پنجشنبه, 9 آذر, 1402
man hospital 750 660x330 - سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است

سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است

انواع سرطان ریه

دو نوع اصلی سرطان ریه سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه سلول غیر کوچک است. این دسته بندی ها به شکل ظاهری سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ اشاره دارد. سرطان ریه سلول غیر کوچک شایع تر از سرطان ریه سلول کوچک است.

اگر سرطان ریه (به خصوص سرطان ریه سلول غیر کوچک) دارید، پزشک ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد.نماد خارجی برای اینکه بفهمید آیا تغییری در ژن های خود دارید (جهش ژنتیکی). نتایج این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کند تا بداند کدام درمان برای شما بهتر عمل می‌کند.

LUNG CANCER - سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است

مرحله بندی

اگر سرطان ریه تشخیص داده شود، آزمایش‌های دیگری برای تعیین میزان گسترش آن در ریه‌ها، غدد لنفاوی و بقیه بدن انجام می‌شود. این فرآیند مرحله بندی نامیده می شود. نوع و مرحله سرطان ریه به پزشکان می گوید که به چه نوع درمانی نیاز دارید.

انواع درمان

سرطان ریه بسته به نوع سرطان ریه و میزان گسترش آن به روش های مختلفی درمان می شود. افراد مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک را می توان با جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان هدفمند یا ترکیبی از این درمان ها درمان کرد. افراد مبتلا به سرطان سلول کوچک ریه معمولا با پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان می شوند.

عمل جراحی، عمل جراحی که در آن پزشکان بافت سرطانی را جدا کردند.
شیمی درمانی، استفاده از داروهای خاص برای کوچک کردن یا از بین بردن سرطان. این داروها می‌توانند قرص‌هایی باشند که مصرف می‌کنید یا داروهایی که در رگ‌های شما داده می‌شوند، یا گاهی اوقات هر دو.
پرتو درمانی، استفاده از پرتوهای پرانرژی (مشابه اشعه ایکس) برای از بین بردن سرطان.
درمان هدفمند، استفاده از داروها برای جلوگیری از رشد و گسترش سلول های سرطانی. این داروها می توانند قرص هایی باشند که مصرف می کنید یا داروهایی که در رگ های شما داده می شود. قبل از استفاده از این درمان، آزمایشاتی برای بررسی اینکه آیا درمان هدفمند برای نوع سرطان شما مناسب است یا خیر، دریافت خواهید کرد.

13 نوع از راه های پیشگیری از دیابت
کلیک

پزشکان از تخصص های مختلف اغلب برای درمان سرطان ریه با یکدیگر همکاری می کنند. ریه شناسان پزشکانی هستند که در بیماری های ریوی متخصص هستند. جراحان پزشکانی هستند که عمل را انجام می دهند. جراحان قفسه سینه در جراحی قفسه سینه، قلب و ریه تخصص دارند. انکولوژیست های پزشکی پزشکانی هستند که سرطان را با دارو درمان می کنند. انکولوژیست های پرتودرمانی پزشکانی هستند که سرطان ها را با پرتو درمانی درمان می کنند.

lung cancer main - سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است

طب مکمل و جایگزین

طب مکمل و جایگزین ، داروها و شیوه های بهداشتی هستند که معمولاً از درمان های استاندارد برای درمان سرطان استفاده می کنند.

طب مکمل علاوه بر درمان های استاندارد استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به طب سوزنی، مکمل های غذایی، ماساژ درمانی، هیپنوتیزم و مدیتیشن اشاره کرد.
به جای درمان های استاندارد از طب جایگزین استفاده می شود . به عنوان مثال می توان به رژیم های غذایی خاص، ویتامین های مگادوز، فرآورده های گیاهی، چای های ویژه و مغناطیس درمانی اشاره کرد.

بسیاری از انواع طب مکمل و جایگزین به صورت علمی آزمایش نشده اند و ممکن است بی خطر نباشند. قبل از شروع هر نوع طب مکمل یا جایگزین با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید.

کدام درمان برای من مناسب است؟

انتخاب درمانی مناسب برای شما ممکن است سخت باشد. با پزشک سرطان خود در مورد گزینه های درمانی موجود برای نوع و مرحله سرطان خود صحبت کنید. پزشک می تواند خطرات و مزایای هر درمان و عوارض جانبی آنها را توضیح دهد. عوارض جانبی واکنش بدن شما به داروها یا درمان های دیگر است.

لکه های قرمز روی پوست نشانه چیست؟
کلیک

گاهی اوقات افراد از بیش از یک پزشک سرطان نظر می گیرند. این را “نظر دوم” می نامند. گرفتن نظر دومنماد خارجی ممکن است به شما در انتخاب درمانی که برای شما مناسب است کمک کند.

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *