شنبه, 1 اردیبهشت, 1403
6 2 660x330 - در آزمایش ویتامین دی باید چند باشد

در آزمایش ویتامین دی باید چند باشد

بسیاری از افراد ویتامین D کافی در بدن خود ندارند. ویتامین D کم خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد. همچنین ممکن است به سایر مشکلات سلامتی کمک کند. به همین دلیل است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب آزمایش خون را برای اندازه گیری ویتامین D می دهند.

اما بسیاری از افراد نیازی به آزمایش ندارند. در اینجا دلیل آن آورده شده:

بسیاری از افراد دارای سطوح پایین ویتامین D هستند، بسیاری از ما به آزمایش ویتامین D نیاز نداریم. ما فقط باید تغییرات ساده ای ایجاد کنیم تا ویتامین D کافی دریافت کنیم.

حتی اگر در خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند دیابت و بیماری قلبی هستید، آزمایش ویتامین D معمولاً مفید نیست. بعید است نتایج آزمایش شما را تغییر دهد. برای شما بسیار مهمتر است که ابتدا در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید

ترک سیگار، وزن سالم و فعال بودن بدنی. و… باید سعی کنید ویتامین D کافی را از آفتاب و غذاها دریافت کنید. و با پزشک خود در مورد مکمل ها صحبت کنید.

آزمایش های اضافی منجر به درمان های اضافی می شود.

انجام آزمایش‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید اغلب منجر به درمان‌هایی می‌شود که به آن‌ها نیاز ندارید، یا درمان‌هایی که حتی می‌توانند مضر باشند. به عنوان مثال، اگر ویتامین D بیش از حد مصرف کنید، می تواند به کلیه ها و سایر اندام های شما آسیب برساند.

چه زمانی باید آزمایش ویتامین D داد؟

با پزشک خود در مورد خطرات صحبت کنید. در اینجا شرایطی وجود دارد که ممکن است به آزمایش ویتامین D نیاز داشته باشید:

  • اگر پوکی استخوان دارید. این بیماری استخوان های شما را ضعیف می کند، به طوری که احتمال شکستن آنها بیشتر می شود.
  • اگر بیماری دارید که به توانایی بدن شما در استفاده از ویتامین D آسیب می رساند. اینها معمولاً بیماری های جدی و مداوم دستگاه گوارش هستند، مانند بیماری التهابی روده، بیماری سلیاک، بیماری کلیوی، بیماری کبد و پانکراتیت.
  • اگر پزشک شما انجام آزمایش ویتامین D را پیشنهاد می کند، در مورد خطرات خود بپرسید. اگر خطر شما زیاد است، باید آزمایش را انجام دهید. اگر خطر شما کم است، بپرسید که آیا می توانید از آزمایش اجتناب کنید. بپرسید آیا می توانید ویتامین D خود را با نور خورشید و غذا و احتمالاً مکمل ها تقویت کنید.
  • اگر ارائه پزشک شما نیاز به پیگیری ویتامین D شما دارد، مطمئن شوید که هر بار از همان نسخه آزمایش استفاده می شود. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که کدام آزمایش بهترین است.
6 نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد
کلیک

در آزمایش خون ویتامین دی باید چند باشد

در برگه آزمایش شما، ویتامین دی را با کلمه “25 OH Vitamin D3” یا “Vit D3-25OH” در می‌شود. 30 تا 100 نانوگرم ویتامین دی در خون نرمال است.

اگر اندازه این ویتامین بین ۱۰ تا ۳۰ نانوگرم در میلی‌لیتر باشد، سطح آن در بدن کم است. در این حالت پزشک با توجه به وضعیت سلامتی فرد، مصرف مکمل را پیشنهاد خواهد کرد.

همچنین وجود بیش از حد ویتامین دی بدن می‌تواند منجر به سمی شدن خون شود.

آزمایش ویتامین دی باید چند باشد ؟ - در آزمایش ویتامین دی باید چند باشد

چگونه می توانید ویتامین D کافی دریافت کنید؟

مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) در روز 400 IU (10 میکروگرم) برای کودکان است.

کمی آفتاب بگیرید اشعه ماوراء بنفش خورشید ویتامین D را در سلول های پوست شما ایجاد می کند. شما به آفتاب زیاد نیاز ندارید. بسته به میزان پوست در معرض قرار گرفتن و ضد آفتاب استفاده شده، یک پیاده روی 10 دقیقه ای زیر آفتاب ظهر می تواند 15 برابر مقدار ویتامین D مورد نیاز روزانه شما ایجاد کند. بدن شما مقداری از ویتامین D اضافی را ذخیره می کند تا در ماه های تاریک زمستان به شما کمک کند.

غذاهای غنی از ویتامین D بخورید.

  • گوشت، مرغ و ماهی های چرب سرشار از ویتامین D هستند.
  • یک وعده کوچک (85 گرم) ماهی سالمون 530 واحد بین المللی دارد.
  • میگو، ماهی خال مخالی، ساردین و شاه ماهی تازه نیز سرشار از ویتامین D هستند.
  • ویتامین D به برخی غذاها از جمله توفو، آب پرتقال و برخی محصولات لبنی اضافه می شود.
  • صبحانه بخور دو عدد تخم مرغ، یک لیوان آب پرتقال (غیر از کنسانتره) و یک کاسه غلات با شیر می تواند حدود 300 واحد بین المللی ویتامین D در روز اضافه کند.
ضربه خوردن به سر و حالت تهوع
کلیک

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مکمل ها صحبت کنید. اگر زیاد آفتاب نمی خورید و رژیم غذایی تان ویتامین D کمی دارد، مکمل ممکن است کمک کننده باشد.

بیش از 4000 واحد بین المللی ویتامین D در روز مصرف نکنید، مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه کرده باشد. ویتامین D بیش از حد می تواند سمی باشد و به کلیه های شما آسیب برساند.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *