پنجشنبه, 9 آذر, 1402
download 5 660x330 - درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

خونریزی از رکتوم

خونریزی مقعدی بدون درد و با درد هر دو نشانه شرایطی مانند هموروئید، شقاق مقعد، بیماری التهابی روده ، زخم و سرطان کولورکتال است. به طور معمول، شما متوجه خونریزی مقعدی روی دستمال توالت، در آب کاسه توالت یا در مدفوع خود می شوید. اگر خونریزی مقعدی را تجربه کردید، بهتر است که با پزشک تماس بگیرید زیرا می تواند نشانه یک وضعیت پزشکی جدی باشد.

خونریزی مقعدی چیست؟

نگاه کردن به توالت و دیدن خون می تواند نگران کننده باشد. ممکن است ذهن شما به جاهای زیادی برود زیرا زنگ خطر به صدا در می آید که چیزی اشتباه است. خونریزی مقعدی می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی مانند سرطان روده بزرگ باشد. اگر خونریزی مقعدی را تجربه می‌کنید می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، از قرمز روشن تا مایل به قهوه ای تیره تا مشکی.

رنگ خونی که می بینید در واقع می تواند نشان دهد که خونریزی از کجا می آید.

خون قرمز روشن معمولاً به معنای خونریزی کم در روده بزرگ یا راست روده است.
خون قرمز تیره یا مایل به قرمز می تواند به معنای خونریزی بالاتر در روده بزرگ یا روده کوچک باشد.
ملنا (مدفوع تیره و قیر مانند) اغلب به خونریزی در معده، مانند خونریزی از زخم، اشاره دارد.

گاهی اوقات، خونریزی مقعدی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست و فقط از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده است. این نوع خونریزی معمولاً در طول آزمایش آزمایشگاهی نمونه مدفوع مشاهده می شود.

blog REASONS WHY YOU SHOULDNT IGNORE RECTAL BLEEDING - درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

آیا خونریزی مقعدی جدی است؟

در برخی موارد، خونریزی مقعدی می تواند یک علامت جزئی از یک بیماری باشد که به راحتی قابل درمان است. به عنوان مثال، هموروئید می تواند باعث خونریزی مقعدی شود. این معمولا مدت زیادی طول نمی کشد و درمان هموروئید اغلب آسان است. با این حال، خونریزی مقعدی گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان کولورکتال باشد. مهم است که هر خونریزی را که تجربه می کنید پیگیری کنید. اگر سنگین، مکرر یا باعث نگرانی شما می شود، با پزشک خود تماس بگیرید تا آن را بررسی کند.

خونریزی مقعدی چگونه ظاهر می شود؟

شما ممکن است خونریزی مقعدی را به چند روش مختلف ببینید یا تجربه کنید، از جمله:

دیدن خون روی دستمال توالت هنگام پاک کردن
دیدن خون در کاسه توالت هنگام استفاده از حمام ،ممکن است آب داخل کاسه به نظر برسد که قرمز رنگ شده است.
هنگام اجابت مزاج متوجه مدفوع قرمز تیره، سیاه یا قیری می شوید.

خونریزی مقعدی می تواند قرمز روشن یا تیره تر باشد. شما همچنین می توانید خونریزی مقعدی داشته باشید بدون اینکه بتوانید آن را ببینید. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مقدار بسیار کمی خون در مدفوع شما وجود داشته باشد که به آن خونریزی مخفی می گویند.

اگر خونریزی مقعدی داشته باشم مدفوع من چگونه به نظر می رسد؟

هنگامی که در مدفوع شما خون وجود دارد، ممکن است به شکل های مختلفی دیده شود. ممکن است رگه های خون قرمز روشن روی مدفوع خود ببینید یا می توانید خون مخلوط با آن را ببینید. مدفوع همچنین می تواند بسیار تیره، تقریبا سیاه و قیر مانند به نظر برسد.

گاهی اوقات، ممکن است خونی در مدفوع شما باشد که قابل مشاهده نباشد. به این خونریزی مخفی می گویند. این می تواند نشانه ای از خونریزی در داخل دستگاه گوارش شما باشد. همچنین می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌ تر مانند بیماری التهابی در روده یا سرطان باشد. خونریزی پنهان معمولاً در طول آزمایشات آزمایشگاهی که نمونه‌ ای از مدفوع شما را که مورد بررسی قرار می دهند، مشاهده می‌شود. این آزمایش خون مخفی مدفوع نامیده می شود و می توان از آن به عنوان راهی برای غربالگری سرطان کولورکتال احتمالی استفاده کرد. اگر سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارید، ممکن است پزشک شما این آزمایش را توصیه کند.

زمانی که یک رنگ غیرعادی در مدفوع خود می بینید باید به آن توجه کنید که چه چیزی خورده اید. غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند رنگ مدفوع شما را تغییر داده و آن را قرمز یا حتی سیاه نشان دهند. این اغلب با خون در مدفوع اشتباه گرفته می شود.

پوست اضافه زیر ناخن
کلیک

علائم خونریزی مقعدی چیست؟

علائم خونریزی مقعدی بسته به علت خونریزی می تواند متفاوت باشد. بیشتر علل خونریزی مقعدی قابل درمان هستند و جدی نیستند. در برخی موارد، خونریزی مقعدی می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان کولورکتال باشد. از آنجایی که تشخیص علت خونریزی مقعدی در خانه دشوار است، معمولاً اگر خونریزی مقعدی دارید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از علائمی که ممکن است با خونریزی مقعدی در شما دیده شود عبارتند از:

 1. احساس درد و/یا فشار مقعدی.
 2. دیدن خون قرمز روشن در مدفوع، لباس زیر، دستمال توالت یا داخل کاسه توالت.
 3. داشتن مدفوع به رنگ قرمز، قهوه ای یا سیاه
 4. داشتن مدفوعی که ظاهری شبیه قیر دارد.
 5. تجربه آشفتگی ذهنی.
 6. احساس سبکی سر یا سرگیجه
 7. غش کردن.

در برخی موارد بسیار شدید، خونریزی مقعدی می تواند منجر به شوک شود. اگر علائم شوک را تجربه کردید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

علائم شوک می تواند شامل موارد زیر باشد:

افت ناگهانی فشار خون خود را تجربه کنید .
داشتن ضربان قلب سریع
عدم توانایی در دفع ادرار.
لغزیدن در بیهوشی.

چه چیزی باعث خونریزی مقعدی می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که خونریزی مقعدی را تجربه کنید. علل خونریزی مقعدی می تواند از شرایط معمول و خفیف تا شرایط شدیدتر و نادر که نیاز به درمان فوری پزشکی دارند متفاوت باشد.

خونریزی مقعدی نشانه چیست

 1. هموروئید
 2. شقاق مقعدی
 3. آبسه مقعدی
 4. دیورتیکولوز/ دیورتیکولیت
 5. بیماری التهابی روده
 6. زخم مقعد
 7. پولیپ های بزرگ

خونریزی مقعدی ناشی از چیست

 • هموروئید : شایع ترین علت خونریزی رکتوم، هموروئید، وریدهای متورم رکتوم (بواسیر داخلی) یا مقعد (بواسیر خارجی) است
 • شقاق مقعدی : گاهی اوقات با بواسیر اشتباه گرفته می شود، شقاق مقعدی شکاف یا پارگی در پوست اطراف مقعد است
 • آبسه مقعدی یا فیستول : در واقع غدد کوچکی در داخل مقعد شما وجود دارد که برای کمک به دفع مدفوع به شما کمک می کند
 • دیورتیکولوز/ دیورتیکولیت : این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های کوچک به نام دیورتیکول در بخش‌های ضعیف روده شما ایجاد می‌شوند
 • بیماری التهابی روده (IBD) : بیماری التهابی روده (IBD) تورم روده کوچک یا بزرگ است.
 • زخم ها : زمانی که مقدار مایعات گوارشی در روده های شما از تعادل خارج شود
 • پولیپ های بزرگ : پولیپ می تواند شبیه قارچی باشد که از کنار روده شما رشد می کند

خونریزی مقعدی همراه با سوزش

این نوع معمولا شقاق مقعدی هستند. گاهی اوقات با بواسیر اشتباه گرفته می شود، شقاق مقعدی شکاف یا پارگی در پوست اطراف مقعد است. زمانی اتفاق می افتد که مدفوع بسیار سفت دارید که دفع آن دشوار است. فشار اضافی حرکت روده باعث می شود پوست باز شود. شقاق مقعدی می تواند باعث شود هنگام رفتن به دستشویی خون ببینید و همچنین در هنگام اجابت مزاج احساس سوزش کنید. شقاق مقعدی معمولاً با گذشت زمان خود به خود از بین می رود.

علت خونریزی مقعدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

هموروئید : شایع ترین علت خونریزی رکتوم، هموروئید، وریدهای متورم رکتوم (بواسیر داخلی) یا مقعد (بواسیر خارجی) است. ممکن است به دلایل زیادی از جمله یبوست مزمن ، زور زدن در حین اجابت مزاج، بارداری ، بلند کردن اجسام سنگین، داشتن رابطه مقعدی و اضافه وزن ( چاقی ) به هموروئید مبتلا شوید. بواسیر یک بیماری اورژانسی پزشکی نیست و خونی که ممکن است روی دستمال توالت خود یا در روده توالت ببینید چیزی نیست که نگران آن باشید.

شقاق مقعدی : گاهی اوقات با بواسیر اشتباه گرفته می شود، شقاق مقعدی شکاف یا پارگی در پوست اطراف مقعد است. زمانی اتفاق می افتد که مدفوع بسیار سفت دارید که دفع آن دشوار است. فشار اضافی حرکت روده باعث می شود پوست باز شود. شقاق مقعدی می تواند باعث شود هنگام رفتن به دستشویی خون ببینید و همچنین در هنگام اجابت مزاج احساس سوزش کنید. شقاق مقعدی معمولاً با گذشت زمان خود به خود از بین می رود.

آبسه مقعدی یا فیستول : در واقع غدد کوچکی در داخل مقعد شما وجود دارد که برای کمک به دفع مدفوع به شما کمک می کند. این غدد می توانند عفونی شوند و باعث ایجاد آبسه یا فیستول شوند. هنگامی که غده داخل مقعد چرک ایجاد می کند و باعث انسداد می شود، آبسه است. فیستول مقعدی یک تونل کوچک است که آبسه را به پوست اطراف مقعد متصل می کند. این شرایط می تواند ناشی از بیماری التهابی روده، سل یا پرتودرمانی باشد.

دلیل پا درد در شب
کلیک

دیورتیکولوز/ دیورتیکولیت : این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های کوچک به نام دیورتیکول در بخش‌های ضعیف روده شما ایجاد می‌شوند. این دیورتیکول ها می توانند از دیواره های روده شما بیرون بزنند و باعث خونریزی و عفونت شوند. هنگامی که این کیسه ها عفونی می شوند، می توانند علائمی مانند درد شکم ، تب و تغییر ناگهانی در عادات روده ایجاد کنند.

بیماری التهابی روده (IBD) : بیماری التهابی روده (IBD) تورم روده کوچک یا بزرگ است. دو نوع IBD وجود دارد – بیماری کرون و کولیت. بیماری کرون وضعیتی است که در آن تکه هایی از تورم در دستگاه گوارش ایجاد می شود. در کولیت، تورم عمدتا در روده بزرگ است. افراد مبتلا به IBD ممکن است تب، اسهال ، درد و گرفتگی شکم، انسداد روده و خونریزی رکتوم را تجربه کنند.

زخم ها : زمانی که مقدار مایعات گوارشی در روده های شما از تعادل خارج شود، می تواند به پوشش دستگاه گوارش شما آسیب برساند و باعث ایجاد زخم شود. اینها ممکن است خونریزی کنند و باعث شوند مدفوع سیاه رنگی داشته باشید که گاهی ظاهری شبیه قیر دارد.

پولیپ های بزرگ : پولیپ می تواند شبیه قارچی باشد که از کنار روده شما رشد می کند. پولیپ های بزرگ می توانند خونریزی کنند و باعث خونریزی مقعدی شوند. در برخی موارد، پولیپ ها در صورت عدم درمان می توانند به سرطان تبدیل شوند. مهم است که خونریزی مقعدی مربوط به پولیپ بررسی شود زیرا می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد.

images 6 - درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

آیا مواد غذایی وجود دارد که بتواند رنگ مدفوع من را مانند خونریزی مقعدی تغییر دهد؟

غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند مدفوع شما را به رنگ غیر عادی تبدیل کنند. شما می توانید مدفوع سبز، زرد و حتی سیاه داشته باشید. این می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد – داشتن صفرا بیش از حد در طول هضم، داشتن یک بیماری پزشکی مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک، مصرف آنتی بیوتیک یا حتی خوردن غذاهای با رنگدانه های رنگی قوی.

اغلب، خون می تواند مدفوع شما را بسیار تیره و تقریبا سیاه نشان دهد. غذاهایی مانند شیرین بیان سیاه، چغندر، توت های تیره (زغال اخته و شاه توت) و ژلاتین قرمز همگی می توانند مدفوع شما را بسیار تیره نشان دهند. این می تواند به راحتی با وجود خون در مدفوع اشتباه گرفته شود. اگر در حین اجابت مزاج متوجه مدفوع شدید تیره شدید، به آنچه اخیراً خورده اید فکر کنید. این احتمال وجود دارد که چیزی که خورده اید دلیلی برای مدفوع معمولاً تیره باشد.

آیا زور زدن بیش از حد برای اجابت مزاج می تواند باعث خونریزی مقعدی شود؟

زور زدن بیش از حد در طول اجابت مزاج می تواند باعث خونریزی مقعدی شود. این اغلب به یبوست مربوط می شود . وقتی زور می‌زنید، می‌توانید شرایطی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد کنید. مدفوع بسیار سفت در واقع می تواند باعث پارگی پوست اطراف مقعد شود و باعث شود خون ببینید. درمان یبوست می تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند.

آیا آزمایشی برای خونریزی مقعدی وجود دارد؟

راه های مختلفی وجود دارد که پزشک شما می تواند خونریزی مقعدی را برای کمک به کشف علت ارزیابی کند. ارائه‌دهنده شما ممکن است با سؤال از شما در مورد وضعیت خونریزی مقعدی شروع کند. برخی از سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی مقعدی از چه زمانی شروع شد؟
روز قبل از دیدن خونریزی مقعدی چه خوردید؟
چند بار دفع مدفوع دارید؟
آیا یبوست داشته اید؟
آیا در حین اجابت مزاج زور می زدید؟
آیا هنگام خونریزی مقعدی درد دارید؟
آیا روی مدفوع شما (و چه شکلی است)، در روده توالت یا هنگام پاک کردن خون وجود دارد؟
آیا شما هموروئید دارید؟
آیا شرایط التهابی روده دارید؟
آیا سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارید؟

بیماری مننژیت در کودکان چیست
کلیک

این سوالات می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا علت احتمالی خونریزی شما را محدود کند. همچنین آزمایش‌هایی وجود دارد که ارائه‌دهنده شما می‌تواند برای کمک به تعیین علت انجام دهد.

آزمایش‌هایی برای کمک به تشخیص علت خونریزی مقعدی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه فیزیکی راست روده و مقعد.
یک کولونوسکوپی
یک سیگموئیدوسکوپی
آزمایش خون مخفی مدفوع (Hemoccult® نسخه ای از این آزمایش است که می تواند در مطب ارائه دهنده شما انجام شود).

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است تنها یکی از این آزمایش‌ها را پیشنهاد کند، یا چندین مورد از آنها را با هم انجام دهد تا علت خونریزی مقعدی شما را کشف کند.

آیا خون قرمز روشن در مدفوع من بدتر از خون تیره تر است؟

هر چه خون طولانی‌ تر در دستگاه گوارش شما باشد، معمولاً تیره‌ تر به نظر می‌ رسد. این به این دلیل است که مواد شیمیایی گوارشی در بدن شما وجود دارد که به طور طبیعی هر چیزی را که در دستگاه گوارش شما حرکت می کند تجزیه می کند. خون هر چه مدت طولانی تری در تماس با این مواد شیمیایی باشد تیره تر می شود. اگر خونریزی شما در دستگاه گوارش بیشتر باشد، ممکن است در توالت تیره تر به نظر برسد. اگر خون قرمز روشن می بینید، می تواند به این معنی باشد که در دستگاه گوارش شما پایین تر است یا خیلی سریع در بدن شما حرکت می کند. در حالی که دلایل خوش خیم (نه مضر) زیادی برای خونریزی قرمز روشن وجود دارد، دلایل خوش خیم کمتری برای خون تیره تر وجود دارد – به همین دلیل، خون تیره ممکن است نگران کننده تر باشد و نیاز به بررسی توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دارد.

خونریزی مقعدی و درمان

میتوان تغییر رژیم غذایی و مصرف آب یا احتمالاً جراحی درمان کرد و حتما ادامه را بخوانید.

چگونه خونریزی مقعدی را درمان کنم؟

در بیشتر موارد، خونریزی مقعدی را می توان با مراقبت از علت خونریزی درمان کرد. خونریزی مقعدی اغلب بخشی از یک مسئله بزرگتر است که باید مراقبت شود. هنگامی که آن بیماری درمان شد، خونریزی معمولا متوقف می شود. گزینه های درمانی بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد. شرایطی مانند شقاق مقعدی می تواند به مرور زمان خود به خود از بین برود یا با پماد درمان شود. هموروئید یکی دیگر از علل شایع خونریزی مقعدی است که می‌توان آن را با رفع مشکلات یبوست، تغییر رژیم غذایی و مصرف آب یا احتمالاً جراحی درمان کرد.

یکی دیگر از علل شدید خونریزی مقعدی می تواند سرطان باشد. در این صورت، ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی شما یک برنامه درمانی برای درمان سرطان ایجاد می‌کند که اغلب تومورها را از بین می‌برد.

درمان سنتی خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

مواد غذایی زیر را هر روز مصرف کنید

سبوس گندم
سبوس جو
غلات سبوس دار ، از جمله برنج قهوه ای ، جو دوسر و ماکارونی و نان
نخود و لوبیا
مرکبات
آلو و آب آلو

حتما و هر روز بعد از خارج شدن مدفوع از روغن گیاهی برای ماساژ مقعد استفاده کنید مثل روغن شتر مرغ و….

روزی ۱۵ – ۲۰ دقیقه د روان آب گرم بنشینید زیرا درد را کاهش میدهد

مدت زمان طولانی در توالت ننشینید زیرا به مقعد فشار وارد میکند و همچنین برای خارج شدن مدفوع زیاد فشار نیاورید.

آیا خونریزی مقعدی خود به خود از بین می رود؟

بسته به علت خونریزی، خونریزی مقعدی شما می تواند خود به خود متوقف شود. با این حال، باید به بدن خود توجه کنید و خونریزی را پیگیری کنید. اگر یک بار اتفاق افتاد و سپس متوقف شد، به آن توجه داشته باشید، اما به احتمال زیاد اورژانسی نیست. اگر خونریزی شدید مقعدی دارید یا مرتباً خون می بینید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا مراقبت های فوری را دریافت کنید. همیشه ایده خوبی است که به پزشک خود در مورد خونریزی مقعدی که تجربه کرده اید اطلاع دهید.

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *