکی و یک بار هم به اتهام قتل دیگری به قصاص محکوم میشود. که میشود دوتا! حالا چرا؟ فرض کنید خانواده یکی از این دو مقتول، رضایت بدهد. در این صورت فردی که قاتل کرده نمیتواند برود دنبال کارش، چون دو به دوبار اعدام محکوم شده، فقط یک بارش منتفی شده و هنوز یک نفر دیگر مانده است.

اینکه میگن طرف محکوم شده به ۳ بار اعدام منظور چیه؟۳ بار باید اعدام شود؟

خیر اینطور نیست، بر اساس قانون مجازات اسلامی مجرم به اندازه جرم های ارتکابی (انجام شده) مجازات می شود. لذا اگر فردی ۳ تا قتل کرده باشد به سه بار قصاص محکوم میشود، فایده آن زمانی مشخص می شود که به عنوان مثال اگر ولی دم یکی از مقتولان رضایت داد، قاتل به دوبار اعدام دیگر محکوم است. و حتی اگر دوتا از اولیای دم عفو کنند باز هم قاتل به خاطر قتل سوم قصاص می گردد.

یا مثلا شخصی هم مرتکب تجاوز جنسی شده و هم اقدام به محاربه کرده است. این فرد به دوبار اعدام محکوم میشود. اگر مثلا توسط یکی از خانواده شاکی عفو شود و محاربه را ببخشند، به دلیل این جرم دیگر اعدام نمی‌شود، اما هنوز یک اعدام بابت تجاوز جنسی طلب دارد. گاهی هم ممکن است اعدام و قصاص، مخلوط باشد. مثلا فردی به یک زن تجاوز جنسی کرده و بعد او را کشته است.

کدام گزینه یک فرآورده علمی محسوب نمی شود
کلیک

همچنین ببینید

Ducklings4 310x165 - علت و درمان اسهال بچه غاز

علت و درمان اسهال بچه غاز

درست مانند هر جوجه ای چندین علت احتمالی اسهال در پرندگان آبزی (کوکسیدیوز، کرم ها، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *