شنبه, 6 خرداد, 1402
B1Image 01A Urinary TrackMainFINALLabels 619x330 - کلیه ها در کدام قسمت بدن قرار دارند

کلیه ها در کدام قسمت بدن قرار دارند

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که هر کدام به اندازه یک مشت هستن. آنها درست زیر قفسه سینه قرار دارند، یکی سمت راست و یکی چپ در هر طرف ستون فقرات شما.

به عبارت دیگر: محل قرارگیری کلیه‌ها کمی متمایل به پشت بدن در قسمت بالای شکم بوده و تا حدودی توسط بافت‌ های کناری آن و دنده‌ها محافظت می‌شوند. جالبه بدونید که کلیه چپ مقداری بالاتر از کلیه راست قرار گرفته است.!

کلیه های سالم هر دقیقه نیم فنجان خون را فیلتر می کنند و مواد زائد و آب اضافی را برای تولید ادرار حذف میکنن. ادرار از کلیه ها به سمت مثانه از طریق دو لوله نازک ماهیچه ای به نام حالب، یکی در هر طرف مثانه جریان می یابد. مثانه شما ادرار را ذخیره می کند. کلیه ها، حالب ها و مثانه بخشی از دستگاه ادراری شما هستند.

B1Image 01A Urinary TrackMainFINALLabels - کلیه ها در کدام قسمت بدن قرار دارند

چرا کلیه ها مهم هستند؟

کلیه های شما مواد زائد و مایعات اضافی را از بدن شما خارج می کند. کلیه‌های شما همچنین اسیدی را که توسط سلول‌های بدن شما تولید می‌شود حذف می‌کند و تعادل آب، املاح و مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر و پتاسیم را در خون شما حفظ می‌کند.

بدون این تعادل، اعصاب، ماهیچه ها و سایر بافت های بدن شما ممکن است به طور طبیعی کار نکنند.

کلیه های شما نیز هورمون هایی می سازند که کمک می کنند

  • فشار خون خود را کنترل کنید
  • ایجاد پیوند خارجی NIH گلبول های قرمز خون
  • استخوان های خود را قوی و سالم نگه دارید

کلیه های من چگونه کار می کنند؟

هر یک از کلیه های شما از حدود یک میلیون واحد فیلتر کننده به نام نفرون تشکیل شده است. هر نفرون شامل یک فیلتر به نام گلومرول و یک لوله است. نفرون ها از طریق یک فرآیند دو مرحله ای کار می کنند: گلومرول خون شما را فیلتر می کند و لوله مواد مورد نیاز را به خون شما برمی گرداند و مواد زائد را حذف می کند.

کبد چرب را چگونه درمان کنیم
کلیک

همچنین ببینید

2211685 310x165 - گوشت اضافه مقعدی درمان خانگی

گوشت اضافه مقعدی درمان خانگی

گوشت اضافی مقعدی چیست؟ گوشت اضافی مقعدی یک مشکل شایع و خوش خیم پوست است. …