شنبه, 23 تیر, 1403
مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی 620x330 - مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی

مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی

مشکل در بلع (دیسفاژی) به این معنی است که برای انتقال غذا یا مایعات از دهان به معده شما زمان و تلاش بیشتری لازم است. دیسفاژی ممکن است با درد نیز همراه باشد. در بعضی موارد ، بلع غیرممکن است.

مشکل در بلع غذا یعنی چه و چیست

مشکل در بلعیدن گاه به گاه ، که ممکن است هنگام غذا خوردن خیلی سریع یا عدم جویدن کافی غذا به میزان کافی رخ دهد ، معمولاً جای نگرانی ندارد. اما دیسفاژی مداوم ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد که نیاز به درمان دارد.

دیسفاژی می تواند در هر سنی رخ دهد ، اما در بزرگسالان مسن بیشتر دیده می شود. دلایل مشکلات بلع متفاوت است و درمان به علت آن بستگی دارد.

علائم

علائم و نشانه های مرتبط با دیسفاژی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد هنگام بلع (odynophagia)
 • قادر به بلعیدن نیست
 • احساس گیر افتادن غذا در گلو یا قفسه سینه یا پشت استخوان سینه (جناغ)
 • سرازیر شدن آب دهان
 • خشن بودن
 • آوردن غذا به عقب (پس زدن)
 • سوزش مکرر معده
 • اسید معده در گلو
 • لاغر شدن غیرمنتظره
 • سرفه یا قوز کردن هنگام بلعیدن
 • مجبور شدن به اینکه غذا را به قطعات کوچکتر برش دهید یا از مصرف برخی غذاها به دلیل مشکل در بلع خودداری کنید

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر به طور منظم در بلعیدن مشکل دارید یا اگر کاهش وزن، نارسایی مجدد یا استفراغ همراه با دیسفاژی است ، به پزشک مراجعه کنید.

اگر مشکل در بلع در نفس کشیدن تداخل ایجاد می کند ، بلافاصله درخواست کمک اضطراری کنید. اگر نمی توانید قورت دهید زیرا احساس می کنید غذا در گلو یا سینه شما گیر کرده است ، به نزدیکترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع
کلیک

علل

بلع پیچیده است و تعدادی از شرایط می توانند در این روند اختلال ایجاد کنند. گاهی اوقات نمی توان علت دیسفاژی را تشخیص داد. با این حال ، دیسفاژی به طور کلی در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد.

مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی2 - مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی

دیسفاژی مری

دیسفاژی مری به معنای احساس چسبیدن یا آویزان شدن غذا در وسط گلو یا قفسه سینه پس از بلعیدن است. برخی از دلایل دیسفاژی مری عبارتند از:

 • آشالازی. هنگامی که عضله مری تحتانی شما (اسفنکتر) به درستی شل نمی شود و اجازه می دهد غذا وارد معده شما شود ، ممکن است باعث شود غذا دوباره به گلو برگردانید. عضلات دیواره مری شما نیز ممکن است ضعیف باشند ، این وضعیت به مرور زمان بدتر می شود.
 • اسپاسم منتشر مری. این وضعیت ، انقباضات مایع و فشار قوی چندانی را ایجاد نمی کند ، معمولاً پس از بلعیدن. اسپاسم منتشر ، عضلات غیر ارادی دیواره مری تحتانی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • تنگی مری. مری تنگ (تنگی) می تواند تکه های بزرگ غذا را به دام بیندازد. تومورها یا بافت، اغلب ناشی از بیماری ریفلاکس معده (مری) است ، می تواند باعث باریک شدن شود.
 • تومورهای مری. مشکل در بلع در صورت وجود تومورهای مری به تدریج بدتر می شود.
  اجسام خارجی گاهی اوقات غذا یا جسم دیگری می تواند تا حدی گلو یا مری شما را مسدود کند. افراد مسن با دندان مصنوعی و افرادی که در جویدن غذای خود مشکل دارند ، احتمال دارد که یک تکه غذا در گلو یا مری قرار بگیرد.
 • حلقه مری. یک منطقه باریک از باریک شدن در مری تحتانی می تواند به طور متناوب باعث مشکل در بلع غذاهای جامد شود.
  صدمه به بافت مری در اثر اسید معده در مری می تواند منجر به اسپاسم یا زخم و باریک شدن مری تحتانی شود.
 • ازوفاژیت ائوزینوفیل. این وضعیت که ممکن است مربوط به آلرژی غذایی باشد ، در اثر افزایش بیش از حد سلول به نام ائوزینوفیل در مری ایجاد می شود.
  اسکلرودرمی ایجاد بافتی مانند اسکار ، باعث سفت و سخت شدن بافت ها می تواند اسفنکتر تحتانی مری شما را ضعیف کرده و باعث شود اسید در مری شما پشت سر بگذارد و باعث سوزش معده مکرر شود.
 • پرتو درمانی. این روش درمانی سرطانی می تواند منجر به التهاب و زخم مری شود.
خطرات مصرف الکل بعد از واکسن کرونا
کلیک

دیسفاژی اوروفارنژیال یا همان اختلال بلع حلقی

شرایط خاص می تواند عضلات گلو شما را ضعیف کند ، و باعث می شود هنگام شروع بلع غذا از دهان به داخل حلق و مری منتقل شود. هنگامی که می خواهید قورت دهید یا احساس کنید غذا یا مایعات از نای لوله (نای) پایین می آیند یا از بینی بالا می روند ، ممکن است خفه شوید ، همچنین قوز کنید یا سرفه کنید. این ممکن است منجر به ذات الریه شود.

دلایل دیسفاژی حنجره:

 • اختلالات عصبی. برخی اختلالات – از جمله مولتیپل اسکلروزیس ، دیستروفی عضلانی و بیماری پارکینسون – می تواند باعث دیسفاژی شود.
 • آسیب عصبی. آسیب عصبی ناگهانی مانند سکته مغزی یا آسیب نخاعی می تواند بر توانایی شما در بلعیدن تأثیر بگذارد.
 • دیورتیکول حلق مری (دیورتیکول زنکر). یک کیسه کوچک که ذرات غذا را در گلو شما تشکیل می دهد ، و اغلب دقیقاً بالای مری شما قرار دارد ، منجر به مشکل در بلع ، صدای غرغره ، بوی بد دهان و پاکسازی مکرر گلو یا سرفه می شود.
 • سرطان. برخی از سرطان ها و برخی از درمان های سرطان ، مانند اشعه ، می توانند در بلع مشکل ایجاد کنند.

عوامل خطر

موارد زیر عوامل خطر ابتلا به دیسفاژی است:

سالخوردگی / پیری. به دلیل پیری طبیعی و ساییدگی طبیعی مری و خطر بیشتر شرایط خاص مانند سکته یا بیماری پارکینسون ، افراد مسن بیشتر در معرض مشکلات بلع قرار دارند. اما ، دیسفاژی نشانه طبیعی پیری در نظر گرفته نمی شود.
برخی شرایط خاص بهداشتی. افرادی که دارای برخی اختلالات عصبی یا سیستم عصبی هستند ، بیشتر در بلع دچار مشکل می شوند.

نشانه های غلظت خون
کلیک

عوارض

مشکل در بلع می تواند منجر به موارد زیر شود:

سو تغذیه ، کاهش وزن و کم آبی بدن. دیسفاژی می تواند تغذیه کافی و مایعات را دشوار کند.
پنومونی آسپیراسیون. ورود غذا یا مایعات به مجاری تنفسی هنگام بلعیدن می تواند باعث التهاب ریه در هوا شود ، زیرا این غذا می تواند باکتری ها را به ریه ها وارد کند.
خفگی. وقتی غذا در گلو گیر می کند ، خفگی ایجاد می شود. اگر غذا راه هوایی را به طور کامل مسدود کند ، و هیچ کس با مانور هایملیخ در آن دخالت نکند ، مرگ ممکن است رخ دهد.

پیشگیری

اگرچه نمی توان از مشکلات بلع جلوگیری کرد ، اما می توانید با خوردن آرام غذا و خوب جویدن غذای خود ، خطر ابتلا به مشکل در بلع را کاهش دهید. تشخیص به موقع و درمان موثر GERD می تواند خطر ابتلا به دیسفاژی مرتبط با تنگی مری را کاهش دهد.

همچنین ببینید

1dd236110b95d57dd570b975b18bd544 310x165 - درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

گزش می تواند “زنبورهای گاوی;زنبورهای سیاه;زنبورهای وحشی;نیش زنبورهای زرد” سریع اتفاق بیفتد. یک روز همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *