شنبه, 1 اردیبهشت, 1403
fatt liver4 660x330 - کبد چرب را چگونه درمان کنیم

کبد چرب را چگونه درمان کنیم

کبد چرب زمانی اتفاق می افتد که چربی در کبد جمع شود. داشتن مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است، اما مقدار زیاد آن می تواند به یک مشکل سلامتی تبدیل شود. کبد شما دومین عضو بزرگ بدن شماست. و به پردازش مواد مغذی از غذا و نوشیدنی کمک می کند و مواد مضر خون را فیلتر می کند. چربی بیش از حد در کبد شما می تواند باعث التهاب کبد شود که می تواند به کبد شما آسیب برساند و زخم ایجاد کند. در موارد شدید، می تواند منجر به نارسایی کبد شود. هنگامی که کبد چرب در فردی که مقدار زیادی الکل مصرف می کند ایجاد می شود، به عنوان بیماری کبد چرب الکلی (AFLD) شناخته می شود. در افرادی که زیاد الکل نمی‌نوشند، این بیماری به عنوان بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) شناخته می‌شود. بر اساس یک بررسی تحقیقاتی، NAFLD بر 25 تا 30 درصد افراد منبع قابل اعتماد در ایالات متحده و اروپا تأثیر می گذارد.

954184 958 - کبد چرب را چگونه درمان کنیم

آزمایش خون برای تشخیص دقیق و تعیین شدت بیماری عبارتند از:

 • شمارش کامل خون
 • آنزیم های کبدی و تست های عملکرد کبدی
 • آزمایشات هپاتیت ویروسی مزمن (هپاتیت A، هپاتیت C و غیره)
 • تست غربالگری بیماری سلیاک
 • قند خون ناشتا
 • هموگلوبین A1C که نشان می دهد قند خون شما چقدر پایدار است
 • پروفایل لیپیدی که چربی های خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند

روش های تصویربرداری مورد استفاده برای تشخیص NAFLD عبارتند از:

 • سونوگرافی شکم، که اغلب آزمایش اولیه هنگام مشکوک شدن به بیماری کبدی است.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) شکم. این تکنیک ها فاقد توانایی تشخیص NASH از NAFLD هستند، اما هنوز هم ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.
 • الاستوگرافی گذرا، شکل پیشرفته سونوگرافی که سفتی کبد شما را اندازه گیری می کند. سفتی کبد نشان دهنده فیبروز یا اسکار است.
 • الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی، با ترکیب تصویربرداری MRI با امواج صوتی برای ایجاد یک نقشه بصری (الاستوگرام) که سفتی بافت‌های بدن را نشان می‌دهد، کار می‌کند.
بالا و پایین بودن lymphocyte در آزمایش خون نشانه چیست
کلیک

بررسی بافت کبد

اگر سایر آزمایش‌ها بی‌نتیجه باشند، پزشک ممکن است روشی را برای برداشتن نمونه‌ای از بافت از کبد (بیوپسی کبد) توصیه کند. نمونه بافت در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا علائم التهاب و جای زخم بررسی شود.

بیوپسی کبد می تواند ناراحت کننده باشد، و خطرات کوچکی دارد که پزشک شما را با جزئیات بررسی می کند. این روش با وارد کردن سوزن از دیواره شکم و وارد کبد انجام می شود.

nonalcoholic steatohepatitis venkatesh 1 - کبد چرب را چگونه درمان کنیم

 

بیماری کبد چرب چگونه درمان می شود؟

هیچ دارویی به طور خاص برای بیماری کبد چرب وجود ندارد. در عوض، پزشکان برای کمک به شما در کنترل عواملی که به شما کمک می کنند تمرکز می کنند. آنها همچنین توصیه می کنند که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که می تواند به طور قابل توجهی سلامت شما را بهبود بخشد. درمان شامل:

 • اجتناب از الکل.
 • کاهش وزن.
 • مصرف داروها برای کنترل دیابت، کلسترول و تری گلیسیرید (چربی در خون).
 • مصرف ویتامین E و تیازولیدین دیون ها (داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت مانند Actos® و Avandia®) در موارد خاص.

رفتار

اولین خط درمان معمولاً کاهش وزن از طریق ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش است. کاهش وزن به شرایطی می‌پردازد که به NAFLD کمک می‌کنند. در حالت ایده‌آل، کاهش 10 درصد وزن بدن مطلوب است، اما در صورتی که حتی 3 تا 5 درصد از وزن اولیه خود را از دست بدهید، بهبود در عوامل خطر آشکار می‌شود. جراحی کاهش وزن نیز گزینه ای برای کسانی است که نیاز به کاهش وزن زیادی دارند.

برای کسانی که سیروز ناشی از NASH دارند، پیوند کبد ممکن است یک گزینه باشد.

از کجا بفهمیم سنگ کلیه دفع شده
کلیک

درمان های بالقوه آینده

هیچ درمان دارویی توسط سازمان غذا و دارو برای بیماری کبد چرب غیرالکلی تایید نشده است، اما چند دارو با نتایج امیدوارکننده در حال مطالعه هستند.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

با کمک پزشک می توانید اقداماتی را برای کنترل بیماری کبد چرب غیر الکلی خود انجام دهید.

تو می توانی:

 • کاهش وزن. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، برای کاهش وزن، تعداد کالری مصرفی خود را کاهش دهید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. کاهش کالری کلید کاهش وزن و مدیریت این بیماری است. اگر در گذشته برای کاهش وزن تلاش کرده اید و موفق نشده اید، از پزشک خود کمک بخواهید.
 • یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید. رژیم غذایی سالمی داشته باشید که سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است و تمام کالری هایی که دریافت می کنید را پیگیری کنید.
 • ورزش کنید و تحرک بیشتری داشته باشید. در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، ممکن است متوجه شوید که ورزش بیشتر مفید است. اما اگر قبلاً به طور منظم ورزش نمی کنید، ابتدا با پزشک خود موافقت کنید و به آرامی شروع کنید.
 • دیابت خود را کنترل کنید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید تا دیابت خود را کنترل کنید. داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید و قند خون خود را به دقت کنترل کنید.
 • کلسترول خود را کاهش دهید. یک رژیم غذایی گیاهی سالم، ورزش و داروها می تواند به حفظ کلسترول و تری گلیسیرید شما در سطوح سالم کمک کند.
 • از کبد خود محافظت کنید. از چیزهایی که باعث ایجاد استرس اضافی روی کبد شما می شود اجتناب کنید. به عنوان مثال، الکل ننوشید. دستورالعمل های مربوط به تمام داروها و داروهای بدون نسخه را دنبال کنید. قبل از استفاده از هر گونه داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا همه محصولات گیاهی بی خطر نیستند.
مشکل در بلع غذا و علائم دیسفاژی
کلیک

unnamed file 63 - کبد چرب را چگونه درمان کنیم

طب جایگزین

هیچ درمان دارویی جایگزینی برای درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی ثابت نشده است. اما محققان در حال مطالعه هستند که آیا برخی از ترکیبات طبیعی می توانند مفید باشند، مانند:

 • ویتامین E. در تئوری، ویتامین E و سایر ویتامین‌ها به نام آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند با کاهش یا خنثی کردن آسیب ناشی از التهاب به محافظت از کبد کمک کنند. اما تحقیقات بیشتری لازم است.برخی شواهد نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین E ممکن است برای افرادی که آسیب کبدی ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی دارند، مفید باشد. اما ویتامین E با افزایش خطر مرگ و در مردان افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

 

 • قهوه. در مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی، افرادی که گزارش کرده بودند دو یا چند فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند، نسبت به افرادی که قهوه کم مصرف می‌کردند یا اصلاً قهوه نمی‌نوشیدند، آسیب کبدی کمتری داشتند. هنوز مشخص نیست که قهوه چگونه می‌تواند بر آسیب کبد تأثیر بگذارد، اما یافته‌ها نشان می‌دهد که ممکن است حاوی ترکیبات خاصی باشد که ممکن است در مبارزه با التهاب نقش داشته باشد. اگر قبلاً قهوه می‌نوشیدید، این نتایج ممکن است باعث شود احساس بهتری نسبت به فنجان قهوه صبح‌تان داشته باشید. اما اگر قبلاً قهوه ننوشیده اید، احتمالاً این دلیل خوبی برای شروع نیست. فواید بالقوه قهوه را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین ببینید

1 5 310x165 - راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

راههای انتقال زگیل تناسلی HPV به صورت خلاصه و مفید

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی در مردان و زنان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *