چهارشنبه, 20 تیر, 1403
کدام خاک آب بیشتری جذب میکند 660x296 - نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است

نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است

رطوبت خاک پتانسیل تولید علوفه را در مناطق نیمه خشک محدود می کند. برآورد استفاده از آب برای سیستم های تولید محصول آبی و خشکی 50 درصد است و آب موجود در خاک تأثیر زیادی بر تصمیمات مدیریتی تولیدکنندگان در طول سال دارد. رطوبت خاک موجود برای رشد گیاهان تقریباً 0.01 درصد از آب ذخیره شده جهان را تشکیل می دهد.

با کمی درک در مورد خواص فیزیکی خاک و ارتباط آن با رطوبت خاک ، می توانید تصمیمات بهتری در زمینه مدیریت خاک بگیرید. بافت و ساختار خاک تأثیر زیادی در نفوذ آب ، نفوذپذیری و ظرفیت نگهداری آب دارد.

نوع و بافت خاک به ترکیب خاک با ذرات کوچک ، متوسط ​​و بزرگ (به ترتیب رس ، لای و ماسه) در یک توده خاص خاک اشاره دارد. به عنوان مثال ، یک خاک درشت یک ماسه یا ماسه لومی است ، یک خاک متوسط ​​یک لوم ، لوم سیلت یا سیلت است ، و یک خاک خوب یک خاک رس شنی ، خاک رس سیلتی یا خاک رس است.

ساختار خاک به چیدمان ذرات خاک (ماسه ، لای و خاک رس) در واحدهای پایدار به نام سنگدانه ها اشاره دارد. سنگدانه ها می توانند شل و خرد شوند ، یا می توانند الگوهای متمایز و یکنواختی را تشکیل دهند. به عنوان مثال ، ساختار دانه ای شل و شکننده است ، ساختار بلوک دار شش ضلعی است و می تواند دارای زاویه یا گرد باشد ، و ساختار صفحه ای لایه ای است و ممکن است نشان دهنده مشکلات تراکم باشد.

تخلخل (پوکی) خاک به فضای بین ذرات خاک اشاره دارد که از مقادیر مختلف آب و هوا تشکیل شده است. تخلخل به بافت و ساختار خاک بستگی دارد. به عنوان مثال ، یک خاک خوب دارای منافذ کوچکتر اما بیشتر از یک خاک درشت است. یک خاک درشت دارای ذرات بزرگتری نسبت به یک خاک خوب است ، اما دارای تخلخل کمتر یا فضای منافذ کلی است. آب را می توان در منافذ کوچک محکمتر از منافذ بزرگ نگه داشت ، بنابراین خاکهای ریز می توانند آب بیشتری را نسبت به خاکهای درشت نگه دارند.

نحوه پر كردن سفته ضمانت (تصویری)
کلیک

soil and water relationships - نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است

نفوذ آب عبارت است از حرکت آب از سطح خاک به ساختار خاک. بافت خاک ، ساختار خاک و شیب بیشترین تأثیر را بر میزان نفوذ دارند. آب با گرانش به فضاهای منفذ باز خاک منتقل می شود و اندازه ذرات خاک و فاصله آنها میزان آب را تعیین می کند. فاصله زیاد منافذ در سطح خاک میزان نفوذ آب را افزایش می دهد ، بنابراین خاک های درشت دارای میزان نفوذ بیشتر از خاکهای ریز هستند.

نفوذپذیری به حرکت هوا و آب از طریق خاک اشاره دارد ، که از آن جهت اهمیت دارد که بر تأمین هوای ناحیه ریشه ، رطوبت و مواد مغذی موجود برای جذب گیاه تأثیر می گذارد. میزان نفوذپذیری خاک با میزان نسبی رطوبت و حرکت هوا از طریق محدود کننده ترین لایه در 40 اینچ بالای ناحیه موثر ریشه تعیین می شود. آب و هوا به سرعت در خاکهای درشت با زیر خاکهای دانه ای نفوذ می کنند که در صورت مرطوب شدن شل می شوند و حرکت آب یا هوا را محدود نمی کنند. نفوذپذیری آهسته مشخصه خاک زیر سطحی نسبتاً ریز با ساختار بلوکی زاویه ای تا زیر زاویه ای است. وقتی مرطوب است سفت است و وقتی خشک می شود سخت است.

میزان سرعت نفوذ آب در خاک خیلی زیاد است

  • در خاک رس به علت ریزتر بودن مواد تشکیل دهنده نفوذ آب کم تر از ماسه می باشد.
  • مواد تشکیل دهنده درشت تر می باشند و فضای زیادی بین آن ها وجود دارد لذا آب بیشتر و سریع تر فرو می رود.

ظرفیت نگهداری آب در درجه اول توسط بافت خاک و مواد آلی کنترل می شود. خاکهایی با ذرات کوچکتر (سیلت و خاک رس) مساحت بیشتری نسبت به خاکهایی که دارای ذرات ماسه بزرگتر هستند دارند و سطح وسیع به خاک اجازه می دهد تا آب بیشتری را در خود نگه دارد. به عبارت دیگر ، خاکی با درصد بالایی از ذرات سیلت و رس ، که خاک خوب را توصیف می کند ، ظرفیت نگهداری آب بالاتری دارد. جدول تفاوت ظرفیت نگهداری آب را تحت تأثیر بافت نشان می دهد. درصد مواد آلی نیز بر ظرفیت نگهداری آب تأثیر می گذارد. با افزایش درصد ، ظرفیت نگهداری آب به دلیل میل مواد آلی با آب افزایش می یابد.

آیا چاقی بعد از ازدواج راه حل دارد
کلیک

table - نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است

میزان سرعت نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است

به ترتیب کمترین تا بیشترین مقدار نفوذ در آب (لوم به معنی ترکیبات خاکی می باشد)

  1. شن و ماسه
  2. شن و ماسه درجه یک خوب
  3. لوم سیلتی
  4. لوم شنی
  5. لوم شن و ماسه
  6. لوم رسی سیلتی
  7. خاک رس

میزان دسترسی آب در شکل با سطوح آب در سه نوع مختلف خاک نشان داده شده است. آب اضافی یا گرانشی پس از باران شدید به دلیل نیروهای گرانشی (نقطه اشباع تا ظرفیت میدان) به سرعت از خاک تخلیه می شود (از بین میرود). گیاهان ممکن است مقدار کمی از این آب را قبل از خروج از منطقه ریشه استفاده کنند. آب موجود پس از تخلیه اضافی در خاک حفظ می شود (بستگی دارد به ظرفیت مزرعه تا نقطه پژمردگی). این آب برای تولید محصول یا علوفه مهمترین است. گیاهان می توانند تقریباً 50 درصد از آن را بدون ایجاد استرس استفاده کنند ، اما اگر کمتر از 50 درصد از آن در دسترس باشد ، تنش خشکی می تواند ایجاد شود. آب غیرقابل دسترس ، رطوبت خاکی است که آنقدر محکم در خاک نگه داشته شده است که توسط گیاه قابل استخراج نیست. آب در خاک حتی زیر نقطه پژمردگی گیاهان باقی می ماند.

fig - نفوذ آب در کدام خاک بیشتر است

از جدول می توان دریافت که بافت خاک تأثیر بسزایی بر میزان دسترسی آب دارد. خاک شنی را می توان به سرعت با رطوبت خاک شارژ کرد اما نمی تواند به اندازه خاکهای دارای بافت سنگین آب را در خود نگه دارد. با سنگین شدن بافت ، نقطه پژمردگی افزایش می یابد زیرا خاکهای ریز با فاصله منافذ باریک آب را محکمتر از خاکهایی با فاصله منافذ گسترده نگه می دارند.

علت یخ زدن لوله رفت کولر گازی
کلیک

خاک منبع ارزشمندی است که از زندگی گیاهان پشتیبانی می کند و آب جزء ضروری این سیستم است. تصمیمات مدیریتی در مورد انواع محصولات برای گیاهان ، جمعیت گیاهان ، برنامه آبیاری و مقدار کود نیتروژن مورد استفاده بستگی به میزان رطوبت موجود در طول فصل رشد محصول دارد. با درک برخی از خصوصیات فیزیکی خاک ، می توانید نقاط قوت و ضعف انواع مختلف خاک را بهتر تعریف کنید.

این جدول و ارقام در ابتدا توسط موسسه کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه نبراسکا – لینکلن منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *