سه شنبه, 4 مهر, 1402
مضرات قهوه برای مردان 3 660x330 - مضرات قهوه برای مردان

مضرات قهوه برای مردان

کافئین به طور طبیعی در برگ ، لوبیا ، دانه ها و میوه های بسیاری از گیاهان یافت می شود. همچنین به برخی غذاها و نوشیدنی ها و برخی مسکن ها اضافه می شود. کافئین با تحریک سیستم عصبی شما کار می کند که ممکن است باعث بیداری و هوشیاری بیشتر شما شود. مصرف زیاد کافئین ممکن است برخی از افراد را عصبی ، بی قرار کند. مصرف زیاد کافئین همچنین می تواند خوابیدن را با مشکل مواجه کند زیرا اثرات آن تا 6 ساعت قابل مشاهده است.

برخی منابع کافئین کدامند؟

منابع معمول کافئین شامل قهوه ، چای ، نوشابه کافئین دار ، نوشابه های انرژی زا ، شکلات ، برخی داروهای بدون نسخه و برخی داروهای تجویزی است. کافئین همچنین در برخی مکمل های غذایی ، قرص های رژیمی ، داروهای انرژی زا ، مکمل های قبل از تمرین و قرص های کافئین یافت می شود.

مضرات قهوه برای مردان - مضرات قهوه برای مردان

درست است ، یک نوشیدنی انرژی زا درست مانند نوشیدن قهوه یا نوشابه است ؟

لازم نیست. اکثر نوشیدنی های انرژی زا علاوه بر سایر ویتامین ها ، مواد معدنی یا مواد شیمیایی اضافی دارای میزان بالای کافئین هستند که می تواند بر تأثیر کافئین و سلامت کلی شما تأثیر بگذارد.

چقدر کافئین در روز مجاز است ؟

توسط متخصصان پزشکی توصیه می شود که کودکان زیر 12 سال هیچ گونه کافئین مصرف نکنند و نوجوانان کافئین را محدود یا از آن اجتناب کنند ، تا حدی به این دلیل که میزان کافئین که برای نوجوانان در یک روز بی خطر است مشخص نشده است. برای بزرگسالان ، محدودیت 400 میلی گرم کافئین در روز (که تقریباً معادل 4 فنجان قهوه ، 2 قوطی نوشابه یا 2 نوشیدنی “انرژی زا” است ، با این حال این میزان می تواند بسیار متفاوت باشد) بی خطر تلقی می شود. با توجه به اینکه هنوز مقدار کافئین برای نوجوانان را نمی دانیم ، نوجوانانی که بیش از 400 میلی گرم (در حدود 4 فنجان قهوه) می نوشند ، باید مصرف کافئین را کاهش دهند.

کافئین چه عوارضی دارد؟

تأثیر کافئین بر روی فرد بستگی به میزان حساسیت آن فرد نسبت به اثرات آن دارد. حساسیت تحت تأثیر وزن بدن و مصرف معمول کافئین است. برخی از نوجوانانی که نسبت به کافئین حساس تر هستند نسبت به سایرین که ممکن است نسبت به کافئین حساسیت کمتری داشته باشند ، اثرات قوی تری را احساس خواهند کرد.

مصرف زیاد کافئین می تواند عوارض جانبی مانند “عصبانیت” ، بیقراری ، اضطراب ، بی خوابی (مشکل در خواب) ، سردرد ، فشار خون بالا و ضربان قلب سریع ایجاد کند. کافئین یک ادرار آور است ، به این معنی که مجبور می شوید بیشتر از سایر نوشیدنی ها ادرار کنید (ادرار کنید). اگر در گرما هستید یا ورزش می کنید ، ممکن است آب بدن شما کم شود ، بنابراین برای افرادی که به کافئین حساس هستند ، بهتر است قبل از ورزش شدید از مصرف آن خودداری کنند.

زخم مقعدی چگونه درمان میشود
کلیک

تأثیر دیگر کافئین که برای نوجوانان اهمیت ویژه ای دارد ، ارتباط آن با سلامت استخوان ها است. گزارش شده است که افرادی که مقدار زیادی کافئین مصرف می کنند ممکن است دارای تراکم کمتری باشند که در نهایت منجر به ضعیف شدن استخوان ها می شود. این اتفاق می افتد زیرا نوشیدنی های کافئین دار ممکن است در جذب بدن شما در جذب کلسیم اختلال ایجاد کنند.

کافئین همچنین می تواند باعث بدتر شدن برخی شرایط پزشکی مانند مشکلات قلبی شود. اگرچه غیر معمول است ، اما مصرف زیاد کافئین از نوشیدنی های انرژی زا با مرگ و میر در نوجوانان ارتباط دارد. اگر کافئین را در ترکیب با برخی از داروهایی که برای ADHD ، آسم و برخی بیماریهای قلبی استفاده می شوند مصرف کنید ، عوارض جانبی (مانند احساس ناراحتی) می تواند محسوس تر و ناراحت کننده باشد. مهم است که از پزشک خود بخواهید که آیا باید از کافئین اجتناب کنید.

علاوه بر این ، کافئین هنگام مخلوط شدن با الکل می تواند مضر باشد. این به این دلیل است که کافئین می تواند به فردی که مشروب خورده است هوشیاری کاذب بدهد. این ممکن است تأثیرات معمول مصرف الکل را متفاوت جلوه دهد ، که می تواند برای مغز گیج کننده باشد. بسیار مهم است که الکل و نوشیدنی های کافئین دار را مخلوط نکنید.

مضرات قهوه برای مردان 2 - مضرات قهوه برای مردان

انواع مضرات قهوه برای مردان

1. بیش از 4 فنجان قهوه با مرگ زودهنگام مرتبط است. در مطالعه ای که توسط کلینیک مایو انجام شد ، مشخص شد که مردانی که بیش از چهار فنجان قهوه مصرف می کردند ، 21٪ مرگ و میر ناشی از آن را افزایش دادند. با این حال ، کسانی که گزارش داده اند که مقدار زیادی کافئین مصرف کرده اند نیز سیگار می کشند و تناسب اندام ضعیفی دارند. تفاوت هایی در این مطالعه وجود دارد ، اما تاکید می کند که اعتدال هنوز مهم است. کسانی که بیش از 6 قهوه در روز مصرف می کنند ، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند. کسانی که روزانه بیش از 6 فنجان قهوه مصرف می کنند ، مستعد سلامت ضعیف و احتمالاً مرگ زودرس و کیفیت پایین زندگی به دلیل این بیماری ها هستند.

 

2. مصرف کافئین ممکن است فشار خون را افزایش دهد. به ویژه در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند و کسانی که به طور معمول کافئین مصرف نمی کنند. به افراد مبتلا به فشار خون 250 میلی گرم کافئین (حدود 2 قهوه) داده شد و داده ها نشان داد که فشار خون آنها حدود 2-3 ساعت پس از کافئین بالا رفته است. دومین مطالعه انجام شده توسط کلینیک مایو نتایج مشابهی از دوز 160 میلی گرم را نشان داد. همه شرکت کنندگان افزایش قابل توجهی در فشار خون تجربه کردند و این میزان در افرادی که به طور معمول کافئین مصرف نمی کردند ، شدیدتر بود.

علایم کم کاری تیرویید
کلیک

3. افزایش خطر حملات قلبی در جوانان در تحقیقی که توسط دکتر لوسیو موس انجام شد مشخص شد افراد جوان که مبتلا به فشار خون خفیف تشخیص داده شده اند در صورت مصرف مقدار کافئین معادل 4 فنجان قهوه 4 برابر بیشتر دچار حمله قلبی می شوند. مصرف معتدل تر 3 برابر خطر را نشان داد.

4. ارتباط کافئین با حملات نقرس این مطالعه نشان داد افرادی که از نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کنند ، خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهند. (نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل می باشد)

5. کیست بافت سینه در زنان یک مطالعه نشان داد که “زنانی که 31-250 میلی گرم کافئین در روز مصرف می کردند ، 1.5 برابر شانس ابتلا به بیماری فیبروکیستیک پستان را افزایش می دادند و زنانی که بیش از 500 میلی گرم در روز مصرف می کردند ، 2.3 برابر شانس ابتلا به این بیماری را داشتند.

6. کافئین می تواند باعث بی اختیاری ادرار شود. مطالعه ای در دانشگاه آلاباما نشان داد زنانی که کافئین زیادی مصرف می کنند 70 درصد بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار هستند.

7. کافئین ممکن است باعث بی خوابی شود. کافئین موجود در بدن فرد هنگام خواب می تواند علائم بی خوابی را بیشتر کند.

8. کافئین می تواند باعث سوء هاضمه شود. افرادی که از نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کنند اغلب از ناراحتی معده یا سوء هاضمه خبر می دهند. این عمدتا زمانی رخ می دهد که نوشیدنی ها با معده خالی مصرف می شوند.

9. کافئین می تواند باعث سردرد شود. در حالی که دوزهای گاه به گاه کافئین می تواند علائم سردرد را تسکین دهد ، استفاده بیش از حد از کافئین می تواند باعث سردرد شود و منجر به میگرن شود.

10. کافئین می تواند باروری را در زنان کاهش دهد. مطالعه ای از دانشکده پزشکی دانشگاه نوادا نشان داد که کافئین می تواند شانس بارداری زنان را تا 27 درصد کاهش دهد.

11. خطر کافئین و سقط جنین: در یک مطالعه اخیر ، مردان و زنانی که حداقل دو نوشیدنی کافئین دار در روز در هفته های قبل از بارداری مصرف کرده اند ، خطر سقط جنین را کمی افزایش می دهند.

12. کافئین برای بیماران دیابتی نوع 2 مفید نیست. مطالعه انجام شده توسط انجمن دیابت آمریکا نشان داد که کافئین در متابولیسم گلوکز در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اختلال ایجاد می کند.

13. مصرف بیش از حد کافئین. در حالی که مصرف بیش از حد به ندرت اتفاق می افتد ، می تواند منجر به علائم نامطلوب زیادی از جمله مرگ شود ، به ویژه در افرادی که دارای بیماریهای زمینه ای هستند. برخی نسبت به دیگران تحمل کمتری نسبت به کافئین دارند.

14. حساسیت به کافئین. برخی از افراد به مولکول کافئین حساسیت بیش از حد دارند ، که باعث واکنش های آلرژیک مانند در بدن مانند کهیر و درد می شود. اگرچه یک حساسیت واقعی نیست ، اما بسیاری پس از مصرف حتی کوچکترین علائم ، علائم بسیار منفی را گزارش می دهند.

علائم نارسایی قلبی در بزرگسالان
کلیک

15. کافئین باعث انقباضات شدید قلب می شود. یک مطالعه اخیر نشان داد که بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی انرژی زا قلب انقباضات قوی تری ایجاد می کند. مشخص نیست که آیا این امر به جز مواردی که دارای شرایط بهداشتی شناخته شده هستند ، پیامدهای طولانی مدت بر سلامتی دارد یا خیر.

16. علائم یائسگی بدتر است. مطالعه ای که نشان داد که زنان یائسه که کافئین مصرف می کردند ، علائم وازوموتور بیشتری داشتند.

17. مصرف کافئین می تواند منجر به افزایش اضطراب ، افسردگی و نیاز به داروهای ضد اضطراب شود.

18. کافئین تعداد نوشیدنی های شیرین مصرف شده توسط افراد را افزایش می دهد که باعث چاقی و دیابت می شود.

19. کافئین از تولید کلاژن در پوست جلوگیری می کند. این اثر وابسته به مصرف است اما مصرف کنندگان کافئین بسیار سنگین باید بدانند.

20. کافئین با استخوان سازی تداخل دارد و همچنین می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد.

21. کافئین به کمبود طولانی مدت خواب کمک نمی کند: این امر می تواند منجر به احساس امنیت کاذب برای افرادی شود که چندین روز متوالی از خواب رنج می برند و تصمیم می گیرند پشت فرمان بنشینند یا برخی کارهای مورد نیاز دیگر را انجام دهند ، با این فکر که تا زمانی که کافئین دارند ، می توانند عملکرد داشته باشند.

22. کافئین ممکن است بهبود کم شنوایی را مختل کند: برای خوکچه هندی که در معرض سر و صدای بیش از حد قرار دارد ، کافئین میزان بهبود خوکچه هندی از کم شنوایی ناشی از سر و صدا را به تاخیر می اندازد.

23. کافئین هنگام ورزش فشار داخل چشم را افزایش می دهد: در این مطالعه ، به یک گروه کافئین و به گروه دیگر دارونما داده شد. سپس هر دو گروه تمرینات با شدت کم انجام دادند. کسانی که کافئین مصرف می کردند ، فشار داخل چشم بالاتری نسبت به کسانی که کافئین مصرف نمی کردند ، داشتند. در حالی که برای اکثر مردم این یک مشکل نیست ، کسانی که دارای اختلالات چشمی مانند گلوکوم و سایر اختلالات چشمی مرتبط با فشار هستند باید به مصرف کافئین توجه کنند و سپس ورزش کنند.

24. کافئین ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد: در یک مطالعه کوچک ، محققان دریافتند که کافئین حجم ماده خاکستری را در مغز افرادی که کافئین مصرف می کنند ، کاهش می دهد. مشخص نیست که آیا این امر باعث اختلال می شود یا خیر.

توجه: هنگامی که کافئین مدیریت نشود می تواند به سرعت تبدیل به یک مشکل خارج از کنترل شود.

همچنین ببینید

7837837837837 310x165 - آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ چگونه اندوسکوپی می کنند

آندوسکوپی فوقانی که آندوسکوپی دستگاه گوارش نیز نامیده می شود، روشی است که برای بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *