چهارشنبه, 29 فروردین, 1403
file 20220615 24 6jm8ji 660x330 - علت عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم

علت عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم

نفخ و پریودهای نامنظم دو موضوع جداگانه هستند، اما گاهی اوقات می توانند همزمان رخ دهند و برخی از خانم ها را به این فکر فرو می برند که آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد یا خیر. بیایید با هم در مورد پریودهای نامنظم و نفخ و ارتباط آنها اطلاعات بیشتری بدست بیاوریم تا بتوانید برای سلامت تولید مثل و دستگاه گوارش اطلاعات لازم را داشته باشید.

پریودهای نامنظم چیست؟

پریودهای نامنظم به دوره هایی گفته می شود که خارج از محدوده طبیعی برای یک زن است ، از جمله آن هایی که سنگین تر، سبک تر، کوتاه تر، طولانی تر یا دردناک هستند و علائم دیگر. از آنجایی که چرخه قاعدگی هر زن منحصر به فرد است، آنچه نامنظم تلقی می شود در زنان متفاوت است. با این وجود، برای اینکه یک سیکل طبیعی در نظر گرفته شود، باید بین 21 تا 35 روز باشد.

علت اصلی پریودهای نامنظم به دلیل عدم تعادل هورمونی است. در همه زنان، استروژن و پروژسترون جریان سالم چرخه قاعدگی را برای آماده سازی برای کاشت تخمک بارور شده در پایان هر ماه فراهم می کنند.

با این حال، زنان با پریودهای نامنظم معمولاً دارای نوسانات هورمونی نامنظم هستند که منجر به بی نظمی در طول، جریان یا زمان قاعدگی می شود و باعث تاریخ تخمک گذاری متناقض می شود.

IrregularPTitle 1 - علت عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم

نفخ چیست؟

نفخ ،بزگی شکم همراه با احساس سفتی یا پری در شکم است که می تواند بسیار ناراحت کننده و گاهی حتی دردناک باشد. در برخی موارد، اتساع قابل مشاهده در ناحیه شکم وجود دارد.

در حالی که نفخ معمولاً زیاد طول نمی کشد، برای برخی از زنان، ممکن است اغلب اتفاق بیفتد ، به خصوص آنهایی که در دوره هایی از جریان هورمونی مانند یائسگی هستند.

از کجا بفهمم پردم سالمه (تشخیص سالم بودن بکارت)
کلیک

به غیر از عدم تعادل هورمونی ، سایر علل نفخ عبارتند از عادات غذایی نادرست، عدم تحمل لاکتوز، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، یبوست و موارد دیگر.

تعدادی از علائم همراه با نفخ وجود دارد و فرد می تواند همه یا فقط یکی از آنها را تجربه کند. آن ها هستند:

 1. احساس پری در ناحیه شکم
 2. احساس سفتی در نزدیکی معده
 3. گاز افزایش یافته است
 4. افزایش آروغ زدن

9f600008 4b1b 4962 b08c 9e8bcf66f00d n u s a r a shutterstock - علت عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم

ارتباط بین بزرگی شکم و پریودهای نامنظم

برای شروع، نفخ یک علامت شایع سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است. زنان ممکن است در طول یک یا دو هفته منتهی به خونریزی قاعدگی خود از اتساع معده رنج ببرند، حتی اگر قاعدگی آنها به طور نامنظم رخ دهد.

همچنین، یائسگی می‌تواند ارتباطی بین بزرگ شدن شکم و پریودهای نامنظم باشد، زیرا هر دو از علائم رایج در این مرحله زندگی متحول هستند.

با این حال، در حالی که هم پریودهای نامنظم و هم بزرگ شدن شکم می‌توانند به دلیل عوامل هورمونی باشند، اما جدا از یکدیگر اتفاق می‌افتند، در واقع عواملی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد هر دو در یک زمان شوند. آنها عبارتند از:

 1. داروها، مانند قرص های ضد بارداری یا داروهای شیمی درمانی
 2. اختلالات غده تیروئید
 3. فشار
 4. سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )
 5. اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی بین دیگران

اگر زنی مشکوک است که به دلیل یکی از دلایل قبلی از پریودهای نامنظم و نفخ رنج می برد، مهم است که با پزشک خود صحبت کند تا یک برنامه درمانی قابل اجرا ایجاد کند.

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید در دختر مجرد

بر هر حال، به عوامل هورمونی میتواند مرتبط باشد. اما اگر عوامل زیر نبود به پزشم مراجعه کنید.

 1. داروها، مانند قرص های ضد بارداری یا داروهای شیمی درمانی
 2. اختلالات غده تیروئید
 3. فشار
 4. سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )
 5. اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی بین دیگران
چرا پریود نمیشم
کلیک

نتیجه گیری

زنان باید به خاطر داشته باشند که تنها زمانی از پریودهای نامنظم و بزرگی شکم تسکین می یابند که علت اصلی هر دو تشخیص داده شود و به درستی درمان شود. به این ترتیب، هوشمندانه است که زودتر به یک متخصص مراجعه کنید.

به همین ترتیب، زنانی که مطمئن هستند از بزرگی شکم و پریودهای نامنظم به دلیل نوسانات هورمونی ناشی از یائسگی رنج می برند، می توانند به درمان های طبیعی و موثر پریود نامنظم یا درمان های نفخ روی بیاورند. سلامت تولید مثل و دستگاه گوارش شما با ابتکار شما شروع می شود!

همچنین ببینید

disco gel 310x165 - دیسکو ژل ناخن چیست

دیسکو ژل ناخن چیست

وقتی صحبت از اکستنشن ناخن و هنر ناخن به میان میاید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *