چهارشنبه, 27 تیر, 1403
Nosebleed causes and how to prevent 660x273 - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

خونریزی بینی (که اپیستاکسی نیز نامیده می شود) به دلیل محل بینی و نزدیک به سطح رگ های خونی در پوشش بینی شما می تواند به راحتی رخ دهد. اکثر خونریزی های بینی را می توان در خانه کنترل کرد، اما برخی از علائم باید توسط پزشک بررسی شود.

خونریزی بینی چیست؟

به عبارت ساده، خونریزی بینی از دست دادن خون از بافتی است که داخل بینی شما را پوشانده است.
خونریزی بینی (که اپیستاکسی نیز نامیده می شود) شایع است. حدود 60 درصد افراد در طول زندگی خود حداقل یک بار خونریزی بینی خواهند داشت. قرار گرفتن بینی در وسط صورت و تعداد زیادی رگ های خونی نزدیک به سطح در پوشش بینی، آن را به یک هدف آسان برای آسیب دیدگی و خونریزی بینی تبدیل می کند.

gettyimages 696227594 nosebleed - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

آیا خونریزی بینی جدی است؟

اگرچه دیدن خونی که از بدن شما خارج می شود می تواند هشدار دهنده باشد، اما بیشتر خونریزی های بینی جدی نیستند و می توان آن را در خانه مدیریت کرد. با این حال، برخی از آنها باید توسط پزشک شما بررسی شود. به عنوان مثال، اگر مکرر خونریزی بینی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. این می تواند نشانه اولیه مشکلات پزشکی دیگری باشد که نیاز به بررسی دارد. چند خونریزی بینی از پشت بینی شروع می شود. این خونریزی‌های بینی معمولاً رگ‌های خونی بزرگ را درگیر می‌کند، منجر به خونریزی شدید می‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. برای این نوع خونریزی به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت، به خصوص اگر خونریزی پس از آسیب رخ دهد و خونریزی پس از 20 دقیقه از اعمال فشار مستقیم به بینی متوقف نشده باشد.

آیا خونریزی بینی انواع مختلفی دارد؟

بله . خونریزی بینی با محل خونریزی توصیف می شود. دو نوع اصلی وجود دارد و یکی جدی تر از دیگری است.

خونریزی قدامی

از جلوی بینی در قسمت پایینی دیواره شروع می شود که دو طرف بینی را از هم جدا می کند (به نام سپتوم). مویرگ ها و رگ های خونی کوچک در این ناحیه جلویی بینی شکننده هستند و می توانند به راحتی بشکنند و خونریزی کنند. این شایع ترین نوع خونریزی بینی است و معمولا جدی نیست. این خونریزی های بینی بیشتر در کودکان دیده می شود و معمولاً در خانه قابل درمان هستند.

iStock 11978861 XLARGE 27cd81e - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

خونریزی بینی خلفی

در عمق بینی رخ می دهد. این خونریزی بینی به دلیل خونریزی در رگ های خونی بزرگتر در قسمت پشت بینی در نزدیکی گلو ایجاد می شود. این می تواند یک خونریزی بینی جدی تر از خونریزی بینی قدامی باشد. این می تواند منجر به خونریزی شدید شود که ممکن است از پشت گلو جاری شود. ممکن است برای این نوع خونریزی بینی فوراً به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشید. این نوع خونریزی بینی در بزرگسالان بیشتر دیده می شود.

mch در آزمایش خون نشانه چیست
کلیک

Youngwomansufferingfromnosebleeding - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

چه کسانی دچار خونریزی بینی می شوند؟

هر کسی ممکن است دچار خونریزی بینی شود. اکثر مردم حداقل یک مورد را در طول زندگی خود خواهند داشت. با این حال، افرادی هستند که احتمال خونریزی بینی بیشتر است.

آنها عبارتند از:

 1. کودکان بین دو تا 10 سال. هوای خشک، سرماخوردگی، آلرژی و چسباندن انگشتان و اشیاء به بینی کودکان را مستعد خونریزی بینی می کند.
 2. بزرگسالان بین 45 تا 65 سال. لخته شدن خون در میانسالی و بزرگسالان مسن ممکن است بیشتر طول بکشد.
 3. همچنین احتمال بیشتری دارد که از داروهای رقیق کننده خون (مانند مصرف روزانه آسپرین)، فشار خون بالا ، تصلب شراین (سخت شدن دیواره سرخرگ ها) یا اختلالات خونریزی استفاده کنند.
 4. زنان حامله. رگ های خونی در بینی در دوران بارداری منبسط می شوند که فشار بیشتری بر رگ های خونی ظریف در پوشش بینی وارد می کند.
 5. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین استفاده می کنند.
 6. افرادی که دارای اختلالات لخته شدن خون هستند، مانند هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند .

holding tissues to nose - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

دلیل خون دماغ شدن در بزرگسالان

خونریزی بینی دلایل زیادی دارد. خوشبختانه اکثر آنها جدی نیستند.
شایع ترین علت خونریزی بینی هوای خشک است. هوای خشک می تواند ناشی از آب و هوای گرم و کم رطوبت یا هوای گرم داخل خانه باشد. هر دو محیط باعث می شوند که غشای بینی (بافت ظریف داخل بینی شما) خشک شود و پوسته پوسته یا ترک بخورد و در هنگام مالش یا برداشتن یا هنگام دمیدن بینی احتمال خونریزی بیشتر شود.
سایر علل شایع خونریزی بینی عبارتند از:

 1. عمل بینی.
 2. سرماخوردگی (عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی) و سینوزیت ، به ویژه دوره هایی که باعث عطسه، سرفه و دمیدن مکرر بینی می شود.
 3. با زور بینی خود را باد کنید.
 4. قرار دادن یک شی در بینی
 5. آسیب به بینی و/یا صورت.
 6. رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک (التهاب پوشش بینی).
 7. داروهای رقیق کننده خون (آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، وارفارین و غیره).
 8. کوکائین و سایر مواد مخدر که از طریق بینی استنشاق می شود.
 9. محرک های شیمیایی (مواد شیمیایی موجود در وسایل نظافت، دودهای شیمیایی در محل کار، سایر بوهای قوی).
 10. ارتفاعات بالا. با افزایش ارتفاع، هوا رقیق‌تر (کمبود اکسیژن) و خشک‌تر می‌شود.
 11. انحراف تیغه بینی (شکل غیر طبیعی دیواره ای که دو طرف بینی را از هم جدا می کند).
 12. استفاده مکرر از اسپری بینی و داروها برای درمان خارش، آبریزش یا گرفتگی بینی. این داروها – آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها – می توانند غشای بینی را خشک کنند.
چرا میگن واکسن آنفولانزا نزنیم
کلیک

سایر علل کمتر شایع خونریزی بینی عبارتند از:

 1. مصرف الکل.
 2. اختلالات خونریزی، مانند هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند یا لوسمی .
 3. فشار خون بالا.
 4. آترواسکلروز.
 5. جراحی صورت و بینی.
 6. تومورهای بینی
 7. پولیپ بینی.
 8. ترومبوسیتوپنی ایمنی
 9. سرطان خون.
 10. تلانژکتازی هموراژیک ارثی .
 11. بارداری

چگونه خونریزی بینی را متوقف کنم؟

برای جلوگیری از خونریزی بینی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آروم باش.
 2. صاف بنشینید و بدن و سر خود را کمی به جلو خم کنید. این کار از جریان خون در گلو جلوگیری می کند که می تواند باعث تهوع ، استفراغ و اسهال شود. (دراز نکشید و سرتان را بین پاهایتان قرار ندهید.)
 3. از طریق دهان نفس بکشید.
 4. برای گرفتن خون از دستمال یا دستمال مرطوب استفاده کنید.
 5. با استفاده از انگشت شست و اشاره، قسمت نرم بینی خود را به هم نزدیک کنید. اطمینان حاصل کنید که قسمت نرم بینی را در برابر برآمدگی استخوانی سختی که پل بینی را تشکیل می دهد فشار دهید. فشردن در قسمت استخوانی بینی یا بالای آن فشاری وارد نمی کند که می تواند به توقف خونریزی کمک کند.
 6. قبل از بررسی اینکه آیا خونریزی متوقف شده است، بینی خود را به طور مداوم حداقل به مدت 5 دقیقه (با زمان ساعت) فشار دهید. اگر همچنان از بینی شما خونریزی می کند، 10 دقیقه دیگر به فشار دادن بینی ادامه دهید.
 7. اگر مایل هستید، یک کیسه یخ را روی پل بینی خود قرار دهید تا به انقباض رگ های خونی (که خونریزی را کاهش می دهد) کمک کند و باعث آرامش شود. این یک مرحله ضروری نیست، اما در صورت تمایل می توانید آن را امتحان کنید.
 8. می توانید یک اسپری ضد احتقان بدون نسخه مانند اکسی متازولین (Afrin، Dristan، Neo-Synephrine، Vicks Sinex، و غیره) را به سمت خونریزی بینی اسپری کنید و سپس همانطور که در بالا توضیح داده شد به بینی فشار وارد کنید. . هشدار: این اسپری های ضد احتقان موضعی نباید برای مدت طولانی استفاده شوند. انجام این کار در واقع می تواند باعث افزایش احتمال خونریزی بینی شود.
  پس از توقف خونریزی، خم نشوید، فشار ندهید و یا چیز سنگین را بلند نکنید. برای چند روز بینی خود را باد یا مالش ندهید.
ایا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد
کلیک

راه های درمان خونریزی بینی چیست؟

درمان ها به علت بستگی دارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

بسته بندی بینی.

گاز، اسفنج مخصوص بینی یا فوم یا یک بادکنک لاتکس بادی داخل بینی شما وارد می شود تا در محل خونریزی فشار وارد شود. این ماده اغلب به مدت 24 تا 48 ساعت قبل از برداشته شدن توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در جای خود باقی می ماند.

81bKgjU39JL. SL1500 - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

سوزاندن.

این روش شامل استفاده از یک ماده شیمیایی (نیترات نقره) یا انرژی گرمایی (کوتر الکتریکی) برای بستن رگ خونی در حال خونریزی است. ابتدا یک بی حس کننده موضعی در سوراخ بینی اسپری می شود تا داخل بینی شما بی حس شود.

عوارض سوزاندن رگ های بینی 1 - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

تنظیمات دارویی/نسخه های جدید.

کاهش یا توقف مقدار داروهای رقیق کننده خون می تواند مفید باشد. علاوه بر این، داروهایی برای کنترل فشار خون ممکن است ضروری باشد.

برداشتن جسم خارجی اگر علت خونریزی بینی باشد.

اگر علت خونریزی بینی باشد، ترمیم شکستگی بینی یا اصلاح انحراف تیغه بینی.
بستن در این روش، رگ خونی مقصر بسته می شود تا خونریزی متوقف شود.

چه زمانی خونریزی بینی یک اتفاق جدی است؟

دیدن خونی که از بینی شما خارج می شود برای بسیاری از افراد یک منظره ترسناک است. خبر خوب این است که اکثر خونریزی های بینی جدی نیستند و می توان آن ها را در خانه مدیریت کرد. با این حال، اگر مقدار زیادی خون از دست می دهید، اگر بعد از 20 دقیقه تلاش نمی توانید خونریزی بینی خود را متوقف کنید یا آسیب فوری به سر، صورت یا بینی خود وارد کرده اید، به پزشک خود مراجعه کنید یا تحت مراقبت های پزشکی اورژانسی قرار بگیرید. در صورت خونریزی مکرر از بینی، وقت ملاقات با پزشک خود بگیرید.

gettyimages 1262790546 - علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان

علت خون دماغ شدن در خواب بزرگسالان چیست؟

دلایل خونریزی بینی در هنگام خواب مانند دلایلی است که در طول روز رخ می دهد – خشک شدن غشای بینی ناشی از خشکی هوا، آلرژی و سرماخوردگی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی که به غشای ظریف بینی که پوشش بینی شما آسیب می رساند. خوابیدن با سر به پهلو نیز ممکن است فشار مستقیمی به حفره بینی وارد کند و ممکن است دلیل دیگری برای خونریزی بینی در شب باشد.

همچنین ببینید

4d393a0681865e7ef9624237628820f7e57abff7 3818x2148 1 310x165 - ایا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد

ایا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد

لیزر موهای زائد در دوران بارداری: آیا لیزر موهای زائد برای بارداری بی خطر است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *