چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
cholesterol plaque artery 660x330 - علائم چربی خون بالا در زنان

علائم چربی خون بالا در زنان

کلسترول بالا چیست؟ کلسترول یک ماده مومی شکل و چرب است که کبد شما تولید می کند. برای تشکیل غشای سلولی، ویتامین D و برخی هورمون‌ها حیاتی است. کلسترول در آب حل نمی شود، بنابراین نمی تواند به خودی خود در بدن حرکت کند.

ذرات معروف به لیپوپروتئین به انتقال کلسترول از طریق جریان خون کمک می کنند. دو شکل عمده از لیپوپروتئین ها وجود دارد.

لیپوپروتئین‌های با چگالی کم (LDL) که به عنوان «کلسترول بد» نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند در رگ‌ها تجمع کنند و منجر به مشکلات سلامتی جدی مانند حمله قلبی یا سکته شوند.

لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) که گاهی اوقات “کلسترول خوب” نامیده می شود، به بازگرداندن کلسترول LDL به کبد برای دفع کمک می کند.

خوردن بیش از حد غذاهای حاوی مقادیر زیادی چربی، سطح کلسترول LDL را در خون شما افزایش می دهد. این به عنوان کلسترول بالا شناخته می شود که به آن هایپرکلسترولمی یا چربی خون نیز می گویند.

14000515000272 Test PhotoN - علائم چربی خون بالا در زنان

اگر سطح کلسترول LDL خیلی بالا باشد یا سطح کلسترول HDL خیلی پایین باشد، رسوبات چربی در رگ های خونی شما ایجاد می شود. این رسوبات جریان خون کافی را در شریان های شما دشوار می کند. این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سراسر بدن، به ویژه در قلب و مغز شما شود، یا می تواند کشنده باشد.

علائم چربی خون بالا در زنان - علائم چربی خون بالا در زنان

علائم کلسترول بالا چیست؟

کلسترول بالا معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. در بیشتر موارد فقط باعث بروز حوادث اضطراری می شود. به عنوان مثال، حمله قلبی یا سکته مغزی می تواند در نتیجه آسیب ناشی از کلسترول بالا باشد.

این رویدادها معمولاً تا زمانی که کلسترول بالا منجر به تشکیل پلاک در شریان‌های شما نشود، رخ نمی‌دهند. پلاک ها می توانند شریان ها را باریک کنند تا خون کمتری از آن عبور کند. تشکیل پلاک باعث تغییر آرایش دیواره شریانی شما می شود. این می تواند منجر به عوارض جدی شود.

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان
کلیک

آزمایش خون تنها راه برای تشخیص اینکه آیا کلسترول شما بیش از حد بالا است یا خیر. این بدان معناست که سطح کلسترول کل خون بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) باشد. از پزشک خود بخواهید بعد از 20 سالگی آزمایش کلسترول را به شما بدهد. سپس هر 4 تا 6 سال یکبار کلسترول خود را دوباره چک کنید.

همچنین در صورت داشتن سابقه خانوادگی کلسترول بالا، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که بیشتر اوقات کلسترول خود را چک کنید.

علائم چربی خون بالا در زنان چیست؟

سطح بالای کلسترول در خون علائم واضحی ندارد، اما می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی را افزایش دهد که علائمی از جمله آنژین (درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی)، فشار خون بالا، سکته مغزی و سایر بیماری‌های گردش خون دارند. همچنین:

  1. ضایعات نرم و زرد رنگ روی پوست به نام گزانتوما ممکن است نشان دهنده افزایش سطح کلسترول باشد.
  2. بسیاری از افرادی که چاق هستند یا دیابت دارند نیز کلسترول بالایی دارند.
  3. در مردان، ناتوانی جنسی ممکن است ناشی از شریان هایی باشد که تحت تأثیر کلسترول بیش از حد خون قرار گرفته اند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اصول اولیه را بیاموزید: “کلسترول شما” فقط یک عدد نیست، بلکه چندین عدد است که روی هم به پزشک شما “نمایه چربی” می دهد. سطوح ناسالم با سخت شدن شریان ها مرتبط است که می تواند باعث بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته شود. اعداد شما شامل کلسترول «بد» (LDL) و «خوب» (HDL) و تری گلیسیرید است. با داشتن این دانش، و با کمک و راهنمایی پزشک خود، می توانید شروع به درک و مدیریت سطوح خود کنید.

ldl HDL test - علائم چربی خون بالا در زنان

آزمایش دهید: از آنجایی که اعداد کلسترول ناسالم اغلب علائمی ایجاد نمی کنند، به خصوص در ابتدا، انجام آزمایش مهم است. شما می توانید لاغر باشید و احساس سلامتی داشته باشید و همچنان مشکل کلسترول داشته باشید. هنگامی که متوجه شدید مشکلی وجود دارد، می توانید آن را از طریق رژیم غذایی، شیوه زندگی و در صورت لزوم دارو تغییر دهید. اما اگر در مورد آن ندانید، بعید است که این کار را انجام دهید. اگر 20 سال یا بیشتر دارید، باید هر 4 تا 6 سال یک بار سطح خود را بررسی کنید (یک آزمایش خون ساده). اگر اضافه وزن یا دیابت دارید یا بیماری قلبی دارید، پزشک باید بیشتر از شما آزمایش کند.

درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع
کلیک

ورزش: ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای کنترل کلسترول است. شما مجبور نیستید یک ماراتن بدوید. نیم ساعت یا بیشتر پیاده روی سریع، شنا یا رقصیدن سه یا چهار بار در هفته باید این کار را انجام دهد. اگر وقتتان کم است، می‌توانید آن را به 10 دقیقه در طول روز تقسیم کنید. تمرین مقاومتی – فشار، کشش، وزنه – نیز ممکن است کمک کند.

سیگار نکشید: سیگار باعث کاهش کلسترول خوب می شود، به این معنی که شما مقدار بیشتری از مواد بد یعنی LDL را حفظ می کنید. و با فشار خون بالا، دیابت و بیماری قلبی مرتبط است. در صورت ترک می توانید سطح کلسترول خود را بهبود بخشید و به محافظت از شریان های خود کمک کنید. حتی اگر غیرسیگاری هستید، می تواند به جلوگیری از دود دست دوم کمک کند.

حفظ وزن سالم: حمل بیش از حد وزن، به ویژه چربی های احشایی در اطراف شکم، می تواند LDL را افزایش داده و HDL را کاهش دهد. به طور کلی، اندازه دور کمر 35 اینچ یا بیشتر برای زنان و 40 اینچ یا بیشتر برای مردان می تواند نشانه مشکل باشد. اما فقط پزشک شما می تواند بگوید که آیا این قانون در مورد شما کار می کند یا خیر. ممکن است متوجه «شکل سیب» شوید زیرا در وسط خود بیشتر از سایر نواحی بزرگتر می شوید. اما فقط 10 درصد از وزن خود را از دست بدهید، و واقعاً می توانید به اعداد خود کمک کنید و احتمالاً آنها را به سطح سالم برگردانید. در مورد بهترین رژیم غذایی و برنامه ورزشی برای کمک به کاهش وزن با پزشک خود صحبت کنید.

6 نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد
کلیک

حفظ وزن - علائم چربی خون بالا در زنان

محدود کردن چربی های اشباع شده: از گوشت گاو، گوشت خوک، بره و لبنیات پرچرب مانند کره، خامه، شیر، پنیر و ماست و همچنین روغن های استوایی مانند نخل و نارگیل به دست می آید. همه می توانند LDL یا کلسترول “بد” شما را افزایش دهند. این می تواند به حذف چربی های قابل مشاهده از گوشت ها و جستجوی شیر بدون چربی و ماست کم چرب کمک کند. اگر LDL شما بالا است، نباید بیش از 6 درصد کالری خود را از چربی های اشباع دریافت کنید. از چربی های ترانس نیز به طور کامل اجتناب کنید.

درمان بیماری های زمینه ای: درک و درمان شرایط مرتبط با کلسترول یا نمایه چربی خطرناک مانند دیابت یا چاقی بسیار مهم است. خود این بیماری را درمان کنید، و ممکن است به بهبود تعداد کلسترول خود نیز کمک کنید. پزشک شما می تواند به غربالگری و درمان این شرایط کمک کند. مطمئن شوید که تمام داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید و برنامه درمانی خود را دنبال کنید. دوزها را نادیده نگیرید یا برنامه درمانی خود را تغییر ندهید مگر اینکه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

در مورد بیماری قلبی با پزشک خود تماس بگیرید اگر: روی خود یا فرزندانتان ضایعات پوستی نرم و زرد رنگی پیدا می کنید. در مورد آزمایش کلسترول بالا بپرسید.
علائم بیماری قلبی، سکته مغزی، یا تصلب شرایین را در سایر رگ‌های خونی، مانند درد قفسه سینه، فشار یا پری سمت چپ ایجاد می‌کنید. سرگیجه؛ راه رفتن ناپایدار؛ لکنت زبان؛ یا درد در ساق پا هر یک از این شرایط ممکن است با کلسترول بالا مرتبط باشد و هر کدام فوراً به کمک پزشکی نیاز دارند.

 

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *