چهارشنبه, 29 فروردین, 1403
چطور بلغم را از بین ببریم 660x330 - چطور بلغم را از بین ببریم + 20 راه دفع بلغم از بدن

چطور بلغم را از بین ببریم + 20 راه دفع بلغم از بدن

بلغم نوعی مخاط است که در ریه ها و مجاری تنفسی تحتانی تولید می شود. این امر بیشتر در مواردی مشاهده می شود که فردی به شدت بیمار باشد یا از نظر سلامتی طولانی مدت باشد. مخاط حتی در شرایطی که فرد خوب است در بعضی از قسمت های بدن یک پوشش محافظ ایجاد می کند. مخاط باعث خشک نشدن این مناطق می شود و به دفاع در برابر مهاجمان از جمله ویروس ها و باکتری ها کمک می کند.

اگرچه بدن سالم به مقداری مخاط نیاز دارد ، اما مقدار زیادی از آن می تواند ناراحت کننده باشد.

چطور بلغم را از بین ببریم ؟

مخاط بیش از حد ممکن است توسط:

  • عفونت ، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
  • آلرژی
  • تحریک بینی ، گلو یا ریه ها
  • شرایط گوارشی ، مانند بیماری ریفلاکس معده و مری
  • سیگار کشیدن و محصولات دخانیات
  • بیماری های ریوی ، مانند ذات الریه ، سرطان ریه ، فیبروز کیستیک یا بیماری انسدادی مزمن ریوی

phlegm large - چطور بلغم را از بین ببریم + 20 راه دفع بلغم از بدن

انجام اقدامات زیر می تواند برای از بین بردن مخاط و بلغم اضافی کمک کند:

20 راه دفع بلغم از بدن

1. مرطوب نگه داشتن هوا. هوای خشک باعث تحریک بینی و گلو می شود و باعث می شود مخاط بیشتری به عنوان ماده روان کننده تشکیل شود. قرار دادن یک رطوبت ساز خنک در اتاق خواب می تواند باعث خواب بهتر ، تمیز نگه داشتن بینی و جلوگیری از گلودرد شود.

2. نوشیدن مایعات فراوان. بدن برای نازک نگه داشتن مخاط نیاز به هیدراته ماندن دارد. هنگامی که فرد مبتلا به سرماخوردگی است ، نوشیدن مایعات اضافی می تواند مخاط را نازک کرده و به تخلیه سینوس ها کمک کند. همچنین افرادی که آلرژی فصلی دارند ممکن است دریابند که هیدراته شدن بدن به جلوگیری از احتقان کمک می کند.

خطرات مصرف الکل بعد از واکسن کرونا
کلیک

3. استفاده از پارچه دستشویی گرم و مرطوب بر روی صورت. این می تواند یک درمان تسکین دهنده برای سردرد تپنده سینوسی باشد. استنشاق از طریق پارچه مرطوب راهی سریع برای بازگشت رطوبت به بینی و گلو است. گرما به تسکین درد و فشار کمک می کند.

4. بالا نگه داشتن سر. هنگامی که تجمع مخاط به ویژه آزار دهنده باشد ، ممکن است به خواب رفتن روی چند بالش یا روی صندلی درازکش کمک کند. خوابیدن صاف می تواند باعث افزایش ناراحتی شود ، زیرا ممکن است احساس کند در پشت حلق مخاط جمع می شود.

5. سرکوب نکردن سرفه. استفاده از سرکوب کننده ها هنگام بروز سرفه خسته کننده و پر از بلغم ممکن است وسوسه انگیز باشد. با این حال ، سرفه روش بدن برای جلوگیری از ترشحات از ریه ها و گلو است. از شربت های سرفه کم استفاده کنید.

6. با احتیاط از بلغم خلاص شوید. وقتی بلغم از ریه ها به داخل گلو می رود ، بدن احتمالاً در تلاش است تا آن را خارج کند. بیرون ریختن آن سالم تر از بلعیدن آن است.

7. با استفاده از اسپری بینی یا شستشوی بینی. یک اسپری نمکی یا یک آبکشی می تواند مخاط و آلرژن های بینی و سینوس ها را پاک کند. به دنبال اسپری های استریل باشید که فقط حاوی کلرید سدیم هستند و هنگام اسپری حتما از آب استریل یا مقطر استفاده کنید.

phlegm ana - چطور بلغم را از بین ببریم + 20 راه دفع بلغم از بدن

8. غرغره با آب نمک. این می تواند گلو تحریک شده را تسکین دهد و ممکن است به پاکسازی مخاط باقی مانده کمک کند. یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم می تواند هر روز چندین بار غرغره شود.

مضرات قهوه برای مردان
کلیک

9. استفاده از اوکالیپتوس. محصولات اوکالیپتوس سالها برای تسکین سرفه و کاهش مخاط استفاده می شده است. آنها معمولاً مستقیماً روی سینه قرار می گیرند. همچنین می توانید چند قطره روغن اکالیپتوس به یک پخش کننده یا حمام گرم اضافه کنید تا به پاکسازی بینی کمک کند.

10. سیگار نکشیدن و پرهیز از استعمال دخانیات. سیگار کشیدن و دود سیگار باعث تولید بلغم و مخاط بیشتر در بدن می شود.

11. به حداقل رساندن استفاده از مواد ضد احتقان. در حالی که آنها ترشحات را خشک می کنند و می توانند آبریزش بینی را کاهش دهند ، مواد ضد احتقان ممکن است خلاص شدن از بلغم و مخاط را دشوار کند.

12. مصرف داروی مناسب. داروهایی که به عنوان خلط آور شناخته می شوند می توانند به نازک شدن مخاط و بلغم کمک کنند تا سرفه یا دمیدن آنها راحت تر شود. با این حال ، بررسی کنید که این داروها حاوی ضد احتقان نیز نیستند.

13. کنترل آلرژی. آلرژی های فصلی می توانند منجر به آبریزش بینی یا گرفتگی بینی و همچنین مخاط و بلغم اضافی شوند.

14. پرهیز از تحریک کننده ها. مواد شیمیایی ، مواد معطر و آلودگی می توانند بینی ، گلو و مجاری هوایی پایین را تحریک کنند. این باعث می شود که بدن مخاط بیشتری تولید کند.

15. پیگیری واکنش های غذایی. برخی از غذاها می توانند واکنش هایی ایجاد کنند که از آلرژی های فصلی بیشتر می کند. ممکن است باعث خارش گلو شده و منجر به مخاط بیش از حد شود. هر غذایی را که باعث افزایش بلغم یا مخاط می شود ، ثبت کنید مثل لبنیات پرچرب و روغنی و…

زبان و علائم کمبود ویتامین
کلیک

16- پرهیز از الکل و کافئین. هر دو ماده در صورت مصرف بیش از حد منجر به کم آبی بدن می شود. وقتی مشکل بلغم است ، مقدار زیادی نوشیدنی گرم و غیر کافئین دار بنوشید.

17- استحمام یا دوش آب گرم. زمان سپری شده در یک دستشویی پر از بخار به شل شدن و پاکسازی مخاط بینی و گلو کمک می کند. با آب گرم می تواند از فشار سینوس رهایی یابد.

18. به آرامی بینی را فین کنید. ادامه دمیدن تا بیرون آمدن مخاط غلیظ ممکن است وسوسه انگیز باشد. با این حال ، انجام بیش از حد این کار ممکن است به سینوس ها صدمه زده و منجر به درد ، فشار و احتمالاً عفونت شود.

19. خوردن میوه زیاد. یک مطالعه نشان داد که یک رژیم غذایی غنی از فیبر از میوه و احتمالاً سویا ، ممکن است منجر به مشکلات تنفسی کمتری در ارتباط با بلغم شود.

20- پرهیز از غذاهایی که باعث ریفلاکس اسید می شوند. ریفلاکس اسید می تواند منجر به افزایش بلغم و مخاط شود. افراد مستعد سوزش معده باید از خوردن غذاهای محرک خودداری کنند و از پزشک در مورد مدیریت صحیح آن سوال کنند.

همچنین ببینید

1dd236110b95d57dd570b975b18bd544 310x165 - درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

درمان گزش زنبور با 19 روش در خانه

گزش می تواند “زنبورهای گاوی;زنبورهای سیاه;زنبورهای وحشی;نیش زنبورهای زرد” سریع اتفاق بیفتد. یک روز همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *