چهارشنبه, 9 خرداد, 1403
bigstock Red Blood Cells Erythrocytes I 184534489 min 1 660x330 - mch در آزمایش خون نشانه چیست

mch در آزمایش خون نشانه چیست

ام سی اچ چیست؟

ام سی اچ مخفف “میانگین هموگلوبین سلولی” است. مقدار MCH به مقدار متوسط هموگلوبین موجود در یک گلبول قرمز اشاره دارد. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون شما است که اکسیژن را به بافت های بدن شما منتقل می کند.
مقدار MCH شما به دو مقدار دیگر مربوط می شود، میانگین حجم جسمی (MCV) و میانگین غلظت هموگلوبین جسمی (MCHC). با هم، MCH، MCV و MCHC گاهی اوقات به عنوان شاخص های گلبول قرمز شناخته می شوند .
ام سی وی اندازه‌گیری میانگین اندازه گلبول‌های قرمز خون شما است. نتایج MCH تمایل دارند نتایج MCV را منعکس کنند. این به این دلیل است که گلبول‌های قرمز بزرگ‌تر معمولاً حاوی هموگلوبین بیشتری هستند در حالی که گلبول‌های قرمز کوچک‌تر تمایل کمتری دارند.
ام سی اچ سی محاسبه مقدار هموگلوبین در واحد حجم در یک گلبول قرمز است. تفاوت بین MCH و MCHC در این است که اندازه گیری MCHC حجم یا اندازه گلبول قرمز را در نظر می گیرد در حالی که MCH اینطور نیست.

سطح MCH چگونه تعیین می شود؟

سطح MCH شما با پانل شمارش کامل خون تعیین می شود. پزشک شما یک پانل CBC را برای غربالگری طیف وسیعی از شرایط، از جمله کم خونی و عفونت، سفارش می دهد. CBC گلبول های قرمز و سفید و همچنین پلاکت ها را آزمایش می کند. MCH با استفاده از تجزیه و تحلیل گلبول های قرمز محاسبه می شود.
ام سی اچ با تقسیم مقدار هموگلوبین در یک حجم معین از خون بر تعداد گلبول های قرمز موجود محاسبه می شود.

آپاندیس در کدام سمت بدن است
کلیک

محدوده نرمال

محدوده طبیعی برای MCH بین 27.5 تا 33.2 پیکوگرم (pg) است

mch پایین در آزمایش خون نشانه چیست

مقدار MCH که کمتر از 27.5 pg محاسبه می شود، MCH پایین در نظر گرفته می شود. این به این معنی است که مقدار کمی هموگلوبین در هر گلبول قرمز وجود دارد.

علل

مقدار کم MCH معمولاً نشان دهنده وجود کم خونی فقر آهن است. آهن برای تولید هموگلوبین مهم است. بدن شما مقدار کمی آهن را که می خورید جذب می کند تا هموگلوبین تولید کند. برخی از علل کلی کمبود آهن عبارتند از: رژیم غذایی کم آهن، جراحی یا ضربه های شدید یا از دست دادن خون.
در موارد نادرتر، MCH پایین می تواند ناشی از یک بیماری ژنتیکی به نام تالاسمی باشد. در این شرایط تولید هموگلوبین محدود است. این به این معنی است که گلبول های قرمز زیادی در جریان خون شما در گردش نیستند.

100273 - mch در آزمایش خون نشانه چیست

علائم

اگر مقدار MCH پایین باشد، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

تنگی نفس
درد قفسه سینه
ضربان قلب سریع
خستگی یا ضعف
پوست بسیار رنگ پریدا یا مایل به زرد
سردرد

mch پایین در آزمایش خون نشانه چیست

مقدار MCH محاسبه شده بالاتر از 33.2 pg، MCH بالا در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که در هر گلبول قرمز مقدار بیشتری هموگلوبین وجود دارد.

علل

مقدار بالای MCH اغلب می تواند ناشی از کم خونی به دلیل کمبود ویتامین های B، به ویژه B-12 و فولات باشد. هر دوی این ویتامین ها برای ساخت گلبول های قرمز مورد نیاز بدن شما هستند. این نوع کم خونی در صورتی ایجاد می شود که رژیم غذایی شما دارای ویتامین B کم باشد یا بدن شما B-12 یا فولات را به خوبی جذب نکند. مهم است که از علائم کمبود B12 آگاه باشید .

علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی بزرگسالان
کلیک

علائم

اگر مقدار MCH بالایی دارید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

تنگی نفس
درد قفسه سینه
ضربان قلب سریع
خستگی یا ضعف
پوست بسیار رنگ پریده یا مایل به زرد
سردرد

اگر کم خونی به دلیل کمبود B-12 دارید، ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

سوزن سوزن شدن یا “سوزن و سوزن” در دست ها یا پاهای شما
حالت تهوع یا استفراغ
نفخ و گاز
علائم روانی، مانند افسردگی یا سردرگمی

اگر کم خونی ناشی از کمبود فولات دارید، ممکن است علائم اضافی زیر را تجربه کنید:

اسهال
کاهش اشتها
تحریک پذیری
زبان صاف یا حساس

درمان برای MCH کم یا زیاد

MCH پایین

درمان برای MCH پایین ناشی از کمبود آهن می تواند شامل افزودن غذاهای غنی از آهن به رژیم غذایی شما (حتی گزینه های گیاهی نیز وجود دارد ) و مصرف مکمل های آهن باشد. در موارد نادر، مانند زمانی که علائم شدید هستند یا از دست دادن خون رخ داده است، ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشید .
افراد مبتلا به تالاسمی خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. با این حال، اگر علائم شما شدید باشد، ممکن است نیاز به انتقال خون باشد.

MCH بالا

درمان کم خونی های ناشی از کمبود B-12 یا فولات معمولاً با تغییر شیوه زندگی درمان می شود، مانند افزودن غذاهای غنی از ویتامین B12 و فولات به رژیم غذایی. همچنین ممکن است پزشک مصرف مکمل های این ویتامین ها را برای افزایش بیشتر سطوح B-12 و فولات توصیه کند یا اگر جذب مشکل دارد، تزریق B-12 را تجویز کند.

علائم سنگ کیسه صفرا در مردان و زنان
کلیک

چشم انداز افراد با مقادیر غیر طبیعی MCH بستگی به شرایطی دارد که باعث آن شده است.
مقادیر پایین MCH اغلب ناشی از کم خونی فقر آهن است. به طور معمول، این وضعیت را می توان با تغییرات سبک زندگی از جمله مصرف غذاهای غنی از آهن و همچنین مصرف آن درمان کرد.

مقادیر بالای MCH ناشی از کمبود ویتامین B-12 یا فولات نیز اغلب می تواند با تغییراتی در سبک زندگی شما که شامل اصلاحات غذایی و مکمل ها یا B-12 تزریقی است، درمان شود.

اگر در مورد نتایج MCH خود نگران هستید، حتماً با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید. با هم می توانید بهترین راه را برای پیشرفت تصمیم بگیرید.

همچنین ببینید

4d393a0681865e7ef9624237628820f7e57abff7 3818x2148 1 310x165 - ایا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد

ایا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد

لیزر موهای زائد در دوران بارداری: آیا لیزر موهای زائد برای بارداری بی خطر است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *