جمعه, 22 تیر, 1403
Pregnancy 660x330 - 10 نکته ای که باید در مورد لقاح بدانید

10 نکته ای که باید در مورد لقاح بدانید

لقاح کجا انجام میشود ؟ باورهای غلط بسیاری در مورد لقاح و بارداری وجود دارد. بسیاری از مردم نمی دانند که لقاح چگونه و از کجا اتفاق می افتد ، یا چه اتفاقی می افتد که جنین رشد می کند.

در حالی که لقاح می تواند یک فرآیند پیچیده به نظر برسد ، اما درک آن می تواند شما را با دانش در مورد سیستم تولید مثل خود مجهز کند و شما را قادر به تصمیم گیری کند.

“بارورش یا لقاح ترکیب سلول‌های جنسی نر و ماده است که منجر به تشکیل سلول تخم می‌شود لقاح گویند.”

بیایید نگاهی دقیق به 10 واقعیت در مورد لقاح بیندازیم. حتی بعضی از اینها ممکن است شما را متعجب کند.

1. لقاح در لوله های رحمی اتفاق می افتد

بسیاری از مردم فکر می کنند که لقاح در رحم یا تخمدان رخ می دهد ، اما این درست نیست. لقاح در لوله های رحمی اتفاق می افتد ، که تخمدان ها را به رحم متصل می کند.

لقاح زمانی اتفاق می افتد که سلول اسپرم با موفقیت با یک سلول تخمک در لوله رحمی روبرو شود. به محض لقاح ، به این سلول تازه بارور شده زایگوت می گویند. از اینجا ، ارگ به پایین لوله رحمی حرکت می کند و به داخل رحم می رود.

سپس زیگوت در لایه رحم فرو می رود. به این عمل کاشت گفته می شود. هنگامی که زیگوت کاشته می شود ، بلاستوسیست نامیده می شود. پوشش رحم بلاستوسیست را “تغذیه می کند” ، که در نهایت به یک جنین تبدیل می شود.

یک استثنا در این قانون با لقاح آزمایشگاهی (IVF) اتفاق می افتد. در این حالت تخمها در آزمایشگاه لقاح می یابند.

اگر لوله های رحمی شما مسدود یا از بین رفته باشد ، هنوز هم می توانید از طریق IVF باردار شوید ، زیرا لقاح در خارج از بدن شما انجام می شود. وقتی جنین با استفاده از این روش بارور شد ، به رحم منتقل می شود.

زیگوت - 10 نکته ای که باید در مورد لقاح بدانید

2. باروری ، حتی اگر تخمک گذاری کنید ، همیشه اتفاق نمی افتد

تخمک گذاری زمانی است که تخمک بالغ از یکی از تخمدان های شما آزاد می شود. اگر تخمک گذاری کنید و سلول اسپرم تخمک را با موفقیت بارور نکند ، تخمک به سادگی از لوله رحمی به داخل رحم و از طریق واژن حرکت می کند. با از بین رفتن پوشش رحم ، حدود دو هفته بعد قاعدگی خواهید داشت.

مضرات لوازم ارایشی برای جنین
کلیک

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است لقاح اتفاق نیفتد. این شامل استفاده از پیشگیری از بارداری و ناباروری است. اگر در باردار شدن مشکل دارید و بیش از یک سال تلاش می کنید (یا اگر بیش از 35 سال بیش از شش ماه دارید) ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

3. بارداری دوقلوی یکسان زمانی اتفاق می افتد که در طی تخمک گذاری دو تخمک آزاد شود و هر دو تخمک بارور شوند

معمولاً در طی تخمک گذاری فقط یک تخمک آزاد می شود. با این حال ، تخمدان ها گاهی دو تخمک را به طور هم زمان آزاد می کنند. لقاح هر دو تخمک توسط دو سلول مختلف اسپرم امکان پذیر است. در این حالت ممکن است دوقلو باردار شوید.

این دوقلوها به عنوان دوقلوهای برادرانه یا یکسان شناخته می شوند (که به آنها دوقلوهای غیر اتفاقی نیز گفته می شود). از آنجا که آنها از دو سلول تخمک جداگانه و دو سلول جداگانه اسپرم حاصل می شوند ، DNA یکسانی نخواهند داشت و ممکن است یکسان به نظر نرسند.

طبق کلینیک کلیولند ، درمان های باروری مانند IVF می تواند احتمال زایمان های متعدد را افزایش دهد. این بدان دلیل است که درمان های باروری معمولاً شامل انتقال بیش از یک جنین به طور همزمان به رحم برای افزایش احتمال بارداری است. داروهای باروری همچنین می توانند منجر به آزاد شدن بیش از یک تخمک در طی تخمک گذاری شوند.

تخمک دوقلوی - 10 نکته ای که باید در مورد لقاح بدانید

4- حاملگی دوقلوی یکسان زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده تقسیم شود

بعضی اوقات ، بعد از لقاح ، یک جنین جدا می شود و در نتیجه دوقلوهای یکسان ایجاد می شود. از آنجا که هر دو سلول از سلول تخمک و سلول اسپرم دقیقاً یکسانی هستند ، دوقلوهای یکسان DNA یکسان ، جنسیت یکسان و ظاهری تقریباً یکسان دارند.

5- تخمک بارور شده در رحم کاشته می شود

در نقطه تخمک گذاری ، دیواره رحم ضخیم است. با جلوگیری از هرگونه عارضه ، تخمک بارور (جنین) باید با چسبیدن به دیواره ضخیم شده رحم در رحم کاشته شود.

از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است + نشانه ها و علائم ها
کلیک

کالج زنان و زایمان آمریکا (ACOG) کسی را باردار می داند که فقط وقتی جنین با موفقیت در دیواره رحم کاشته شود. به عبارت دیگر ، کاشت آغاز بارداری است.

با این حال ممکن است جنین کاشته نشود. پیشگیری از بارداری اضطراری ، دستگاه های داخل رحمی (IUD) و ناباروری می تواند از کاشت جنین جلوگیری کند.

6. قرص های جلوگیری از بارداری اضطراری و آی یو دی انواع سقط جنین نیستند

پیشگیری از بارداری خوراکی و قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی (“طرح B”) از تخمک گذاری جلوگیری می کند. درصورتی که تخمک گذاری قبلاً هنگام استفاده از برنامه B اتفاق افتاده باشد ، اداره غذا و داروی ایالات متحده تأیید می کند که ممکن است از کاشت تخمک بارور جلوگیری کند.

IUD با ضخیم شدن مخاط دهانه رحم عمل می کند. این امر هم می تواند از تخمک گذاری جلوگیری کند و هم محیطی را ایجاد کند که باعث از بین رفتن یا بی تحرکی اسپرم شود و از احتمال لقاح جلوگیری کند.

از آنجا که شما فقط با استفاده از ACOG باردار در نظر گرفته می شوید ، IUD بارداری را خاتمه نمی دهد. بلکه از وقوع بارداری جلوگیری می کنند. ACOG خاطرنشان می کند که آی یو دی و پیشگیری از بارداری اورژانسی نوعی سقط جنین نیست ، بلکه پیشگیری از بارداری است.

آی یو دی و قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری هر دو اشکال بسیار موثر پیشگیری از بارداری هستند. طبق منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی ، هر دو 99 درصد در جلوگیری از بارداری موثر هستند.

pills shutterstock - 10 نکته ای که باید در مورد لقاح بدانید

7. حاملگی خارج رحمی زمانی است که تخمک بارور در خارج از رحم کاشته می شود

اگر تخمک بارور شده در جای دیگری به غیر از پوشش رحم باشد، آن را بارداری خارج رحمی می نامند. حدود 90 درصد از حاملگی های خارج رحمی هنگام کاشت جنین در یکی از لوله های رحمی اتفاق می افتد. همچنین می تواند به دهانه رحم یا حفره شکم متصل شود.

حاملگی های خارج رحمی فوریت های پزشکی هستند که برای جلوگیری از پارگی لوله به درمان سریع نیاز دارند.

تب دندان درآوردن چند روز طول میکشد نوزاد و کودک
کلیک

همچنین بخوانید: بارداری خارج رحم

8- آزمایشات بارداری hCG را در ادرار یا خون تشخیص می دهد

بعد از کاشت ، جفت تشکیل می شود. در این مرحله ، بدن شما هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را تولید می کند. طبق کلینیک مایو ، سطح hCG باید هر دو تا سه روز در مراحل اولیه بارداری دو برابر شود.

آزمایشات بارداری با تشخیص hCG در بدن شما کار می کند. شما می توانید ادرار خود را مانند آزمایش های بارداری در منزل آزمایش کنید یا از طریق ارائه دهنده خدمات بهداشتی خون خود را آزمایش کنید. اگر ادرار خود را با آزمایش بارداری در خانه آزمایش می کنید ، آزمایش را صبح اول انجام دهید ، همان زمانی که ادرار بیشترین غلظت را دارد. این امر سنجش سطح hCG را برای آزمایش آسان می کند.

young woman hand holding pregnancy test 1150 5118 - 10 نکته ای که باید در مورد لقاح بدانید

9. هفته 1 بارداری شما از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود نه از لقاح

“سن حاملگی” یک دوره بارداری است. هنگامی که متوجه می شوید باردار هستید ، پزشک یا ماما ممکن است سن بارداری بارداری خود را چند هفته شمارش کنند. بیشتر نوزادان در هفته 39 یا 40 متولد می شوند.

بسیاری از مردم تصور می کنند که دوران بارداری از زمان لقاح شروع می شود ، با این که “هفته 1” همان هفته بارداری شماست ، اما اینطور نیست. هفته 1 در واقع از روز اول آخرین قاعدگی شما به صورت عقب گرد محاسبه می شود. از آنجا که تخمک گذاری معمولاً حدود 14 روز پس از اولین روز پریود اتفاق می افتد ، لقاح معمولاً در “هفته 3” بارداری انجام می شود.

بنابراین ، در طی دو هفته اول دوره بارداری ، شما در واقع اصلاً باردار نیستید.

10. از هفته 9 بارداری ، جنین یک جنین محسوب می شود

تفاوت بین جنین و جنین در سن حاملگی تا پایان هفته 8 بارداری است ، که تخمک بارور شده را جنین می نامند. از نظر پزشکی ، از ابتدای هفته 9 به بعد جنین محسوب می شود.

در این مرحله ، تمام اندامهای اصلی شروع به تکامل می کنند و جفت بسیاری از فرایندها مانند تولید هورمون را تحت کنترل خود دارد.

همچنین ببینید

domestic violence and pregnancy 2x 310x165 - ورم پا در بارداری چه زمانی خطرناک است

ورم پا در بارداری چه زمانی خطرناک است

در حالی که ممکن است از دوران جادویی یعنی بارداری لذت می برید و مشتاقانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *