سه شنبه, 2 مرداد, 1403
pexels karolina grabowska 8092983 1280x853 1 660x330 - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

علت کیپ شدن ناگهانی گوش

بعضی وقت ها شما عمداً گوش‌ های خود را با انگشتان یا گوش‌ گیر می گیرید و راه شنوایی خود را می بندید ، مواقع دیگری وجود دارد که گوش‌ هایتان بدون دلیل موجه احساس گرفتگی می‌کنند.

چرا وقتی به نظر می رسد چیزی در داخل مجرای گوش شما وجود ندارد، صدا ها را نمی شنوید؟ علل می تواند از جرم گوش گرفته تا آلرژی به عفونت ها (از جمله کووید) تا شرایط جدی تر مانند اختلال اضطراب یا بیماری منیر متغیر باشد.

در اینجا چهار مورد از رایج‌ ترین دلایلی که باعث می‌شود گوش‌ های شما احساس گرفتگی داشته باشند را با هم مرور می کنیم:

جرم گوش

به طور معمول، جرم گوش راه بدن برای محافظت از گوش است. قدرت چسبندگی آن کثیفی و سایر آلاینده ها را به دام می اندازد، به عنوان روان کننده عمل می کند و چون به طور طبیعی خود به خود از مجرای گوش خارج می شود، به عنوان یک عامل خود تمیز شونده طبیعی عمل می کند. با این حال، گاهی اوقات، ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و بر توانایی شنیدن شما تأثیر بگذارد.

علائم زیر نشان می دهد جرم گوش باعث ایجاد مشکل می شود:

۱.احساس گرفتگی گوش
۲.گوش درد
۳.کم شنوایی جزئی
۴.وزوز گوش، یا صدای زنگ در گوش
۵.خارش، بو یا ترشح
۶.سرفه کردن

تنها راه برای اطمینان بیشتر و پاک کردن ایمن جرم گوش از گوش آسیب دیده ، مراجعه به پزشک یا متخصص شنوایی است. لطفاً توجه داشته باشید که هرگز نمی توانید جرم گوش را خودتان با استفاده از سواب پنبه ، روغن بچه یا پراکسید هیدروژن بردارید. نه تنها ممکن است به طور تصادفی پرده گوش خود را سوراخ کنید یا جرم گوش را به عمق کانال فشار دهید و باعث ایجاد نهفتگی شوید، حذف این روان کننده طبیعی محافظ می تواند منجر به ایجاد گوش های خشک و خارش دار شود.

istock 000025900526large custom f5b8d683cc7a4f504035154e6c8e01d43a31a4d2 - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

مایع در گوش

به دلایل مختلفی ممکن است مایع در گوش ایجاد شود. در اینجا برخی از رایج ترین آنها را باهم مرور کنیم:

در آزمایش ویتامین دی باید چند باشد
کلیک

عفونت گوش میانی: کودکان و بزرگسالانی که دچار عفونت گوش میانی می شوند ممکن است به دلیل تجمع مایع در پشت پرده گوش، احساس گرفتگی گوش را تجربه کنند. اگرچه این وضعیت معمولاً خود به خود برطرف می شود، اما می تواند دردناک باشد. بهتر است با پزشک تماس بگیرید اگر درد شدید است، متوجه ترشح مایع شدید یا علائم برای بیش از یک روز ادامه دارند. کودکان کمتر از شش ماه باید فورا ویزیت شوند.

دلیل دیگری برای قدردانی از جرم گوش، در هنگام شنا یا حمام کردن به عنوان یک مانع برای ورود آب به گوش عمل می کند. ولی بعضی مواقع آب درون گوش ما جمع می شود در چنین مواقعی بهتر است :

  1. سر خود را به طرفین خم کنید و لاله گوش را به آرامی بکشید.
  2. از کمپرس گرم استفاده کنید. این به باز شدن شیپور استاش کمک می کند تا آب به طور طبیعی تخلیه شود.
  3. خمیازه بکشید، بجوید، نفس عمیق بکشید یا با نگه داشتن بینی و دمیدن آرام از مانور والسالوا استفاده کنید.

iStock 174625436 1280x853 1 - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

آسیب صوتی

کم شنوایی ناشی از نویز (NIHL) یکی از رایج ترین انواع کم شنوایی حسی عصبی است.که ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض صدای بیش از حد در یک دوره زمانی طولانی یا یک بار قرار گرفتن در معرض آن باشد. به صدای بسیار بلند، مانند انفجار یا انفجار.

اگر بعد از یک شب با دوستان در باشگاه یا یک بعد از ظهر در یک استادیوم ورزشی شلوغ احساس گرفتگی می کنید یا صدای زنگ در گوش (وزوز گوش) می شنوید ، احتمالاً به دلیل قرار گرفتن در معرض صدای زیاد است. اگرچه این علائم معمولاً ظرف 48 ساعت از بین می‌ روند، اما دفعه بعد که متوجه شدید در یک محیط پر سر و صدا قرار می‌گیرید، می‌توانید با انجام اقدامات احتیاطی از کاهش دائمی شنوایی جلوگیری کنید:

هنگامی که درگیر فعالیتی هستید که در آن صدا بیش از 85 دسی بل (dB) اندازه گیری می کند، از گوش گیر یا سایر وسایل محافظ شنوایی استفاده کنید.صدای تلویزیون، رادیو ماشین یا هر وسیله الکترونیکی شخصی را که با آن از هدفون استفاده می کنید، کم کنید.اگر نمی توانید از شنوایی خود در برابر سر و صدا محافظت کنید یا صدا را کاهش دهید، تا حد امکان از آن فاصله بگیرید.

ایا زخم اثنی عشر خطرناک است
کلیک

Hearing Loss Banner - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

فشار سینوس

ممکن است با پرشدن مجرای بینی و حساسیت صورت ناشی از فشار سینوسی آشنا باشید، اما آیا می‌ دانستید که می‌ تواند باعث کاهش شنوایی موقت شود؟ حفره های سینوسی ، فضاهای توخالی واقع در استخوان های شما در نزدیکی بینی و بین چشم ها ، نیز در کنار کانال گوش قرار دارند. هنگامی که در حفره های سینوسی خود دچار التهاب می شوید، می تواند باعث تورم شیپور استاش شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ارتباط بین گوش میانی و گلو بسته می شود که به پرده گوش فشار وارد می کند و باعث ایجاد احساس گرفتگی گوش ، یا بدتر ،درد و کاهش شنوایی می شود. هم آلرژی های فصل بهار و هم عفونت می توانند باعث گرفتگی گوش شوند، اگرچه عفونت ها معمولاً دردناک تر هستند. همچنین، در برخی موارد، آلرژی می تواند باعث کاهش شنوایی موقت شود .

خوشبختانه، بیشتر کاهش شنوایی ناشی از فشار سینوسی موقتی است و پس از رفع گرفتگی سینوس، شنوایی به حالت عادی باز می گردد. با این حال، اگر به دلیل احتقان سینوسی دچار درد یا کاهش شنوایی ناگهانی شدید، با پزشک خانواده خود تماس بگیرید. آنها می توانند علت ناراحتی شما را تعیین کنند و برای کاهش درد و تورم دارویی تجویز کنند.

sinus pressure pain - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

گرفتگی گوش، گوش درد و COVID-19

از آنجایی که کووید-۱۹ یک ویروس تنفسی است، گاهی اوقات می‌تواند باعث احتقان، فشار سینوسی و گوش درد شود، درست مانند سرماخوردگی که می‌تواند باعث گرفتگی یا درد گوش‌های شما شود. علائم شایع ویروس کرونا شامل خستگی، گلودرد، سرفه، تب و لرز است. با این حال، به نظر می رسد انواع دلتا و اومیکرون بیشتر شبیه سرماخوردگی هستند (به خصوص اگر واکسینه شده باشید)، که می تواند منجر به گرفتگی گوش و گوش درد شود.

علت سرد شدن پاها
کلیک

در موارد بسیار نادر، این ویروس با کاهش ناگهانی شنوایی مرتبط است. اگر علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه می کنید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید، که می تواند به شما توصیه کند که آیا باید آزمایش بدهید.

earache - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

سایر علل کمتر رایج

یکی دیگر از علت کیپ شدن ناگهانی گوش ها اضطراب است که می تواند باعث پر شدن گوش، فشار و درد شود

برای افرادی که مضطرب هستند، تجربه گوش درد و فشار، به ویژه در هنگام حمله پانیک یا زمانی که استرس زیادی دارند، غیرعادی نیست. ممکن است این حالت را به صورت فشار گوش، پری، درد یا حتی احساس عجیبی در گوش‌هایتان تجربه کنید.

چرا این اتفاق می افتد؟ گوش های داخلی به تغییرات مایعات و جریان خون بسیار حساس هستند. اگر قلب شما تند می‌زند و یا فشار خون شما به دلیل احساس اضطراب بالا می‌رود (ویا بیماری قلبی دارید)، گوش‌های شما خیلی سریع تحت تأثیر قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، افزایش هورمون های استرس می تواند تعادل ظریف مایعات را در گوش شما تغییر دهد و باعث متورم شدن آنها شود.

بیماری منیر و اختلالات تعادل

افراد مبتلا به بیماری های گوش داخلی، مانند منیر ، ممکن است به دلیل عدم تعادل مایعات گوش در گوش داخلی، آنچه را به عنوان “پری گوش” درک می کنند، تجربه کنند. اگر این علامت همراه با سرگیجه، وزوز گوش یا کاهش شنوایی باشد، باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

vertigo min - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

عفونت گوش خارجی (“گوش شناگر”)

اولین مراحل عفونت گوش خارجی، که به گوش شناگر معروف است ، اغلب شامل خفه شنوایی یا احساس گرفتگی گوش است. در برخی موارد، ممکن است ترشح وجود داشته باشد.

mittelohrentzundung min - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

ضربه مغزی

یکی دیگر از دلیل کیپ شدن ناگهانی گوش صدمات ضربه‌ ای به سر می‌ تواند باشد که باعث ایجاد احساس «پری شنیداری» می شود، احساس می‌ کنید گوش‌ های شما بلند نمی‌ شوند.

man with an earache - علت کیپ شدن ناگهانی گوش

همچنین ببینید

1dd236110b95d57dd570b975b18bd544 310x165 - درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

گزش می تواند “زنبورهای گاوی;زنبورهای سیاه;زنبورهای وحشی;نیش زنبورهای زرد” سریع اتفاق بیفتد. یک روز همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *