چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
Main Image   Ulcers 660x330 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

چه چیزی برای زخم معده خوب است

در آوریل 2020، سازمان غذا و دارو (FDA) درخواست کرد که تمام اشکال رانیتیدین (زانتاک) با نسخه و بدون نسخه (OTC) از بازار ایالات متحده حذف شود. آنها این توصیه را به این دلیل ارائه کردند که سطوح غیرقابل قبول NDMA، یک سرطان‌ زا (یا ماده شیمیایی سرطان‌ زا) احتمالی در برخی از محصولات رانیتیدین وجود داشت. افرادی که رانیتیدین نسخه ای مصرف می کنند باید قبل از قطع دارو با پزشک خود در مورد گزینه های جایگزین ایمن صحبت کنند. افرادی که رانیتیدین OTC مصرف می کنند باید مصرف دارو را متوقف کنند و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های جایگزین صحبت کنند. به جای بردن فرآورده های رانیتیدین استفاده نشده به محل بازپس گیری دارو، فرد باید آنها را طبق دستورالعمل محصول یا با پیروی از دستورات FDA دور بریزد..

زخم معده زخم هایی است که در پوشش معده یا دوازدهه که اولین قسمت روده کوچک است ایجاد می شود. زخم معده به عنوان زخم معده یا زخم اثنی عشر نیز شناخته می شود.

ده راه برای تسکین زخم معده در خانه

زخم ها می توانند در بسیاری از قسمت های بدن از جمله پوشش معده ایجاد شوند. برخی از درمان های طبیعی خانگی می توانند درد و سایر علائم مرتبط با زخم را تسکین دهند.

زخم معده زمانی ایجاد می شود که اسید معده دیواره معده را تحریک کند.

علل زخم عبارتند از:

عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری ( H. pylori )
استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs ) مانند ایبوپروفن یا آسپرین

برخی افراد بر این باورند که استرس یا غذاهای تند می تواند باعث ایجاد زخم معده شود. اینها باعث ایجاد زخم نمی شوند، اما می توانند با افزایش تولید اسید معده، آن را بدتر کنند.

ده درمان مبتنی بر شواهد برای زخم معده

اگر فردی زخم معده داشته باشد، ممکن است در معده خود احساس سوزش کند. این احساس سوزش اغلب:

  1. چند دقیقه یا چند ساعت طول می کشد
  2. پس از مصرف آنتی اسیدها یا قطع مصرف غذا تسکین می یابد
  3. در نیمه شب یا هنگام غذا شروع می شود
  4. برای چند هفته کم و زیاد می شود

افراد می توانند این علائم را با استفاده از درمان های خانگی زیر تسکین دهند:

1. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها موجودات زنده ای هستند که به بازگرداندن تعادل به باکتری های دستگاه گوارش کمک می کنند. علاوه بر کمک به دستیابی به سلامت مطلوب روده، می توانند به درمان زخم نیز کمک کنند.

با توجه به بررسی از سال 2014 پروبیوتیک ها نمی توانند باکتری هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرند . با این حال، آنها ممکن است میزان باکتری های موجود را کاهش دهند، روند بهبودی را تسریع کنند و برخی علائم را بهبود بخشند.

از بین بردن رشک سریع
کلیک

هنگامی که پروبیوتیک ها در کنار سایر درمان ها مصرف شوند، ممکن است به ریشه کن کردن باکتری های مضر کمک کنند.

شما می توانید پروبیوتیک ها را در منابع زیر پیدا کنید:

ماست ها
غذاهای تخمیر شده
مکمل های پروبیوتیک

برخی از غذاها دارای پروبیوتیک هستند. اما، مصرف مکمل‌ها را در نظر بگیرید زیرا غلظت‌ های بیشتری از پروبیوتیک‌ ها در هر وعده دارند.

probiotic food - چه چیزی برای زخم معده خوب است

2. زنجبیل

بسیاری از مردم فکر می کنند که زنجبیل دارای اثرات محافظتی معده است. برخی افراد از آن برای درمان مشکلات معده و گوارشی مانند یبوست ، نفخ و ورم معده استفاده می کنند.

بررسی از 2013 نشان می دهد که زنجبیل می تواند به زخم معده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. خوردن زنجبیل ممکن است از زخم های ناشی از NSAID ها نیز جلوگیری کند.

با این حال، بسیاری از این نتایج از مطالعات حیوانی به دست می‌آیند، بنابراین مشخص نیست که آیا این اثرات در انسان‌ها مشابه خواهد بود یا خیر.

ginger - چه چیزی برای زخم معده خوب است

3. میوه های رنگارنگ

بسیاری از میوه ها حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها هستند که پلی فنول هستند. فلاونوئیدها کمک به رنگ های غنی برخی از میوه ها
طبق بررسی 2011 پلی فنول ها می توانند به درمان زخم معده کمک کنند. آنها همچنین می توانند به طیف وسیعی از مشکلات گوارشی دیگر از جمله اسپاسم و اسهال کمک کنند کمک کنند.

فلاونوئیدها از پوشش معده در برابر ایجاد زخم محافظت می کنند. آنها این کار را با افزایش مخاط معده انجام می دهند که از رشد هلیکوباکتر پیلوری جلوگیری می کند . فلاونوئیدها همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند .

فلاونوئیدها در میوه هایی مانند:

سیب
بلوبری
گیلاس
لیمو و پرتقال
آجیل

kgznMLJanW - چه چیزی برای زخم معده خوب است

4. موز چنار

چنار نوعی موز است. تحقیق در سال 2011 نشان می دهد که چنار نارس ممکن است تأثیر مثبتی بر زخم معده داشته باشد.

چنار نارس حاوی فلاونوئیدی به نام لوکوسیانیدین است. لوکوسیانیدین میزان مخاط معده را افزایش می دهد. این میوه همچنین ممکن است اسیدیته را کاهش دهد، که می تواند به پیشگیری و تسکین علائم زخم کمک کند.

banana bananas market produce 732x549 thumbnail 732x549 1 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

5. عسل

عسل یک شیرین کننده طبیعی و محبوب است که در سراسر ذنیا استفاده می شود. افرادی که به طور منظم عسل مصرف می کنند می توانند از طیف وسیعی از مزایای سلامتی بهره مند شوند.

بررسی از سال 2016 بیان می کند که عسل مانوکا دارای اثرات ضد میکروبی علیه هلیکوباکتر پیلوری است. این نشان می دهد که عسل می تواند برای درمان زخم معده مفید باشد.

مصدومیت همسترینگ چقدر طول میکشد
کلیک

مردم همچنین از عسل برای تسریع بهبود زخم ها از جمله زخم های پوستی، سوختگی ها و زخم ها استفاده می کنند.

sugar substitutes honey 700 350 4211d21 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

6. زردچوبه

زردچوبه یک ادویه زرد محبوب است که اغلب در هند و سایر مناطق جنوب آسیا استفاده می شود. مانند فلفل چیلی، زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است. محققان شروع به مطالعه کورکومین با توجه به مزایای سلامتی آن کرده‌اند.

در بررسی 2013 به این نتیجه رسیدند که کورکومین دارای فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است به پیشگیری از زخم معده کمک کند. با این حال، تعداد محدودی از مطالعات بر روی انسان وجود دارد.

برای بررسی تأثیر زردچوبه در درمان زخم باید تحقیقات بیشتری انجام شود. با این حال، نتایج اولیه مثبت به نظر می رسد. دانشمندان امیدوارند که زردچوبه بتواند به تسکین علائم زخم و درمان زخم ها کمک کند.

turmeric 36745 l - چه چیزی برای زخم معده خوب است

7. بابونه

برخی افراد از گل بابونه و چای بابونه برای درمان اضطراب جزئی ، اسپاسم روده و التهاب استفاده می کنند.

یک مطالعه که در سال 2012 منتشر شد گزارش می دهد که عصاره بابونه ممکن است خواص ضد زخم نیز داشته باشد. برخی از محققان فکر می کنند که ممکن است زخم معده را مهار کند و زمان بهبودی آن را کاهش دهد.

با این حال، بسیاری از این تحقیقات از مطالعات حیوانی ناشی می شود. محققان نمی دانند که آیا بابونه همان اثرات را روی انسان خواهد داشت یا خیر.

3778186 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

 

8. سیر

سیر در بسیاری از نقاط جهان برای طعم دادن به غذا محبوب است. سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی است که آن را در مبارزه با عفونت ها مفید می کند.

برخی از مطالعات از اثربخشی سیر در درمان زخم ها حمایت می کنند.

به عنوان مثال، مطالعه 2016 بر روی حیوانات نشان داد که سیر می تواند به جلوگیری از ایجاد زخم و تسریع روند بهبود کمک کند.

بر اساس یک بررسی در سال 2015 ، سیر ممکن است به جلوگیری از رشد هلیکوباکتر پیلوری نیز کمک کند نیز کمک کند .

از سال 2015 نشان می دهد که خوردن دو حبه سیر همراه با غذا، دو بار در روز، می تواند اثرات ضد باکتریایی بر علیه هلیکوباکتر پیلوری داشته باشد.

با این حال، همه مطالعات موافق نیستند که سیر بر هلیکوباکتر پیلوری اثر می گذارد یا از زخم جلوگیری می کند. دانشمندان هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

How long does garlic last 1200x675 2 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

9. شیرین بیان

شیرین بیان یک ادویه محبوب بومی منطقه مدیترانه و آسیا است. صدها سال است که مردم از شیرین بیان در داروهای سنتی استفاده می کنند. برخی افراد بر این باورند که خوردن ریشه شیرین بیان خشک می تواند به درمان و پیشگیری از زخم کمک کند.

زياد ادرار كردن نشانه چيست
کلیک

با این حال، تحقیقات روی استفاده از مکمل‌ ها متمرکز است، نه ریشه شیرین بیان خشک. بنابراین، افرادی که علاقه مند به استفاده از این ادویه برای زخم معده هستند، ممکن است بخواهند آن را به عنوان مکمل امتحان کنند.

در مطالعه 2013 دریافتند که مصرف مکمل های شیرین بیان می تواند به مبارزه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک کند . این مطالعه نشان می دهد که این مکمل به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک می کند.

67a8707a 1f3a 46bd a779 8c466ba4c6cd istock 518274341 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

10. آلوئه ورا

آلوئه ورا یک روغن گیاهی محبوب است که در بسیاری از لوسیون های موضعی، لوازم آرایشی و غذاها یافت می شود.

برخی از مطالعاتی که به چگونگی تأثیر آلوئه ورا بر زخم معده می پردازند، نتایج مطلوبی را به همراه داشته است.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2011 بر روی موش‌ ها گزارش داد که آلوئه ورا زخم‌ ها را به روشی مشابه یک داروی محبوب ضد زخم درمان می‌کند.

اما، محققان حیوانات را مورد مطالعه قرار دادند، نه انسان ها. بنابراین، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای دیدن اثرات آلوئه ورا بر روی انسان انجام دهند.

aloevera table 144627 32380 - چه چیزی برای زخم معده خوب است

درمان های پزشکی برای زخم معده

درمان های پزشکی برای زخم معده بر اساس علت ایجاد زخم متفاوت است.

اگر مصرف داروهای NSAID باعث ایجاد زخم شود، احتمالاً پزشک به فرد توصیه می کند که مصرف آن داروها را متوقف یا کاهش دهد. افراد می توانند برای درد به داروی دیگری روی آورند.

پزشک ممکن است برای کاهش اسید معده و محافظت از پوشش داخلی معده، مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) را تجویز کند. آنها نمی توانند باکتری ها را از بین ببرند، اما می توانند به مبارزه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک کنند . برخی از نمونه ها عبارتند از Nexium ، Prilosec و Prevacid.

پزشک همچنین ممکن است مسدود کننده های گیرنده هیستامین را تجویز کند. اینها مانع از تولید اسید بیش از حد معده می شوند.

همچنین، پزشک ممکن است یک محافظ به نام سوکرالفات (کارافات) تجویز کند. این به جلوگیری از آسیب بیشتر به ناحیه اطراف زخم کمک می کند.

هنگامی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث ایجاد زخم شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز کند. از آنجایی که هلیکوباکتر پیلوری به سختی قابل کشتن است، فرد باید تمام دوزها را دقیقاً طبق دستور مصرف کند، حتی پس از از بین رفتن علائم.

اغلب، پزشک هنگام درمان زخم، چندین دارو و درمان را ترکیب می کند. درمان های ترکیبی به رفع درد، جلوگیری از آسیب بیشتر و درمان هرگونه عفونت کمک می کند.

همچنین ببینید

75786375378378 310x165 - چگونه دکمه برگشت ایفون را فعال کنیم ؟ ساده و راحت !

چگونه دکمه برگشت ایفون را فعال کنیم ؟ ساده و راحت !

دکمه بک ایفون 6 14  15 16 ۱۳ در این نسخه از ایفون ها برخلاف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *