چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
frequent urination 500x338 1 500x330 - علت تکرر ادرار در مردان

علت تکرر ادرار در مردان

باید همیشه بری؟ نام مشکل شما تکرر ادرار است. در اکثر افراد مثانه قادر است ادرار را تا زمانی که رفتن به توالت راحت باشد، ذخیره کند، معمولاً چهار تا هشت بار در روز. نیاز به رفتن بیش از هشت بار در روز یا بیدار شدن در شب برای رفتن به دستشویی می تواند به این معنی باشد که شما بیش از حد الکل می نوشید و یا خیلی نزدیک به زمان خواب هستید. یا می تواند نشانه یک مشکل سلامتی باشد.

علل تکرر ادرار

تکرر ادرار می تواند نشانه بسیاری از مشکلات مختلف از بیماری کلیوی گرفته تا نوشیدن بیش از حد مایعات باشد. زمانی که تکرر ادرار با تب، نیاز فوری به ادرار کردن و درد یا ناراحتی در ناحیه شکم همراه باشد، ممکن است دچار عفونت مجاری ادراری شوید.

سایر علل احتمالی تکرر ادرار عبارتند از:

دیابت

تکرر ادرار با مقدار غیرطبیعی ادرار اغلب یکی از علائم اولیه دیابت نوع 1 و نوع 2 است زیرا بدن سعی می کند خود را از شر گلوکز استفاده نشده از طریق ادرار خلاص کند.

بارداری

از هفته های اولیه بارداری، رحم در حال رشد به مثانه فشار وارد می کند و باعث تکرر ادرار می شود.

مشکلات پروستات

بزرگ شدن پروستات می تواند به مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) فشار آورده و جریان ادرار را مسدود کند. این باعث تحریک دیواره مثانه می شود. مثانه حتی زمانی که حاوی مقدار کمی ادرار باشد شروع به انقباض می کند و باعث تکرر ادرار می شود.

پروستات - علت تکرر ادرار در مردان

سیستیت بینابینی

این وضعیت با علت ناشناخته با درد در مثانه و ناحیه لگن مشخص می شود. اغلب، علائم شامل نیاز فوری و یا مکرر به ادرار کردن است.

مصرف دیورتیک

این داروها که برای درمان فشار خون بالا یا تجمع مایعات استفاده می شوند در کلیه کار می کنند و مایع اضافی را از بدن خارج می کنند و باعث تکرر ادرار می شوند.

سکته مغزی یا سایر بیماری های عصبی

آسیب به اعصاب تامین کننده مثانه می تواند منجر به مشکلاتی در عملکرد مثانه شود، از جمله اصرار مکرر و ناگهانی برای ادرار کردن.

علائم باد فتق بیضه چیست
کلیک

هیپرکلسمی: به این معنی است که سطح کلسیم خون شما بالاتر از حد طبیعی است. علل آن شامل پرکاری غدد پاراتیروئید (پرکاری تیروئید یا پرکاری پاراتیروئید)، سایر بیماری ها (سل، سارکوئیدوز)، عدم فعالیت و حتی سرطان (ریه، پستان، کلیه، مولتیپل میلوما) است. علاوه بر تکرر ادرار، علائم هیپرکلسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تشنگی بیش از حد
 • ناراحتی معده
 • تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • درد و ضعف استخوان و عضله
 • مشکلات مغزی: گیجی، خستگی و افسردگی
 • مشکلات قلبی (نادر): تند زدن یا پرش نبض (آریتمی) و سایر مشکلات قلبی

دیابت بی مزه

این یک وضعیت نادر است که باعث می‌شود بدن شما ادرار زیادی بی‌رنگ و بی‌بو بسازد. اکثر مردم روزانه 1 تا 2 لیتر ادرار می کنند.

علل دیگر

علل کمتر شایع عبارتند از افتادگی اندام لگن (در زنان)، سرطان مثانه، سرطان تخمدان، اختلال عملکرد مثانه، و پرتودرمانی.

اغلب، تکرر ادرار نشانه یک مشکل نیست، بلکه مشکل است. در افراد مبتلا به سندرم مثانه بیش فعال، انقباضات غیرارادی مثانه منجر به ادرار مکرر و اغلب فوری می شود، به این معنی که شما باید همین الان به دستشویی بروید – حتی اگر مثانه شما پر نباشد. همچنین ممکن است باعث شود یک یا چند بار در طول شب برای استفاده از حمام از خواب بیدار شوید.

Oxalate Sensitivity 1 - علت تکرر ادرار در مردان

تشخیص علت تکرر ادرار

اگر تکرر ادرار در سبک زندگی شما اختلال ایجاد می کند یا با علائم دیگری مانند تب، درد پشت یا پهلو، استفراغ، لرز، افزایش اشتها یا تشنگی، خستگی، ادرار خونی یا کدر یا ترشح از آلت تناسلی یا واژن همراه است، مهم است به پزشک خود مراجعه کنید

برای تشخیص علت تکرر ادرار، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و سابقه پزشکی شما را می پرسد و سوالاتی مانند موارد زیر را می پرسد:

 • آیا شما از دارویی استفاده می کنید؟
 • آیا علائم دیگری را تجربه می کنید؟
 • فقط در روز مشکل دارید یا شب هم؟
 • آیا بیش از حد معمول مشروب می خورید؟
 • آیا ادرار شما تیره تر یا روشن تر از حد معمول است؟
 • آیا الکل یا نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنید؟
برای کاهش فشار خون چه بخوریم
کلیک

بسته به یافته‌های معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی، پزشک ممکن است آزمایش‌هایی از جمله:

آزمایشات خون

آزمایش خون معمولی می تواند عملکرد کلیه، الکترولیت ها و قند خون را بررسی کند

آزمایش ادرار

معاینه میکروسکوپی ادرار که شامل تعدادی آزمایش برای تشخیص و اندازه گیری ترکیبات مختلفی است که از ادرار عبور می کنند.

سیستومتری

آزمایشی که فشار داخل مثانه را اندازه گیری می کند تا ببیند مثانه چقدر خوب کار می کند. سیستومتری برای تعیین اینکه آیا یک مشکل عضلانی یا عصبی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در نحوه نگهداری یا ترشح ادرار توسط مثانه شود، انجام می شود. اصطلاح گسترده تری به نام urodynamics وجود دارد که شامل تست هایی مانند سیستومتری، اوروفلومتری، فشار مجرای ادرار و موارد دیگر می شود.

سیستوسکوپی آزمایشی که به پزشک اجازه می دهد تا با استفاده از ابزاری نازک و نورانی به نام سیستوسکوپ، داخل مثانه و مجرای ادرار را بررسی کند. اصطلاح گسترده تری به نام urodynamics وجود دارد که شامل تست هایی مانند سیستومتری، اوروفلومتری، فشار مجرای ادرار و موارد دیگر می شود.

تست های عصبی آزمایش‌ها و روش‌های تشخیصی که به پزشک کمک می‌کند تا وجود اختلال عصبی را تأیید یا رد کند.

سونوگرافی

یک تست تصویربرداری تشخیصی با استفاده از امواج صوتی برای تجسم ساختار داخلی بدن.

درمان تکرر ادرار

درمان تکرر ادرار، مشکل اصلی ایجاد کننده آن را برطرف می کند. به عنوان مثال، اگر دیابت علت آن باشد، درمان شامل کنترل سطح قند خون است.

درمان مثانه بیش فعال باید با درمان های رفتاری شروع شود، مانند:

بازآموزی مثانه این شامل افزایش فواصل بین استفاده از حمام در طول حدود 12 هفته است. این به مثانه شما کمک می کند تا ادرار را طولانی تر نگه دارد و دفعات کمتری ادرار کند.

اصلاح رژیم غذایی شما باید از هر غذایی که به نظر می رسد مثانه شما را تحریک می کند یا به عنوان یک ادرار آور عمل می کند، اجتناب کنید. اینها ممکن است شامل کافئین، الکل، نوشیدنی های گازدار، محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی، شکلات، شیرین کننده های مصنوعی و غذاهای تند باشد. خوردن غذاهای پر فیبر نیز مهم است، زیرا یبوست ممکن است علائم سندرم مثانه بیش فعال را بدتر کند.

آپاندیس در کدام سمت بدن است
کلیک

نظارت بر مصرف مایعات غذایی برای جلوگیری از یبوست و غلظت بیش از حد ادرار باید به اندازه کافی بنوشید. از نوشیدن نوشیدنی درست قبل از خواب خودداری کنید، که می تواند منجر به ادرار شبانه شود.

تمرینات کگل این تمرینات به تقویت عضلات اطراف مثانه و مجرای ادرار برای بهبود کنترل مثانه و کاهش فوریت و تکرر ادرار کمک می کند. ورزش ماهیچه های لگن به مدت پنج دقیقه سه بار در روز می تواند در کنترل مثانه تفاوت ایجاد کند.
بیوفیدبک این تکنیک می تواند به شما کمک کند تا نحوه عملکرد عضلات لگن خود را یاد بگیرید تا به شما در کنترل بهتر آنها کمک کند.

درمان همچنین ممکن است شامل داروهایی مانند داریفناسین (Enablex)، دسموپرسین استات (Noctiva)، ایمی پرامین (Tofranil)، میرابگرون (Myrbetriq)، اکسی بوتینین (Ditropan)، چسب پوستی اکسی بوتینین (Oxytrol)، سولیفناسین (Vesicare-extede-releter) باشد. Detrol LA) و تروسپیوم با رهش طولانی (Sanctura XR). اکسیترول برای زنان تنها دارویی است که بدون نسخه در دسترس است. داریفناسین به طور خاص برای افرادی است که بیش از دو بار در شب از خواب بیدار می شوند تا ادرار کنند.

گزینه های دیگری برای کسانی که به تغییر شیوه زندگی و دارو پاسخ نمی دهند وجود دارد. داروی بوتاکس را می توان به عضله مثانه تزریق کرد که باعث شل شدن مثانه، افزایش ظرفیت ذخیره سازی آن و کاهش دوره های نشت می شود.

چندین نوع جراحی نیز موجود است. کم تهاجمی ترین شامل کاشت محرک های عصبی کوچک درست در زیر پوست است. اعصابی که آنها را تحریک می کنند، کف لگن را کنترل می کنند و دستگاه ها می توانند انقباضات اندام ها و ماهیچه ها را در کف لگن دستکاری کنند.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *