یکشنبه, 13 اسفند, 1402
1 5 660x330 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده می شوند، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود.

زگیل تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. آنها می توانند مانند برجستگی های کوچک و گوشتی به نظر برسند یا ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها خیلی کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند.

برخی از گونه های HPV تناسلی می توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر گونه های خاصی از HPV تناسلی کمک کنند.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش

جوش برجسته نیست و بعد از مدتی از بین میرد ولی زگیل نیست و سطح برجسته دارد.

condylomata acuminata 3205 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر

آیا می توان HPV را از استخر یا جکوزی دریافت کرد؟

سوال بسیار خوبی است، و شما تنها نیستید که سردرگم هستید. HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود: در ویروس تناسلی، این می تواند شامل رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا احتمالاً دهانی با فردی باشد که این عفونت را دارد. این ویروس همچنین ممکن است از طریق انگشتان از اندام تناسلی یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. HPV از طریق تماس های معمولی مانند در آغوش گرفتن، دست دادن، یا اشتراک در حمام یا دوش گرفتن با کسی منتقل نمی شود. به طور مشابه، جکوزی ها و استخرهای شنا خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر اینکه زوجی در زمانی که در آنجا هستند رابطه جنسی داشته باشند!).

گوشت اضافه مقعدی درمان خانگی
کلیک

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

به یاد داشته باشید: زگیل HPV نمی تواند با دست زدن به سطوح مختلف مانند دستگیره یا صندلی توالت منتقل شود. همچنین با استفاده از لباس یا حوله مشترک قابل عبور نیست.

انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن

آیا نوع بوسه مهم است؟

مطالعاتی که به انتقال HPV دهانی می پردازند، بر بوسیدن عمیق، با نام مستعار بوسه فرانسوی، یا لب به لب تمرکز دارند.

این به این دلیل است که بوسیدن با دهان باز و لمس کردن زبان شما را در معرض تماس پوست با پوست بیشتر قرار می دهد.

زگیل احتمال زیاد از طریق بوسیدن سرایت می‌کند، و برای برخی از آن‌ها، زمانی که بوسه با دهان باز باشد، خطر انتقال افزایش می‌یابد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق قلیان

آیا HPV با قلیان منتقل می شود؟

بله! اکثر قلیان‌ها در کافه‌ها جمع می‌شوند و حتی تمیز میشوند و همه آنها از یک لوله آب به صورت دایره‌ای دود کردن استفاده می‌کردند. چنین استفاده ای ممکن است به توزیع عفونت ها کمک کند، چه باکتریایی و چه ویروسی. HPV ممکن است از طریق آلودگی بزاق در قسمت مکنده لوله آب پخش شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لباسشویی

به یاد داشته باشید: حتی زمانی که هر دوی شما هیچ علامت یا علامتی ندارید، می توانید زگیل ایجاد کنید یا به آن بدهید. HPV نمی تواند با دست زدن به سطوح سخت مانند دستگیره در یا صندلی توالت منتقل شود. همچنین با استفاده از لباس یا حوله مشترک قابل عبور نیست.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر

بعضی از دستگاه های لیزر موهای زائد سر غیر تماسی دارند و بدون تماس با پوست موها را از بین میبرند و با این دستگاه ها احتمال انتقال زگیل به صفر میرسد

لکه های قرمز روی پوست نشانه چیست؟
کلیک

همچنین بهتر است از لیزر موهای اضافی در سالن های زیبایی و آرایشگاه ها و … خودداری کنید و به مراکز معتبر مراجعه کنید زیرا مکان های متفرقه اطلاعات کافی ندارند و بهداشت را جدی نمیگیرند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق قاشق

همانطور که گفته شد HPV در طول تماس جنسی پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی دهانی، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. در یک مطالعه اخیر، 46 درصد از زنان قبل از داشتن رابطه جنسی واژینال به HPV مبتلا شدند. شما نمی توانید HPV را از اشتراک غذا یا ظروف آلوده منتقل کنید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دست

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. بیشتر در طول رابطه جنسی مقعدی یا واژینال گسترش می یابد. همچنین از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش می شود. HPV می تواند حتی زمانی که فرد مبتلا به عفونت هیچ علامت یا علامتی نداشته باشد گسترش یابد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق تخت معاینه

نگران نباشید این زگیل از طریق رابطه جنسی منتقل میشود و نه ملحفه. با این حال، انتقال از این مسیر باز مشخص نیست.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس

ویروس HPV برروی اجسام بی‌ جان مانند لباس یا سطوح محیطی، تا مدت کوتاهی زنده می ‌ماند، پس انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس، چندان عمومیت ندارد و معمولا افراد از طریق تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی (با فردی که مبتلا به این ویروس است)، به HPV تناسلی مبتلا خواهند شد. این ویروس از کاندوم عبور نمی کند، اما از آن ‌جایی‌ که کاندوم تمام ناحیه تناسلی را نمی‌ پوشاند، ممکن است پوست قسمتی از ناحیه تناسلی را که توسط کاندوم پوشانده نشده است، آلوده کند. در برخی مواقع، این ویروس علامتی ندارد و تنها با کمک آزمایش تشخیص داده می ‌شود

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان
کلیک

زگیل می ‌تواند حتی بدون داشتن رابطه مقعدی، از ناحیه تناسلی به ناحیه اطراف مقعد گسترش یابد. با این ‌وجود، زگیل تناسلی از طریق حمام یا حوله مشترک، استخر، صندلی توالت یا استفاده از فنجان، بشقاب یا کارد و چنگال مشترک انتقال نمی ‌یابد.

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

یک نظر

  1. خیلی نگرانم، هر روز. لطفا روی واکسن و درمانش کار کنید چون آدم نمیتونه با همه قطع ارتباط کنه. از وقتی این بیماری رو شناختم از همه چیز میترسم از همه کس میترسم و حتی موقع صحبت و گفتگو از اشخاص فاصله میگیرم مبادا که بزاق دهانش موقع صحبت بهم برخورد کنه. به جاهای عمومی که میرم همش وسواس دارم البته معتقدم این رعایت کردن ها مفیده.
    شما نوشتید از طریق دستشویی قابل انتقال نیست! درصورتی که فکر میکنم اینطور نباشه و از طریق دستشویی هم منتقل بشه چرا که شما تصور کنید شخص مبتلا بعد از انجام کارش با دستی که به ناحیه تناسلی و مخاط قبل و بعد از عملیاتش دست زده به شیر آب و شلنگ دست بزنه بعد بیاد بیرون و شخص غیربیمار با همون دست که به شلنگ زده به خودش دست بزنه و خودشو بشوره در این صورت فکر میکنم بیماری منتقل بشه!!! یکبار به دستشویی جنب راه آهن شهر اهواز رفتم موقع شستشو بوی بدی داشت دستشویی با اینکه اصلا دست شلنگی رو به خودم نزدم اما بخاطر گازهای اون دستشویی باعث حساسیتم تا ماه ها شد و تمام ناحیه پشتم میسوخت!!! این چیزارو خیلی جدی بگیرید واقعا دوره زمونه بدی شده. به بیماران توصیه می کنم خودشون رعایت حال بقیه و مراقب خودشونو بقیه باشن و به افراد غیربیمار توصیه می کنم مراقب باشند.
    به امید رهایی از بند بیماری برای همه انسانها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *