چهارشنبه, 8 آذر, 1402
What are the symptoms of a sinus infection 2 660x273 - قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس

قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس

عفونت سینوسی زمانی که توسط باکتری ایجاد شده باشد با آنتی بیوتیک قابل درمان است. عفونت های سینوسی که علل دیگری مانند آلرژی یا ویروس دارند، از آنتی بیوتیک ها سودی نخواهند برد.

اکثر عفونت های سینوسی نیازی به آنتی بیوتیک ندارند و بدون درمان شروع به بهبود می کنند. پزشکان معمولاً فقط آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های سینوسی تجویز می کنند که خود به خود از بین نمی روند.

در اینجا به بررسی انواع عفونت های سینوسی با چرک خشک کن ها می پردازیم. همچنین در مورد درمان های بدون نسخه و درمان های خانگی صحبت می کنیم.

iStock 905434436 - قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس

برای عفونت سینوسی چه زمانی چرک خشک کن لازم است

از نظر تاریخی، عفونت های سینوسی که سینوزیت نیز نامیده می شود، اغلب با آنتی بیوتیک درمان می شدند. اما امروزه بسیاری از متخصصان آلرژی نسبت به استفاده از آنتی بیوتیک ها برای عفونت سینوسی هشدار می دهند.

آنتی بیوتیک ها می توانند به از بین بردن عفونت های باکتریایی سینوسی کمک کنند. اما زمانی که عفونت سینوسی ناشی از آلرژی، ویروس یا علل دیگر مانند نقص ساختاری سینوس ها باشد، آنتی بیوتیک به کاهش علائم کمک نمی کند.

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها زمانی است که به دلایلی غیر از موارد مورد نیاز تجویز می شوند. به دلیل تجویز بیش از حد معمول آنتی‌بیوتیک‌ها برای انواع عفونت‌های سینوسی که درمان عفونت را تضمین نمی کنند ، باعث شده است که بدن مردم در برابر چرک خشک کن ها مقاوم کرده که معمولاً به آن مقاومت آنتی‌ بیوتیکی می‌گویند .

چه زمانی مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد می شود؟

مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن خود فرد و در جامعه زمانی رخ می دهد که داروهای خاصی دیگر برای نوع خاصی از میکروب کارایی نداشته باشند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که باکتری ها در پاسخ به قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک ها تغییر می کنند به طوری که آنتی بیوتیک ها دیگر به طور موثر در برابر باکتری ها عمل نمی کنند.

در تومور مغزی کجای سردرد میگیرد
کلیک

متأسفانه، تشخیص اینکه آیا عفونت سینوسی باکتریایی است ، یا ویروسی یا دلایل دیگری دارد بر اساس علائم به تنهایی ، دشوار است. از آنجایی که عفونت‌های سینوس ویروسی طی 5 تا 7 روز بهبود می‌یابند، پزشکان معمولاً فقط در صورتی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند که علائم شما بیش از این طول بکشد. عفونت سینوسی که بیش از یک هفته ادامه داشته باشد یا در این دوره زمانی بدتر شود، بیشتر احتمال دارد که باکتریایی باشد.

بنابراین، متخصصان آلرژی توصیه می کنند که استفاده از آنتی بیوتیک ها را محدود کنید مگر اینکه:

 1. علائم بیش از هفت تا 10 روز طول می کشد
 2. تب (که ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد) وجود دارد

عوامل ایجاد سینوزیت - قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس

قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت سینوزیت

زمانی ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود که علائم عفونت سینوسی چنین درمانی را ایجاب کند. چرک خشک کن برای عفونت سینوزیت عبارتند از:

 1. آگمنتین (آموکسی سیلین/کلاوولانات)
 2. زیتروماکس (آزیترومایسین)
 3. لواکین (لووفلوکساسین): اگرچه این دارو اغلب به عنوان اولین خط درمانی برای سینوزیت تجویز می شود، اما عوارض جانبی جدی دارد و فقط باید به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.
 4. سپترا (تری متوپریم-سولفامتوکسازول)
 5. آموکسیل (آموکسی سیلین)

علائم عفونت سینوسی

علائم عفونت سینوسی به دلیل انسداد سینوس ها ایجاد می شود که فضای خالی هوا در ناحیه بینی هستند. وقتی سینوس‌ های شما ملتهب می‌شوند، ناحیه با مایع مسدود می‌شود و باعث درد می‌شود و در برخی موارد اجازه رشد باکتری‌ ها را می‌ دهد.

علائم شایع عفونت سینوسی عبارتند از:

 1. درد سینوسی در اطراف پل بینی یا زیر چشم
 2. درد در فک بالا و دندان
 3. سردردهای اطراف پیشانی یا شقیقه‌ها که صبح پس از تخلیه سینوس در تمام شب تشدید می‌شوند.
 4. آبریزش بینی
 5. ترشحات بینی که واضح نیست
 6. گرفتگی بینی
 7. لطافت صورت
 8. سرفه (شب بعد از دراز کشیدن یا صبح)
 9. گرفتگی صدا و گلو درد
 10. خستگی
 11. هالیتوزیس
مصدومیت همسترینگ چقدر طول میکشد
کلیک

علائم سینوزیت - قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس

درمان های بدون نسخه

قبل از تجویز آنتی بیوتیک، پزشک شما ممکن است یک درمان بدون نسخه (OTC) را برای عفونت سینوسی پیشنهاد کند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد احتقان بینی و آنتی هیستامین ها: چندین داروی ترکیبی بدون نسخه در دسترس هستند، اما قبل از استفاده از این داروهای موجود در فروشگاه، حتما با متخصص آلرژی، داروساز یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

اسپری های ضد احتقان بینی: این اسپری ها می توانند به باز شدن سینوس ها و تسکین علائم به صورت کوتاه مدت کمک کنند، اما نباید بیش از چند روز استفاده شوند. استفاده از اسپری بینی استروئیدی مانند ناساکورت یا فلوناز ممکن است به تسکین احتقان بینی بدون ایجاد اثر برگشتی کمک کند.

داروهای آلرژی: این داروها (مانند کلاریتین یا زیرتک) ممکن است زمانی که آلرژی علت اصلی سینوزیت باشد کمک کند.

اسپری های کورتیکواستروئیدی بینی: هدف اسپری های کورتیکواستروئیدی بینی کمک به جلوگیری از التهاب و تورم در سینوس ها و مجاری بینی است. این اسپری ها همچنین می توانند به کاهش تورم موجود مرتبط با عفونت های سینوسی کمک کنند. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از این نوع اسپری بینی این است که استفاده از آن باعث ایجاد اثر برگشتی نمی شود و برای استفاده طولانی مدت از سایر انواع اسپری بینی ایمن تر است.

هشدار در مورد داروهای ضد احتقان

توجه داشته باشید که ضداحتقان‌ها می‌توانند به تسکین گرفتگی بینی و سینوس کمک کنند، اما در صورت وجود انواع خاصی از بیماری‌های پزشکی مانند گلوکوم یا فشار خون بالا ، نباید مصرف شوند.

باتری قلب برای چه کسانی است
کلیک

حتماً قبل از استفاده از هر نوع داروی OTC برای درمان سردرد سینوسی با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر از هر نوع دارویی استفاده می کنید یا شرایط پزشکی دارید.

درمان های خانگی برای عفونت سینوس

شستشوی بینی نمکی اغلب برای کمک به خارج کردن مخاط غلیظ و مواد حساسیت زا از مجرای بینی و برای از بین بردن خشکی استفاده می شود. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده مؤثر از محلول‌های نمکی با فشار پایین با حجم بالا می‌تواند منجر به بهبود سریع و طولانی‌مدت کیفیت زندگی مبتلایان به عفونت‌های طولانی‌مدت سینوسی شود.

قبل از استفاده از شستشوی بینی سالین حتما با متخصص آلرژی مشورت کنید.

GettyImages 1144519267 4373c201372f407885c6455f2a57fc80 - قرص چرک خشک کن برای عفونت سینوس

سایر درمان های خانگی برای عفونت سینوسی عبارتند از:

نوشیدن مایعات: نوشیدن مایعات زیاد به شل شدن و رقیق شدن مخاط کمک می کند. از نوشیدنی‌های حاوی کافئین (مانند قهوه) و نوشیدنی‌های الکلی که می‌توانند بدن را کم آب کنند، که می‌تواند مخاط را غلیظ کند، خودداری کنید.

تنفس بخار: آب گرم بهترین است (نه خیلی گرم). می توانید بخار را از کاسه یا دوش تنفس کنید.
مرطوب کردن هوا: از یک بخارساز یا مرطوب کننده هوای خنک مخصوصاً در شب هنگام خواب استفاده کنید.
اجتناب از مواد محیطی: از دود تنباکو و آب کلردار که می تواند غشاهای مخاطی را خشک کرده و علائم را تشدید کند، خودداری کنید.

اجرای اقدامات درمانی: در اولین نشانه عفونت، از آنتی هیستامین ها استفاده کنید و از شستشوی منظم بینی استفاده کنید.

اگرچه آنتی بیوتیک ها همیشه برای عفونت های سینوسی ضمانت ندارند، اما مواردی وجود دارد که در آن فرد باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. اگر از علائم عفونت سینوسی رنج می برید، ممکن است لازم باشد به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین ببینید

45675647678 310x165 - علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان

سنگ کیسه صفرا چیست؟ سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد جامد هستند که در کیسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *