پنجشنبه, 21 تیر, 1403
Stroke 660x330 - علائم سکته مغزی و پیشگیری از آن
illustration of the vessels of the brain and a brief description of the causes of stroke

علائم سکته مغزی و پیشگیری از آن

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به بخشی از مغز شما قطع یا کاهش می یابد و از دریافت اکسیژن و مواد مغذی بافت مغز جلوگیری می کند. سلول های مغز در عرض چند دقیقه شروع به مردن می کنند.

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است و درمان فوری بسیار مهم است. اقدام به موقع می تواند آسیب مغزی و سایر عوارض را کاهش دهد.

خبر خوب این است که در حال حاضر تعداد کمتری از مردم در اثر سکته مغزی نسبت به گذشته جان خود را از دست می دهند. درمان‌های مؤثر همچنین می‌توانند به پیشگیری از ناتوانی ناشی از سکته کمک کنند.

علائم سکته مغزی

ممکن است شما یا کسی که با او هستید سکته کرده باشد، به زمان شروع علائم توجه ویژه ای داشته باشید. برخی از گزینه های درمانی زمانی موثرتر هستند که بلافاصله پس از شروع سکته مغزی داده شوند.

علائم و نشانه های سکته مغزی عبارتند از:

 1. مشکل در صحبت کردن و درک آنچه دیگران می گویند. ممکن است دچار سردرگمی شوید، کلمات خود را بدگویی کنید یا در درک گفتار مشکل داشته باشید.
 2. فلج یا بی حسی صورت. بازو یا پا. ممکن است دچار بی حسی، ضعف یا فلج ناگهانی در صورت، بازو یا پا شوید. این اغلب فقط یک طرف بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. سعی کنید همزمان هر دو دست خود را بالای سر ببرید. اگر یک دست شروع به افتادن کند، ممکن است دچار سکته شده باشید. همچنین، زمانی که می خواهید لبخند بزنید، ممکن است یک طرف دهان شما آویزان شود.
 3. مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم. ممکن است به طور ناگهانی دید در یک یا هر دو چشم شما تار یا سیاه شود یا ممکن است دوتایی ببینید.
 4. سردرد. سردرد ناگهانی و شدید، که ممکن است با استفراغ، سرگیجه یا تغییر هوشیاری همراه باشد، ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد.
 5. مشکل در راه رفتن. ممکن است زمین بخورید یا تعادل خود را از دست بدهید. همچنین ممکن است سرگیجه ناگهانی یا از دست دادن هماهنگی داشته باشید.

ds00150 ds01030 my00077 im00074 r7 ischemicstrokethu jpg - علائم سکته مغزی و پیشگیری از آن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده علائم یا نشانه های سکته مغزی، حتی اگر به نظر می رسد که می آیند و می روند یا به طور کامل ناپدید می شوند، فوراً به پزشک مراجعه کنید. “سریع” فکر کنید و کارهای زیر را انجام دهید:

 1. صورت. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت آویزان می شود؟
 2. بازوها. از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد. آیا یک دست به سمت پایین حرکت می کند؟ یا اینکه یک دست قادر به بلند شدن نیست؟
 3. سخن، گفتار. از فرد بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. آیا صحبت های او مبهم یا عجیب است؟
 4. زمان. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، فوراً با اورژانس یا کمک فوری پزشکی تماس بگیرید.
دلیل باد معده زیاد
کلیک

علت سکته مغزی

دو دلیل اصلی برای سکته وجود دارد: انسداد شریان (سکته مغزی ایسکمیک) یا نشت یا ترکیدن رگ خونی (سکته مغزی هموراژیک).

برخی از افراد ممکن است تنها یک اختلال موقتی در جریان خون به مغز داشته باشند که به عنوان حمله ایسکمیک گذرا (TIA) شناخته می شود، که علائم پایدار ایجاد نمی کند.

سکته مغزی ایسکمیک

این شایع ترین نوع سکته مغزی است. زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی مغز باریک یا مسدود شده و باعث کاهش شدید جریان خون (ایسکمی) می شود. رگ‌های خونی مسدود یا باریک به دلیل رسوبات چربی که در رگ‌های خونی یا لخته‌های خون یا سایر مواد زائد که از طریق جریان خون شما عبور می‌کنند و در رگ‌های خونی مغز شما قرار می‌گیرند، ایجاد می‌شوند.

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که عفونت COVID-19 ممکن است یکی از دلایل احتمالی سکته مغزی ایسکمیک باشد، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

سکته هموراژیک

سکته هموراژیک زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز شما نشت یا پاره شود. خونریزی مغزی می تواند ناشی از بسیاری از شرایطی باشد که بر رگ های خونی شما تأثیر می گذارد. عوامل مرتبط با سکته هموراژیک عبارتند از:

 1. فشار خون بالا کنترل نشده
 2. درمان بیش از حد با داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد خون)
 3. برآمدگی در نقاط ضعیف دیواره عروق خونی شما (آنوریسم)
 4. تروما (مانند تصادف رانندگی)
 5. رسوب پروتئین در دیواره رگ های خونی که منجر به ضعف در دیواره عروق می شود (آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی)
 6. سکته مغزی ایسکمیک منجر به خونریزی

یکی از علل کمتر شایع خونریزی در مغز، پارگی رگ‌های خونی جدار نازک (ناهنجاری شریانی وریدی) است.

درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع
کلیک

all types of Stroke - علائم سکته مغزی و پیشگیری از آن

پیشگیری سکته مغزی

دانستن عوامل خطر سکته مغزی، پیروی از توصیه های پزشک و اتخاذ یک سبک زندگی سالم بهترین اقداماتی است که می توانید برای پیشگیری از سکته بردارید. اگر سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) داشته اید، این اقدامات ممکن است به جلوگیری از سکته دیگر کمک کند. مراقبت های بعدی که در بیمارستان و پس از آن دریافت می کنید نیز ممکن است نقش داشته باشد.

جلوگیری از سکته مغزی با راهکارهای ساده

بسیاری از راهبردهای پیشگیری از سکته مغزی همان راهبردهای پیشگیری از بیماری قلبی هستند. به طور کلی توصیه های سبک زندگی سالم عبارتند از:

کنترل فشار خون بالا (فشار خون بالا). این یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای کاهش خطر سکته مغزی انجام دهید. اگر سکته کرده اید، کاهش فشار خون می تواند به جلوگیری از TIA یا سکته بعدی کمک کند. تغییرات سبک زندگی سالم و داروها اغلب برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

کاهش کلسترول و چربی های اشباع شده در رژیم غذایی. مصرف کمتر کلسترول و چربی، به ویژه چربی های اشباع شده و چربی های ترانس، ممکن است تجمع در شریان های شما را کاهش دهد. اگر نمی توانید کلسترول خود را تنها از طریق تغییرات رژیم غذایی کنترل کنید، پزشک ممکن است داروهای کاهش دهنده کلسترول را تجویز کند.

ترک مصرف دخانیات. سیگار کشیدن خطر سکته مغزی را برای افراد سیگاری و غیرسیگاری در معرض دود سیگار افزایش می دهد. ترک مصرف دخانیات خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.
مدیریت دیابت رژیم غذایی، ورزش و کاهش وزن می تواند به شما کمک کند قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید. اگر به نظر نمی رسد عوامل سبک زندگی برای کنترل دیابت شما کافی باشد، پزشک ممکن است داروهای دیابت را تجویز کند.

باتری قلب برای چه کسانی است
کلیک

حفظ وزن سالم. اضافه وزن به سایر عوامل خطر سکته مغزی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و دیابت کمک می کند.
داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات. رژیم غذایی حاوی پنج وعده یا بیشتر در روز میوه یا سبزیجات ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد. رژیم مدیترانه ای که بر روغن زیتون، میوه، آجیل، سبزیجات و غلات کامل تاکید دارد، ممکن است مفید باشد.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش هوازی خطر سکته مغزی را از طرق مختلف کاهش می دهد. ورزش می تواند فشار خون شما را کاهش دهد، سطح کلسترول خوب را افزایش دهد و سلامت کلی رگ های خونی و قلب شما را بهبود بخشد. همچنین به کاهش وزن، کنترل دیابت و کاهش استرس کمک می کند. به تدریج تا حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​- مانند پیاده روی، آهسته دویدن، شنا یا دوچرخه سواری – در اکثر روزهای هفته، اگر نه در تمام روزهای هفته، انجام دهید.

نوشیدن الکل در حد اعتدال، اگر اصلا وجود داشته باشد. مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته های مغزی ایسکمیک و سکته های هموراژیک را افزایش می دهد. الکل همچنین ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد. با این حال، نوشیدن مقادیر کم تا متوسط ​​الکل، مانند یک نوشیدنی در روز، ممکن است به پیشگیری از سکته مغزی ایسکمیک و کاهش تمایل به لخته شدن خون کمک کند. با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.

درمان آپنه انسدادی خواب (OSA). اگر علائم OSA را دارید – یک اختلال خواب که باعث می‌شود به طور مکرر در طول خواب برای دوره‌های کوتاهی تنفس نکنید، پزشکتان ممکن است یک مطالعه خواب را توصیه کند. درمان OSA شامل دستگاهی است که فشار مثبت راه هوایی را از طریق ماسک وارد می‌کند تا راه هوایی شما را هنگام خواب باز نگه دارد.

پرهیز از مواد مخدر غیرقانونی و برخی از مواد مخدر خیابانی، مانند کوکائین و مت آمفتامین، از عوامل خطر برای TIA یا سکته مغزی هستند.

همچنین ببینید

1dd236110b95d57dd570b975b18bd544 310x165 - درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

گزش می تواند “زنبورهای گاوی;زنبورهای سیاه;زنبورهای وحشی;نیش زنبورهای زرد” سریع اتفاق بیفتد. یک روز همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *