سه شنبه, 8 خرداد, 1403
shutterstock 408135511 scaled 1 660x330 - زخم مقعدی چگونه درمان میشود

زخم مقعدی چگونه درمان میشود

زخم های رکتوم

زخم های رکتوم زخم هایی هستند که در داخل راست روده ایجاد می شوند. این زخم‌ها می‌توانند ناشی از چندین بیماری از جمله بیماری التهاب روده، سندرم زخم رکتوم منفرد و یبوست باشند. اگر زخم مقعدی دارید، در مدفوع خود ممکن است خون ببینید، درد مقعدی داشته باشید یا حرکات دردناک روده را تجربه کنید.

زخم های راست روده چیست؟

زخم رکتوم یک زخم دردناک است که در داخل راست روده ایجاد می شود. رکتوم لوله ای است که کولون (روده تحتانی) را به دهانه مقعد متصل می کند. مدفوع هنگام خروج از بدن از رکتوم و مقعد عبور می کند.

زخم رکتوم می تواند نشانه چند بیماری باشد. افرادی که به بیماری به نام سندرم زخم رکتوم منفرد (SRUS) مبتلا هستند، ممکن است به زخم های رکتوم مبتلا شوند. بیماری التهابی روده (IBD)، از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون نیز ممکن است باعث ایجاد زخم در رکتوم و روده شود. یبوست و زور زدن (فشار بیش از حد سخت) در طول اجابت مزاج می تواند باعث ایجاد زخم مقعدی نیز شود.

علائم زخم رکتوم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خون در مدفوع
 2. خونریزی از مقعد
 3. درد رکتوم
 4. حرکات دردناک روده

Anal fissure - زخم مقعدی چگونه درمان میشود

زخم های راست روده چقدر شایع هستند؟

سندرم زخم رکتوم منفرد یک اختلال نادر است. از هر 100000 نفر در 1 نفر مشاهده می شود. حدود 40 درصد از افراد مبتلا به سندرم زخم رکتوم منفرد دچار زخم می شوند.

چه کسانی مبتلا به زخم مقعدی هستند؟

بزرگسالان و کودکان ممکن است به بیماری التهابی روده مبتلا شوند، اما اکثر افراد در دهه 30 زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. افراد در هر سنی ممکن است به دلیل یبوست و زور زدن (فشار بیش از حد سخت) در حین اجابت مزاج دچار زخم مقعدی شوند.

بزرگسالان به احتمال زیاد به سندرم زخم رکتوم منفرد مبتلا می شوند، اگرچه ممکن است در کودکان هم مشاهده شود.

علائم زخم رکتوم چیست؟

علائم زخم مقعد معمولاً به تدریج ایجاد می شود. آنها اغلب همراه با علائم دیگری مانند یبوست ظاهر می شوند .

برخی از افراد مبتلا به زخم مقعد احساس می کنند که همیشه نیاز به اجابت مزاج دارند، حتی پس از رفتن به دستشویی.

زياد ادرار كردن نشانه چيست
کلیک

سایر علائم زخم مقعدی عبارتند از:

 1. درد در ناحیه مقعد، به خصوص هنگام اجابت مزاج
 2. مدفوع خونی
 3. خونریزی مقعدی و خونریزی مقعدی (خون معمولاً قرمز روشن است)
 4. مخاط در مدفوع

چگونه افراد به زخم مقعدی مبتلا می شوند؟

زخم های رکتوم از استرس یا ضربه (آسیب) به راست روده ایجاد می شوند. زخم مقعدی می تواند ناشی از:

 1. یبوست شدید یا مزمن (طولانی مدت)
 2. زور زدن یا فشار بیش از حد در حین اجابت مزاج (اغلب به دلیل یبوست)
 3. التهاب (تورم و تحریک) در رکتوم به دلیل IBD، سندرم زخم رکتوم منفرد، یا پروکتیت (بیماری که باعث التهاب در روده می شود)
 4. استفاده از انگشتان دست برای خارج کردن مدفوع گیر کرده در رکتوم
 5. افتادگی رکتوم ، وضعیتی که باعث بیرون آمدن رکتوم از دهانه مقعد می شود
 6. رابطه جنسی مقعدی یا قرار دادن اجسام خارجی (تنقیه) در مقعد و رکتوم
 7. بیماری ها و عفونت های مقاربتی (STDs و STIs)، مانند تبخال و سیفلیس

anal fissures fig 1 en - زخم مقعدی چگونه درمان میشود

چگونه زخم مقعدی تشخیص داده می شود؟

پزشک شما را معاینه می کند و در مورد عاداتی که ممکن است باعث علائم شما شده باشد (مانند فشار دادن بیش از حد در حین اجابت مزاج) می پرسد. برای بررسی زخم های مقعدی، پزشکان از معاینه فیزیکی (رکتال)، آزمایش ها و مطالعات تصویربرداری استفاده می کنند.

چگونه بفهمم زخم مقعدی دارم؟

اگر درد مقعدی، خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. فقط یک پزشک می تواند زخم مقعدی را تشخیص دهد و شرایطی را که ممکن است باعث علائم شما شود را بررسی کند.

راه های درمان زخم مقعدی چیست؟

درمان زخم رکتوم بستگی به شدت علائم شما و داشتن شرایط دیگری مانند بیماری التهابی روده دارد. بسیاری از زخم های راست روده با تغییرات رژیم غذایی برای رفع یبوست و تغییر شیوه زندگی برای بهبود عادات روده بهتر می شوند.

چه درمان هایی زخم های مقعدی را بدون جراحی بهبود می بخشد؟

برای تسکین علائم زخم رکتوم و کمک به بهبود آن، باید:

 1. آب زیاد بنوشید: کم آبی بدن می تواند مدفوع را سفت، خشک و دفع آن را دشوارتر کند.
 2. رژیم غذایی سالم داشته باشید: غذاهای غنی از فیبر می توانند یبوست را تسکین دهند. فیبر مدفوع را نرم می کند و به عبور سریعتر آن از روده کمک می کند.
 3. از زور زدن بپرهیزید: زور زدن یا فشار دادن بیش از حد هنگام اجابت مزاج می تواند باعث ایجاد زخم مقعدی شود. پزشک یا فیزیوتراپ شما می تواند به شما نشان دهد که چگونه ماهیچه های مقعد خود را کنترل کنید تا بتوانید بدون آسیب رساندن به مقعد یا راست روده اجابت مزاج داشته باشید.
 4. از پزشک خود در مورد ملین ها بپرسید: ممکن است پزشک مصرف نرم کننده مدفوع یا ملین را توصیه کند. این داروها می توانند با تسهیل دفع مدفوع، یبوست را تسکین دهند. در مورد اینکه کدام ملین را باید مصرف کنید و چه مدت باید آن را مصرف کنید، با پزشک خود صحبت کنید.
 5. یک داروی موضعی را امتحان کنید: یک کرم یا شیاف کورتیکواستروئیدی (مانند هیدروکورتیزون) می تواند التهاب را کاهش دهد، درد را تسکین دهد و به بهبود زخم کمک کند. در مورد نحوه استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.
 6. آنتی بیوتیک مصرف کنید: اگر یک STD یا STI باعث زخم مقعدی شود، پزشک برای درمان عفونت دارویی تجویز می کند.
علت بالا رفتن فشار خون در خواب شب
کلیک

اگر یک بیماری التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو دارید، پزشک شما یک برنامه درمانی را توصیه می کند. برنامه شما ممکن است شامل ترکیبی از داروهای ضد التهاب، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و تغییرات رژیم غذایی باشد.

چه زمانی برای درمان زخم مقعدی نیاز به جراحی دارد؟

پرولاپس رکتوم وضعیتی است که در آن بخشی از رکتوم از مقعد بیرون زده (بیرون می‌آید). اگر پرولاپس رکتوم باعث ایجاد زخم رکتوم شما می شود، ممکن است برای ترمیم رکتوم خود به یک روش جراحی به نام رکتوپکسی نیاز داشته باشید. این روش را می توان به صورت لاپاراسکوپی (از طریق برش های کوچک) یا رباتیک انجام داد.

پس از ایجاد چند برش کوچک در نزدیکی ناف، پزشکان یک لاپاروسکوپ (ابزاری نازک با دوربین) را در شکم شما قرار می دهند. پزشک از ابزارهای کوچکی استفاده می کند تا رکتوم شما را به موقعیت مناسب منتقل کند.

عوارض جانبی درمان زخم مقعدی چیست؟

اگر از ملین ها برای درمان زخم های راست روده استفاده می کنید، عوارض جانبی متعددی ممکن است رخ دهد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. اسهال
 2. نفخ
 3. گاز
 4. گرفتگی شکم

قبل از مصرف ملین ها یا سایر داروها با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض مرتبط با زخم رکتوم چیست؟

به ندرت، وضعیتی به نام سندرم زخم مقعدی حاد هموراژیک می تواند باعث خونریزی شدید مقعدی شود. این وضعیت در افراد مسن که دارای بیماری های زمینه ای (مانند دیابت ) هستند و از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، رخ می دهد. سندرم هموراژیک حاد زخم مقعدی در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد.

مصدومیت همسترینگ چقدر طول میکشد
کلیک

برای کمک به کاهش علائم زخم مقعدی چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای رفع یبوست، باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید که شامل غذاهای پرفیبر مانند میوه، جو و عدس باشد. نوشیدن آب زیاد می تواند مدفوع شما را نرم تر و راحت تر کند تا از رکتوم شما عبور کند. سعی کنید حرکات روده را با فشار زیاد فشار ندهید یا فشار ندهید.

چگونه می توان از زخم مقعد جلوگیری کرد؟

پیشگیری از IBD (بیماری که باعث ایجاد زخم رکتوم می شود) ممکن نیست. شما می توانید با هیدراته ماندن و خوردن غذاهای غنی از فیبر، خطر ابتلا به زخم مقعدی را کاهش دهید. آب و غذاهای پر فیبر به جلوگیری از یبوست کمک می کند که می تواند منجر به زخم رکتوم شود.

چشم انداز بیمارانی که زخم رکتوم دارند چیست؟

چشم انداز شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث ایجاد زخم می شود. زخم های رکتوم معمولاً خوش خیم (بی ضرر) هستند و مشکلات پزشکی طولانی مدت ایجاد نمی کنند. اگر کولیت اولسراتیو باعث ایجاد زخم رکتوم شما می شود، باید با پزشک خود در مورد راه های مدیریت این بیماری صحبت کنید.

چه زمانی باید در مورد زخم مقعدی با پزشک تماس بگیرم؟

اگر خونریزی مقعدی، خون در مدفوع یا درد مداوم در حین اجابت مزاج دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا مشخص کند چه چیزی باعث علائم شما می شود.

همچنین ببینید

1dd236110b95d57dd570b975b18bd544 310x165 - درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

گزش می تواند “زنبورهای گاوی;زنبورهای سیاه;زنبورهای وحشی;نیش زنبورهای زرد” سریع اتفاق بیفتد. یک روز همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *