چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
shutterstock 1379598056.1 660x268 - علائم آپاندیس در زنان

علائم آپاندیس در زنان

آپاندیسیت التهاب آپاندیس است، یک کیسه انگشتی شکل که از روده بزرگ در سمت راست پایین شکم شما بیرون می زند.

آپاندیسیت باعث درد در سمت راست پایین شکم شما می شود. با این حال، در بیشتر افراد، درد از اطراف ناف شروع می شود و سپس حرکت می کند. با بدتر شدن التهاب، درد آپاندیسیت معمولاً افزایش یافته و در نهایت شدید می شود.

اگرچه هر فردی ممکن است به آپاندیسیت مبتلا شود، اما اغلب در افراد بین 10 تا 30 سال رخ می دهد. درمان استاندارد برداشتن آپاندیس با جراحی است.

علائم

علامت اصلی آپاندیسیت درد شکم است. بسیاری از مردم اولین درد را در نزدیکی ناف احساس می کنند. سپس به سمت راست پایین شکم حرکت می کند. اما درد می تواند در قسمت های مختلف شکم یا حتی در پهلو یا پشت شما باشد. درد ممکن است در صورت حرکت، راه رفتن یا سرفه بدتر شود.

شما همچنین ممکن است تب داشته باشید یا احساس بیماری در معده خود داشته باشید.

در برخی موارد، آپاندیسیت به جز درد شکم هیچ علامتی ایجاد نمی کند. درد شکم شما ممکن است با هر دردی که قبلا داشته اید متفاوت باشد. ممکن است شدید باشد. یا ممکن است درد خیلی شدیدی به نظر نرسد، اما ممکن است این احساس را داشته باشید که چیزی اشتباه است. اگر شکم درد متوسطی دارید که بعد از 4 ساعت از بین نمی رود، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر شکم درد شدید دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات تنها علامت احساس عمومی خوب نبودن و دردی است که توصیف آن سخت است. به غرایز خود اعتماد کنید. اگر فکر می کنید ممکن است آپاندیسیت داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید.

برای کاهش فشار خون چه بخوریم
کلیک

appendicitis or just a stomach ache 0 - علائم آپاندیس در زنان

علائم و نشانه های آپاندیسیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد ناگهانی که از سمت راست پایین شکم شروع می شود
  • درد ناگهانی که از اطراف ناف شما شروع می شود و اغلب به سمت راست پایین شکم منتقل می شود
  • دردی که در صورت سرفه کردن، راه رفتن یا انجام سایر حرکات تند بدتر می شود
  • تهوع و استفراغ
  • از دست دادن اشتها
  • تب با درجه پایین که ممکن است با پیشرفت بیماری بدتر شود
  • یبوست یا اسهال
  • نفخ شکم

محل درد شما بسته به سن و موقعیت آپاندیس شما ممکن است متفاوت باشد. هنگامی که باردار هستید، ممکن است به نظر برسد که درد از قسمت بالای شکم شما می آید زیرا آپاندیس شما در دوران بارداری بالاتر است.

ds00274 im01218 r7 appendicitisthu jpg - علائم آپاندیس در زنان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر شما یا فرزندتان علائم یا نشانه های نگران کننده ای دارید، با یک پزشک وقت بگیرید. درد شدید شکم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

علل

انسداد در پوشش آپاندیس که منجر به عفونت می شود، علت احتمالی آپاندیسیت است. باکتری ها به سرعت تکثیر می شوند و باعث می شوند آپاندیس ملتهب، متورم و پر از چرک شود. اگر به موقع درمان نشود، آپاندیس ممکن است پاره شود.

عوارض

آپاندیسیت می تواند عوارض جدی ایجاد کند، مانند:

آپاندیس پاره شده پارگی باعث گسترش عفونت در سراسر شکم شما (پریتونیت) می شود. این وضعیت که احتمالاً تهدید کننده زندگی است، نیاز به جراحی فوری برای برداشتن آپاندیس و تمیز کردن حفره شکم شما دارد.

یک پاکت چرکی که در شکم ایجاد می شود. اگر آپاندیس شما بترکد، ممکن است دچار عفونت (آبسه) شوید. در بیشتر موارد، جراح آبسه را با قرار دادن لوله ای از طریق دیواره شکم به داخل آبسه تخلیه می کند. لوله برای حدود دو هفته در جای خود باقی می ماند و به شما آنتی بیوتیک برای رفع عفونت داده می شود.

درمان دل پیچه و حالت تهوع در خانه
کلیک

پس از برطرف شدن عفونت، برای برداشتن آپاندیس تحت عمل جراحی قرار خواهید گرفت. در برخی موارد، آبسه تخلیه می شود و آپاندیس فورا خارج می شود.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *