شنبه, 23 تیر, 1403
زندگی نامه سردار سلیمانی برای کودکان 660x330 - زندگی نامه سردار سلیمانی از کودکی تا شهادت (بیوگرافی)

زندگی نامه سردار سلیمانی از کودکی تا شهادت (بیوگرافی)

بیوگرافی / زندگی نامه سردار سلیمانی از کودکی تا شهادت: سرلشکر شهید قاسم سلیمانی در سال 1335 در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در شهرستان رابر استان کرمان به دنیا آمد. او در دوران جنگ ایران و عراق فرمانده لشکر 41 ثارالله و از فرماندهان عملیات‌های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج بود.
قاسم سلیمانی در سال 1379 از سوی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. پس از ظهور داعش در عراق و سوریه، سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس با حضور در این مناطق و سازماندهی نیرو‌های مردمی، به مبارزه با این گروه پرداخت. وی در سال 1389، موفق به أخذ درجه سرلشکری شد. سردار سلیمانی بامداد جمعه 13 دی ماه 1398 به شهادت رسید.

سوابق شغلی

او در 12 سالگی، پس از پایان تحصیلات دوره ابتدایی، زادگاه خود را ترک کرد و در هجده سالگی در اداره آب کرمان استخدام شد. او در حوادث انقلاب اسلامی ایران با فردی روحانی مشهدی به نام رضا کامیاب آشنا شد و او را وارد جریانات انقلاب کرد. به نقل از سهراب سلیمانی، برادرش یکی از افراد اصلی راهپیماییها و اعتصابات کرمان در زمان انقلاب بود.

جنگ ایران و عراق سلیمانی - زندگی نامه سردار سلیمانی از کودکی تا شهادت (بیوگرافی)

حضور در دوران جنگ ایران و عراق

قاسم سلیمانی پس از انقلاب اسلامی ایران، در سال 1359 عضو سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی شد و همزمان با شروع جنگ، چند گردان را در کرمان آموزش داده و به جبهه ها فرستاد. او زمانی فرماندهی سپاه آذربایجان غربی را بر عهده داشت. سلیمانی در سال 1360 با حکم محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسدارن، به عنوان فرمانده لشکر 41 ثارالله منصوب شد.

عکس هایی از الا فریا / ella freya (مدل کاراکتر اشلی در بازی رزیدنت اویل 4 ریمیک)
کلیک

وی در جنگ عراق علیه ایران، از فرماندهان عملیات‌های والفجر 8، کربلای 4 و کربلای 5 بود. عملیات کربلای 5 از مهمترین عملیات های ایران در دوران جنگ دانسته شده که تضعیف موقعیت سیاسی و نظامی ارتش عراق و بهتر شدن اوضاع به سود قوای نظامی ایران از نتایج آن ارزیابی شده است.

فعالیت های پس از دفاع مقدس

سلیمانی پس از پایان جنگ ایران و عراق در سال 1367، به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرز‌های شرقی ایران هدایت می شدند. سلیمانی تا قبل از انتصاب به فرماندهی سپاه قدس، با باند‌های قاچاق مواد مخدر در مرز‌های ایران و افغانستان میجنگید. او در بهمن سال 1389 از سوی آیت الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوای نظامی ایران درجه سرلشکری (بالاترین درجه نظامی در ایران) را دریافت کرد.

فرماندهی سپاه قدس

قاسم سلیمانی در سال 1379 از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. بر اساس گزارش نقل شده از مرکز ویژه اطلاعات اسرائیل، سپاه قدس در سال 1990 میلادی جهت افزایش فعالیت برون مرزی ایران شکل گرفت و سلیمانی پس از احمد وحیدی دومین فرمانده سپاه قدس ایران شد. طبق این گزارش، قاسم سلیمانی نقش کلیدی در تقویت نفوذ ایران در خاورمیانه به ویژه در ناآرامی‌های منطقه‌ای معروف به بیداری اسلامی (بهار عربی) ایفا کرده است. که یکی از نکات زندگی نامه سردار سلیمانی است .

حضور در عراق و سوریه برای مبارزه با داعش

قاسم سلیمانی از فرماندهان مبارزه علیه داعش در عراق و سوریه است. داعش گروهی سلفی بود که پس از سقوط صدام در عراق و خلاء قدرت در این منطقه، پدید آمد. ایران برای حفظ امنیت و کنترل منطقه، مبارزه با این گروه را آغاز کرد. در سال 2011 میلادی  نیرو‌های تحت فرمان سلیمانی از جمله لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون جهت مبارزه با داعش و نیرو‌های شورشی راهی سوریه شدند. همچنین در سال 2014 میلادی شهر موصل به تصرف داعش درآمد و بغداد، پایتخت عراق نیز تا مرز سقوط پیش رفت؛ قاسم سلیمانی با سازماندهی بخشی از نیرو‌های حشد الشعبی نقش مؤثری در اخراج داعش از عراق داشت. حیدر العبادی نخست‌وزیر وقت عراق، از قاسم سلیمانی به عنوان یکی از اصلی‌ترین متحدان عراق در مبارزه با داعش نام برد. سلیمانی در نامه‌ای خطاب به آیت الله خامنه‌ای که 30 آبان 1396 در رسانه‌های ایران منتشر شد، پایان داعش را اعلام کرد و از برافراشته شدن پرچم سوریه در البوکمال از شهر‌های سوریه در نزدیکی مرز عراق خبر داد. روزنامه اسرائیلی هاآرتص، سلیمانی را متهم به حضور در عملیات موشکی علیه اسرائیل و اقدام علیه یهودیان دنیا کرده است.

عکس هایی از الا فریا / ella freya (مدل کاراکتر اشلی در بازی رزیدنت اویل 4 ریمیک)
کلیک

فعالیت های سپاه قدس ایران در کنار دیگر مبارزان ضد گروه های تروریستی در نهایت سبب شد تا داعش در کشورهای عراق و سوریه نابود شود.

بخشی از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به نامه قاسم سلیمانی درباره پایان گروه تروریستی داعش:
شما با متلاشی ساختن توده ی سرطانی و مهلک داعش نه‌ فقط به کشور‌های منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه ی ملتها و به بشریت خدمتی بزرگ کردید.

دریافت نشان ذوالفقار

در 19 اسفند 1397 آیت‌الله خامنه‌ای، نشان ذوالفقار – عالیترین نشان نظامی ایران – را به سلیمانی اهدا کرد. طبق آئین‌نامه اهدای نشان‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران، این نشان به فرماندهان عالی‌رتبه و روسای ستاد‌های عالی رتبه در نیرو‌های مسلح اهدا می‌شود که تدابیر آن‌ها در طرح‌ ریزی و هدایت عملیاتهای رزمی موجب حصول نتایج مطلوب شده باشد.

شهادت

بامداد جمعه 13 دی ماه 1398 در حمله موشکی هلی کوپتر‌های آمریکایی در اطراف فرودگاه بغداد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و تنی چند از اعضای حشدالشعبی در این حمله هدف قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.

بیگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *