چهارشنبه, 29 فروردین, 1403
w1600 660x330 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

دل پیچه و حالت تهوع چیزی است که اکثر مردم با آن آشنا هستند. این هرگز خوشایند نیست و می تواند در شرایط مختلف از جمله بارداری و مسافرت ایجاد شود.

معمولاً از داروهای ضد تهوع برای کمک به تسکین آن استفاده می شود. متأسفانه، چنین داروهایی می توانند عوارض جانبی منفی خود از جمله خواب آلودگی داشته باشند.

درمان دل درد و حالت تهوع در خانه

1. زنجبیل بخورید

زنجبیل یک درمان طبیعی محبوب است که معمولا برای درمان دل پیچه در خانه و حالت تهوع استفاده می شود.

کارشناسان معتقدند که ترکیبات موجود در زنجبیل ممکن است به روشی مشابه داروهای ضد تهوع عمل کند. در واقع، چندین مطالعه موافق هستند که زنجبیل در کاهش حالت تهوع در موقعیت‌های مختلف مؤثر است.

به عنوان مثال، مصرف زنجبیل ممکن است راهی موثر برای کاهش حالت تهوع در دوران بارداری باشد.

زنجبیل همچنین ممکن است در کاهش حالت تهوع افراد پس از شیمی درمانی یا عمل جراحی موثر باشد.

برخی از مطالعات حتی گزارش کرده اند که زنجبیل به اندازه برخی از داروهای تجویزی موثر است و عوارض جانبی منفی کمتری دارد.

هیچ اتفاق نظری در مورد موثرترین دوز وجود ندارد، اما اکثر مطالعات فوق روزانه 0.5 تا 1.5 گرم ریشه زنجبیل خشک شده را در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند.

استفاده از زنجبیل برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال، اگر مستعد فشار خون پایین یا قند خون پایین هستید، یا اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد مصرف زنجبیل خود را محدود کنید.

برخی از کارشناسان بی خطر بودن خوردن زنجبیل خشک در دوران بارداری را نیز زیر سوال می برند.

در حالی که فقط تعداد کمی از مطالعات در مورد زنجبیل وجود دارد، مطالعات انجام شده بر روی زنان باردار سالم خطر عوارض جانبی پایینی را گزارش می‌کنند. بنابراین، اکثر متخصصان زنجبیل را یک داروی ایمن و موثر در دوران بارداری می دانند.

vitamins supplements herbs herbs ginger 1440x1080 450085917 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

2. رایحه درمانی نعناع فلفلی

رایحه درمانی نعناع جایگزین دیگری است که احتمالا به درمان حالت تهوع در خانه کمک می کند.

یک مطالعه اثرات آن را در زنانی که به تازگی با سزارین زایمان کرده بودند ارزیابی کرد.

کسانی که در معرض بوی نعناع قرار گرفتند سطح تهوع خود را به طور قابل توجهی کمتر از کسانی که داروهای ضد تهوع یا دارونما دریافت کردند، ارزیابی کردند.

در مطالعه دیگری، رایحه درمانی نعناع فلفلی در کاهش حالت تهوع در 57 درصد موارد موثر بود.

در مطالعه سوم، استفاده از استنشاقی حاوی روغن نعناع در شروع دل پیچه و حالت تهوع، علائم را در 44 درصد موارد در عرض دو دقیقه پس از درمان کاهش داد.

برخی معتقدند که نوشیدن یک فنجان چای نعناع ممکن است اثرات ضد تهوع مشابهی داشته باشد. با این حال، در حالی که با امتحان کردن چای نعناع چیزی برای از دست دادن ندارید، در حال حاضر هیچ مطالعه ای وجود ندارد که اثربخشی آن را تایید کند.

روغن نعناع که به شکل قرص مصرف شده است نتایج متفاوتی را نشان داده است. برخی از مطالعات فوایدی را نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر هیچ تاثیری پیدا نمی کنند .

ضربه خوردن به سر و حالت تهوع
کلیک

علاوه بر این، اطلاعات کمی در مورد ایمنی مصرف روغن نعناع وجود دارد.

به همین دلیل، قبل از نتیجه گیری قوی، مطالعات بیشتری در مورد قرص های نعناع مورد نیاز است. با این حال، بوییدن روغن نعناع باید کاملا بی خطر باشد و به نظر می رسد در حدود نیمی از افراد موثر باشد.

peppermint oil 850x477 1 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

3. طب سوزنی یا طب فشاری را امتحان کنید

طب سوزنی و طب فشاری دو تکنیکی هستند که معمولا در طب سنتی چینی برای درمان سریع حالت تهوع در خانه و استفراغ استفاده می شود.

در طی طب سوزنی، سوزن های نازکی در نقاط خاصی از بدن وارد می شوند. هدف طب فشاری تحریک همان نقاط بدن است، اما برای این کار به جای سوزن از فشار استفاده می کند.

هر دو تکنیک رشته های عصبی را تحریک می کنند که سیگنال ها را به مغز و نخاع منتقل می کنند. تصور می شود که این سیگنال ها توانایی کاهش حالت تهوع را دارند.

به عنوان مثال، در دو بررسی اخیر گزارش داده اند که طب سوزنی و طب فشاری خطر ابتلا به حالت تهوع پس از عمل را بین 28 تا 75 درصد کاهش می دهد.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهند که هر دو شکل به اندازه داروهای ضد تهوع در کاهش علائم مؤثر هستند و عملاً هیچ عارضه جانبی منفی ندارند.

به طور مشابه، در دو بررسی دیگر گزارش کردند که طب فشاری شدت تهوع و خطر ابتلا به آن را پس از شیمی درمانی کاهش می دهد.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی ممکن است حالت تهوع در دوران بارداری را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

اکثر مطالعاتی که یک مزیت را گزارش می کنند، نقطه طب سوزنی نیگوان را تحریک کردند که به عنوان P6 یا نقطه دروازه داخلی نیز شناخته می شود.

شما می توانید این عصب را به تنهایی با قرار دادن انگشت شست خود به اندازه 2 تا 3 انگشت از مچ داخلی خود، بین دو تاندون برجسته، تحریک کنید.

acupuncture cover page - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

4. یک لیمو را برش دهید

بوی مرکبات، مانند بوی یک لیموی تازه ، ممکن است به رفع حالت تهوع در خانه کمک کند.

در یک مطالعه، به گروهی متشکل از 100 زن باردار دستور داده شد که به محض احساس تهوع، اسانس لیمو یا بادام را استنشاق کنند.

در پایان مطالعه 4 روزه، افرادی که در گروه لیموترش بودند، تهوع خود را تا 9 درصد کمتر از افرادی که دارونما روغن بادام دریافت کردند، ارزیابی کردند.

برش دادن یک لیمو یا به سادگی خاراندن پوست آن ممکن است به روشی مشابه عمل کند زیرا به آزاد شدن روغن های ضروری آن در هوا کمک می کند. یک شیشه اسانس لیمو ممکن است یک جایگزین عملی برای استفاده در زمانی که خارج از خانه هستید باشد.

lemons - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

5. تنفس خود را کنترل کنید

نفس های آهسته و عمیق نیز می تواند به کاهش دل پیچه و حالت تهوع کمک کند.

در یک مطالعه، محققان تلاش کردند تا مشخص کنند کدام رایحه آروماتراپی در کاهش حالت تهوع پس از جراحی موثرتر است.

کمردرد و درد زیر شکم نشانه چیست
کلیک

آنها به شرکت کنندگان دستور دادند که به آرامی از طریق بینی نفس بکشند و سه بار از طریق دهان بازدم کنند، در حالی که در معرض رایحه های مختلف قرار دارند.

همه شرکت کنندگان، از جمله آنهایی که در گروه دارونما بودند، کاهش تهوع را گزارش کردند.

در مطالعه دوم، محققان تایید کردند که رایحه درمانی و تنفس کنترل شده هر دو به طور مستقل دل پیچه و حالت تهوع را تسکین می دهند. در این مطالعه تنفس کنترل شده در 62 درصد موارد باعث کاهش آن شد.

الگوی تنفسی مورد استفاده در این مطالعه آخر، شرکت کنندگان را ملزم می کرد تا از طریق بینی خود تا سه عدد دم کنند، نفس خود را تا سه شمارش نگه دارند و سپس تا سه عدد بازدم کنند.

6. از ادویه جات خاصی استفاده کنید

چندین ادویه از داروهای خانگی محبوب هستند که اغلب برای مبارزه با دل پیچه و حالت تهوع توصیه می شوند.

بیشتر این ادویه ها تنها با شواهد حکایتی پشتیبانی می شوند. با این حال، قدرت مبارزه با حالت تهوع این سه ادویه توسط برخی شواهد علمی تأیید شده است:

پودر رازیانه: ممکن است دل پیچه و حالت تهوع که از جمله علائم قائدگی هستند را کاهش دهد و به زنان کمک کند دوره های کوتاه تری را تجربه کنند.
دارچین: ممکن است شدت تهوع را که زنان در طول قاعدگی تجربه می کنند کاهش دهد.
عصاره زیره: ممکن است به بهبود علائمی مانند درد شکم، حالت تهوع، یبوست و اسهال در افراد مبتلا به IBS کمک کند.

اگرچه این سه ادویه ممکن است به تسکین حالت تهوع در افراد خاص کمک کند، مطالعات بسیار کمی وجود دارد و قبل از نتیجه گیری قوی نیاز به مطالعات بیشتری است.

همچنین شایان ذکر است که در مطالعات بالا از دوزهای 180 تا 420 میلی گرم در روز استفاده شده است. دستیابی به این دوزهای بزرگ از طریق استفاده عادی و روزمره از این ادویه ها دشوار است.

Cinnamon sticks and ground cinnamon 2a732e4 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

7. سعی کنید عضلات خود را آرام کنید

شل کردن عضلات ممکن است به تسکین دل پیچه و حالت تهوع کمک کند.

یکی از تکنیک هایی که مردم برای دستیابی به این اثر استفاده کرده اند، به عنوان آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) شناخته می شود. این امر مستلزم آن است که افراد به منظور دستیابی به آرامش جسمی و ذهنی، عضلات خود را در یک توالی پیوسته منقبض و شل کنند.

یک روش برای کاهش تنش عضلانی، ماساژ است.

در یک مطالعه، گروهی از بیماران شیمی‌درمانی تحت درمان ۲۰ دقیقه‌ای ماساژ زیر بازو یا ساق پا قرار گرفتند.

در مقایسه با افرادی که ماساژ داده نشدند، شرکت کنندگانی که ماساژ داده شده بودند، حدود 24 درصد کمتر احتمال داشت که بعد از آن دچار حالت تهوع شوند.

c0c18 16606614354036 1920 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

8. مکمل ویتامین B6 مصرف کنید

ویتامین B6 به طور فزاینده ای به عنوان یک درمان جایگزین برای زنان باردار توصیه می شود که ترجیح می دهند از داروهای ضد تهوع اجتناب کنند.

چندین مطالعه گزارش می دهند که مکمل های ویتامین B6، همچنین به عنوان پیریدوکسین شناخته می شود، به طور موفقیت آمیزی دل پیچه و حالت تهوع در دوران بارداری را کاهش می دهند.

قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه
کلیک

به همین دلیل، چندین متخصص مصرف مکمل‌های ویتامین B6 در دوران بارداری را به عنوان اولین درمان در برابر حالت تهوع خفیف پیشنهاد می‌کنند.

دوزهای ویتامین B6 تا 200 میلی گرم در روز عموماً در دوران بارداری بی خطر تلقی می شوند و عملاً هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی کنند. بنابراین، این درمان جایگزین ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد .

vitamin b complex 732x549 thumbnail 732x549 1 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

9-17. نکات اضافی برای کاهش دل پیچه و حالت تهوع

علاوه بر نکات بالا، چند توصیه دیگر ممکن است احتمال دل پیچه و حالت تهوع را کاهش دهد یا به تسکین علائم آن کمک کند. رایج ترین آنها عبارتند از:

9.از غذاهای پرادویه یا چرب پرهیز کنید

رژیم غذایی ملایمی که از غذاهایی مانند موز ، برنج، سس سیب، کراکر یا سیب زمینی پخته تشکیل شده باشد، ممکن است حالت تهوع را تسکین دهد و احتمال ناراحتی معده را کاهش دهد.

10.پروتئین را به وعده های غذایی خود اضافه کنید

وعده های غذایی غنی از پروتئین ممکن است بهتر از وعده های غذایی حاوی چربی یا کربوهیدرات با حالت تهوع مقابله کنند.

87779251 1 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

11.پرهیز از وعده های غذایی حجیم

انتخاب وعده های غذایی کوچکتر و مکرر در زمانی که احساس تهوع دارید ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند.

beef and potato layered casserole recipe 522394 1 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

12.بعد از غذا در حالت ایستاده بمانید

برخی از افراد اگر در عرض 30 تا 60 دقیقه بعد از غذا دراز بکشند، احتمال رفلاکس یا حالت تهوع بیشتری دارند.

13.از نوشیدن همراه با وعده های غذایی خودداری کنید

نوشیدن مایعات همراه با غذا ممکن است احساس سیری را افزایش دهد که ممکن است حالت تهوع را در برخی افراد بدتر کند.

Drink water while eating - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

14.هیدراته بمانید

کم آبی بدن می تواند حالت تهوع را بدتر کند. اگر حالت تهوع شما با استفراغ همراه است، مایعات از دست رفته خود را با مایعات غنی از الکترولیت مانند آب معدنی صاف، آب سبزیجات یا یک نوشیدنی ورزشی جایگزین کنید.

damir spanic gzdspwIypvw unsplash hydration blog - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

15.از بوهای تند اجتناب کنید

اینها ممکن است حالت تهوع را به خصوص در دوران بارداری بدتر کند.

16.اجتناب از مکمل های آهن

زنان باردار با سطح آهن طبیعی باید از مصرف مکمل های آهن در سه ماهه اول خودداری کنند زیرا ممکن است احساس تهوع را بدتر کنند.

your ultimate guide to iron supplements header 960x540 1 - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

17.ورزش

ورزش های هوازی و یوگا ممکن است به ویژه راه های مفیدی برای کاهش حالت تهوع در برخی افراد باشد.

sport laeufer - درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه

شایان ذکر است که اکثر این نکات آخر تنها با شواهد حکایتی پشتیبانی می شوند. گفته می شود، آنها خطر کمی دارند و ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند.

در آخر

دل پیچه و حالت تهوع می تواند در بسیاری از موقعیت ها اتفاق بیفتد و اغلب باعث ایجاد احساس وحشتناکی در شما می شود.

نکات طبیعی فوق می تواند به کاهش دل پیچه و حالت تهوع بدون استفاده از دارو کمک کند.

گفته می شود، اگر دل پیچه و حالت تهوع شما ادامه پیدا کرد، قطعاً باید از پزشک خود مشاوره بیشتری دریافت کنید.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *