سه شنبه, 2 مرداد, 1403
kov persisterende postural persepsjonell svimmelhet 660x330 - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

آیا تا به حال بعد از ایستادن احساس سرگیجه یا سبکی سر کرده اید؟ ممکن است همان لحظه تمام شود و به روز خود ادامه دهید. با این حال، مطمئناً فکر شمارا درگیر میکند اگر هر از گاهی اتفاق بیفتد. این پدیده عجیب افت فشار خون ارتواستاتیک یا افت فشار خون وضعیتی نامیده می شود. توضیح آن پیچیده تر از آن چیزی است که ممکن است از نام آن پیدا باشد.

علت سرگیجه بعد از بلند شدن در نوجوانان

افت فشار خون ارتواستاتیک نوعی فشار خون پایین است که هنگام ایستادن رخ می دهد، زیرا تغییر گرانش باعث می شود خون برای مدت کوتاهی در پاهای شما جمع شود.

برای اکثر نوجوانان، این تغییر مورد توجه قرار نمی گیرد. با این حال، برای برخی ، این کاهش سریع فشار خون، احساسی عجیب دارد.

طیف کاملی از علائم افت فشار خون ارتواستاتیک عبارتند از:

  1. سرگیجه و سبکی سر هنگام ایستادن
  2. ضعف
  3. تاری دید
  4. غش کردن

اغلب اوقات، احساس سرگیجه هنگام ایستادن فقط یک مزاحمت موقتی است که به دلیل چیزی است که اصلاح آن نسبتاً آسان است. با این حال، در صورت شدید می‌تواند منجر به سقوط خطرناک شود و همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد، بنابراین در صورت وقوع مکرر، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید.

7 علت افت فشار خون و درمان سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

1. کم آبی بدن

هنگامی که شما کم آب هستید، حجم خون شما کاهش می یابد. این منجر به افت فشار خون شما می شود که می تواند سرگیجه یا سبکی سر را در هنگام ایستادن بیشتر کند.

شایع ترین دلایل کم آبی بدن عبارتند از:

  1. هر روز آب کافی ننوشید
  2. عرق کردن زیاد
  3. بیمار بودن، به خصوص اگر اسهال شدید یا استفراغ دارید
hotspot ایفون چجوری فعال کنیم فقط با 3 کلیک !
کلیک

شما می توانید با دانستن مقدار آبی که باید در روز بنوشید و اقدامات لازم برای اطمینان از دریافت این مقدار، از کم آبی جلوگیری کنید.

اگر مایعات اضافی را از طریق تعریق یا به دلیل بیماری از دست می دهید، حتماً چیزی بنوشید که آب و الکترولیت های از دست رفته را جبران کند، مانند نوشیدنی ورزشی . این مفید است زیرا عدم تعادل الکترولیت می تواند بر میزان خوبی بدن شما در حفظ مایعاتی که می نوشید تأثیر بگذارد.

shutterstock 1379304191 1 - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

2. نشستن یا دراز کشیدن برای مدت طولانی

وضعیت بدن شما می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد، با تغییرات جزئی که از حالت نشسته یا دراز کشیده به ایستاده تغییر می کند. دلیل این امر اساساً همان دلیلی است که افت فشار خون ارتواستاتیک حتی در وهله اول اتفاق می افتد. حرکت به حالت عمودی باعث می شود که خون به طور موقت در قسمت پایین تنه شما جمع شود و منجر به کاهش جزئی فشار خون شود.

شما می توانید این را با به آرامی ایستادن و دادن زمان به بدن خود برای سازگاری توضیح دهید. این ممکن است به ویژه هنگامی که صبح از رختخواب بیرون می آیید مهم باشد، زیرا این زمانی است که فشار خون شما در پایین ترین حد خود است.

افت فشار خون ارتواستاتیک همچنین می تواند ناشی از استراحت در رختخواب باشد، که در آن فرد به دلیل آسیب یا بیماری مجبور است برای مدت طولانی در تخت بنشیند و دراز بکشد.

well lyingdown tmagArticle - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

3. گرم شدن بیش از حد

قرار گرفتن در گرما می تواند منجر به تعریق بیش از حد شود و اگر عرق از دست رفته را جبران نکنید، کم آبی بدن را به همراه دارد. کم آبی توانایی بدن برای تنظیم دمای خود را مختل می کند و حجم خون شما را کاهش می دهد که می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. این امر باعث می شود که احتمال سرگیجه یا سبکی سر در هنگام ایستادن بیشتر شود.

چرا صدا و تصویر در اسنپ چت هماهنگ نیست
کلیک

وقتی بیرون در گرما هستید، حتماً آب زیادی بنوشید و اگر احساس می‌کنید که بیش از حد گرم شده‌اید، به دنبال سایه باشید.

اگر زیاد عرق می‌کنید، مجدداً نوشیدنی‌ای بنوشید که نه تنها حاوی آب، بلکه الکترولیت‌هایی است که در عرق از دست می‌دهید، مهم است زیرا عدم تعادل الکترولیت‌ها می‌تواند احتباس مایعاتی را که می نوشید مختل می کند.

sweaty man - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

4. الکل

شاید شنیده باشید که با گذشت زمان، مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

اما آیا می دانستید که در کوتاه مدت، نوشیدن الکل همچنین می تواند منجر به کاهش فشار خون شود که خطر ابتلا به افت فشار خون ارتواستاتیک را افزایش می دهد؟ این به این دلیل است که رگ های خونی شما را باریک می کند و جریان خون را کند می کند.

بنابراین جای تعجب نیست که الکل می تواند احساس عجیبی را در هنگام ایستادن در شما ایجاد کند ، به خصوص زمانی که با اثرات سرگیجه آور ترکیب شود که الکل می تواند به دلیل تأثیر آن بر سیستم گوش داخلی شما، که حرکت و تعادل را هماهنگ می کند، ایجاد کند.

HDMindsalcohol - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

5. بارداری

در 24 هفته اول بارداری، ممکن است فشار خون پایین تری را تجربه کنید زیرا بدن شما تغییرات لازم در گردش خون را برای حمایت از شما و کودکتان ایجاد می کند. این می تواند باعث شود که علائم افت فشار خون ارتواستاتیک راحت تر احساس شود.

باز هم می توانید با ایستادن آهسته و دادن زمان به بدن خود برای تنظیم آن را جبران کنید. این ممکن است به ویژه هنگامی که صبح از رختخواب بیرون می آیید مهم باشد، زیرا این زمانی است که فشار خون فرد در پایین ترین حد خود است.

مشکل the disk is write protected در فلش مموری
کلیک

pregnant woman pregnancy language - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

6. داروهایی که مصرف می کنید

اگر اغلب پس از ایستادن احساس سرگیجه یا سبکی سر می کنید، یکی از اولین سوالاتی که ممکن است پزشک بپرسد این است: چه داروهایی مصرف می کنید؟

به این دلیل که برخی داروها می توانند باعث افت فشار خون ارتواستاتیک شوند، از جمله داروهایی که برای درمان استفاده می شوند:

فشار خون بالادرد قفسه سینهافسردگیاختلال در نعوظ

علاوه بر این، فشار خون پایین می تواند ناشی از مصرف داروهای فشار خون بالا در ترکیب با برخی از داروهای بدون نسخه باشد.

اگر مکرراً افت فشار خون ارتواستاتیک را تجربه می کنید، مهم است که داروهای خود را با پزشک خود مرور کنید.

7. برخی شرایط بهداشتی

یکی دیگر از دلایلی که باید با پزشک خود مشورت کنید، اگر اغلب پس از ایستادن احساس سرگیجه یا سبکی سر می کنید، این است که می تواند نشانه ای از چیز جدی تری باشد.

woman holding her head and wondering why am i dizzy - علت سرگیجه هنگام بلند شدن در نوجوانان

شرایط بهداشتی که می توانند باعث افت فشار خون ارتواستاتیک شوند عبارتند از:

مشکلات قلبی، از جمله بیماری دریچه قلب، برادی کاردی (نوعی آریتمی)، حمله قلبی و نارسایی قلبی
مشکلات غدد درون ریز، از جمله دیابت، بیماری تیروئید و بیماری آدیسون
مسائل عصبی، از جمله بیماری پارکینسون و زوال عقل

با این حال، این بدان معنا نیست که افت فشار خون ارتواستاتیک همیشه نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است.

همچنین ببینید

1dd236110b95d57dd570b975b18bd544 310x165 - درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

گزش می تواند “زنبورهای گاوی;زنبورهای سیاه;زنبورهای وحشی;نیش زنبورهای زرد” سریع اتفاق بیفتد. یک روز همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *