چهارشنبه, 8 آذر, 1402
نشانه های افسردگی شدید در مردان 660x329 - نشانه های افسردگی شدید در مردان

نشانه های افسردگی شدید در مردان

زنان و مردان هر دو افسردگی را تجربه می کنند اما علائم آنها می تواند بسیار متفاوت باشد. از آنجا که مردان افسرده به جای ناراحتی ممکن است عصبانی یا پرخاشگر باشند ، خانواده ها ، دوستان و حتی پزشکان آنها همیشه عصبانیت یا پرخاشگری را به عنوان علائم افسردگی تشخیص نمی دهند. علاوه بر این ، مردان کمتر از زنان افسردگی را تشخیص می دهند ، یا درباره آن صحبت می کنند و به دنبال آن می روند. با این وجود افسردگی تعداد زیادی از مردان را تحت تأثیر قرار می دهد.

افسردگی چیست؟

همه افراد غمگین یا تحریک پذیر هستند و هر چند وقت یک بار در خوابیدن دچار مشکل می شوند. اما این احساسات و مشکلات معمولاً پس از گذشت دو روز از بین می رود. افسردگی یک اختلال خلقی شایع اما جدی است که ممکن است علائم شدیدی ایجاد کند. افسردگی بر توانایی احساس ، تفکر و رسیدگی به فعالیتهای روزمره تأثیر می گذارد. همچنین به عنوان اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی شناخته می شود ، مرد باید حداقل به مدت دو هفته علائم داشته باشد تا افسردگی تشخیص داده شود.

زنان و مردان هر دو دچار افسردگی می شوند اما تمایل آنها برای صحبت در مورد احساساتشان بسیار متفاوت است. این یکی از دلایلی است که علائم افسردگی در زنان و مردان نیز ممکن است بسیار متفاوت باشد.

به عنوان مثال ، برخی از مردان مبتلا به افسردگی احساسات خود را پنهان می کنند و ممکن است عصبانی ، تحریک پذیر یا پرخاشگر به نظر برسند در حالی که بسیاری از زنان به نظر ناراحت هستند. مردان مبتلا به افسردگی ممکن است بسیار احساس خستگی کرده و علاقه خود را به کار ، خانواده یا سرگرمی از دست دهند. ممکن است در خوابیدن بیش از زنانی که افسردگی دارند ، مشکل داشته باشند. بعضی اوقات علائم سلامت روان به نظر می رسد مسائل جسمی است. به عنوان مثال ، قلب تند ، سفت شدن قفسه سینه ، سردردهای مداوم یا مشکلات گوارشی می تواند نشانه هایی از یک مشکل سلامت روان باشد. بسیاری از مردان بیشتر از علائم هیجانی در مورد علائم جسمی به پزشک خود مراجعه می کنند.

برخی از مردان ممکن است برای مقابله با علائم عاطفی خود به مواد مخدر یا الکل روی آورند. همچنین ، در حالی که زنان مبتلا به افسردگی بیشتر اقدام به خودکشی می کنند ، مردان بیشتر احتمال دارد که با خودکشی بمیرند زیرا آنها تمایل به استفاده از روش های کشنده تر دارند.

افسردگی می تواند هر مردی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. با یک درمان مناسب ، اکثر مردان مبتلا به افسردگی می توانند بهتر شوند و علاقه خود را به کار ، خانواده و سرگرمی ها جلب کنند.

“برنامه روزانه من شروع شد. من انرژی لازم برای انجام هر کاری را نداشتم. از خواب بلند شدم زیرا سگ باید راه می رفت و همسرم نیاز به رفتن به محل کار خود داشت. روز می گذشت و من نمی دانستم کجاست می خواستم به حالت عادی برگردم. فقط می خواستم دوباره خودم باشم. ” – جیمی ، آتش نشان

علائم و نشانه های افسردگی در مردان چیست؟

مردان مختلف علائم متفاوتی دارند ، اما برخی از علائم افسردگی شایع عبارتند از:

 • عصبانیت ، تحریک پذیری یا پرخاشگری
 • احساس اضطراب ، بی قراری یا “بر روی لبه قرار گرفتن”
 • از دست دادن علاقه به کار ، خانواده یا فعالیتهای لذت بخش
 • مشکلات مربوط به میل و عملکرد جنسی
 • احساس غم ، “خالی” ، صاف یا ناامید بودن
 • توانایی تمرکز یا به خاطر سپردن جزئیات
 • احساس خستگی زیاد ، توانایی خوابیدن یا خواب زیاد
 • پرخوری یا اینکه اصلاً نمی خواهید غذا بخورید
 • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی
 • دردهای جسمی ، سردرد ، گرفتگی عضلات ، یا مشکلات گوارشی
 • ناتوانی در انجام مسئولیت های کار ، مراقبت از خانواده یا سایر فعالیت های مهم
 • مشغول فعالیت های پرخطر
 • نیاز به الکل یا مواد مخدر
 • کناره گیری از خانواده و دوستان یا منزوی شدن

هر مرد افسرده هر علامتی را تجربه نمی کند. بعضی از مردان فقط چند علامت را تجربه می کنند در حالی که دیگران ممکن است علائم زیادی را تجربه کنند.

افسردگی - نشانه های افسردگی شدید در مردان

انواع مختلف افسردگی چیست؟

متداول ترین انواع افسردگی عبارتند از:

افسردگی اساسی – علائم افسردگی که توانایی کار ، خواب ، مطالعه ، غذا خوردن و لذت بردن از جنبه های مرد را مختل می کند. یک دوره افسردگی اساسی ممکن است فقط یک بار در طول زندگی فرد رخ دهد. اما این اتفاق می افتد که یک شخص چندین قسمت داشته باشد. اشکال خاص (زیرگروه ها) افسردگی اساسی عبارتند از:

 1. افسردگی روان پریشی – افسردگی شدید همراه با توهمات (باورهای غلط ، ثابت) یا توهم (شنیدن یا دیدن چیزهایی که واقعاً در آنجا نیست). این علائم روان پریشی با مضمون افسردگی است. به عنوان مثال ، یک مرد ممکن است باور کند که بیمار نیست یا فقیر است ، یا ممکن است صداهایی بشنود که واقعی نیستند.
 2. اختلال عاطفی فصلی – با علائم افسردگی مشخص می شود که هر ساله در ماه های زمستان که نور طبیعی خورشید کمتر است ، ظاهر می شود.
  اختلال افسردگی مداوم (دیستیمیا نیز نامیده می شود) – علائم افسردگی که مدت طولانی (2 سال یا بیشتر) طول می کشد اما شدت آن کمتر از افسردگی اساسی است.
11 راه ابراز علاقه به همسر
کلیک

افسردگی جزئی – شبیه افسردگی اساسی و اختلال افسردگی مداوم ، اما علائم شدت کمتری دارند و ممکن است به مدت طولانی ادامه نداشته باشند.
اختلال دو قطبی با افسردگی متفاوت است. این در این لیست وجود دارد زیرا فرد مبتلا به اختلال دو قطبی دوره هایی از خلق و خوی شدید (افسردگی) را تجربه می کند. اما یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی نیز دارای خلق و خوی شدید بالا است (“شیدایی” نامیده می شود).

چه عواملی باعث افسردگی در مردان می شود؟

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی در ایالات متحده است. تحقیقات فعلی نشان می دهد که افسردگی ناشی از ترکیبی از عوامل خطر شامل:

عوامل ژنتیکی – ممکن است مردان با سابقه خانوادگی افسردگی بیش از کسانی که اعضای خانواده آنها به این بیماری مبتلا نیستند ، مبتلا شوند.
استرس محیطی – مشکلات مالی ، از دست دادن یکی از عزیزان ، رابطه دشوار ، تغییرات عمده زندگی ، مشکلات کار یا هر موقعیت استرس زا ممکن است باعث افسردگی در برخی از مردان شود.
بیماری – افسردگی می تواند در سایر بیماری های پزشکی جدی مانند دیابت ، سرطان ، بیماری قلبی یا پارکینسون رخ دهد. افسردگی می تواند این شرایط را بدتر کند و بالعکس. گاهی اوقات ، داروهای مصرفی برای این بیماری ها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند که افسردگی را تحریک یا بدتر کنند.

چگونه افسردگی درمان می شود؟

مردان غالباً از پرداختن به احساسات خود پرهیز می کنند و در بسیاری از موارد ، دوستان و اعضای خانواده اولین کسی هستند که تشخیص می دهند عزیزشان افسرده است. مهم است که دوستان و خانواده از عزیزانشان حمایت کنند و او را تشویق کنند که برای ارزیابی به پزشک یا متخصص بهداشت روان مراجعه کند. یک متخصص بهداشت می تواند با انجام یک آزمایش یا با آزمایش آزمایشگاه سایر شرایط را که ممکن است علائمی مانند علائم افسردگی داشته باشد ، رد کند. او همچنین می تواند تشخیص دهد که برخی از داروها بر افسردگی تأثیر می گذارند یا خیر.

پزشک باید شرح حال کاملی از علائم ، از جمله زمان شروع ، مدت زمان ادامه آن ، چقدر بد باشد ، اینکه آیا قبلاً اتفاق افتاده است و اگر چنین است ، چگونه درمان شده است. مهم است که مردی که در جستجوی کمک است در مورد هرگونه تلاش در “خود درمانی” با الکل ، داروهای غیر تجویز شده ، قمار یا فعالیت های پرخطر صریح و صادق باشد. سابقه کامل باید شامل اطلاعاتی در مورد سابقه خانوادگی افسردگی یا سایر اختلالات روانی باشد.

پس از تشخیص ، افسردگی معمولاً با دارو یا روان درمانی یا ترکیبی از این دو درمان می شود. رویکرد “مراقبت مشترک” که به طور فزاینده ای محبوب شده است ، مراقبت های بهداشتی جسمی و رفتاری را ترکیبی می کند. مراقبت های مشترک شامل تیمی از ارائه دهندگان و مدیران مراقبت های بهداشتی ، از جمله یک پزشک مراقبت های اولیه و متخصصان است.

دارو

داروهایی که داروهای ضد افسردگی نامیده می شوند می توانند به خوبی در درمان افسردگی موثر باشند ، اما موثر بودن آنها چندین هفته طول می کشد. اغلب با مصرف دارو ، علائمی مانند خواب ، اشتها و مشکلات تمرکز قبل از بالا رفتن روحیه بهبود می یابد ، بنابراین مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد موثر بودن یا نبودن دارو ، به آنها فرصت بدهید.

داروهای ضد افسردگی می توانند عوارض جانبی داشته باشند از جمله:

 • سردرد
 • حالت تهوع یا احساس ناراحتی در معده
 • مشکل خواب و عصبی بودن
 • تحریک یا بی قراری
 • مشکلات جنسی

داروهای افسردگی - نشانه های افسردگی شدید در مردان

بیشتر عوارض با گذشت زمان کاهش می یابد اما مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه عارضه جانبی صحبت کنید. شروع داروهای ضد افسردگی با دوز کم و افزایش تدریجی آن به دوز کامل درمانی ممکن است به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

دانستن این نکته مهم است که اگرچه داروهای ضد افسردگی می توانند برای بسیاری از افراد ایمن و موثر باشند ، اما ممکن است خطرات جدی برای برخی به ویژه کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان ایجاد کند. هشدار “جعبه سیاه/black box” – جدی ترین نوع هشدار دارویی که می تواند داروی تجویز شده باشد – به برچسب های داروهای ضد افسردگی اضافه شده است تا به افراد هشدار دهد که داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث افکار خودکشی در برخی از جوانان شود یا احتمال خودکشی را افزایش دهد تلاش این امر خصوصاً در مورد کسانی که هنگام شروع مصرف دارو و قبل از شروع دارو دچار آشفتگی می شوند ، صادق است. هرکسی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کند باید از نزدیک تحت کنترل قرار گیرد ، به خصوص هنگامی که برای اولین بار داروی خود را شروع می کند.

روی یکی کراش داشتن یعنی چی
کلیک

اگرچه برای بیشتر افراد ، خطرهای افسردگی درمان نشده بسیار بیشتر از مصرف داروهای ضد افسردگی تحت نظارت پزشک است. نظارت دقیق توسط یک متخصص بهداشت خطرات احتمالی را به حداقل می رساند.

یکی دیگر از دلایلی که به خوبی درک نشده است ، بسیاری از افراد به برخی از داروهای ضد افسردگی بهتر از دیگران پاسخ می دهند. اگر مردی به دارویی پاسخ ندهد ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند داروی دیگری را امتحان کند. گاهی اوقات ، یک دارو ممکن است فقط تا حدی موثر باشد. در این صورت ، ممکن است داروی دیگری نیز برای کمک به موثرتر شدن داروی ضد افسردگی اضافه شود.

در صورت شروع مصرف داروهای ضد افسردگی ، مصرف آنها را بدون کمک پزشک قطع نکنید. گاهی اوقات افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند احساس بهتری پیدا می کنند و سپس خود به خود دارو را قطع می کنند و افسردگی برمی گردد. وقتی زمان قطع دارو فرا می رسد ، معمولاً پس از یک دوره 6 تا 12 ماهه ، پزشک به شما کمک می کند تا به آرامی و با اطمینان دوز خود را کاهش دهید. متوقف کردن آنها به طور ناگهانی می تواند علائم ترک را ایجاد کند.

برخی از افرادی که پس از قطع داروی ضد افسردگی دوباره به افسردگی عود می کنند از ماندن دارو در بدن برای ماهها یا سالهای اضافی سود می برند.

روان درمانی

انواع مختلفی از روان درمانی یا “گفتگوی درمانی” می تواند به درمان افسردگی کمک کند. برخی از روش های درمانی به همان اندازه داروها برای انواع خاصی از افسردگی موثر هستند. درمان با آموزش روشهای جدید تفکر و رفتار و تغییر عاداتی که ممکن است در افسردگی موثر باشند ، کمک می کند. درمان همچنین می تواند به مردان کمک کند تا موقعیت ها یا روابط دشواری را که ممکن است باعث افسردگی آنها یا بدتر شدن آنها شود درک و کار کنند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) ، درمان بین فردی (IPT) و درمان حل مسئله نمونه هایی از درمان های گفتاردرمانی مبتنی بر شواهد برای افسردگی است.

درمان افسردگی باید شخصی باشد. برخی از مردان ، ممکن است ابتدا درمان را انجام دهند و در صورت نیاز ، داروی ضد افسردگی را بعداً اضافه کنند. دیگران ممکن است درمان را با دارو و روان درمانی شروع کنند.

درمان های تحریک مغز

درمان های تحریک مغز را می توان در صورت عدم موفقیت یا ناخواسته بودن سایر رویکردها در نظر گرفت.

یکی از قدیمی ترین درمان های روانپزشکی ، درمان الکتروشوک (ECT) ، امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی ، ECT در موارد افسردگی شدید که به چندین دوره ضد افسردگی پاسخ نمی دهند ، یا در مواردی که نیاز به تسکین سریع وجود دارد ، استفاده می شود. به عنوان مثال ، اگر کسی افکار یا برنامه های خودکشی شدیدی داشته باشد یا از خوردن و آشامیدن به اندازه کافی دست کشیده باشد ، ECT در نظر گرفته می شود. پیشرفت در ECT آن را برای اکثر افراد ایمن و موثر می کند ، با این حال ، نگرانی در مورد از دست دادن احتمالی حافظه و لکه مغزی ، در دسترس بودن و مقبولیت آن را در بعضی از نقاط محدود کرده است. ECT به طور کلی “استاندارد طلایی” درمان افسردگی شدید در نظر گرفته می شود.

نوع دیگری از تحریک مغز با استفاده از محرک مغناطیسی به عنوان تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه (TMS) شناخته می شود. TMS یک درمان افسردگی تایید شده است و تقریباً یک دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد. TMS درمان کمتری نسبت به ECT است ، اما یک سری جلسات TMS تقریباً روزانه طی چندین هفته برای حداقل نیمی از افرادی که یک سری را کامل می کنند مفید است. “برای اطلاعات بیشتر جستجو کنید”

“من علاقه به بچه ها و انجام کارهایی را که قبلاً انجام می دادیم از دست دادم … آنها از مادرشان می پرسیدند ،” چرا بابا بلند نمی شود و نمی خواهد با ما کاری کند؟ آیا ما کار اشتباهی انجام داده ایم؟ “آنها این کار را نکردند. هر کاری برای من انجام دهید. من فقط نمی خواستم کاری انجام دهم. ” – رنه ، افسر پلیس

افسردگی در مردان - نشانه های افسردگی شدید در مردان

چگونه می توانم به عزیزی که افسرده است کمک کنم؟

مهم است که به یاد داشته باشید که یک فرد مبتلا به افسردگی نمی تواند به راحتی “از آن خارج شود”. همچنین مهم است که بدانید وی ممکن است علائم خود را تشخیص ندهد و بخواهد تحت درمان حرفه ای قرار نگیرد.

اگر فکر می کنید فردی افسردگی دارد ، می توانید از طریق کمک به وی در یافتن پزشک یا متخصص بهداشت روان و سپس کمک به او برای تعیین وقت ، از او حمایت کنید. حتی مردانی که در تشخیص افسردگی خود مشکل دارند ، ممکن است موافقت کنند که برای علائم جسمی ، مانند احساس خستگی یا فرسودگی ، کمک بگیرند. آنها ممکن است مایل باشند در مورد مشکل جدیدی که در کار دارند یا علاقه خود به انجام کارهایی را که معمولاً از آن لذت می برند ، با متخصص بهداشت منظم خود صحبت کنند. صحبت با یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه ممکن است اولین قدم خوب برای یادگیری و درمان افسردگی احتمالی باشد.

روانشناسی بالینی چیست + توضیحات روانشناس بالینی چه کار میکند
کلیک

راه های دیگر برای کمک به “نشانه های افسردگی شدید در مردان” موارد زیر است:

 • حمایت ، درک ، صبر و تشویق به او ارائه می دهیم
 • با دقت گوش می دهد و با او صحبت می کند
 • هرگز نظرات مربوط به خودکشی را نادیده نگیرید ، و به درمانگر یا پزشک خود هشدار دهید
 • با دعوت از او برای پیاده روی ، بازی و سایر برنامه ها به او کمک کنید تا سطح فعالیت بدنی و اجتماعی خود را افزایش دهد. اگر او گفت ، “نه” ، به تلاش خود ادامه دهید ، اما او را تحت فشار قرار ندهید تا خیلی زود این مسئله را بپذیرد.
 • تشویق او برای گزارش هر گونه نگرانی در مورد داروها به ارائه دهنده خدمات درمانی خود
 • اطمینان از رسیدن وی به قرارهای پزشک خود
 • یادآوری اینکه با گذشت زمان و درمان ، افسردگی برطرف می شود

در صورت افسردگی چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

بعداً می تواند علائم را سریعتر تسکین داده و مدت زمان مورد نیاز را کاهش دهد.

موارد دیگری که ممکن است کمک کند شامل موارد زیر است:

 • وقت گذراندن با دیگران و گفتگو با یکی از دوستان یا اقوام در مورد احساسات خود
 • افزایش سطح فعالیت بدنی شما. ورزش منظم می تواند به افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​کمک کند و ممکن است بخشی از یک برنامه درمانی برای مبتلایان به افسردگی شدید باشد. با متخصص بهداشت خود درمورد اینکه چه نوع ورزشی برای شما مناسب است صحبت کنید.
 • شکستن کارهای بزرگ به کارهای کوچک ، و مقابله با آنچه که می توانید تا آنجا که می توانید. سعی نکنید کارهای زیادی را همزمان انجام دهید
 • تصمیمات مهم را به تأخیر بیندازید تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید. درباره تصمیم گیری با دیگران که شما را به خوبی می شناسند ، بحث کنید.
 • ثابت نگه داشتن برنامه های روزمره به عنوان مثال ، هر روز در یک ساعت غذا خوردن و خوابیدن.
 • پرهیز از الکل

با ادامه درمان ، به تدریج احساس بهتری خواهید داشت. به یاد داشته باشید که اگر داروی ضد افسردگی مصرف می کنید ، ممکن است چند هفته طول بکشد تا شروع به کار کند. سعی کنید کارهایی را انجام دهید که قبل از افسردگی لذت می بردید. خودت راحت باش

اگر من یا شخصی که می دانم دچار بحران اورژانسی و فوری شده ام چه کنم؟

مردان مبتلا به افسردگی شدید در معرض خطر خودکشی قرار دارند. اگر شما یا کسی که می دانید در بحران هستید ، سریع کمک بگیرید.

 • با دکتر خود تماس بگیرید
 • برای خدمات اضطراری با 115 تماس بگیرید.
 • به نزدیکترین اورژانس بیمارستان بروید.
 • با شماره تلفن رایگان 24 ساعته خط تلفن ملی اورژانس‌ اجتماعی با شماره 123 تماس بگیرید.
 • سازمان بهزیستی کشور مراجعه کنید.
 • همچنین میتوانید به شماره های ۱۱۰ و ۱۱۵ نیز شماره تلفن‌های ملی پلیس و اورژانس در کشور ایران هستند تماس بگیرید.

در بسیاری از موارد ، هنگامی که دوستان یا اعضای خانواده درگیر این معالجه هستند می توان از بروز بحران جلوگیری کرد و علائم هشدار دهنده بحران را تشخیص داد. علائم هشدار دهنده بحران برای افراد مختلف متفاوت است. یک نفر ممکن است بیشتر در خواب مشکل داشته باشد و بیشتر تحریک شود. ممکن است فرد دیگری بیشتر بخوابد ، غذا خوردن را متوقف کند و روی افکار مزاحم تمرکز کند. ایجاد طرحی که علائم هشدار دهنده آن عزیز را ذکر کند – آن دسته از اعمالی که معمولاً قبل از بحران اتفاق می افتد – و اطلاعات تماس ارائه دهنده خدمات درمانی می تواند به جلوگیری از بحران کمک کند.

“این به آرامی شروع می شود و تنها کسی که با او صحبت می کنید خود شما است. شما گم شده اید. تاریک است ، شما فقط می خواهید که پایان یابد … من می نوشم و … من سعی کردم سرم را بی حس کنم … اما شما باید با آن کنار بیایید. این فقط از بین نمی رود. ” – پاتریک ، گروهبان بازنشسته

“این روی طرز فکر شما تأثیر می گذارد. روی احساس شما تأثیر می گذارد. روی نحوه دوست داشتن شما تأثیر می گذارد … این فقط پتویی است که همه چیز را می پوشاند … و آن بسیار خفه کننده است. و احساس می کنم به اندازه کافی گاهی اوقات فقط می گویید کافی است ” – استیو ، نویسنده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *