چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
O46A7R2UHBFYNNIKLQRAIBEY24 660x330 - عفونت زرد رنگ واژن

عفونت زرد رنگ واژن

ترشحات واژن چیست؟

مایعی که به تمیز نگه داشتن واژن و عاری از عفونت کمک می کند، ترشحات واژن کاملا طبیعی است. اما رنگ، بافت و مقدار آن بسته به سن شما و محل چرخه قاعدگی شما می تواند متفاوت باشد.

با این حال، برخی تغییرات می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. اینها می تواند شامل تغییرات قابل توجه رنگ یا بو و همچنین تفاوت در قوام باشد.

انواع ترشحات واژن

انواع مختلفی از ترشحات واژن وجود دارد که اغلب بر اساس رنگ و قوام طبقه بندی می شوند.

سفید

ترشحات سفید رنگ به خصوص در آغاز یا پایان چرخه قاعدگی شایع است. به طور معمول، این ترشحات غلیظ و چسبنده نیز خواهد بود، بدون بوی قوی.

1628175518 Z8zZ8 1 - عفونت زرد رنگ واژن

زلال و پر آب

در حوالی تخمک گذاری، ترشحات اغلب شفاف تر و مرطوب تر می شوند. همچنین ممکن است در هنگام برانگیختگی جنسی یا باردار متوجه ترشحات بیشتری از این دست شوید.

شفاف و کشدار

وقتی ترشحات به جای آبکی، شفاف اما کشدار و مخاطی مانند هستند، نشان دهنده این است که شما احتمالا در حال تخمک گذاری هستید .

قهوه ای یا خونی

ترشحات قهوه ای یا خونی می تواند در طول یا بلافاصله بعد از چرخه قاعدگی شما ایجاد شود. همچنین ممکن است مقدار کمی ترشحات خونی را بین دوره های قاعدگی تجربه کنید. به این لکه بینی می گویند .

لکه بینی که در زمان معمول پریود شما و بعد از رابطه جنسی اخیر بدون مانع یا محافظ دیگری رخ می دهد ممکن است نشانه بارداری باشد. و لکه بینی در اوایل بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد.

زرد یا سبز

ترشحات مایل به زرد ممکن است نشان دهنده یک وضعیت سلامتی نباشد زیرا به طور طبیعی می تواند این رنگ را هنگام قرار گرفتن در معرض هوا تغییر دهد.

اما ترشحات زرد یا سبز تیره تر به خصوص زمانی که غلیظ، ضخیم یا همراه با بوی نامطبوع باشد ، نیاز به مراجعه به یک متخصص است.

ترشح زرد رنگ واژن نشانه چیست

آیا ترشحات زرد واژن هستند جزو ترشحات طبیعی هستند یا خیر ؟ عواملی متعددی مانند رنگ، مقدار، ثبات، فاز سیکل قاعدگی و بوی ترشحات به شما این پیام را می دهند که آیا ترشحات واژنتان طبیعی است یا خیر.

اگر ترشحات زرد، بویی نداشته باشند، نشانه این است که احتمالا جای نگرانی وجود ندارد. معمولا ترشحات عفونی، بوی خاصی از خود دارند، پس اگر ترشحات زرد بویی نداشته باشند، به این معنی است که عامل به وجود آورنده آنان عفونت نیست و از سایر عوامل سرچشمه می گیرند.

ترشحات زرد روشن یا مخصوصا زرد تیره اگر همراه با بو باشند، طبیعی نیستند و احتمالا همراه با عفونت هستند.

6 نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد
کلیک

علل ترشحات واژن

ترشحات واژن یک عملکرد سالم بدن ناشی از تغییرات طبیعی در سطح استروژن است. میزان ترشحات می تواند از مواردی مانند تخمک گذاری، برانگیختگی جنسی، قرص های ضد بارداری و بارداری افزایش یابد.

رنگ، بو و بافت ترشحات واژن می‌تواند تحت تأثیر تغییر تعادل باکتریایی واژن قرار گیرد. به این دلیل که وقتی تعداد باکتری های مضر افزایش می یابد، احتمال عفونت واژن بیشتر می شود.

در اینجا برخی از عفونت های احتمالی که وجود دارد باید از آنها آگاه بود، را با هم مرور می کنیم:

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی یک عفونت باکتریایی شایع است. این باعث افزایش ترشحات واژن می شود که بوی قوی، بد و گاهی اوقات بوی ماهی دارند. ترشحات همچنین ممکن است خاکستری، نازک و آبکی به نظر برسند. در برخی موارد، عفونت هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

اگرچه واژینوز باکتریایی از طریق تماس جنسی منتقل نمی شود، اما اگر از نظر جنسی فعال باشید یا اخیراً شریک جنسی جدیدی پیدا کرده اید، خطر ابتلا به آن بیشتر است. این عفونت همچنین می تواند شما را در معرض خطر بالاتر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STI) قرار دهد.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس نوع دیگری از عفونت ناشی از انگل است. معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود، اما می‌تواند با استفاده از حوله یا لباس‌های حمام مشترک نیز منتقل شود.

بیش از نیمی از افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند. کسانی که این کار را انجام می دهند اغلب متوجه ترشحات زرد، سبز یا کف آلود با بوی نامطبوع می شوند. درد ، التهاب و خارش در اطراف واژن و همچنین هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی نیز از علائم شایع هستند.

How long can trichomoniasis be dormant - عفونت زرد رنگ واژن

عفونت قارچی

عفونت قارچی زمانی رخ می دهد که رشد مخمر در واژن افزایش یابد. ترشحات غلیظ و سفید رنگی تولید می کند که شبیه پنیر دلمه است. این ترشحات معمولا بو نمی دهد.

علائم دیگر شامل سوزش ، خارش و سایر تحریکات اطراف واژن همراه با درد در حین رابطه جنسی یا هنگام ادرار است.

موارد زیر می توانند احتمال ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهند:

 1. فشار
 2. دیابت
 3. استفاده از قرص های ضد بارداری
 4. بارداری
 5. آنتی بیوتیک ها، به ویژه استفاده طولانی مدت بیش از ۱۰ روز

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا عفونت‌های مقاربتی هستند که می‌توانند ترشحات غیرطبیعی به دلیل عفونت دهانه رحم ایجاد کنند. اغلب به رنگ زرد، سبز یا ابری است.

شما همچنین ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 1. درد هنگام ادرار کردن
 2. دل درد
 3. خونریزی بعد از رابطه جنسی نفوذی واژینال
 4. خونریزی بین قاعدگی

اما در برخی از افراد ممکن است علائم صفر داشته باشند.

ماهیچه بین زانو و پا چه نام دارد ؟
کلیک

تب خال ناحیه تناسلی

این بیماری مقاربتی می تواند منجر به ترشحات غلیظ واژن با بوی قوی، به ویژه پس از رابطه جنسی شود. زخم و تاول می تواند ظاهر شود ، اطراف اندام تناسلی همراه با خونریزی بین قاعدگی و احساس سوزش هنگام ادرار.

بیماری التهابی لگن

ترشحات شدید و بدبو و درد در معده، پس از رابطه جنسی، یا هنگام قاعدگی یا ادرار کردن ممکن است نشانه بیماری التهابی لگن باشد .

این زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها به داخل واژن و سایر اندام‌های تولید مثلی حرکت می‌کنند و می‌توانند توسط بیماری‌های مقاربتی که درمان نشده‌اند مانند کلامیدیا یا سوزاک ایجاد شوند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس جنسی منتشر می شود و می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود . در حالی که ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد، این نوع سرطان می تواند منجر به موارد زیر شود:

 1. ترشحات خونی، قهوه ای یا آبکی با بوی نامطبوع
 2. خونریزی غیرمعمول بین عادت ماهانه یا بعد از رابطه جنسی
 3. درد هنگام ادرار کردن یا افزایش میل به ادرار کردن

در موارد نادر، ترشحات قهوه‌ ای یا خونی نیز می‌ تواند نشانه سرطان آندومتر ، فیبروم یا سایر توده‌ها باشد.

ترشح زرد رنگ واژن در بارداری نشانه چیست

بسیاری از زنان باردار به دلیل افزایش سطح هورمون استروژن، ترشحات واژینال بیشتری را تجربه می کنند. می توان گفت دلیل اصلی ترشحات واژن، همین هورمون استروژن است.

به طور معمول ترشحات واژن در هنگام بارداری، نازک، سفید و بدون بو هستند. مقدار کمی ترشح زرد رنگ بدون بو نیز طبیعی است.

در هر صورت اگر ترشحات سبز یا زرد رنگ همراه با بوی بدی دارید، ممکن است عفونت واژینال داشته باشید. یکی از عفونت های شایع در زمان بارداری، عفونت قارچی است. ترشحات زردی که همراه با خارش، تورم و درد اطراف واژن هستند، حتما باید به پزشک مراجعه شوند.

اگر عفونت قارچی، واژن باکتریایی یا بیماری های عفونی جنسی دارید، هنگام وضع حمل ممکن است این عفونت ها را به نوزاد منتقل کنید، پس اگر به هرکدام از این بیماری ها مشکوک هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

foods to avoid during pregnancy 1200x628 facebook 1 - عفونت زرد رنگ واژن

ترشح زرد رنگ واژن درمان

پزشک حتما باید شما را معاینه کند تا بتواند درمانتان کند. اگر عفونت قارچی دارید، پزشک کرم ضد قارچ، پماد، قرص یا شامپو مخصوص تجویز می کند. روند درمانیتان کاملا به شدت علائم بیماری وابسته است.

عفونت های باکتریایی و جنسی نیز، همانند بالا با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. برای اینکه از پخش شدن عفونت و ابتلا به بیماری های التهابی لگنی جلوگیری کنید بهتر است درمان را هرچه سریع تر شروع کنید.

چه زمانی باید به پزشک یا متخصص مراجعه کرد

اگر در مورد ترشحات واژن خود نگران هستید، در اسرع وقت با یک پزشک صحبت کنید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که ترشحات شما رنگ، بو یا قوام تغییر کند یا اگر بیشتر از حد معمول متوجه آن شده باشید.

نشانه های غلظت خون
کلیک

علائم دیگری که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 1. تحریک اطراف واژن
 2. خونریزی بین قاعدگی، بعد از رابطه جنسی نفوذی واژینال یا بعد از یائسگی
 3. درد هنگام ادرار کردن
 4. تب
 5. درد در شکم یا در حین رابطه جنسی نفوذی واژینال
 6. کاهش وزن غیر قابل توضیح

چه چیزی در یک قرار ملاقات پزشک انتظار می رود

هنگامی که به یک متخصص مراجعه می کنید، احتمالاً یک معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگن را انجام می دهند. پزشک همچنین چندین سؤال در مورد علائم، چرخه قاعدگی و شیوه زندگی کلی شما خواهد پرسید. در بسیاری از موارد، عفونت با معاینه فیزیکی یا لگنی قابل تشخیص است.

اگر یک متخصص نتواند بلافاصله مشکل را تشخیص دهد، ممکن است واژن شما را سواب بکشد تا نمونه ای از ترشحات را بگیرد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند یا برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. آنها همچنین ممکن است بخواهند از دهانه رحم شما خراش دهند تا ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم را بررسی کنند.

هنگامی که پزشک علت ترشح را بداند، گزینه های درمانی به شما داده می شود. این موارد می تواند از یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک تا جراحی در موارد نادر متغیر باشد.

مراقبت در منزل برای ترشحات واژن

از آنجایی که ترشحات واژن طبیعی است، نمی توان از آن جلوگیری کرد. اما می توانید اقداماتی را برای کاهش احتمال عفونت انجام دهید.

به آرامی اطراف واژن خود را با آب بشویید، از محصولات معطر و دوش هایی که ممکن است باعث تحریک شوند خودداری کنید. خشک کردن کامل ناحیه و پوشیدن لباس زیر نخی قابل تنفس نیز می تواند کمک کننده باشد.

علاوه بر این، استفاده از کاندوم یا سایر روش‌های بازدارنده را در طول فعالیت جنسی در نظر بگیرید و اسباب‌بازی‌های جنسی را کاملاً تمیز کنید تا خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهید. و اگر پریود هستید، سعی کنید تامپون ها و پدها را مرتب عوض کنید.

در پایان

نظارت بر ترشحات واژن می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که برای بدن شما معمولی است ردیابی کنید و تغییرات را در سریع ترین زمان ممکن متوجه شوید.

هر چیز غیرعادی مشاهده کردید با یک متخصص صحبت کنید. به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر عفونت ها سریعتر تشخیص داده و درمان شوند، احتمال عوارض طولانی مدت کمتری وجود دارد.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *