چهارشنبه, 20 تیر, 1403
45675647678 660x330 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟

سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه صفرا، اندام کوچکی در زیر کبد شما تشکیل می شوند. اگر سنگ کیسه صفرا را دارید، در واقع شما به سنگ کلیه مبتلا هستید.
کیسه صفرا برای کمک به هضم صفرا، مایعی که در کبد شما ساخته می شود، ذخیره و آزاد می کند. صفرا همچنین مواد زائدی مانند کلسترول و بیلی روبین را حمل می کند که بدن شما با تجزیه گلبول های قرمز خون تولید می کند . این موارد می توانند سنگ کیسه صفرا را تشکیل دهند.

علائم و نشانه های سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا می تواند منجر به درد در سمت راست بالای شکم یا مرکز شکم شما شود. ممکن است هر از گاهی پس از مصرف غذاهای پرچرب مانند غذاهای سرخ شده، درد کیسه صفرا را تجربه کنید، اما این درد تقریباً در هر زمانی ممکن است رخ دهد.

درد ناشی از مشکلات سنگ کیسه صفرا معمولاً فقط چند ساعت طول می کشد، اما می تواند شدید باشد.

اگر سنگ کیسه صفرا درمان نشده یا شناسایی نشود، علائم ممکن است افزایش یابد و شامل موارد زیر باشد:

 1. دمای بالا
 2. ضربان قلب سریع
 3. زرد شدن پوست و سفیدی چشم ( یرقان )
 4. خارش پوست
 5. اسهال
 6. لرز
 7. گیجی
 8. از دست دادن اشتها

1397121912591689516866454 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

این علائم می تواند نشانه های عفونت کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا، کبد یا پانکراس باشد.
از آنجایی که علائم سنگ کیسه صفرا ممکن است علائم سایر مسائل جدی مانند آپاندیسیت و پانکراتیت هم باشد، اگر با یک یا چند مورد از این مشکلات سر و کار دارید ، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید یا خود را به اورژانس برسانید.

سنگ های صفراوی بدون علامت

خود سنگ کیسه صفرا باعث درد نمی شود. در عوض، درد زمانی رخ می دهد که سنگ های صفراوی حرکت را از کیسه صفرا مسدود کنند.
با توجه به مطالعات انجام شده ، حدود 80 درصد از افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند، “سنگ صفراوی خاموش” دارند. این بدان معنی است که آنها درد یا علائمی ندارند. در این موارد، پزشک شما ممکن است سنگ های صفراوی را از طریق اشعه ایکس یا در طی جراحی شکم کشف کند.

علل

تصور می شود علت واقعی سنگ های صفراوی به دلیل عدم تعادل شیمیایی صفرا در داخل کیسه صفرا باشد. در حالی که محققان هنوز در مورد اینکه دقیقاً چه چیزی باعث این عدم تعادل می شود، روشن نیستند، چند دلیل ممکن وجود دارد:

1- کلسترول بیش از حد در صفرا

وجود کلسترول بیش از حد در صفرا می تواند منجر به ایجاد سنگ های کلسترولی زرد شود. برای اینکه کبد شما کلسترول بیشتری نسبت به صفرای شما میسازد.

2- بیلی روبین بیش از حد در صفرا

بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز تولید می شود. پس از ایجاد، از کبد عبور می کند و در نهایت از بدن دفع می شود.
برخی شرایط، مانند آسیب کبدی و برخی اختلالات خونی، باعث می شود که کبد شما بیش از آنچه باید بیلی روبین تولید کند. زمانی که کیسه صفرا نتواند بیلی روبین اضافی را تجزیه کند، سنگ های کیسه صفرای رنگدانه تشکیل می شوند. این سنگ های سخت اغلب قهوه ای تیره یا سیاه هستند.

بالا و پایین بودن lymphocyte در آزمایش خون نشانه چیست
کلیک

3- غلیظ صفرا به دلیل پر بودن کیسه صفرا

کیسه صفرا باید بتواند صفرای خود را تخلیه کند تا به درستی کار کند. اگر نتواند محتوای صفرا خود را تخلیه کند، صفرا بیش از حد متمرکز می شود که می تواند باعث تشکیل سنگ شود.

بیشتر اوقات، شما نیازی به درمان سنگ کیسه صفرا نخواهید داشت، مگر اینکه برای شما درد ایجاد کند. گاهی اوقات می توانید سنگ های صفراوی را بدون اینکه متوجه شوید دفع کنید. اگر درد دارید، پزشک احتمالاً جراحی را توصیه می کند. در موارد نادر ممکن است از دارو استفاده شود.
اگر در معرض خطر بالای عوارض جراحی هستید، چند راه غیرجراحی برای درمان سنگ کیسه صفرا وجود دارد. با این حال، اگر جراحی انجام نشود، سنگ های صفراوی شما ممکن است عود کنند – حتی با درمان اضافی. این بدان معنی است که شما ممکن است نیاز داشته باشید که در بیشتر عمر خود مراقب وضعیت خود باشید.

1280 863158416 back pain gallbladder problem - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

روش های درمان

عمل جراحی

کوله سیستکتومی که جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است بر روی بزرگسالان انجام می شود. از آنجایی که کیسه صفرا یک اندام ضروری نیست، می توان بدون آن زندگی سالمی داشت.

دو نوع کوله سیستکتومی وجود دارد:

1- کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک.

این یک جراحی رایج است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد. جراح معمولاً سه یا چهار برش در شکم شما ایجاد می کند. سپس یک دستگاه کوچک و روشن را در یکی از برش‌ها قرار می‌دهند، سنگ را بررسی می‌کنند و کیسه صفرا را با دقت خارج می‌کنند. اگر هیچ عارضه ای نداشتید معمولا می توانید در روز عمل یا روز بعد از آن به خانه بروید.

2- کوله سیستکتومی باز

این جراحی معمولاً زمانی انجام می شود که کیسه صفرا ملتهب، عفونی یا زخمی شده باشد. این جراحی همچنین ممکن است در صورت بروز مشکلاتی در حین کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی اتفاق بیفتد.

ممکن است پس از برداشتن کیسه صفرا، مدفوع شل یا آبکی را تجربه کنید. برداشتن کیسه صفرا شامل تغییر مسیر صفرا از کبد به روده کوچک است. صفرا دیگر از کیسه صفرا عبور نمی کند و غلظت آن کمتر می شود. نتیجه فوری یک اثر ملین است که می تواند باعث اسهال شود، اما این مشکل برای اکثر افراد باید خود به خود برطرف شود.

درمان های غیر جراحی

اگر نمی‌توان جراحی را انجام داد، مثلاً اگر بیمار فرد بسیار مسن‌تری باشد، چند راه دیگر وجود دارد که پزشکان می‌توانند برای خلاص شدن از شر سنگ‌های صفراوی شما تلاش کنند.

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند
کلیک

1- درمان انحلال خوراکی

معمولاً شامل استفاده از داروهای (Actigall)ursodiol و chenodiol (Chenix) برای شکستن سنگ‌های صفراوی است. این داروها حاوی اسیدهای صفراوی هستند که برای شکستن سنگ ها عمل می کنند. این درمان برای از بین بردن سنگ های کلسترولی مناسب است و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا به طور کامل عمل کند.

2- سنگ شکنی موج شوک

گزینه دیگری است. لیتوتریپتر دستگاهی است که امواج ضربه ای تولید می کند که از یک فرد عبور می کند. این امواج ضربه ای میتوانند سنگ های صفراوی را به قطعات کوچکتر بشکنند.

3- تخلیه از راه پوست کیسه صفرا

شامل قرار دادن یک سوزن استریل در کیسه صفرا برای آسپیراسیون (بیرون کشیدن) صفرا است. سپس یک لوله برای کمک به زهکشی اضافی وارد می شود. این روش معمولاً اولین خط دفاعی نیست و برای افرادی که ممکن است برای سایر روش‌ها مناسب نباشند، گزینه‌ای است.

عوامل خطر برای سنگ کیسه صفرا

برخی از عوامل خطر سنگ کیسه صفرا مربوط به رژیم غذایی است، در حالی که سایر عوامل به اندازه کافی قابل کنترل نیستند. عوامل خطر غیر قابل کنترل مواردی مانند سن، نژاد، جنس و سابقه خانوادگی هستند.

1- عوامل خطر سبک زندگی

 1. زندگی با چاقی
 2. رژیم غذایی سرشار از چربی یا کلسترول و کم فیبر
 3. تحت کاهش وزن سریع
 4. زندگی با دیابت نوع 2

2- عوامل خطر ژنتیکی

 1. زن به دنیا آمدن
 2. بومی آمریکایی یا مکزیکی تبار بودن
 3. داشتن سابقه خانوادگی سنگ کیسه صفرا
 4. 60 سال یا بیشتر بودن

3- عوامل خطر پزشکی

 1. زندگی با سیروز
 2. باردار بودن
 3. مصرف برخی داروها برای کاهش کلسترول
 4. مصرف داروهایی با محتوای استروژن بالا (مانند برخی داروهای کنترل بارداری)

در حالی که برخی از داروها ممکن است خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش دهند، مصرف آنها را قطع نکنید مگر اینکه با پزشک خود مشورت کرده باشید و تایید آن را داشته باشید.

تشخیص

پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل بررسی چشم ها و پوست شما برای تغییرات قابل مشاهده در رنگ است. رنگ مایل به زرد ممکن است نشانه ای از زردی باشد که نتیجه بیلی روبین بیش از حد در بدن شماست.
معاینه ممکن است شامل استفاده از تست های تشخیصی باشد که به پزشک کمک می کند تا داخل بدن شما را ببیند. این تست ها عبارتند از:

1- سونوگرافی.

سونوگرافی تصاویری از شکم شما تولید می کند . این روش تصویربرداری ترجیحی برای تأیید بیماری سنگ کیسه صفرا است. همچنین می تواند ناهنجاری های مرتبط با کوله سیستیت حاد را نشان دهد.

2- سی تی اسکن شکم.

این تست تصویربرداری از کبد و ناحیه شکم شما عکس می گیرد.

3- اسکن رادیونوکلئید کیسه صفرا.

این اسکن مهم حدود یک ساعت طول می کشد تا کامل شود. یک متخصص یک ماده رادیواکتیو به رگ های شما تزریق می کند. این ماده از طریق خون شما به کبد و کیسه صفرا می رود. در اسکن، می تواند شواهدی را نشان دهد که نشان دهنده عفونت یا انسداد مجاری صفراوی از سنگ است.

زبان و علائم کمبود ویتامین
کلیک

4- آزمایشات خون

پزشک ممکن است آزمایش های خونی را برای اندازه‌گیری میزان بیلی روبین در خون شما تجویز کند. این آزمایشات همچنین به تعیین میزان عملکرد کبد شما کمک می کند.

رژیم غذایی و غذاهایی که باید در حد اعتدال مصرف شوند

برای کمک به بهبود وضعیت خود و کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا، این نکات را امتحان کنید:

 1. کربوهیدرات های تصفیه شده کمتر (مانند کلوچه ها و نان سفید) و شکر کمتر بخورید.
 2. مصرف چربی های سالم مانند روغن ماهی و روغن زیتون را افزایش دهید، که ممکن است به انقباض و تخلیه کیسه صفرا به طور منظم کمک کند.
 3. مقدار مناسب فیبر در روز بخورید (خانم ها به حدود 25 گرم در روز، مردان به حدود 38 گرم در روز نیاز دارند).
 4. هر روز نوعی فعالیت بدنی داشته باشید.
 5. خود را به طور مناسب هیدراته (یعنی آب رسانی به بدن) نگه دارید.
 6. اگر قصد کاهش وزن دارید، این کار را به آرامی انجام دهید. کاهش وزن سریع ممکن است خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

جلوگیری

در حالی که هیچ راه ابهامی برای پیشگیری کامل از سنگ کیسه صفرا وجود ندارد، به نظر می رسد کلسترول نقش مهمی در شکل گیری آن ایفا می کند. اگر سابقه خانوادگی سنگ کیسه صفرا دارید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که غذاهایی با محتوای چربی اشباع بالا را محدود کنید. برخی از این غذاها عبارتند از:

 1. گوشت چرب مانند سوسیس و بیکن
 2. کیک و کلوچه
 3. گوشت خوک و خامه
 4. پنیرهای خاص

از آنجایی که افراد مبتلا به چاقی بیشتر مستعد ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند، نگه داشتن وزن در محدوده متوسط راه دیگری برای محدود کردن احتمال تشکیل آن است.

کلام آخر

علائم سنگ کیسه صفرا در بین زنان و مردان معمولا با هم مشابه است . اگر پزشک شما را مبتلا به سنگ کیسه صفرا تشخیص داده باشد و تصمیم بگیرد که برای برداشتن آنها یا کیسه صفرا به جراحی نیاز دارید، چشم انداز اغلب مثبت است. در بیشتر موارد برداشتن سنگ، سنگ ها بر نمی گردند.

اگر قادر به انجام عمل جراحی نباشید و تصمیم به مصرف دارو برای از بین بردن سنگ ها دارید، سنگ های کیسه صفرا ممکن است برگردند، بنابراین شما و پزشکتان باید پیشرفت خود را تحت نظر داشته باشید.

اگر سنگ های صفراوی شما علائمی ایجاد نمی کنند، به احتمال زیاد نیازی به انجام کاری نخواهید داشت. با این حال، ممکن است بخواهید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا از بزرگتر شدن و ایجاد مشکلات جلوگیری کنید.

همچنین ببینید

7837837837837 310x165 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی فوقانی که آندوسکوپی دستگاه گوارش نیز نامیده می شود، روشی است که برای بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *