یکشنبه, 31 تیر, 1403
7837837838 660x330 - درمان خانگی معده درد شبانه + 21 راه

درمان خانگی معده درد شبانه + 21 راه

هر فرد گهگاه پس از خوردن یا نوشیدن دچار ناراحتی معده و سوء هاضمه می شود. این عارضه معمولاً جای نگرانی ندارد و اغلب می‌توان علائم را با استفاده از درمان‌های خانگی درمان کرد.

علائم رایج ناراحتی معده و سوء هاضمه عبارتند از:

 • سوزش سر دل، یا رفلاکس اسید
 • حالت تهوع
 • نفخ
 • گاز
 • آروغ زدن، گاهی اوقات مایع یا غذای تلخ یا بد مزه را بیرون می آورد
 • گوز زدن
 • بوی بد یا ترش نفس
 • سکسکه یا سرفه

7856783273278 - درمان خانگی معده درد شبانه + 21 راه

برخی از محبوب ترین درمان های خانگی برای ناراحتی معده و سوء هاضمه عبارتند از:

1. آب آشامیدنی

بدن برای هضم و جذب موثر مواد مغذی از غذاها و نوشیدنی ها به آب نیاز دارد. کم آبی هضم غذا را دشوارتر می کند، که احتمال ناراحتی معده را افزایش می دهد.

به طور کلی، بخش بهداشت و پزشکی (HMD) توصیه می کند که:

 • زنان باید حدود 2.7 لیتر (لیتر) یا 91 اونس (اونس) آب در روز داشته باشند
 • مردان باید حدود 3.7 لیتر یا 125 اونس آب در روز داشته باشند

حدود 20 درصد از این از طریق غذا و بقیه از نوشیدنی ها تامین می شود.

برای کسانی که مشکلات گوارشی دارند، ضروری است که هیدراته بمانند. استفراغ و اسهال می تواند خیلی سریع منجر به کم آبی بدن شود، بنابراین افرادی که این علائم را دارند باید به نوشیدن آب ادامه دهند.

2. اجتناب از دراز کشیدن

وقتی بدن افقی است، اسید موجود در معده بیشتر به سمت عقب حرکت می کند و به سمت بالا حرکت می کند که می تواند باعث سوزش سر دل شود.

افراد مبتلا به ناراحتی معده باید حداقل برای چند ساعت از دراز کشیدن یا خوابیدن خودداری کنند تا این مشکل برطرف شود. کسی که نیاز به دراز کشیدن دارد باید سر، گردن و بالای سینه خود را با بالش نگه دارد، در حالت ایده آل با زاویه 30 درجه.

3. زنجبیل

زنجبیل یک درمان طبیعی رایج برای ناراحتی معده و سوء هاضمه است.

زنجبیل حاوی مواد شیمیایی به نام جینجرول و شوگاول است که می تواند به تسریع انقباضات معده کمک کند.

مواد شیمیایی موجود در زنجبیل ممکن است به کاهش حالت تهوع، استفراغ و اسهال نیز کمک کند.

4. نعناع

نعناع ممکن است به موارد زیر کمک کند:

 • جلوگیری از استفراغ و اسهال
 • کاهش اسپاسم عضلانی در روده
 • تسکین درد

محققان دریافته اند که نعناع یک درمان سنتی برای سوء هاضمه، گاز و اسهال در ایران، پاکستان و هند است.

برگ نعناع خام و پخته هر دو برای مصرف مناسب است. به طور سنتی، مردم اغلب برگ نعناع را با هل می جوشانند تا چای درست کنند. همچنین می‌توان برگ‌های نعناع را پودر یا آب‌گیری کرد و با چای‌ها، نوشیدنی‌ها یا غذای دیگر مخلوط کرد. برگ نعنا به طور گسترده در فروشگاه های بهداشتی و آنلاین موجود است.

5. حمام آب گرم یا استفاده از کیسه گرما

گرما ممکن است عضلات منقبض را شل کند و سوء هاضمه را کاهش دهد، بنابراین حمام آب گرم ممکن است به کاهش علائم ناراحتی معده کمک کند. همچنین استفاده از کیسه یا پد گرم شده روی معده به مدت 20 دقیقه یا تا زمانی که خنک شود می تواند مفید باشد.

قرص سرماخوردگی در بارداری ضرر دارد
کلیک

6. رژیم غذایی BRAT

پزشکان ممکن است رژیم BRAT را به افراد مبتلا به اسهال توصیه کنند.

BRAT مخفف موز، برنج، سس سیب و نان تست است. این غذاها همگی نشاسته ای هستند، بنابراین می توانند به چسبیدن غذاها به یکدیگر برای سفت شدن مدفوع کمک کنند. این ممکن است تعداد مدفوع فرد را کاهش دهد و به کاهش اسهال کمک کند.

از آنجایی که این غذاها ملایم هستند، حاوی موادی نیستند که معده، گلو یا روده را تحریک کنند. بنابراین، این رژیم می تواند تحریک بافت ناشی از اسیدهای موجود در استفراغ را تسکین دهد.

بسیاری از غذاهای موجود در رژیم BRAT دارای مواد مغذی زیادی مانند پتاسیم و منیزیم هستند و می توانند جایگزین مواد غذایی از دست رفته در اثر اسهال و استفراغ شوند.

7. پرهیز از سیگار و نوشیدن الکل

سیگار کشیدن می تواند گلو را تحریک کند و احتمال ناراحتی معده را افزایش دهد. اگر فرد استفراغ کرده باشد، سیگار کشیدن می‌تواند بافت حساسی را که قبلاً از اسیدهای معده آسیب دیده است، تحریک کند.

به عنوان یک سم، الکل به سختی هضم می شود و می تواند به کبد و پوشش معده آسیب برساند.

افراد مبتلا به ناراحتی معده باید تا زمان بهبودی از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنند.

8. پرهیز از غذاهای با هضم سخت

هضم برخی غذاها سخت تر از سایرین است و این امر خطر ناراحتی معده را افزایش می دهد. هر کسی که ناراحتی معده دارد باید از غذاهایی که عبارتند از:

 • سرخ شده یا چرب
 • خامه ای
 • نمکی

9. لیموترش یا آب لیمو، جوش شیرین و آب

برخی از مطالعات نشان می دهد که مخلوط کردن لیمو یا آب لیمو در آب با مقداری جوش شیرین می تواند به تسکین انواع شکایات گوارشی کمک کند.

این مخلوط اسید کربنیک تولید می کند که ممکن است به کاهش گاز و سوء هاضمه کمک کند. همچنین ممکن است ترشح کبد و تحرک روده را بهبود بخشد. اسیدیته و سایر مواد مغذی موجود در لیمو یا آب لیمو می تواند به هضم و جذب چربی ها و الکل کمک کند و در عین حال اسیدهای صفراوی را خنثی کند و اسیدیته معده را کاهش دهد.

اکثر دستور العمل های سنتی توصیه می کنند مقادیر زیر را مخلوط کنید:

1 قاشق غذاخوری (قاشق غذاخوری) آب لیموی تازه یا لیموترش
1 قاشق چایخوری (قاشق چایخوری) جوش شیرین
8 اونس آب تمیز

10. دارچین

دارچین حاوی چندین آنتی اکسیدان است که ممکن است به تسهیل هضم و کاهش خطر تحریک و آسیب در دستگاه گوارش کمک کند. برخی از آنتی اکسیدان های موجود در دارچین عبارتند از:

 • اوژنول
 • سینامالدئید
 • لینالول
 • کافور

سایر مواد موجود در دارچین ممکن است به کاهش گاز، نفخ، گرفتگی و آروغ زدن کمک کند. آنها همچنین ممکن است به خنثی کردن اسیدیته معده برای کاهش سوزش سر دل و سوء هاضمه کمک کنند.

افراد مبتلا به ناراحتی معده می توانند سعی کنند 1 قاشق چایخوری پودر دارچین با کیفیت یا یک اینچ چوب دارچین را به وعده های غذایی خود اضافه کنند. روش دیگر، آنها می توانند برای تهیه چای، دارچین را با آب جوش مخلوط کنند. انجام این کار دو یا سه بار در روز ممکن است به تسکین سوء هاضمه کمک کند.

عوارض قرص ویتامین e
کلیک

11. میخک

میخک حاوی موادی است که ممکن است به کاهش گاز معده و افزایش ترشحات معده کمک کند. این می تواند هضم آهسته را تسریع کند، که ممکن است فشار و گرفتگی را کاهش دهد. میخک همچنین ممکن است به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

فردی که دچار ناراحتی معده است می‌تواند یک بار در روز قبل از خواب 1 یا 2 قاشق غذاخوری میخک آسیاب شده یا پودر شده را با 1 قاشق چایخوری عسل مخلوط کند. برای تهوع و سوزش سر دل، می‌توانند به جای آن، میخک را با 8 اونس آب جوش ترکیب کرده و چای میخک درست کنند که باید به آرامی یک یا دو بار در روز بنوشند.

12. زیره سبز

دانه زیره حاوی مواد فعالی است که ممکن است به موارد زیر کمک کند:

کاهش سوء هاضمه و اسیدهای اضافی معده
کاهش گاز
کاهش التهاب روده
به عنوان یک ضد میکروبی عمل می کند

فردی که معده ناراحت است می‌تواند ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری زیره آسیاب شده یا پودر شده را در وعده‌های غذایی خود مخلوط کند. روش دیگر، آنها می توانند چند قاشق چای خوری دانه یا پودر زیره را به آب جوش اضافه کنند تا چای درست کنند.

برخی از سیستم‌های پزشکی سنتی جویدن یک یا دو دانه زیره خام یا پودر را برای کاهش سوزش سر دل پیشنهاد می‌کنند.

دانه های زیره برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

13. انجیر

انجیر حاوی موادی است که می تواند به عنوان ملین برای کاهش یبوست و تشویق حرکات روده سالم عمل کند. انجیر همچنین حاوی ترکیباتی است که ممکن است به کاهش سوء هاضمه کمک کند.

فردی که ناراحتی معده دارد می‌تواند چند بار در روز میوه کامل انجیر بخورد تا زمانی که علائمش بهبود یابد. از طرف دیگر، آنها می توانند 1 یا 2 قاشق چایخوری برگ انجیر را برای تهیه چای دم کنند.

با این حال درمان خانگی معده درد شبانه، اگر افراد اسهال نیز دارند، باید از مصرف انجیر خودداری کنند.

14. آب آلوئه

مواد موجود در آب آلوئه ممکن است با موارد زیر تسکین دهند:

 • کاهش اسید اضافی معده
 • تشویق حرکات روده سالم و حذف سموم
 • بهبود هضم پروتئین
 • ارتقاء تعادل باکتری های گوارشی
 • کاهش التهاب
 • سوزش سردل
 • نفخ و آروغ زدن
 • تهوع و استفراغ
 • برگشت اسید و غذا

15. بومادران

گل های بومادران حاوی فلاونوئیدها، پلی فنول ها، لاکتون ها، تانن ها و رزین ها هستند که ممکن است به کاهش میزان اسیدی که معده تولید می کند کمک کند. آنها این کار را با اثر بر روی عصب اصلی گوارشی به نام عصب واگ انجام می دهند. کاهش سطح اسید معده می تواند احتمال سوزش سر دل و سوء هاضمه را کاهش دهد.

فردی که معده ناراحت است می تواند برگ بومادران را به صورت خام در سالاد یا پخته شده در وعده غذایی بخورد. همچنین می توان چای بومادران را با افزودن 1 یا 2 قاشق چایخوری برگ یا گل بومادران خشک یا آسیاب شده به آب جوش درست کرد.

چرا میگن واکسن آنفولانزا نزنیم
کلیک

16. ریحان

ریحان حاوی موادی است که ممکن است باعث کاهش گاز، افزایش اشتها، تسکین گرفتگی و بهبود هضم کلی شود. ریحان همچنین حاوی اوژنول است که ممکن است به کاهش مقدار اسید در معده کمک کند.

ریحان همچنین حاوی مقادیر زیادی اسید لینولئیک است که خاصیت ضد التهابی دارد.

فردی که ناراحتی معده دارد می‌تواند 1 یا 2 قاشق چایخوری برگ ریحان خشک یا چند برگ ریحان تازه را به وعده‌های غذایی خود اضافه کند تا زمانی که علائمش کاهش یابد. برای نتایج فوری تر، می توانند نصف قاشق چای خوری ریحان خشک یا چند برگ تازه را با آب جوشیده مخلوط کرده و چای درست کنند.

17. شیرین بیان

ریشه شیرین بیان حاوی موادی است که ممکن است به کاهش گاستریت یا التهاب پوشش معده و همچنین التهاب مربوط به زخم معده کمک کند.

فردی که معده ناراحت است می تواند چندین بار در روز چای ریشه شیرین بیان بنوشد تا زمانی که علائمش بهبود یابد. چای ریشه شیرین بیان به طور گسترده به صورت آنلاین در دسترس است، اما می توان آنها را در خانه با مخلوط کردن 1 یا 2 قاشق چایخوری پودر ریشه شیرین بیان با آب جوش تهیه کرد.

18. نعناع

مانند نعناع، ​​نعناع نیز یک درمان رایج برای بسیاری از مشکلات گوارشی است، از جمله:

 • حالت تهوع
 • اسپاسم معده و روده
 • عفونت های دستگاه گوارش
 • اسهال

اکثر مردم متوجه می شوند که ساده ترین راه برای مصرف نعناع، ​​نوشیدن دمنوش های گیاهی آماده است که در آن نعناع ماده اولیه است. بسیاری از این نوع چای ها به صورت آنلاین در دسترس هستند.

معمولاً نوشیدن چند بار در روز دمنوش نعناع تا زمانی که علائم بهبود یابد بی خطر است. مکیدن آب نبات نعناع نیز ممکن است به کاهش سوزش سر دل کمک کند.

19. برنج

برای درمان خانگی معده درد شبانه; برنج ساده برای افرادی که انواع شکایات معده دارند مفید است. می تواند کمک کند:

 • حجم دادن به مدفوع
 • جذب مایعاتی که ممکن است حاوی سموم باشند
 • کاهش درد و گرفتگی عضلات، به دلیل سطوح بالای منیزیم و پتاسیم

کسی که استفراغ می کند یا اسهال دارد می تواند به آرامی نصف فنجان برنج ساده و خوب پخته شده بخورد. بهتر است حداقل تا چند ساعت پس از آخرین قسمت استفراغ صبر کنید.

20. آب نارگیل

آب نارگیل حاوی سطوح بالایی از پتاسیم و منیزیم است. این مواد مغذی به کاهش درد، اسپاسم عضلانی و گرفتگی کمک می کنند.

کالری، قند و اسیدیته کمی نیز دارد.

نوشیدن آهسته 2 لیوان آب نارگیل هر 4 تا 6 ساعت می تواند ناراحتی معده را کاهش دهد.

21. موز

موز حاوی ویتامین B6، پتاسیم و فولات است. این مواد مغذی می توانند به کاهش گرفتگی، درد و اسپاسم عضلانی معده شما کمک کنند. موز همچنین می تواند با اضافه کردن حجم به مدفوع شل کمک کند، که می تواند اسهال را کاهش دهد.

همچنین ببینید

fennel tea 2000 310x165 - طرز تهیه دمنوش رازیانه برای لاغری

طرز تهیه دمنوش رازیانه برای لاغری

چگونه می توان از دانه رازیانه برای کاهش وزن استفاده کرد؟ پروسه ی کاهش وزن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *