سه شنبه, 26 تیر, 1403
نحوه پر كردن سفته ضمانت - نحوه پر كردن سفته ضمانت (تصویری)

نحوه پر کردن سفته ضمانت (تصویری)

سفته سندی تجاری است که بر اساس آن شخص (صادرکننده) تعهد می‌ دهد مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده) بپردازد.

سفته که به آن در اصطلاح حقوقی فته طلب نیز گفته میشود، بر اساس ماده‌ ۳۰۷ قانون تجارت، سندی تجاری محسوب می‌شود که به موجب آن صادرکننده متعهد می‌شود مبلغی مشخص را در تاریخی مقرر یا عندالمطالبه بپردازد؛ معمولا مبلغ سفته به کسی پرداخت خواهد شد که در وجه او صادر شده است.

به عبارت دیگر این یک سند تعهد برای پرداخت وجهی مشخص است و اگر در وجه حامل صادر شده باشد یا بدون نام گیرنده باشد، هر کسی که آن را در دست داشته باشد، در تاریخ مققر می‌تواند پرداخت وجه را از صادرکننده طلب کند.

نوشتن سفته ضمانت انجام کار

  1. در مرحله‌ی اول باید بدانید که در قسمت تاریخ آن به جای درج تاریخ باید نوشته شود: سفته بابت ضمانت انجام کار یا برای حسن انجام کار؛ هم‌چنین در متن آن هم می‌توان قید کرد در وجه فلان شخص و بابت ضمانت انجام کار.
  2. نکته‌ یک این که باید حتما در نوشتن سفته دقت کنید که قید شود در وجه چه شخص یا شرکتی است.
  3. نکته دوم اینکه اگر با شخصی که سفته را به او می‌دهید قرارداد تنظیم کرده‌اید باید حتما در قرارداد شماره و مشخصات آن و دلیل تسلیم آن درج شود تا در طرح دعوای احتمالی به مشکل نخورید، مثلا بنویسید که این سفته بابت حسن انجام یا ضمانت انجام فلان کار است.
  4. نکته‌ خیلی مهم دیگر اینکه پس از نوشتن سفته و تسلیم آن به فرد برای ضمانت انجام کار، از روی آن کپی گرفته و همراه با امضای فرد مقابل مبنی بر اخذ سفته نزد خود نگه دارید تا اگر پس از پایان انجام کار سند به شما برگردانده نشد، بتوانید به راحتی از طریق مراجع قانونی اقدام کنید.
نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است
کلیک

نحوه پر کردن سفته ضمانت

در شکل زیر نمونه ای از یک سفته ضمانت که باید پر کردن آن را بدانید آورده شده امیدواریم مورد رضایت شما باشد.

نحوه پر کردن سفته ضمانت - نحوه پر كردن سفته ضمانت (تصویری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *