سه شنبه, 2 مرداد, 1403
are bees insects scaled 1 660x330 - فواید نیش زنبورهای زرد

فواید نیش زنبورهای زرد

زنبورهای زرد حشرات موذی را شکار می کنند و در زهرشان آنتی بیوتیک های قوی تولید می کنند و گیاهان را گرده افشانی می کنند. زنبور‌های زرد از نظر ظاهری شباهت زیادی به زنبور‌های عسل دارند، اما جزو زنبور‌های وحشی هستند.

فواید نیش زنبورهای زرد برای بدن

نیش زنبور از سم زنبور حاصل می شود. این ماده به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. فواید دارویی سم حاصل از نیش زنبور باعث کاهش التهاب می شود و در درمان انواع بیماری های مزمن نیز مفید می باشد. البته تحقیقات درباره خواص دارویی نیش زنبور کم و یا بسیار متناقض است.

iStock 1194895867 - فواید نیش زنبورهای زرد

نیش زنبور چیست؟

نیش زنبور از مایعی بی رنگ و اسیدی تشکیل شده است که وقتی زنبور احساس خطر می کند نیش خود را به عامل تهدید کننده اش وارد می کند و سم یا زهر خود را به او تزریق میکند.

نیش زنبور زرد حاوی چه موادی است

نیش زنبور زرد حاوی ترکیبات ضد التهابی خاص از جمله برخی از آنزیم ها، قندها، مواد معدنی و اسید آمینه هاست.

ملیتین ترکیبی از 26 اسید آمینه است که در حدود 50 درصد از وزن خشک نیش زنبور را تشکیل می دهد و طبق مطالعات انجام شده روی آن نشان دهنده این است که دارای اثرات ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد سرطانی است اما همین ماده در درجه اول عامل تحریک کننده سیستم درد در بدن است.

نیش زنبور حاوی ماده ای به نام پپتیدهای آپامین و آدولاپین است. اگر چه در وهله اول این مواد عملکردی شبیه به مواد سمی دارند اما مطالعات علمی انجام شده نشان داده که به عنوان ماده ای ضد التهابی و تسکین دهنده درد عمل می کنند.

قویترین داروهای گیاهی برای انزال زودرس
کلیک

در حالی که تحقیقات صورت گرفته نشان دهنده آن است که برخی از مواد موجود در نیش زنبور ممکن است خواص مفیدی برای بدن داشته باشد اما برخی از اجزای نیش زنبور هنوز ناشناخته است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

خواص نیش زنبورهای زرد برای بدن

خواص نیش زنبورهای زرد وحشی با اینکه درد و احساس بدی دارد بسیار زیاذ است.

مقابله با تکثیر سلولهای سرطانی

سلول های بدن ما در گذر زمان ضعیف می شود و به تدریج از بین می روند به این امر مرگ برنامه ریزی شده می گویند. اگر این امر مختل شود باعث به وجود آمدن سلول های غیر طبیعی می شوند یا به عبارتی دیگر باعث سلول های سرطانی می گردند. نیش زنبور زرد باعث مرگ این سلول های غیر طبیعی می شود و خطر ابتلا به سرطان را کم می کند.

child cancer G 1158304420 860x573 1 - فواید نیش زنبورهای زرد

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

وجود آنزیم های محرک در نیش زنبور، باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و آن را تقویت می کند در نتیجه روند درمان بیماری را سرعت می بخشد.

عامل به وجود آورنده اچ آی وی (HIV) را تضعیف می کند

طبق تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر نیش زنبور زرد در از بین بردن ویروس اچ آی وی دست یافته اند، ملیتین موجود در زهر زنبور به نانو ذرات موجود در ویروس اچ آی وی متصل شده و با از بین بردن لایه خارجی باعث مرگ ویروس اچ آی وی می شود.

HIV test aids generic - فواید نیش زنبورهای زرد

درمان درد ناشی از قاعدگی با استفاده از نیش زنبور زرد

درد دوران قاعدگی مشکلی است که بسیاری از بانوان با آن مواجه شده اند. این درد ها برای هر کسی می تواند عوارض جسمی و روحی در پی داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده نیش زنبور زرد باعث کاهش این درد می شود .

علائم کبد چرب در چهره
کلیک

Menstrual Pain Why Does it Happen - فواید نیش زنبورهای زرد

درمان ام اس یا استفاده از نیش زنبور

آپی تراپی درمان با زهر زنبور و یا فرآورده های حاصل از زنبور است. در زنبور درمانی دریافت 40 نیش زنبور در یک جلسه صورت می گیرد و برای این که میزان درد ناشی از زهر زنبور را کاهش دهند از یخ استفاده می کنند.

زمانی که زهر زنبور وارد جریان خون می شود باعث ایجاد التهاب و واکنش سیستم ایمنی برای ایجاد خاصیت ضد التهابی می گردد که این عمل با تحریک اعصاب و ترمیم غلاف های میانی اعصاب آسیب دیده، باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری ام اس می شود.

severity of multiple s - فواید نیش زنبورهای زرد

درمان آرتریت با استفاده از نیش زنبور

آرتریت یک بیماری التهابی است و یکی از مهم ترین دلایل بروز بیماری روماتیسم و آرتروز محسوب می شود و تشدید این بیماری مشکلات زیادی را برای افراد در پی دارد.

اما یکی از قدیمی ترین مواد طبیعی که از گذشته های دور تا به امروز برای کاهش التهابات ناشی از آرتریت مورد استفاده قرار می گرفته، استفاده از زهر زنبور زرد است.

عوارض نیش زنبور زرد

در کنار فواید بی شمار نیش زنبور زرد نباید از مضرات آن غافل شد. برخی از عوارض استفاده از نیش زنبور به شرح زیر هستند:

روش های مورد استفاده از تراپی نیش زنبور مانند طب سوزنی می توانند عوارضی مانند درد و قرمزی در بر داشته باشند.
در افراد دارای آلرژی آنافیلاکسی، تراپی نیش زنبور می تواند منجر به ایجاد عوارض جدی و حتی مرگ شود.
خستگی، کاهش اشتها، درد شدید، احتمال خطر خونریزی شدید و استفراغ از جمله دیگر عوارض احتمالی هستند که ممکن است در پی استفاده از نیش زنبور متوجه افراد شوند.
استفاده موضعی از محصولات نیش زنبور شامل سرم و مرطوب کننده می تواند منجر به ایجاد واکنش هایی جدی مانند خارش، کهیر و قرمزی در افراد شود.

درمان سریع زخم تازه صورت
کلیک

images 12 - فواید نیش زنبورهای زرد

همچنین ببینید

رفع چاقی صورت بعداز عمل بینی 800x300 1 310x165 - خواص عرق یونجه برای چاقی

خواص عرق یونجه برای چاقی

سالیان طولانی است که از گیاه یونجه در طب‌ سنتی، برای درمان بسیاری از بیماری‌ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *