پنجشنبه, 28 تیر, 1403
2275256 660x330 - چرا پریود نمیشم

چرا پریود نمیشم

چرا دوره من دیر شده است؟

8 دلیل احتمالی

 

abortion info1 - چرا پریود نمیشم

چرا پریود نمیشم حامله هم نیستم

نگران دیر پریود شدن هستید، اما می دانید باردار نیستید؟ پریودهای از دست رفته یا دیررس به دلایل زیادی غیر از بارداری اتفاق می افتد. علل شایع می تواند از عدم تعادل هورمونی تا شرایط پزشکی جدی متغیر باشد.
همچنین دو بار وجود دارد که عادت ماهانه شما نامنظم است: زمانی که برای اولین بار شروع می شود و زمانی که انتقال یائسگی شروع می شود. همانطور که بدن شما در مرحله گذار قرار می گیرد، چرخه شما می تواند نامنظم شود.
اکثر افرادی که به یائسگی نرسیده اند معمولاً تقریباً هر 28 روز یکبار پریود می شوند. با این حال، یک چرخه قاعدگی سالم می تواند از هر ۲۱ تا ۴۰ روز متغییر باشد. اگر قاعدگی شما در این محدوده ها قرار نمی گیرد، ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد.

130606094558 girl depression - چرا پریود نمیشم

1. استرس

استرس مزمن می‌تواند هورمون‌های شما را از بین ببرد، روال روزانه‌تان را تغییر دهد و حتی بر بخشی از مغز که مسئول تنظیم پریودتان است، تأثیر بگذارد( هیپوتالاموس ). با گذشت زمان، استرس می تواند منجر به بیماری یا افزایش یا کاهش وزن ناگهانی شود که همه اینها می تواند بر چرخه شما تأثیر بگذارد.
اگر فکر می‌کنید استرس ممکن است پریود شما را از بین ببرد، تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید و سبک زندگی را تغییر دهید.
استرس مزمن همچنین می‌تواند بر سایر شرایط سلامتی که با آن زندگی می‌کنید نیز تأثیر بگذارد، بنابراین پرداختن به آن خودتان یا با کمک یک متخصص پزشکی، بخش مهمی از مراقبت از سلامت کلی شما است.

waist woman with tape measure body shape slim fit young girl authentic skin tan shapely diet low calories weight loss good health concept 301927 661 - چرا پریود نمیشم

2. وزن کم بدن

افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند، مانند بی اشتهایب عصبی یا پرخوری عصبی ، ممکن است در چرخه خود بی نظمی را تجربه کنند. کاهش وزن بیش از حد می تواند علت پریودهای نامنظم، و حتی ممکن است چرخه شما را به طور کلی متوقف کند. این به این دلیل است که نداشتن چربی کافی بدن می تواند تخمک گذاری را متوقف کند.
دریافت درمان برای اختلال خوردن و رسیدن به نقطه ای که دوباره چربی بدن شما بهینه باشد، می تواند چرخه شما را به طول اولیه خود بازگرداند.
افرادی که در ورزش های شدید ، مانند ماراتن ها شرکت می کنند، ممکن است دچار بی نظمی در چرخه نیز شوند.

ایا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد
کلیک

iStock 1078482500 1600x900 1 - چرا پریود نمیشم

3. چاقی

همانطور که زندگی با وزن کم می تواند باعث تغییرات هورمونی شود، زندگی با وزن بالا نیز می تواند باعث بی نظمی شود.
چاقی می تواند باعث شود بدن استروژن بیش از حد تولید کند که یک هورمون اصلی تولید مثل است. استروژن بیش از حد می تواند باعث بی نظمی در چرخه شما شود و حتی ممکن است دوره های شما را به طور کامل متوقف کند.
اگر پزشک تشخیص داده است که چاقی عاملی در تاخیر یا عدم قاعدگی شما است، ممکن است به شما توصیه کند که از طریق تغییر سبک زندگی، از جمله تمرکز بر غذاهای غنی از مواد مغذی و ورزش، وزن خود را کاهش دهید.

getimage - چرا پریود نمیشم

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی است که باعث می شود بدن شما هورمون مردانه آندروژن بیشتری تولید کند. در نتیجه عدم تعادل این هورمون، کیست روی تخمدان ها ایجاد می شود. این می تواند تخمک گذاری را نامنظم کند یا به طور کلی آن را متوقف کند.
سایر هورمون ها مانند انسولین نیز ممکن است نامتعادل شوند. این به دلیل مقاومت به انسولین است که اغلب با PCOS همراه است.
درمان PCOS بر تسکین علائم تمرکز دارد. پزشک شما ممکن است کنترل بارداری یا داروی دیگری را برای کمک به تنظیم چرخه شما تجویز کند.

TeenPregnancy share - چرا پریود نمیشم

5. کنترل بارداری

هنگامی که کنترل بارداری را خاموش می کنید ممکن است تغییری در چرخه خود داشته باشید. قرص های ضد بارداری حاوی هورمون های استروژن و پروژستین هستند که از ترشح تخمک توسط تخمدان ها جلوگیری می کنند. بعد از قطع مصرف قرص ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد تا چرخه شما دوباره ثابت شود.
انواع دیگر داروهای ضد بارداری که کاشته یا تزریق می شوند نیز می توانند باعث از دست رفتن قاعدگی شوند.

ضربه خوردن به سر و حالت تهوع
کلیک

stage girl checking blood glucose level - چرا پریود نمیشم

6. بیماری های مزمن

بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری سلیاک نیز می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. تغییرات در قند خون با تغییرات هورمونی مرتبط است، بنابراین حتی اگر نادر است، دیابت کنترل نشده می تواند علت پریود نامنظم شما باشد
بیماری سلیاک باعث التهاب می شود که می تواند منجر به آسیب در روده کوچک شود که ممکن است بدن شما را از جذب مواد مغذی کلیدی باز دارد.این میتواند باعث پریودهای نامنظم یا از دست رفته شود
سایر شرایط مزمن که ممکن است منجر به بی نظمی چرخه شود عبارتند از :
سندرم کوشینگ
هیپرپلازی مادرزادی آدرنال
سندرم آشرمن

premature ovarian insufficiency scaled 1 - چرا پریود نمیشم

7. نارسایی زودرس تخمدان (POI)

اکثر صاحبان واژن یائسگی را بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی شروع می کنند . کسانی که در حدود سن 40 سالگی یا زودتر دچار علائم می شوند ممکن است دچار نارسایی زودرس تخمدان (POI) یا یائسگی طبیعی زودرس شوند.
حدود ۱ درصد از زنان در ایالات متحده POI را تجربه می کنند. در حالی که این وضعیت می تواند از برداشتن تخمدان ها با جراحی ایجاد شود، علل دیگر شامل اختلالات ژنتیکی و شرایط خودایمنی است.
اگر دچار پریود نشدن هستید و 40 سال یا کمتر دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد آزمایش و درمان POI صحبت کنید.

d396b9b6b81c70b2082b4a5304ed23e96ec272e5 2120x1414 1 - چرا پریود نمیشم

8. مشکلات تیروئید

پرکاری یا کم کاری غده تیروئید نیز می تواند دلیل دیررس یا عقب افتادن قاعدگی باشد.
تیروئید متابولیسم بدن شما را تنظیم می کند، بنابراین سطح هورمون ها نیز می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. مشکلات تیروئید معمولاً با دارو قابل درمان است. پس از درمان، قاعدگی شما احتمالاً به چرخه طبیعی خود باز می گردد.

انزال زودرس چیست؟ + جلوگیری ، درمان و علائم
کلیک

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
اگر قاعدگی‌های شما نامنظم به نظر می‌رسد، یا پریودتان را از دست داده‌اید، اما می‌دانید باردار نیستید، بهتر است در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید، زیرا دلایل و شرایط زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث این مشکل شود.
پزشک شما می تواند به درستی دلیل تاخیر یا عقب افتادن پریود شما را تشخیص دهد و گزینه های درمانی شما را مورد بحث قرار دهد. اگر می توانید، تغییرات چرخه خود و همچنین سایر تغییرات سلامتی را ثبت کنید. این به آنها در تشخیص کمک می کند.
اگر علائم زیر را دارید، فوراً با پزشک تماس بگیرید یا با اورژانس تماس بگیرید:

  1. خونریزی غیرعادی شدید
  2. تب
  3. درد شدید
  4. تهوع و استفراغ
  5. خونریزی که بیش از 7 روز طول بکشد
  6. خونریزی بعد از اینکه وارد یائسگی شده اید و حداقل یک سال است که پریود نشده اید

در مجموع

همانطور که هر فرد متفاوت است، هر چرخه قاعدگی نیز متفاوت است. در حالی که 28 روز طول چرخه تعمیم یافته است، چرخه ها می توانند از 28 تا 40 روز متغیر باشند.
بی نظمی های گاه به گاه چرخه می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از استرس مزمن، کاهش وزن یا افزایش وزن، متوقف کردن یا شروع کنترل بارداری.
اگر اخیراً متوجه شده اید که چرخه شما نامنظم بوده است، یا قاعدگی را از دست داده اید و می دانید که باردار نیستید، ایده خوبی است که فوراً با پزشک خود صحبت کنید. هرچه سریع‌تر تشخیص دهند، سریع‌تر می‌توانید چرخه خود را تنظیم کنید.

همچنین ببینید

GettyImages 899731774 310x165 - علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

علامت اختصاری کبد چرب در آزمایش

بیماری کبد چرب همچنین نامیده می شود: بیماری کبد چرب الکلی، استئاتوهپاتیت الکلی، NAFLD، NASH، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *