شنبه, 23 تیر, 1403
GettyImages 899731774 660x330 - علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

بیماری کبد چرب

همچنین نامیده می شود: بیماری کبد چرب الکلی، استئاتوهپاتیت الکلی، NAFLD، NASH، بیماری کبد چرب غیر الکلی، استئاتوهپاتیت غیر الکلی

بیماری کبد چرب چیست؟

کبد شما بزرگترین عضو بدن شماست. به بدن شما در هضم غذا، ذخیره انرژی و حذف سموم کمک می کند. بیماری کبد چرب وضعیتی است که در آن چربی در کبد شما تجمع می یابد. دو نوع اصلی وجود دارد:
بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
بیماری کبد چرب الکلی که استئاتوهپاتیت الکلی نیز نامیده می شود.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) چیست؟

نوعی بیماری کبد چرب است که با مصرف زیاد الکل ارتباطی ندارد. دو نوع وجود دارد:
کبد چرب ساده، که در آن چربی در کبد وجود دارد، اما التهاب یا آسیب سلول های کبدی کم است یا اصلا وجود ندارد. کبد چرب ساده معمولا آنقدر بد نمی شود که باعث آسیب یا عوارض کبدی شود.
استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)، که در آن شما دچار التهاب و آسیب سلول های کبدی و همچنین چربی در کبد می شوید. التهاب و آسیب سلول های کبدی می تواند باعث فیبروز یا زخم شدن کبد شود. NASH ممکن است منجر به سیروز یا سرطان کبد شود .

A silent pandemic Non alcoholic fatty liver disease NAFLD - علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

بیماری کبد چرب الکلی چیست؟

بیماری کبد چرب الکلی به دلیل مصرف زیاد الکل است. کبد شما بیشتر الکلی را که می نوشید تجزیه می کند، بنابراین می تواند از بدن شما خارج شود. اما فرآیند تجزیه آن می تواند مواد مضر تولید کند. این مواد می توانند به سلول های کبد آسیب برسانند، التهاب را تقویت کنند و دفاع طبیعی بدن شما را تضعیف کنند. هرچه الکل بیشتری بنوشید به کبد آسیب بیشتری وارد می کنید. بیماری کبد چرب الکلی اولین مرحله بیماری کبدی مرتبط با الکل است. مراحل بعدی هپاتیت الکلی و سیروز است.

علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

تست ALT برای کنترل کبد اندازه گیری می شود. این تست معمولا” همراه تستهای دیگری همچون AST ، آلکالن فسفاتاز، لاکتات دهیدروژنار (LDH) و بیلی روبین درخواست می شود.

میوه هایی که ویتامین دی دارند
کلیک

تست ALT آنزیمی است که بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت می شود؛ مقادیر بسیار کوچکتر آن نیز در قلب و عضلات یافت می شود. در افراد سالم، سطح ALT در خون پایین است. زمانی که کبد آسیب دیده است، معمولا قبل از آن که علائم بارزتر آسیب کبدی مانند زردی رخ دهد، ALT داخل جریان خون آزاد می شود. این امر ALT را یک آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی می سازد.
تست ALT اغلب همراه با آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا به عنوان بخشی از پانل کبد برای غربالگری و یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی درخواست می شود. ALT و AST دو تا از مهمترین تست ها برای تشخیص آسیب کبدی در نظر گرفته می شود، اگر چه ALT از AST اختصاصی تر است.
ارزش ALT اغلب در مقایسه با نتایج آزمایش های دیگر مانند آلکالین فسفاتاز (ALP) پروتئین تام و بیلی روبین برای کمک به تعیین نوع بیماری کبدی به کار می رود.
تست ALT برای پایش درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی و بررسی مؤثر بودن آن استفاده می شود و ممکن است به تنهایی یا همراه با تست های دیگر برای این منظور درخواست شود.
سطح ALT در هپاتیت مزمن خیلی بالا نیست، اغلب کمتر از 4 برابر بالاترین سطح نرمال است. در هپاتیت مزمن، ALT بین حد نرمال و افزایش کم، متفاوت است.
در بیشتر بیماری های کبدی، سطح ALT بالاتر از AST است و در نتیجه نسبت AST / ALT پایین خواهد بود. چند مورد استثناء وجود دارد. نسبت AST / ALT معمولا در هپاتیت الکلی، سیروز و جراحت ماهیچه ای افزایش می یابد.

325838 2200 732x549 1 - علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری کبد چرب هستند؟

علت بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) ناشناخته است. محققان می دانند که در افرادی که:
دیابت نوع ۲ و پیش دیابت داشته باشید
چاقی داشته باشند
میانسال یا بزرگتر هستند (اگرچه کودکان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند)
اسپانیایی هستند و پس از آن سفیدپوستان غیر اسپانیایی هستند. در آمریکایی های آفریقایی تبار کمتر رایج است.
دارای سطوح بالای چربی در خون، مانند کلسترول و تری گلیسیرید
فشار خون بالا دارند
داروهای خاصی مانند کورتیکواستروئیدها و برخی داروهای سرطان مصرف کنید
اختلالات متابولیک خاصی از جمله سندرم متابولیک دارند
کاهش وزن سریع داشته باشید
ابتلا به عفونت های خاصی مانند هپاتیت c
در معرض برخی از سموم قرار گرفته اند

پوست اضافه زیر ناخن
کلیک

بیماری کبد چرب الکلی فقط در افرادی که به شدت الکل مصرف می کنند اتفاق می افتد، به خصوص کسانی که برای مدت طولانی الکل مصرف کرده اند. این خطر برای افرادی که الکل زیاد الکل زن هستند، چاقی یا دارای جهش های ژنتیکی خاصی هستند، بیشتر است.

علائم بیماری کبد چرب چیست؟

هم بیماری کبد چرب NAFLD و هم بیماری کبد چرب الکلی معمولاً بیماری‌های خاموش هستند که علائم کمی دارند یا هیچ علامتی ندارند. اگر علائمی دارید، ممکن است احساس خستگی یا ناراحتی در سمت راست بالای شکم خود داشته باشید.

درمان بیماری کبد چرب چیست؟

پزشکان کاهش وزن را برای کبد چرب غیرالکلی توصیه می کنند. کاهش وزن می تواند باعث کاهش چربی در کبد، التهاب و فیبروز شود. اگر پزشک شما فکر می کند که داروی خاصی علت NAFLD شما است، باید مصرف آن دارو را متوقف کنید. اما قبل از قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد دارو را به تدریج ترک کنید، و ممکن است لازم باشد به جای آن داروی دیگری را جایگزین کنید.
هیچ دارویی برای درمان NAFLD تایید نشده است. مطالعات در حال بررسی این موضوع هستند که آیا یک داروی خاص دیابت یا ویتامین E می تواند کمک کند، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
مهمترین بخش درمان بیماری کبد چرب مرتبط با الکل، قطع مصرف الکل است. اگر برای انجام این کار به کمک نیاز دارید، ممکن است بخواهید به یک درمانگر مراجعه کنید یا در یک برنامه بهبودی الکل شرکت کنید. داروهایی نیز وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند، یا با کاهش هوس شما یا ایجاد احساس بیماری در صورت مصرف الکل.

چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود
کلیک

Early Signs of Liver Damage from Alcohol 1024x683 1 - علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

هم بیماری کبد چرب الکلی و هم یک نوع بیماری کبد چرب غیر الکلی (استئاتوهپاتیت غیر الکلی) می توانند منجر به سیروز شوند. پزشکان می توانند مشکلات سلامتی ناشی از سیروز را با داروها، عمل ها و سایر روش های پزشکی درمان کنند. اگر سیروز منجر به نارسایی کبد شود، ممکن است به پیوند کبد نیاز داشته باشید .

چه تغییراتی در سبک زندگی می تواند به بیماری کبد چرب کمک کند؟

اگر به هر یک از انواع بیماری کبد چرب مبتلا هستید، تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:
رژیم غذایی سالم داشته باشید، نمک و شکر را محدود کنید، به علاوه مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل
برای هپاتیت A و B ، آنفولانزا و بیماری پنوموکوک واکسن بزنید. اگر به هپاتیت A یا B همراه با کبد چرب مبتلا شوید، احتمال نارسایی کبدی بیشتر است. افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بنابراین دو واکسن دیگر نیز مهم هستند.

Post blog laboral - علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

ورزش منظم داشته باشید، که می تواند به کاهش وزن و کاهش چربی در کبد کمک کند
قبل از استفاده از مکمل های غذایی مانند ویتامین ها یا هر داروی مکمل یا جایگزین یا شیوه های پزشکی با پزشک خود صحبت کنید . برخی از داروهای گیاهی می توانند به کبد شما آسیب برسانند.

همچنین ببینید

7837837837837 310x165 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی فوقانی که آندوسکوپی دستگاه گوارش نیز نامیده می شود، روشی است که برای بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *