پنجشنبه, 28 تیر, 1403
images 2 1 660x330 - درمان سریع زخم تازه صورت

درمان سریع زخم تازه صورت

6 راه برای بهبود سریعتر زخم

زخم آسیبی است که باعث بریدگی یا شکستن پوست می شود. اگرچه بیشتر زخم ها با گذشت زمان به طور طبیعی بهبود می یابند، اما راه هایی برای تسریع روند بهبودی وجود دارد.

زخم، بافت های داخلی بدن را در معرض محیط خارجی قرار می دهد. بریدگی، ضربه یا ضربه های دیگر از علل شایع هستند.

یک فرد ممکن است بتواند یک زخم جزئی را در خانه درمان کند. با این حال، در صورت آسیب شدیدتر که شامل شکستگی استخوان یا خونریزی زیاد است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شش موردی که افراد می توانند برای بهبود سریعتر زخم های خود تلاش کنند و زمان مراجعه به پزشک به خواندن ادامه دهید.

لطفاً توجه داشته باشید، روش های ذکر شده در این مقاله برای بریدگی ها و خراش هایی است که افراد معمولاً می توانند در خانه از آنها مراقبت کنند. زخم های جدی تر یا عمیق تر به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

درمان زخم باز

فردی که زخم باز دارد باید همیشه از این موارد پیروی کند مراحل درمان زخم :

1.دست ها را با صابون و آب تمیز بشویید
2.جواهرات و لباس ها را از اطراف زخم بردارید
3.روی زخم فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف شود
4.پس از قطع خونریزی، زخم را با آب تمیز و محلول نمکی (سرم) تمیز کنید
5.زخم را از نظر اجسام خارجی و کثیفی بررسی کنید
6.در صورت امکان، برای جلوگیری از عفونت، پماد آنتی بیوتیک را روی زخم بمالید
7.زخم را با یک پارچه تمیز خشک کنید
8.زخم را ببندید و یک باند چسب یا باند چسب بزنید

فرد cdc بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری باید هر ۲۴ ساعت زخم خود را بررسی کند. این شامل برداشتن باندها و بررسی علائم عفونت است. پس از آن باید زخم را ضد عفونی کرده، خشک کنند و یک باند چسبی تمیز یا باند چسب بزنند.

یک زخم بسته که استریل نیست می تواند باکتری ها را به دام بیاندازد و ممکن است باعث عفونت بیشتر شود. بنابراین، اگر زخمی نجس یا زخمی با عفونت دارد، باید آن را باز بگذارد تا پاک کند یا عفونت برطرف شود.

پس از درمان زخم، روش‌های مختلفی می‌توانند باعث بهبودی شوند.

روش هایی برای بهبود سریع تر زخم

در زیر برخی از روش‌ها و درمان‌های جایگزین وجود دارد که افراد می‌توانند برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها تلاش کنند:

ورم پا در بارداری چه زمانی خطرناک است
کلیک

1. پماد آنتی باکتریال

یک فرد می تواند زخم را با چندین پماد ضد باکتری بدون نسخه (OTC) درمان کند که می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند. آنها همچنین می توانند به بهبود سریعتر زخم کمک کنند.

یکی از 27 مطالعه مدل حیوانی نشان داد که درمان های ضد باکتری نقش مثبتی در کمک به بهبود سریع تر زخم ها ایفا می کند. با این حال، بررسی اشاره کرد که خطر بالای سوگیری در یافته‌ ها وجود دارد.

مردم اغلب از پمادهای ضد باکتری OTC برای زخم های جزئی استفاده می کنند، اما ممکن است لازم نباشد. یک فرد ممکن است از ژل نفتی استفاده کند که به عنوان یک مانع برای محافظت از زخم فراتر از یک باند ضد آب عمل می کند.

2. آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است از خانواده کاکتوس ها. حاوی ماده ای است که هم از نظر ویتامین ها و هم از مواد معدنی غنی است.

آلوئه ورا حاوی گلوکومانان است، ماده ای که به بازسازی سلولی کمک می کند و باعث می شود بدن کلاژن تولید کند . این ماده پروتئینی است که باعث بهبود زخم می شود.
بررسی سیستماتیک ۲۰۱۹ بیان می کند که آلوئه ورا و ترکیبات آن می تواند بهبود زخم را بهبود بخشد. شواهد کلی نشان می دهد که ممکن است برای بهبود زخم سوختگی های درجه یک و دو موثر باشد. این بررسی همچنین نشان می دهد که آلوئه ورا می تواند به حفظ رطوبت و یکپارچگی پوست کمک کند و در عین حال التهاب را کاهش دهد و از زخم جلوگیری کند.

فرد می تواند لایه نازکی از ژل آلوئه ورا را روی ناحیه زخم بمالد. آنها همچنین می توانند زخم را با بانداژ آغشته به ژل آلوئه ورا بپوشانند تا به بهبودی کمک کند.

images 4 - درمان سریع زخم تازه صورت

3. عسل

عسل دارای آنتی اکسیدان، ضد باکتری و ضد التهاب است خواص عسل . مردم برای مدت طولانی از این ماده در دستور العمل های سنتی ترمیم زخم استفاده می کردند.
بررسی ۲۰۱۶ مورد اعتماد کشورهایی که تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که عسل به میزان قابل توجهی سرعت بهبود زخم ها را در حیوانات بهبود می بخشد. همچنین می گوید که تشکیل اسکار را کاهش داده و از رشد باکتری در زخم ها و سوختگی های حاد جلوگیری می کند.
در مطالعه دیگر به نظر می‌رسد که عسل بهتر از سایر درمان‌ ها زخم‌ های با ضخامت جزئی را التیام می‌بخشد، اما در زخم‌های بعد از عمل عفونت‌ های بیشتری نسبت به درمان‌ های معمولی ایجاد می‌کند.

زخم مقعدی چگونه درمان میشود
کلیک

یک فرد پس از مشورت با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید از عسل پزشکی برای زخم های جزئی و عمده استفاده کند.

honey - درمان سریع زخم تازه صورت

4. خمیر زردچوبه

زردچوبه ادویه ای است که از گیاهی به همین نام می آید. حاوی کورکومین است که دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد التهابی است.
یک بررسی ۲۰۱۶  نشان می دهد که زردچوبه می تواند در کمک به بهبود سریع تر زخم ها موثر باشد. این نشان داد که کورکومین موجود در ادویه باعث تحریک تولید فاکتورهای رشد درگیر در روند بهبودی می شود. همچنین نشان داد که کورکومین مدیریت ترمیم زخم را تسریع می کند.
بررسی ۲۰۱۹ همچنین نشان داد که کورکومین موجود در زردچوبه می تواند تولید کلاژن را در محل زخم افزایش دهد. همچنین بیان می‌کند که کورکومین باعث تمایز فیبروبلاست‌ها به میوفیبروبلاست‌ها می‌شود که روند بهبودی را آغاز می‌کند و به بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند.

فرد می تواند زردچوبه را با آب گرم مخلوط کند تا خمیری به دست آید. سپس می توانند خمیر را روی زخم بمالند و آن را با یک باند تمیز بپوشانند.

اگر فردی می خواهد زردچوبه را برای زخم امتحان کند، باید استفاده از آن را به زخم های بسته و جزئی محدود کند. یک آسیب باز نیاز به محصولات درجه پزشکی با تأیید پزشک دارد.

A Golden Paste Recipe Your Dog Will Love min min - درمان سریع زخم تازه صورت

5. سیر

سیر حاوی ترکیب آلیسین است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است.
بررسی ۲۰۲۰ چندین آزمایش بالینی کارایی سیر را در درمان زخم ها نشان داده اند. این بیان کرد که در مطالعات پیش بالینی، عصاره سیر کهنه شده بسته به دوز، پتانسیل بهبود زخم را نشان داد.

مطالعه ای در سال 2018 به استفاده از سیر برای درمان زخم روی موش ها پرداخت. این نشان داد که پماد حاوی 30 درصد سیر در مقایسه با ژل نفتی باعث افزایش رشد فیبروبلاست‌ها می‌شود. فیبروبلاست ها بخشی جدایی ناپذیر از ترمیم بافت هستند، بنابراین استفاده از سیر تاثیر مثبتی داشته و به بهبود سریعتر زخم کمک می کند.

garlic home - درمان سریع زخم تازه صورت

6. روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی ماده مونولورین است که یک اسید چرب با خواص ضد میکروبی است. اسیدهای چرب موجود در روغن های گیاهی فرض می شود نقش بزرگی ایفا کندکه در کمک به بهبود زخم ها یک فرد می تواند از روغن نارگیل بر روی زخم استفاده کند تا به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک کند.

خواص دمنوش به لیمو
کلیک

با توجه به الف مطالعه 2010 روغن نارگیل بکر می‌تواند به بهبود زخم‌های موش‌ ها سریع‌تر از موش‌ های بدون روغن کمک کند. فرد می تواند از این ماده بر روی زخم به عنوان یک مانع برای کمک به کاهش خطر ابتلا به عفونت استفاده کند.

ace024a4 b69a 11e8 bbaf ff4d73ce44e3 - درمان سریع زخم تازه صورت

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

یک فرد اغلب می تواند زخم های جزئی را در خانه درمان کند. با این حال، در برخی موارد، زخم ها نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

در صورت تجربه یک فرد باید از یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراقبت کند:

زخمی با لبه های بزرگ، عمیق یا دندانه دار، که ممکن است به بخیه و تمیز کردن نیاز داشته باشد
زخمی که بسته نمی ماند
زخمی که پر از زباله (کثیفی) است که انسان نمی تواند آنها را پاک کند
زخم ناشی از جراحت ناشی از یک جسم کثیف، زنگ زده یا آلوده
خون از یک زخم فوران می کند
زخمی که حتی پس از اعمال فشار به خونریزی ادامه می دهد
زخم ناشی از گاز گرفتن حیوان یا انسان

همچنین اگر زخمش دچار عفونت شده باشد، فرد باید با پزشک صحبت کند.

علائم عفونت زخم

علائم عفونت زخم عبارتند از:

درد ها
ناحیه اطراف زخم گرم است
زخم ترشحات زرد یا سبز می دهد
زخم بوی نامطبوعی متصاعد می کند
رگه های قرمز روی پوست اطراف زخم ظاهر می شود
تب و لرز
حالت تهوع
استفراغ

پزشک اغلب از آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم مبتلا به عفونت استفاده می کند. همچنین ممکن است فرد نیاز به واکسن کزاز داشته باشد.

افراد همیشه باید کل دوره آنتی بیوتیک را کامل کنند، حتی اگر علائم عفونت دیگر وجود نداشته باشد. این عفونت را به طور کامل درمان می کند و از مقاوم شدن باکتری ها به آنتی بیوتیک جلوگیری می کند.

خلاصه

زخم های باز جزئی ممکن است نیازی به درمان پزشکی نداشته باشند. با این حال، افراد باید زخم را تمیز کرده و با استفاده از یک باند تمیز آن را پانسمان کنند. یک زخم ناپاک ممکن است باعث ایجاد عفونت باکتریایی شود.

هنگامی که زخم تمیز شد، چندین تکنیک برای تسریع روند بهبود وجود دارد. اینها شامل استفاده از پمادهای ضد باکتری، زردچوبه، آلوئه ورا، سیر و روغن نارگیل است.

در صورت بزرگ بودن زخم فرد باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشد. پزشک ممکن است برای بستن زخم و اطمینان از تمیز بودن آن از بخیه استفاده کند.

همچنین ببینید

2275256 310x165 - چرا پریود نمیشم

چرا پریود نمیشم

چرا دوره من دیر شده است؟ 8 دلیل احتمالی   چرا پریود نمیشم حامله هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *